wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Filtracja
Autor Wiadomość
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-05-21, 07:01   Filtracja

Witam posiadam filtr z 3 beczek 200-200-150l. W pierwszej beczce mam szczotki w drugiej gąbki a w 3 biologiczne . Pytanie mam tutaj po wyczyszczeniu filtra czyli pierwszej i drugiej beczki ,gdzieś około doby druga beczka się przelewa ?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-21, 10:16   

Trochę mało informacji. Bez schematu filtracji i kierunku przepływu wody. Mimo wszystko wskazuje to na zagenste gąbki które się zapychają.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-05-21, 18:46   

Mniej więcej tak to wygląda
1. beczka cała w szotkach filtracyjnych
2. beczka (od dołu)
gąbka drobnoziarnista x1
gąbka średnioziarnista x2
mata japońska x2
gąbka gruboziarnista x2

3. beczka wypełniona biochipami

czy muszę coś poprawić ?
lub co mogę jeszcze dołożyć żeby filtracja była efektywniejsza ?
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-21, 20:23   

Jeśli wykonałeś jak na rysunku, a druga beczka przelewa to raczej rura wylewająca ma za małą średnicę lub może być tak, że kawałki gąbki oderwały się i hamują wylew wody z 2 (lub cokolwiek jest w rurze. Dolna część pionowej rury wg. mnie powinna być pod rusztem.
Moim zdaniem wylewy grawitacyjne do następnej części górą nie są ok, ale może dlatego, że nigdy takiego filtra nie budowałem, a zrobiłem ich kilka. Za dużo możliwości przelania widzę w takich filtrach. Zapchane złoże też może być przyczyną. Druga rzecz to te gąbki... daj sobie spokój. Tylko mata japońska z przekładkami, żeby były wolne przestrzenie. Zobacz jak to jest w filtrach Bioklar, to rozwiązanie przelewania jest najmniej awaryjne (nie miałem żadnego przelania)...

Poniżej rusztu daj duże zawory żeby odprowadzić osady i syf.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-05-21, 21:30   

Wylewu nic nie blokuje , rura jest poniżej rusztu .
Ponizej rusztu posiadam zawory .

Co proponujesz z tymi matami ?


Bo czyszczenie tych gąbek to udręka ....
Moje oczko to około 22-25m3
Co mógłbym poprawić jeszcze ?
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-22, 06:34   

Za silna pompa, zapchane gąbki, za mała średnica rury odprowadzającej - nie widzę innej kwestii, ale jak pisałem, takich filtrów nie robiłem. W beczkach właśnie minusem są te gąbki, bo kładziemy je poziomo i mało kto daje pomiędzy nimi szczeliny.
Lepiej jak woda filtruje się od dołu moim zdaniem.
Masz jakieś foty oczka? Ile ma m3? To pierwszy sezon korzystania? Jak możesz podeślij źródło, z którego korzystałeś, jestem ciekaw zalet tego rozwiązania.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-05-22, 10:30   

Podejrzewam zapychanie się gabek masz ich tam trochę za dużo Zostaw narazie jedną gąbke np srednioziarnista i z biegiem czasu dodawaj inne gąbki Wspomóż filtr wyciąganiem mułu ręcznie U mnie też na początku sezonu po odpaleniu filtrów czesto musze je czyścic Do beczki bbiologicznej wsadz napowietrzaccz i narazie nie puszczaj tego syfu przez tą beczkę bo pozapychasz dziurki i nie bedzie takiego efektu Masz duzy zbiornik więc jest co robić ale jak już opanujesz sytuację to póżniej bedzie już łatwo
 
 
jungu 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Lut 2020
Posty: 89
Skąd: Turek
Wysłany: 2020-05-22, 12:01   

Ja bym dał odwrotnie rury wlotowe, do beczek pociągnąłbym do spodu beczki, a w miarę napełniania wkładu nadmiar przelewałby się do kolejnego.
Teraz przy wstępnej filtracji gdzie masz dość spory przepływ wody, trafia ona do drugiego zbiornika w którym woda przenika przez gęstsze wkłady i spowalnia przez co nie jest w stanie przefiltrować całości i wylewa się jej nadmiar.
Ważne aby zaraz za wlotem na poziomie lustra wody przy napełnieniu zrobić mały otwór ok 2-3mm, który w razie braku zasilanie spowoduje zapowietrzenie się układu (inaczej woda zostanie wyssana grawitacyjnie z pierwszej beczki z powrotem do oczka).
Aha w zależności od układu, średnicy rur itp. pierwsza z beczek prawdopodobnie powinna być szczelnie zamknięta.

siwpaw napisał/a:
Podejrzewam zapychanie się gabek masz ich tam trochę za dużo Zostaw narazie jedną gąbke

Albo przełóż kilka gąbek do pierwszego zbiornika przez co spowolnisz trochę w nim obieg wody.
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-05-22, 19:22   

ontario_ab napisał/a:
Za silna pompa, zapchane gąbki, za mała średnica rury odprowadzającej - nie widzę innej kwestii, ale jak pisałem, takich filtrów nie robiłem. W beczkach właśnie minusem są te gąbki, bo kładziemy je poziomo i mało kto daje pomiędzy nimi szczeliny.
Lepiej jak woda filtruje się od dołu moim zdaniem.
Masz jakieś foty oczka? Ile ma m3? To pierwszy sezon korzystania? Jak możesz podeślij źródło, z którego korzystałeś, jestem ciekaw zalet tego rozwiązania.



Z tego korzystałem http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7475

Zdjęcia podrzucę jutro
Oczko ma między 20-23m3
Drugi sezon ale w tamtym było podobnie

[ Dodano: 2020-05-22, 20:24 ]
siwpaw napisał/a:
Podejrzewam zapychanie się gabek masz ich tam trochę za dużo Zostaw narazie jedną gąbke np srednioziarnista i z biegiem czasu dodawaj inne gąbki Wspomóż filtr wyciąganiem mułu ręcznie U mnie też na początku sezonu po odpaleniu filtrów czesto musze je czyścic Do beczki bbiologicznej wsadz napowietrzaccz i narazie nie puszczaj tego syfu przez tą beczkę bo pozapychasz dziurki i nie bedzie takiego efektu Masz duzy zbiornik więc jest co robić ale jak już opanujesz sytuację to póżniej bedzie już łatwo


Do 3 beczki mam napowietrzacz tylko już przepuszczam około 1,5 miesiąca przez ta beczkę


Dokupić więcej roślin ? Czy lampe uv ?
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-22, 19:36   

Rysunek jungu, jak najbardziej będzie skuteczniejszy. Ogranicz te gąbki, to naprawdę nie ma sensu - ja bym wywalił przynajmniej te z drobnymi oczkami. Mam oczko prawie tak duże jak twoje, mój filtr jest nieco mniejszy. W 2 komorze mam tylko maty japońskie, a między nimi takie przestrzenie (szczeliny) bez mat, że około 30% wody w ogóle nie przechodzi przez nie, czyli nie jest filtrowana. Wodę mam klarowną do dna. Jakbyś zastosował przed 2 komorą UVC minimum 36W to będziesz widział ryby na dnie. Oczywiście rośliny są tu bardzo kluczowe.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-05-23, 09:54   

Właśnie zatanawiam się nad tą lampą 36 w

Te maty japońskie to wtedy muszę wyplenić cała beczkę ?
Te szczeliny między nimi z czego masz zrobione ?
W takiej sytuacji mogę filtr zostawić tak jak masz czy coś muszę zmieniać ?


Podeslij kilka fotek

[ Dodano: 2020-05-23, 12:44 ]
taka lampa wystarczy ? -> LAMPA UV 36W

[ Dodano: 2020-05-23, 13:16 ]
zastanawiam się jeszcze nad filtrem bioklar 30 , czy jest sens ?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2020-05-23, 13:36   

Bioklar kosztuje 3000pln za ułamek tej kwoty kupisz rury drenarskie ,żwir ,rośliny i przebudujesz brzeg oczka,czyli strefy regeneracyjne.
Coś w tym guście

lub filtr glebowo- korzeniowy
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
asdawrwd 
Bywalec


Dołączył: 10 Kwi 2016
Posty: 101
Skąd: Mysłowice
Wysłany: 2020-05-23, 17:26   

Ciężko będę miał zrobić takiego , jestem w stanie zainwestować w bioklara tylko czy jest on warty tych pieniędzy ..

Jak wyglada ten filtr glebowi korzeniowy ? Czy jest on skuteczny ? Jakbym musiał brzeg przebudować ?










[ Dodano: 2020-05-23, 19:07 ]
asdawrwd napisał/a:
Ciężko będę miał zrobić takiego , jestem w stanie zainwestować w bioklara tylko czy jest on warty tych pieniędzy ..

Jak wyglada ten filtr glebowi korzeniowy ? Czy jest on skuteczny ? Jakbym musiał brzeg przebudować ?

Tylko z tym filtrem glebowym może być problem bo nie mam tyle miejsca z przodu .. a z tylu oczka bym musiał dużo nadsypywać..
[url=https://images89.fotosik.pl/370/d642ed6609bd32b5m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images92.fotosik.pl/370/12dfdc56014fd983m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images90.fotosik.pl/370/ad84b932ad3a25a4m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images91.fotosik.pl/369/8df063fd2b5dd8edm.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images89.fotosik.pl/370/00a2dd25f3136747m.jpg]Obrazek[/URL]


[ Dodano: 2020-05-23, 22:50 ]
jeżeli zdecydowałbym sie na filt GK to, czy filtr gk zostaje sam czy przed nim jakąś beczkę mechaniczną muszę zostawić ?

drugie pytanie z tyłu oczka gdzie teraz znajduję się filtr teren jest poniżej oczka , czy mogę np zrobić podstawę i wymurować z bloczków ten filtr ? tak żeby np. był minimalnie powyżej oczka ?

zasilanie takiego filtra musi być od dołu czy od góry ?
odprowadzenie od dołu czy od góry ?
 
 
siwpaw 
Bywalec


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 28 Mar 2018
Posty: 123
Skąd: Poznań
Wysłany: 2020-05-24, 19:05   

Witam woda nie ma tragedii jeszcze troche pofiltrujesz i bedzie ok
Miałem beczki tak jak Ci proponowałem ale kupiłem bioklara ze względu że wydałem na niego tylko 500zł
I powiem Ci że nie ma żadnej różnicy Faktem jest że ja po wyjściu wody z filtra mam jeszcze dwa małe oczka z roślinnością , strumień też z roślinnością oraz kaskadę po drodze i dopiero woda wraca do oczka
Zaczynając sezon i tak przez jakiś tydzien lub dwa filtruję wodę przez beczkę postawioną blisko oczka bo łatwiej ją mi czyścić niż bioklara zamontowanego na skalniaku no i wiadomo lampa uv chodzi non stop wyłączam ja na chwile gdy wpuszczam bakterie
 
 
ontario_ab 
Przyjaciel forum



Pomógł: 38 razy
Dołączył: 02 Cze 2007
Posty: 1414
Skąd: k. Bydgoszczy
Wysłany: 2020-05-24, 19:10   

Lampę do tego oczka dałbym 55w lub 72w. Masz mało roślin więc musisz nadrobić to lampą i pojemnością beczek. Daj do wody np. irysy. Bardzo szybko rosną, są dostępne w różnych wysokościach, kolorach liści i kwiatów i mają dużą moc oczyszczania wody już od wczesnej wiosny, poza nimi mam tylko lilie, ale one tak późno startują, że gdyby tylko na nie liczyć to oczko by zawsze miało zieloną wodę. Irysy mam bezpośrednio w wodzie, przy brzegu, tylko zabezpieczone kamieniami żeby nie odpłynęły. Daj naprawdę dużo roślin przybrzeżnych, moim zdaniem mają największy power w oczyszczaniu, poza tym od razu czuć w oczku naturę, zaczyna przypominać staw, czy jezioro. Rośliny są jakby ostatnią komorą filtracji. Doczyszczą to czego filtr nie dał rady.
Tu masz irysy http://sklep.oczkowodne.n...s=1&kategoria=1

Ponieważ roślin w zasadzie nie masz to w tym przypadku nawet Bioklar 30 może być za mały. Masz filtr, dopracuj go, dostaw lampę i dużo roślin. Na Bioklara przyjdzie czas, tym bardziej, że nie wiesz czy 30 starczy, czy większy, a one tanie nie są, dwa razy nie wybierzesz.
Zobacz sobie jak w bioklarze zrobili drugą komorę https://www.youtube.com/watch?v=X-fXBI1nIq0.
Jak pisałem, część wody w ogólne nie podlega w 2 komorze oczyszczaniu, daje do myślenia? Ty nie rób tego w pionie, zrób szczeliny poziome (poprzedzielaj kawałkami maty). I tak bym ten filtr zostawił, nie ma sensu więcej kombinować (oczywiście usuń część gąbek, najlepiej te najdrobniejsze). Mat w tej komorze w sezonie nie czyszczę lub czyszczę raz. Płuczą się wyśmienicie łatwo, na pewno dużo lepiej niż jakiekolwiek gąbki, warto w nie zainwestować, gąbki to tylko utrapienie, szczególnie wiosną. Dobra mata jest niemal niezniszczalna - w moim bioklarze mam je od początku, czyli jakieś 10 lat.
_________________
Pozdrawiam, Arek...

stay in green...
 
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny