wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Oczko + kaskada, H=5-6m
Autor Wiadomość
Qba 
Entuzjasta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Maj 2016
Posty: 589
Skąd: Barczewo
Wysłany: 2019-07-10, 07:08   

Szykuje się kawał oka. Po cichu podglądam postępy i trzymam kciuki, żeby to jakoś funkcjonowało w połączeniu z oczyszczalnią. Choć obawiam się, że będzie wieczna walka z zieloną wodą itp.
A co do roślin to też tak miałem, że wszystkie wydawały mi się podobne. Nawet zamawialem z Internetu rośliny, którymi zarośnięta jest połowa mojej działki tylko jakoś tego nie dostrzegłem 😜
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-07-10, 20:44   

Też śledzę projekt który rozpoczął kolega @Kosta
Wątpliwości moje i jego w tym zakresie zagłębiając się w temat poczytałem parę tematów dotyczących gruntowo-roślinnych oczyszczalni ścieków. Wydajność w okresie zimowym spada około 20%
Do oczka wodnego z oczyszczalni nie musisz pchać całej wody.
Zastosować jakiś trójnik zasuwę byś mógł regulować dopływ wody z oczyszczalni do oczka.
A zastosowany filtr gruntowo-roślinny na początku oczka musiał by doczyścić powiedzmy 50-100 litrów wody dziennie :???: może i więcej ;) niby mało ale przeciągu miesiąca 1,5-3 metrów sześciennych które wykorzystujesz do napełniania oczka. https://www.researchgate....ozproszonej.pdf

To załatwia tylko napełnianie oczka.

Z resztą wody robisz co chcesz wylewać, rozsączać ,możesz zbudować też filtr stokowy i na końcu działki jakiś strumyk :)
https://docplayer.pl/10095516-Projekt-techniczny-oczyszczalnie-sciekow-typu-ibmer-w-tyliczu-stokowe-zloza-gruntowo-roslinne.html


Zastanów się nad filtracją wody w samym oczku parę postów podałem link do budowy stawów kąpielowych i tam budowanych stref regeneracyjnych ,zasada taka sama jak filtry g/k, lub wyżej wymieniony gruntowo-roślinnych oczyszczalni ścieków ,
Polecam też filtr keramzytowy kolegi ruslan007

Pozdrawiam. I trzymam za ciebie kciuki.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-10, 22:28   

kmarkot
Dziękuję bardzo za te wiadomości!
Rewelacja - jutro będę analizował na spokojnie... info na wagę złota.

Dzisiaj siedząc w okopach - (bo do oczka to daleka droga jeszcze) - myślałem jeszcze nad tą całą machiną filtrującą.
Poprawcie mnie jak źle myślę :)
Filtr glebowo korzeniowy będzie miał +/-25mb, głębokość 20cm, poziom lustra wody ten sam co w reszcie oczka. Wszędzie jak patrzę - to forumowicze jakiś spadek w filtrze mają.
Przepływ wody wpływającej będzie mega powolny, dodatkowo myślę nad słabą pompką, która będzie ze środka oczka wpompowywała wodę na sam początek filtra g/k.

Cały czas przeraża mnie też ten siatkobeton... Nie mogę pojąć jak w ciągu jednego dnia trzy razy otynkować ten "basen". Chyba, że źle rozumuję - wszędzie czytam o tym, jak nakładać te warstwy siatki i tynkować aby się scaliły.
Nie mógłbym nałożyć 3 warstw siatki rabitza na siebie otynkować je "na raz"? Gdzieś w jakichś magazynach żeglarskich (linki są na forum) - było pokazane, jak na zbrojenie z prętów było nałożone ileś tam warstw siatki o zabetonowane rzadką zaprawą betonową.

Poza tym, boję się tej gliny - że jak spuchnie od wilgoci, to wszystko popęka :/

I dzięki WAM wszystkim za te pomocne wiadomości :)
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-07-10, 23:47   

Oczko z siatko betonu budował bym według tego opisu
http://oczkowodne.net/oczkozsiatkobetonu.php
Filtr G/k zrobił bym głębszy 50cm - strefy tlenowe i bez tlenowe ,większa objętość dla bakterii.
więcej szczegółów w linkach.
Jednego nie rozumiem co masz na myśli jeżeli piszesz o filtrze g/k .
Bo bym zrobił dwa niezależne jeden do zasilania wody z oczyszczalni ,
Drugi z oddzielnym obiegiem wody do filtracji oczka lub strefę regeneracyjna z tyłu oczka.
Rośliny wyższe były na drugim planie i utworzą tło .
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-11, 07:47   

W tym linku:
https://www.researchgate....wy_rozproszonej
Na stronie 25 jest dobry spis roślin z podziałem na gatunki i typy oczyszczania - wszystkie rosną płytko.
Są jakieś inne rośliny, które potrzebują 50cm?
Czy może to te same rośliny, tylko mają więcej gleby do funkcjonowania?
Tutaj:
https://docplayer.pl/10095516-Projekt-techniczny-oczyszczalnie-sciekow-typu-ibmer-w-tyliczu-stokowe-zloza-gruntowo-roslinne.html
Strona 14 - manna mielec lub mozga trzcinowata - manna sadzenie 20cm, mozga tez płytko.

A co mam na myśli - może na zdjęciu lepiej przedstawię:
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-07-11, 13:54   

Cytat:
2DANE TECHNICZNE- przeznaczenie - oczyszczanie ścieków bytowych- typ- złoże gruntowo-roślinne- dobowe obciążenie ściekami 1 złoża - do 0,5 m3/d (ok. 2,0m3 kilka złóż równole-głych)- powierzchnia czynna (jedno złoże)- 30,0÷60,0 m2- szerokość złoża- 2,0 m- długość złoża- 15,0÷30,0m- grubość warstwy filtracyjnej- 0,25÷0,5 m



Chodzi mi oto że filtr g/k musisz wypełnić substratem im większa grubość substratu tym lepiej
większa objętość dla bakterii tlenowych i beztlenowych

Wypoziomowanie oczka bardzo ważna sprawa.

Zdecydowałeś się jaki rodzaj oczyszczalni hydrobotanicznych budujesz?
Polecam na początku filtra g/k
Oczyszczalnie z przepływem podpowierzchniowym poziomym
Tylko jak wypełnisz filtr 45 cm żwiru + 5 maksymalny poziom wody w oczku daje w sumie 50cm ,woda będzie płynąć 5cm pod substratem.
a przy końcu filtra g/k
Oczyszczalnie z powierzchniowym przepływem ścieków
Tylko jak wypełnisz filtr 30 cm żwiru + 10 maksymalny poziom wody w oczku +10 cm głębokość wody= daje w sumie 50cm .
Lub na całej długości mieszany.
Pozdrawiam.[/quote]

[ Dodano: 2019-07-11, 15:49 ]
Ps. Jeszcze jedno w oczku nie widzę wypoziomowanych półek na rośliny
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-11, 19:25   

Ale namieszało mi się w myślach.
Oprócz tego, że mój cały misterny plan legł w gruzach odnośnie poziomów w oczku (lepiej teraz niż później ;) ) to nie za bardzo rozumiem o co chodzi w tych poziomach odnośnie powierzchniowej i podpowierzchniowej wersji.

Tak to zrozumiałem:


ale cały czas sądziłem, że filtr g/k jest praktycznie całkowicie zasypany i wody na wierzchu praktycznie minimalnie.
Na dodatek - podczas szukania info odnośnie tych dwóch rodzai filtrów co podałeś - doszukałem się, że moja oczyszczalnia biologiczna działa na zasadzie złoża z przepływem podpowierzchniowym pionowym.

Wyszukałem też:

Poziom wody jest pod gruntem, dopływ od góry "w kamienie" które rozprowadzają ścieki w żwirze, odpływ dołem na końcu.

[ Dodano: 2019-07-11, 20:27 ]
zapomniałem dopisać - u mnie poziom wody w oczku będzie "stały" na tym samym poziomie cały czas.
Będzie awaryjny "przelew".
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-12, 21:08   

uff...
Skończyłem temat wieńca.
20 worków cementu, 2 tony kruszywa, 1,5 kubika piasku.

Strach się bać co będzie z siotkobetonowaniem.

[ Dodano: 2019-07-13, 13:55 ]
Wklejam dla potomnych - może komuś się przyda - wycinek z książki o siatkobetonie w kadłubach statków.
Nie znalazłem na forum w opisie jednej znaczącej kwestii - mianowicie chodzi o samo betonowanie siatki.
2, 3 lub 4 warstwy w zależności od rozmiaru itp. ale nie było mowy, czy jest to robota na jeden raz.
Gdzieś pojawiały się informacje, że warstwy siatki trzeba dolepiać cienkimi warstwami przez kolejne dni.

W skrócie:
1-2 warstwy siatki -> na to pręty -> kolejne siatki. Wszystko powiązane.
Dobra zaprawa betonowa z plastyfikatorem i ot tyle.
Betonuje się całość za jednym razem, wszystkie warstwy na raz.

Przy statkach dodatkowo posypuje się całość cementem i zaciera. Robi się wtedy na wierzchu utwardzona powierzchnia.





Pozostał problem moich nieszczęsnych głębokości w oczku. Myślałem na początku, aby oczko miało wielką strefę płytką 20cm - cały filtr g/k i brzeg dookoła oczka.
Teraz wiem albo wydaje mi się, że musiałbym cały początek oczka gdzie będzie filtr zrobić do -50cm, po czym zrobić podwyższenie do -20cm od lustra wody.
Pozostaje kwestia zrozumienia przeze mnie kwestii filtrów z przepływem podpowierzchniowym poziomym oraz z powierzchniowym przepływem ścieków...
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-14, 08:14   



Przyszła mi taka myśl do głowy...
Na tym zdjęciu:

widać studzienkę chłonną / przelewową do oczka. Chciałem tam wsypać żwir płukany, kruszywo, keramzyt - a na samej górze posadzić mannę / tatarak.
Teraz dodatkowo pomyślałem, aby na wlocie "ścieków" do tego filtra zamontować lampę UV - miałoby to sens?
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-07-15, 17:40   

Pod podpowierzchniowy przepływ wody otrzymasz jeżeli dospiesz pierwszym przykładzie jaki narysowałeś 10 cm żwiru.

Jak najbardziej wykorzystanie studni chłonnej jako dodatkowy filtr to bardzo dobry pomysł.
Lampa UV nie będzie spełniać w tym miejscu żadnej funkcji.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-15, 19:38   

Czyli reasumując - podpowierzchniowy - nie widać lustra wody. To by mi nawet pasowało ;)

Na początku o czymś takim myślałem, że nie będzie widać lustra wody w tym filtrze, ale nie sądziłem, że musi być takie głębokie na 50cm.

Jeśli podpowiesz mi jeszcze w jednej kwestii - to będę prawie w domu :)
Chodzi mi o miejsce gdzie filtr się "kończy" a zaczyna oczko właściwe. Miejsce przejścia jednego w drugie - narysowałem to mniej więcej - poziomy są zaznaczone od lustra wody.
Część filtra jest na -50cm, strefa płytka wokół oczka ma tylko -20cm. Czy filtr mogę "odciąć" od oczka, czy muszę zrobić taki przepływ do głębszej strefy?



Przeglądałem kilka oczek forumowiczów w weekend, szczęnę z podłogi zbierałem niejednokrotnie.
Oczko violettaxx oraz KILERK1 to jakaś (w sumie nie wiem nawet jak nazwać) masakra. U violettaxx jest filtr beczkowy 3x220l. Taki pewnie zastosowałbym u siebie.
Nie wiem tylko z jakiego poziomu najlepiej wodę "pobierać" - myślę o przejściu w siatkobetonie.
Chciałbym do tego dać słabą pompkę, która wodę pompowałaby do beczek a następnie na początek filtra g/k.

Powoli klaruje mi się sytuacja...
gorzej z robotami ziemnymi - łopatę fiskarsa złamałem, glina na tych upałach jak skała twarda. Z kolei jak popada, to nawet chodzić się nie da :???:

[ Dodano: 2019-07-15, 20:50 ]
Zapomniałem jeszcze jedno pytanie zadać :)

Czy 60-65cm szerokości filtra będzie ok?

Sporo miejsca zajmą mi te skosy z betonu aby lód w zimie wypychało na powierzchnię...
 
 
kmarkot 
Hobbysta


Pomógł: 13 razy
Dołączył: 16 Lut 2016
Posty: 314
Skąd: podlasie
Wysłany: 2019-07-16, 12:39   

Skoro pasuje ci że nie będzie widoczna woda w filtrze g/k ,podpowierzchniowy przepływ wody to możesz robić płytszy (30cm).
Szerokość ok .
Co do pchania wody do filtra g/k z oczka moim zdaniem to nie jest dobry pomysł o czym pisałem wcześniej.
_________________
----
Moje oczko wodne
----
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-07-16, 14:58   

Zrobiłeś oczko wodne z filtrem G/K dla paru karpi i karasi a Ty będziesz tam miał 4 sumy po 200 kg każdy bo tyle pokarmu zjada czteroosobowa rodzina a jak wiadomo ryby zjadają mniej pokarmu niż zwierzęta stałocieplne. Szerokość zakrętów filtra 60-65 cm może być ale długość powinna mieć 100m. Rośliny bardzo gęsto posadzone plątanina korzeni na pewno nie w szybko przepuszczającym wodę żwirze. Do oczyszczenia ścieku 4 osobowej rodziny potrzeba jest łąka roślin a nie parę zakrętów filtra. Takie filtry jak Twój mają Oczko-maniacy hodujący karpie a i tak mają problem z glonami nitkowatymi chociaż rzucają garstkę pokarmu dziennie.Ty tam będziesz ''rzucał'' 4 kg jedzenia dziennie. Trzymam kciuki za ten projekt ale filtracja bardzo słaba. Czy nalałeś wodę z oczyszczalni do wiaderka albo baseniku i wystawiłeś na słońce. Zrób to, sprawdź czasem parę liści z drzewa potrafi zazielenić wodę.
 
 
Kosta 
Uczestnik


Dołączył: 06 Maj 2019
Posty: 77
Skąd: Beskid Niski
Wysłany: 2019-07-16, 21:06   

Pike5
Jeśli chodzi o wlanie wody do wiadra i czekanie... myślałem trochę, że to żart. Lejąc wodę z kranu po iluś tam dniach zacznie nabierać zielonkawego koloru.
Woda z oczyszczalni inna raczej nie będzie. Mam sprawdzić różnicę w czasie - która jak szybko zzielenieje?

Z 4 sumami po 200kg, to niezłe porównanie wyszło.
...ale jakoś średnio do śmiechu.
Nigdy wcześniej nie analizowałem tak dokładnie co w wodzie ma wpływ na to co ma. Myślałem, że oczyszczone ścieki jednak na coś się nadadzą. Niestety co tu dużo pisać.

Jeśli chodzi o filtr g/k - wychodzi mi jakieś 25mb. Do zasypywania jeszcze chwilę czasu mam - ale skoro nie żwir - to czym zasypać? U mnie czarnoziem nie występuje. Glina i to taka, że jeśli wyschnie, to łopaty ni wbijesz.

kmarkot
Jeśli chodzi o filtr g/k nie mogę załapać dlaczego nie puszczać przez niego wody.
U mnie wychodzi taki trochę strumyk w oczku. Inni jak mają właśnie jakieś strumyki - jako filtry g/k - puszczają przez te strumyczki przefiltrowaną wcześniej wodę aby doczyściła się jeszcze bardziej.
Gdybym ograniczył wlewanie wody z oczyszczalni a właśnie zrobiłbym obieg "zamknięty" : oczko-> filtry 3x220l -> filtr g/k -> oczko... itd. To nie ma to sensu?
Miałem cały czas wrażenie, że jeśli woda nie przepływa przez filtr g/k to marnowane są jego możliwości / właściwości.
 
 
Pike5 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Lis 2018
Posty: 102
Skąd: Podkarpackie
Wysłany: 2019-07-16, 21:49   

Z sumami dowaliłem bo chciałem Cię uczulić na ilość biogenów które będą się dostawały do wody oczka. Niektórzy naprawdę wyciągają każdy listek z wody żeby nie gnił. Jeśli wlejesz wodę z kranu do wiaderka i postawisz na słońce to myślę że urośnie w niej troszkę zielonych glonów a woda będzie przeźroczysta jeszcze lepsza jest deszczówka. Zrób ten test z wodą wlej do basenu lub wiaderka jedną z kranu a drugą z oczyszczalni.Glina nie nadaje się do filtra gdyż korzenie nie będą miały dostępu do ''świeżej'' wody(woda nie będzie obmywała korzeni tylko będzie szła górą). Jeśli nie masz dostępu do czarnoziemu wysyp bardzo drobniutkim żwirkiem granulacji 3-6mm ale nie piaskiem bo też korzenie będą słabo rosły. 25mb x 0,65m =16m2 to filtr dla kilkunastu karpi. Mało,mało,mało. I sprawa najważniejsza ekologiczne środki do WC , kuchni, zmywarki nad tym trzeba się grubo zastanowić. Przecież nie będziesz używał domestosu czy kreta.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny