wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
POMPY DO FILTRÓW
Autor Wiadomość
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-02-28, 21:57   

Mam pompę o wydajność 1000l/h a chciałbym kupić filtr przelewowy na którym napisane jest "zalecane 2000l/h" czy pompa nie będzię zbyt słaba ? :roll:
 
 
mikstyczny 
Bywalec


Dołączył: 30 Lip 2016
Posty: 121
Skąd: Łódź
Wysłany: 2018-03-01, 14:04   

Wszystko mi się rozjaśniło, dzięki.
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2018-04-18, 14:59   

Potrzebuje sensownej podpowiedzi. Oczko ok 8000L, założone ok 10 lat temu z duzą ilościa roślin. 2 karpie koi po prawie 50cm, do tego 2 małe koi po 20cm i ok 25 sztuk różnej wielkości kolorowych karasek od 5cm do 15cm.
Chce kupić nową pompe pod filtr przelewowy zasilany od dołu z beczki 200L, odległośc to ok 8m, pompa była by ok 40cm pod wodą więc do góry beczki filtrującej było by ok 1,5m. Wcześniejsza pompa 3500l/h ma 12 lat i mocno osłabła i filtr nie zdawał egzaminu więc dałem ją do zasilania kaskady.
Prosze o konkretna porade jaką pompe kupić aby woda wkoncu była czysta. Do kupienia jest pompa i nowy wąż ok 8M i mam na to przeznaczone ok 500zł
 
 
Mariogps007 
Nowy


Dołączył: 20 Kwi 2015
Posty: 5
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2021-06-19, 10:36   Wymiana filtra na filtr beczkowy

No i nadszedł czas aby dopracować filtrację oczka. Na początek kilka danych, które mam nadzieję, że pozwolą specjalistom (ludziom z wiedzą i doświadczeniem) pomóc mi rozwiązać dylemat.

I na początek wyjaśnienie a zarazem gorąca prośba. Oczko na ROD mam od ok 15 lat, popełniłem wszystkie możliwe błędy przy jego budowie, poprawianiu, zmianach, zagospodarowaniu itp. I mam ich świadomość! Dlatego proszę nie wskazywać co źle zrobiłem, tylko pomóc odpowiadając i podpowiadając w poniższych kwestiach 😊

Co mam:
1. Pompa Jebao DC 3000
- moc: 25W
- wydajność: 900-3000l/h (regulowana)
- maksymalne podnoszenie słupa wody: 2,7m
2. Oczko o pojemności ok. 3000 l. (w pełnym nasłonecznieniu)
- pompa zanurzona na max. głębokości oczka 0,90 m
- strumyk o długości ok. 3,3 mb, „wyniesiony” ponad lustro wody oczka ok. 0,25-0,30 m, w
miejscu w którym wpada do niego woda z filtra
- odległość pompy od miejsca usytuowania filtra ok. 4,5 mb
- wąż zasilający filtr (od pompy do filtra) ¾” (czyli ok 0,19 m)
- filtr wymiary 0,23 gł. 0,26 szer. 0,35 dł. (pojemność ok. 21 l.) – coś na wzór Aquael
o wpływ wody do filtra od góry
o warstwy (od góry): cienka (0,10 m) rzadka gąbka, gruba (0,20 m) gęsta gąbka z otworami przelotowymi a w nich biobale, mata kokosowa, pocięte kawałki peszelu.
o wypływ (2 krótce) na dole filtra - 0,30 m nad poziomem strumyka

Co chcę zrobić:
1. Wymienić obecny filtr, na filtr wykonany z beczki 120 l. który wg. mnie będzie:
- usytuowany na poziomie gruntu czyli ok. 1,1 m nad poziomem zanurzenia pompy,
- będzie zasilał strumyk (jest ok. 0,20 m nad poziomem gruntu i ok 0,40 m nad lustrem wody),
- będzie zasilany w taki sposób aby najgrubsza pompowana frakcja (glony, resztki obumarłych roślin, pyłki, muł itp.) odkładała się NA DOLE filtra, tak abym mógł zaworem spustowym pozbywać się osadu bez konieczności demontowania wkładów (zbyt częstego demontowania)
2. Ewentualnie jeżeli będzie taka potrzeba wymienić pompę.

O jakie porady proszę i co pytam?
1. Czy zasilanie filtra mogę wykonać od dołu beczki, czy też powinienem zasilić beczkę od góry sprowadzając wodę rurą na dno – co przy obecnej pompie jest lepsze, możliwe?
2. Jaką, jeżeli obecna pompa jest za słaba, zastosować pompę przy założeniu, iż cena zakupu jest mniej istotna od ceny jej eksploatacji (większa moc = większy wydatek co miesiąc za prąd a pompa będzie pracowała 24h/dobę prawie przez 8-10 m-cy)?
3. Jakie polecilibyście warstwy filtracyjne w filtrze w którym filtracja następuje „od dołu” do góry?

Co zrobić z czaplą, która nieregularnie odwiedza działkę i wyjada karasie – pytanie retoryczne ☹

Z góry dziękuję Wam za pomoc i nakierowanie na odpowiedni tok rozumowania 😊
_________________
3000-3500 l.
Jebao DC 3000
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2021-06-19, 12:31   Re: Wymiana filtra na filtr beczkowy

Co do pytania 2: nie dawałbym mniej niż cal na przewód między pompą a filtrem. Ta pompa być może wcale nie jest taka słaba.
Jeżeli jednak szukasz pompy, to nie więcej niż 50W (a może nawet około 30), tu możesz już mieć modele tłoczące dobrze ponad 6 m3/h.
Przepraszam, ale jeszcze uwaga - nie ma znaczenia dla wydajności pompy to, czy pompa jest na dnie oczka, czy tuż pod powierzchnią. Liczy się średnica i długość węża oraz różnica między poziomem wody w oczku, a poziomem wody w miejscu, do którego woda jest tłoczona.
Na czaple można wygooglować odstraszacze z czujnikiem ruchu.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
Bolekso 
Hobbysta


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 06 Gru 2008
Posty: 301
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2021-06-24, 18:00   

Cytat:
Zgadzam się z Wolaninem z jednym wyjątkiem. Pompa 1000 l/h jest za słaba. W moim małym oczku mam pompę 50 watową i jest w sam raz.Może przy bardzo dużych przekrojach bardzo małym podnoszeniu mała pompa zadziała ale wątpię w to.
_________________
Murowane 3 m³. 4,5 m². Filtr,lampa UV + żabi dołek 1,5 m ³ bez żadnych urządzeń.
Karasie i orfy.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny