wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare oczko z nowymi pomysłami.
Autor Wiadomość
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2014-11-07, 10:41   Stare oczko z nowymi pomysłami.

Witam, zakładam temat głownie z prośbą o pomoc. Moje oczko powstało w 2006 roku, byłem wtedy jeszcze bardzo młodym chłopakiem a mój ojciec zawsze pasjonował sie zbiornikami wodnymi, stąd w 1997r. powstał staw 20x25m, a w 2006r. oczko przy domu. Od 2006r. mineło już 8 lat, po paru niepowodzeniach jak i 60lat na karku zapał ojca prysł ale za to przeszedł na mnie :)
Sezon wodny jest już zakończony i chciałbym abyście przez zime pomogli mi zaplanować reanimacje mojego oczka, nie mam zamiaru przebudowywać całego oczka ale chciałbym obsadzić je fajnymi roslinami i zrobić to z głową.

Podam może kilka parametrów. Pomysłem ojca na oczko był zbiornik główny + nerka przez którą bedzie mostek, a obok altana w której bedzie mozna słuchać szumu wody a wieczorami spożywać alkochol :piwko: Długość zbiornika + nerki to ok 10m szer zbiornika ok 4,5m. W najgłębszym miejscu zbiornika jest ok 1,6 m a nerka ma głębokość ok 0,7m. Pierwsze napełnienie wodą bez kamieni pomiesciło 14m wody, oczko z kamieniami i roślinnością miesci ok 12m wody.

Roślinność: większość roslin jakie posiadam braliśmy z okolicznych stawów i rzeczek, nie znam dokładnych nazw ale głownie były to tataraki, pałki, kaczeńce i lilie. Kupiliśmy też kilkukrotnie pare roslin w sklepach ale z braku wiedzy szybko zanikały. Niestety po latach wiele roślin zaginęło i brakuje różnorodności.

Ryby: rybki zawsze były oczkiem w głowie ojca zarówno w stawie jak i oczku, w najlepszym okresie w oczku pływało 16 pieknych kolorowych karasi z czego 6 welonowatych i 2 dziwnej odmiany które miały po 33cm. Do tego mieliśmy 5 orf po ok 12cm i 2 liny po 22cm. Jednym słowem bardzo obfite stado pięknych ryb którymi można było sie szczycić. Niestety 3 lata temu na wiosne jak co roku woda zakwitła a ryby złapały chorobę, próbowaliśmy wszelkich sposobów wydaliśmy mase pieniędzy ale głownie z niewiedzy prawie wszystkie ryby padły (zostały 3 małe karasie) ryby dostały plesniawki i zaczęły odpadać im ogony, razem z rybami padł zapał ojca i chęć rozwijania oczka.

Odnowiłem stado rybek i teraz posiadamy ok 20 kolorowych karasi, niestety tylko 2 welonowate i znowu dwie innej odmiany które rosną bardzo szybko i teraz maja po ok 20cm.

Filtracja: jednym słowem brak............ Jest pompka fontanna która podaje również wode na kaskadę na wysokość ok 1,5m. Innej filtracji brak, woda co wiosne zakwita ale po ok miesiącu wszystko sie wyrównuje z racji na duża ilośc roslin.

Oczko wyłożone jest folią budowlaną, pod właściwa warstwą leży stara folia z budowy dla zabezpieczenia, na właściwej warstwie w miejscach gdzie leżą kamienie czyli w 70% położona jest druga warstwa foli budowlanej aby zabezpieczyć właściwą warstwę przed ostrymi kamieniami. Na dłuższym boku zbiornika głównego zrobione są dwie półki pierwsza na głebokości ok 15cm druga ok 40cm. Na krawędzi drugiej półki położone są duże kamienie tak aby tworzyły opór dla kamieni powyżej, dno zbiornika to pojedyncza folia. Przy kaskadzie również jest półka ok 2x2m i głebokości ok 50cm lecz leża na niej duze kamienie więc wody jest ok 30cm. Nerka w całości wyłożona jest kamieniami.

Czas na zdjęcia. Od razu odpowiem na pytania, drabina jest po to, ponieważ gabka na pompce zapycha sie srednio co 3 godziny............



Czasy świetności oczka:



Prosze was o pomoc w sensownym ogarnięciu oczka, chciałbym zrobić jakis filtr aby raz na zawsze zapomnieć o brązowej wodzie, jest duzo miejsca wkoło oczka więc jest pole do popisu. Następna sprawa to rosliny, chciałbym wprowadzić różnorodność roslin a nie tak jak teraz same pałki i lilie..... Na koniec chciałbym dokupić kilka rybek tak aby stadko było pełne.
Mam tez kilka problemów technicznych, dwa lata temu przy wymianie wody powstała dziurka ok 2 cm na samym dnie oczka, trzeba to załatać lecz problem tkwi w tym ze na tej głebokości jest juz woda gruntowa ........
Następna sprawa to napowietrzanie, zakupiłem napowietrzacz z dwoma kamieniami, gdzie mam umiejscowić kamienie i jak poprowadzić wężyki aby nie zamarzły ????


Czekam na rady, ale od razu nadmienie że moja wiedza bazuje tylko i wyłącznie na własnych doświadczeniach.
Od 2007 roku, nie poczytałeś nic na forum?? Tu wszystko jest już

[ Dodano: 2014-11-07, 14:06 ]
Zalogowałem sie gdy miałem pierwszy problem z wodą potem nie zajrzałem chyba ani razu. Jak sama nazwa mówi "forum" istnieje dzieki i dla dyskusji ludzi o jakims temacie. Na tym forum jest masa informacji ale ja pytam sie o konkretne propozycje, gdybym miał pomysl jak to zagospodarować na nowo i z polotem nie pisałbym tu. Efektem mojej i ojca pracy, jest to co widac na zdjęciach, chce pójść krok dalej.

Masz problem nie tylko z oczkiem, ale i z pisownią. Brakuje Ci wiedzy co powinno być napisane razem, a co osobno. Ponieważ sporo ludzi ma z tym problemy, to po prostu poprawiłam, ale błąd ortograficzny - to już szczyt marzeń polonisty :bum:
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2014-11-11, 14:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Freakazz 
Entuzjasta



Pomógł: 30 razy
Dołączył: 05 Paź 2012
Posty: 569
Skąd: ok. Olkusza
Wysłany: 2014-11-07, 15:03   

Witaj, a próbowałeś chociaż przejrzeć forum? Tu są odp. na 95% twoich pytań.

Filtracja
Jeśli jesteś majsterkowiczem to zrób własny filtr np. z beczek. Jest o tym trochę na forum.
Jeśli nie jesteś to proponuję zakupić gotowy filtr.
Jest jeszcze 1 opcja, możesz zrobić filtr G-K (glebowo-korzeniowy) np. w formie strumienia.
Poczytaj o tym i sam wybierz dla siebie dogodne rozwiązanie.

Pompa Fontannowa
Proponuję przenieść z dala od lilii albo zlikwidować, ponieważ chlapiąca woda,
nie jest dla nich dobrym rozwiązaniem.

Napowietrzanie
Pytasz jak zainstalować napowietrzacz? Proszę tu jest to najlepiej opisane.
U siebie również mam zainstalowany wg. sposobu Pawła Woynowskiego.
Sposób instalacji napowietrzacza

Rośliny
Szukasz innych ciekawych roślin do swojego oczka? Wystarczy przeglądnąć sklepy internetowe.
Wybrać sobie rośliny a następnie poczytać jak stworzyć dla nich najlepsze warunki
tzn. zalecana głębokość oraz podłoże i zimowanie.

Ja bym wybrał:
*Oroncjum wodne
*Marsylia czterolistna
*Tulejnik amerykański
*Cibora zmienna
*Wełnianka wąskolistna
oraz
sity, sitowia, ponikła, kosaćce (jest bardzo wiele ciekawych odmian).

Z Lilii Wodnych:
*Black Princess
*Denver

Z Pływających:
*Hiacynt wodny
*Pistia

Ryby
Jesteś fanem ryb? Potrafisz o nie zadbać? Piszę tak bo dla niektórych ryby to urozmaicenie oczka.
Dla innych znów to jak pływające mercedesy ;)
Wprowadź do oczka Karpie Koi wg. mnie najpiękniejsze ryby ale bardzo wymagające.
_________________
Pozdrawiam Mateusz
Moje Oczko Wodne
 
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-11-07, 15:39   Re: Stare oczko z nowymi pomysłami.

lukaszooo napisał/a:
16 pieknych kolorowych karasi z czego 6 welonowatych i 2 dziwnej odmiany które miały po 33cm

Na zdjęciu są dwa koi.
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2014-11-07, 15:49   

Co do filtrów to sporo o nich czytałem i na pewno nie wydam 500zł na filtr, na pewno chce zrobić cos sam, teraz pytanie czy lepiej zrobić filtr naturalny ( jest na to miejsce) czy zrobić cos na bazie beczek????

Dzieki za super temat o napowietrzaczu.

Co do roslin to bede musiał poszukac i rzeczywiscie sporo poczytac.

Ryby to wisienka na torcie w oczku ale na razie koi na pewno nie wchodzą w gre, najpierw musze wykombinować jakąs baze filtrującą co jest priorytetem na wiosne.
Ostatnio zmieniony przez Gosik 2014-11-11, 14:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2014-11-12, 11:25   

Sporo myslałem nad rozwiązaniem filtracji w moim oczku i wpadły mi do głowy 2 pomysły, jak myslicie które rozwiązanie zastosować

-Pierwszy to zastosowanie beczki z wkładami filtrującymi, beczka schowana była by za kopce z kaskadą, wylot był by ok 20cm nad lustrem wody a woda puszczona była by rzeczką o długości ok 1 metra która wysypana była by drobnymi kamykami i obsiana trawą wodną. Pompke umiejscowił bym po drugiej stronie zbiornika głownego czyli przewód miał by ok 5m, lub na koncu nerki czyli ok 9-10m
-Drugi pomysł to beczka wodna która była by posadowiona w kopcu kaskady a ujscie wody było by na górę kaskady, problem w tym że beczka musi wystawać ponad ujscie a tam cięzko było by to schować. Kolejna sprawa to wysokośc kaskady ok 1,5m, pompke pasowało by zamontować w drugim koncu oczka czyli przewód bedzie miał ok 10 metrów długości a wzniesienie ok 1.8 Wydaje mi sie że to za dożę obciążenie dla pompki

Problem powstaje z umiejscowieniem pompki ponieważ łaczna długość oczka to ok 10m a to sporo, jesli pompka nie bedzie na koncu nerki to filtracja bedzie miała sens ??????

Dołączam zdjęcie gdzie chciał bym to umiejscowić
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-11-12, 18:36   

Witaj,generalnie zasada jest taka by podnosić wodę jak najmniej,bo pompa pracuje cały sezon.Jeżeli jednak nie zależy Ci na kosztach to to gdzie dasz pompe nie jest tak bardzo istotne-wiadomo im krótszy wąż tym lepiej,ale więcej tracisz na wydajnosci pompy wysokoscia mierzoną od lustra wody niż długoscią węża.Dobrze jest pompe umiescić około 50cm od dna .Bardzo ładna lilia.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2014-11-13, 11:22   

Nie nie mam zamiaru inwestować tysięcy w oczko, mam stara pompkę aquajet 3300L/h + napowietrzacz Airfish 270L/h. Do tego chciał bym dokupić pompke albo podająca wode na kaskadę albo do obslugi filtra z beczki.
Lilia rozrosła na całe oczko więc na wiosne bedzie ostre cięcie, moge odstąpić komuś częsc która osunę. W stawie mam jeszcze 3 inne odmiany choć ta podoba mi sie najbardziej.
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-11-13, 15:05   

lukaszooo napisał/a:
Nie nie mam zamiaru inwestować tysięcy w oczko, mam stara pompkę aquajet 3300L/h + napowietrzacz Airfish 270L/h. Do tego chciał bym dokupić pompke albo podająca wode na kaskadę albo do obslugi filtra z beczki.
Lilia rozrosła na całe oczko więc na wiosne bedzie ostre cięcie, moge odstąpić komuś częsc która osunę. W stawie mam jeszcze 3 inne odmiany choć ta podoba mi sie najbardziej.


A jaki ma pobór mocy pompka tzn.ile watt,bo kaskadę możesz włanczać kiedy chcesz a filtr powinien chodzić bez przerwy.Tak że nie przejmuj się długością węża w wodzie,daj pompe co najmniej pośrodku oczka a najlepiej jak najdalej od wylotu z filtra,chodzi oto żeby się woda mieszała w całości. A na lilje chętnie się piszę :piwko:
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2014-11-13, 16:53   

oj Kraków to strasznie daleko, wolał bym zeby ktos sam to sobie zabrał, ale co tam bedziemy myslec o tym na wiosne.

Na załaczonym zdjęciu z przed chyba 5 lat zaznaczyłem gdzie chciał bym zamontować pompke, jesli zamontuje ją w miejscu nr.1 to filtracja bedzie dobra czy w nerce woda bedzie dalej brudna ?????
Wiem ze najlepiej było by ja zamontowac na koncu nerki czyli w miejscu nr.2 ale łacznie od kaskady jest to ok 10m.
 
 
bogu69 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 07 Lip 2011
Posty: 125
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2014-11-13, 17:12   

Wydaje mi się że na 1-ce będzie super.
_________________
Bogdan
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6389
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2014-11-13, 20:13   

Wiec czesc teoretyczną filtracji mamy za soba :) teraz musze rozplanowac które rosliny usunąć a gdzie i jakie dosadzić nowe
 
 
Zac 
Entuzjasta



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 06 Maj 2012
Posty: 559
Skąd: DĘBICA,podkarpackie
Wysłany: 2014-11-14, 20:30   

Dla mnie bomba. :good:
_________________
Ptaki są moją pasią-golębie to ukoronowanie tej pasji.
 
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2015-06-01, 13:18   

Witam po dłuższej przerwie. Niestety wczesną wiosną w moim oczku zapanowało choroba ryb, na pierwszy rzut odłowiłem 3 największe złote karasie i niestety żaden nie przeżył. Zastosowałem lek który polecił mi znajomy pracujący w sklepie zoologicznym po czym odłowiłem kolejną chorą rybkę. Po miesiącu kwarantanny rybka wróciła i wygląda na zdrową.
Jakiś miesiąc temu oczko przeżyło gruntowne czyszczenie, woda została wypompowana do 0, muł którego było mnóstwo wybrany a rośliny przerwane. Podczas czyszczenia miałem okazje zrobić pełen przegląd ryb: 2 karpie koi jeden 32cm drugi 31cm, 3 karaski welonowate po ok 14cm i 17 zwykłych rożnego koloru od 5cm do 15cm :) Oto efekt czyszczenia


Jak widać na fotce mam problem z czystością wody, mimo ze roślin jest naprawdę sporo woda nie jest klarowna. Tak jak pisałem już wcześniej chce wykonać filtr beczkowy i proszę o rade.
Sporo czytałem na ten temat i postanowiłem zrobić filtr z jednej beczki 120L zasilanej od dołu. Standardowo od dołu ruszt i spust brudnej wody, następnie kilka warstw i wylot do oczka. Docelowo woda z filtra będzie wpadała w ok 1,5m rzeczkę w której będą nasadzone rośliny tak aby uzupełnić filtracje filtrem korzennym. Niestety nie wiem czy tak krótka rzeczka ma sens, beczka będzie usytuowana za kaskadą ok 1,5m od oczka dlatego wymyśliłem dodatkowo rzeczkę filtracyjną.
Chciał bym aby ktos doradził mi jakie wkłady filtracyjne zastosować i czy rzeczka ma sens. Jeśli tak to jak ją wykonać, pierwszą myślą było położenie foli z małym spadkiem zasypanie jej żwirkiem i nasadzenie tataraku. Po dłuższym zastanawianiu obawiam sie ze żadna roślina nie przetrwa zimy. Kolejnym problemem jest połączenie rzeczki filtracyjnej z oczkiem tak aby nie było przecieków.
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2016-05-14, 14:45   

Witam ponownie. Zeszłego lata zbudowałem filtr beczkowy zasilany od dołu i woda w oczku zrobiła sie piękna i przejrzysta. Filtr to beczka 200L, na dole metalowy ruszt, ok 15cm siatki kokosowej, ok 25cm keramzytu, ok 25cm pociętego peszla, całość przykryta kamieniami a na wierzchu siatka budowlana poskręcana w walce. Filtr zasilany pompą 3600l/h, zeszłego lata filtr spisał sie w 100%.
Niestety teraz filtr pracuje od marca i w wodzie jest masa pływających glonów, sama woda jest czysta. Zauwarzyłem że w ciepłe słoneczne dni glony wypływają na wierzch i pływaja po tafli wody, w zimne dni woda jest naprawde czysta.
Co mam zrobić aby raz na zawsze zapomnieć o glonach ??, myślałem nad lampą UV tyle ze nie wiem jaka była by odpowiednia.
Oczko ma ok 10lat a roślinność jest mocno rozwinięta. Ryb jest ok 30 sztuk w tym dwa koi po 40cm ok 20 karasi po 15-20cm a reszta to zeszło roczny narybek który ma ok 5-10cm. Oczko mieści ok 12-13 m sześciennych wody.
 
 
lukaszooo 
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2007
Posty: 14
Skąd: Cegłów
Wysłany: 2020-04-27, 14:49   

Dzień dobry, właśnie padła mi pompa AQUA NOVA NCM-6500, wytrzymała co do dnia 24miesiące i przestała działać...... Musze szybko kupić pompę a dodatkowo chce do tego dodać lampę UV. Musze przebudować system filtracji ponieważ stary nie dawał rady. Oczko mieści ok 11000L ryb mam sporo bo ok 40 w tym dwa duze KOI po ok 45cm. Mam beczkę filtracyjną 150L w której musze wsadzić nowe wkłady, dodatkowo chce zastosować lampę UV.
Prosze o porade co do pompy i lampy UV.
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny