wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zlikwidować zamulenie
Autor Wiadomość
Helmut 
Nowy


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3
Skąd: kraków
Wysłany: 2013-07-11, 09:31   Jak zlikwidować zamulenie

Witam wszystkich. Gratulacje za forum.
Czytam od jakiegoś czasu i w końcu dojrzałem do wypowiedzenia wojny mojej (chyba jeszcze) wodzie. Wytaczam wszystkie te działa które proponujecie (filtry, lampy, rośliny, torfy itp). Moje pytanie dotyczy grubej warstwy śmierdzącego mułu zalegającego na dnie. Oczko ok 15m2, wody 18m3, w najgłębszym miejscu 1,8mb. Około 20 różnych rybek. Wydaje mi się ze musze rozpocząć od wyczyszczenia dna. Obawiam się że bez spuszczenia wody nie dam rady tego uczynić. Co radzicie?
 
 
czarnk 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Maj 2009
Posty: 93
Skąd: Malbork
Wysłany: 2013-07-11, 10:01   

Spróbuj wybrać ten szlam pompą do brudnej wody, wtedy nie będziesz musiał spuszczać wody.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-11, 10:15   

Witaj Helmucie

Zacznij może od początku, czyli wrzuć zdjęcia oczka i listę sprzętu sprzętu, który pracuje teraz w oczku.
Mam wrażenie, że trochę przesadziłeś z pojemnością oczka. Gruba ta warstwa szlamu jest? Bardzo Ci przeszkadza?
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-11, 10:21   Re: Jak zlikwidować zamulenie

Witaj, Helmut, czy nie miałbyś możliwości zachowania choć części z tej wody, jeżeli nie wystarczy Ci odessanie mułu pompą do brudnej wody i będziesz wodę spuszczać?
Może masz basen ogrodowy? :)
Albo taka bardziej szalona koncepcja - jeżeli masz miejsce na zbudowanie ad hoc zbiornika ze zwykłej folii budowlanej, takiej 300 i paru desek (np. kwadrat 4m x 4m x brzegi 0.5m daje Ci już 8m3 odzyskanej "starej" wody).

Co do odsysania mułu pompą brudnej wody, to ja planuję u siebie tak:
- pompa umocowana gdzieś płytko pod powierzchnią
- dobudowane połączenie/króciec wlotowy od strony ssącej - którego te pompy nie mają
- wiotki wąż ssący i końcówka/szczotka na jakimś kiju
- wbudowane zaworki do ręcznego odpowietrzania układu - od strony ssącej i tłoczącej

Ostatnie bardzo istotne, gdyż te pompy mają duże problemy z "zastartowaniem" - dopóki nie złapią ciągu (czyli się odpowietrzą)
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
ILUSION 
Oczkomaniak


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 09 Mar 2010
Posty: 1341
Skąd: wlkp
Wysłany: 2013-07-11, 10:33   

wolanin napisał/a:
Ostatnie bardzo istotne, gdyż te pompy mają duże problemy z "zastartowaniem" - dopóki nie złapią ciągu (czyli się odpowietrzą)

Trzeba ją na początku zalać wodą i wtedy szybko zaciągnie ;)
_________________
ILUSION
oczko około 20m3
 
 
wolanin 
Administrator


Pomógł: 68 razy
Dołączył: 14 Kwi 2009
Posty: 1871
Skąd: Kraków
Wysłany: 2013-07-11, 11:42   

ILUSION napisał/a:
wolanin napisał/a:
Ostatnie bardzo istotne, gdyż te pompy mają duże problemy z "zastartowaniem" - dopóki nie złapią ciągu (czyli się odpowietrzą)

Trzeba ją na początku zalać wodą i wtedy szybko zaciągnie ;)

Zalać wodą czyli usunąć z niej powietrze :) Jak zwał, tak zwał, istotne jest, jak to zrobić, żeby było wygodne i nie wkurzyło nas po kolejnym powtórzeniu tej czynności (przerwa na kawę, coś się zatkało, etc. etc.).
_________________
Paweł
Koipond 7,4m3 wolanina - trochę zdjęć wcięło, ale uzupełniam
Moje koi
Koi po redukcji stadka, maj 2017 czerwiec 2017 wrzesień 2017 maj 2018
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-07-11, 11:55   

Ja odmulam co jakiś czas w ten sposób,że wstawiam pompę normalnie na dno w najgłebszym miejscu. Już podczas samego wpuszczania pompy, a nie robię tego zbyt delikatnie warstwa denna zmąci się unosząc cześć mułu z dna. Na końcówkę węża pompy zakładam kilka damskich podkolanówek włożonych jedna w drugą tworząc z nich taki filtr zatrzymujący muł. Koniec rury z podkolanówkami wkładam w przeciwległy do pompy koniec oczka.Zamiast podkolanówek ( u mnie ich dużo, bo zużytych nie wyrzucam:D) można założyć worek z fizeliny np taki jak do odkurzaczy na mokro, a nawet 2 jeden w drugi.Chodzi o gęstość. Jest z tym trochę pracy bo poczatkowo ten filtr szybciutko się zapycha i trzeba zdejmować i płukać. Ja zawsze szykuję sobie drugi na podmiankę, aby nie tracić czasu pompy gdy płuczę filtr. Pompy przy wymianie filtra nie wyciągam tylko wyłączam z kontaktu.Ponieważ ma pływak startuje po włączeniu bez problemu.Aby pomóc pompie można od czasu do czasu wzruszyć muł na dnie,. Ja to robię szczotką na kiju. Można ją też przestawiać w inne miejsce Ponieważ robie takie odmulanie kilka razy w sezonie, to nie zajmuje mi to zbyt dużo czasu.
 
 
Helmut 
Nowy


Dołączył: 10 Lip 2013
Posty: 3
Skąd: kraków
Wysłany: 2013-07-11, 12:38   

Dzięki za dotychczasowe porady.
Oczko ma na pewno 18360 l wody zmierzone wodomierzem przy pierwszym napełnianiu.
Obecnie mam największy filtr aqaela do 20000l , lampa uv 55w, pompa 8000l/h.
Moje problemy z woda pojawiły się w tym roku. Myślę ze przyczyną jest mało roslin i przypadek jaki zdarzył się wczesną wiosną tj rozszczelnienie worka z torfem przy wyjmowaniu.
Z 80 l, jakieś 60 l. pozostało w wodzie. :((
Pompą szlamową to będzie trudno, 180 cm głębokości, i duża ilość. Bardziej myślałem o łopacie i taczkach. :-D .
Aznar33 pyta czy mi przeszkadza ten muł. Nie wiem jak on przeszkadza jakosci wody.
Natomiast mnie, bardziej technicznie. Musiałem pompe podniesć na wyższy poziom, bo zaczeła ciagnać szlam i woda była zmącona, druga pompa jest do kaskady i też ciągnie ten szlam, więc jej nie używam, no i jeszcze cześc płytka jest wyłożona kamyczkami których też nie widać. Nie wiem czy należy pozbyć się tego osadu dokładnie do dna wraz z myciem foli karcherem, czy może tylko właśnie zredukować jego ilośc poprzez odpompowanie szlamówką ile się da. Zdjęcia postaram się zrobić jutro.
pozdrawiam
 
 
zuzi10 
Hobbysta


Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 05 Wrz 2009
Posty: 486
Skąd: sląskie
Wysłany: 2013-07-11, 12:58   

Spóbuj najpierw szlamówką, a potem może zastosuj trigger 3 lub zapytaj Ilusiona on stosował jakis preparat na osad firmy Soll.Wypuszczenie wody to ostateczność, jak nic nie poradzisz.
 
 
Aznar33 
Oczkomaniak



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 21 Kwi 2011
Posty: 879
Skąd: Plymouth
Wysłany: 2013-07-11, 16:26   

Na Twoje problemy składa się kilka czynników. Przede wszystkim filtr niedostosowany do Twojego oczka (tak wiem, że w nazwie jest 20000). Brud po prostu przechodzi przez niego na wylot i przez dekantację osadza się na nie oczka.

Oczywiście rozsypanie torfu nie pomogło. Po co go tam wkładałeś mając tak potężną lampę? Miałeś problem z PH wody?

Moim zdaniem pompa generalnie nie powinna być na dnie oczka - zbyt duże ryzyko dla ryb.
Jeśli masz dedykowaną pompę do kaskady, to ona tym bardziej nie musi być na dnie, tylko gdzieś przy powierzchni, albo najlepiej poza oczkiem pod kaskadą.

Szlam ma korzystny i niekorzystny wpływ na oczko. Ja bym go jednak usunął - spokojnie i bez paniki - systematycznie i po kawałeczku.

Jesli pieniądze nie są problemem, to możesz kupić odkurzacz do oczka.
Ale jeśli jesteś rodowitym Krakusem i nie lubisz wydawać pieniędzy na marne, to:
a) Zrób porządny filtr, żebyś nie musiał znowu sprzątać za jakiś czas.
b) Wodę z dna oczka wraz ze szlamem możesz pompować do jakichś pojemników (np kilku beczek na deszczówkę), odstać ją i zlać znad osadu do oczka.
Całość po to, żeby nie marnować wody, która już jest w oczku.

Pod żadnym pozorem nie wymieniaj wody w całości.

Ewentualnie możesz skorzystać z innych możliwości przedstawionych wcześniej przez koleżankę i kolegów.

UV masz przed, czy po filtrze?
No i rośliny sadź.

Pozdrawiam
 
 
dax900 
Początkujący



Dołączył: 12 Maj 2013
Posty: 25
Skąd: Czarnków, Piła
Wysłany: 2013-07-13, 22:32   

A ja kupiłem pompę do basenu firmy aqua technix 4 niby brud nic jej nie robi ciekawy jestem czy da rade z 1,65 ciągnąć do góry wodę
 
 
radams 
Początkujący


Dołączył: 02 Sie 2012
Posty: 32
Skąd: Halinów
Wysłany: 2013-07-17, 14:49   

dax900 napisał/a:
A ja kupiłem pompę do basenu firmy aqua technix 4 niby brud nic jej nie robi ciekawy jestem czy da rade z 1,65 ciągnąć do góry wodę


Jeśli pompa jest pod lustrem wody, to głębokość jej zanurzenia nie ma znaczenia.

Dla dociekliwych - dla potrzeb oczkowych, pomijamy niewielkie opory przepływu w prawidłowo dobranym przewodzie! :P
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny