wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
LAMPA UV
Autor Wiadomość
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-24, 20:33   

Arek, jak to jest z żarnikiem:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=500 tam piszesz cyt."Żarnik wymienia sie co około 10 000 godzin - czyli spokojnie może pracować przez cały sezon."
Spokojnie sezon czy dwa (przecież lampa nie chodzi cały rok)?
Z kim nie rozmawiałem to mówią co sezon zmienić - taki pic sprzedawców by nakręcić sprzedaż czy też rzeczywiście skuteczność lampy spada?
Pozdr, Bajbas
PS. właściciel lampy UV po 1 sezonie :)
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-24, 20:48   

W zależności od tego jaki masz model lampy taka informacja powinna być w instrukcji.
Liczy się godziny nie sezony. Trudno mi powiedzieć czy skuteczność lampy spada po sezonie bo nie robiłem żadnych testów, ale skoro producenci podają czas pracy żarnika to zapewne dokładnie to zbadali. Dla lamp Tetrapond producent zaleca wymianę co około 8 000 godz. ale spotkałem sie kiedyś z lampą gdzie podane było 11 000 godz.

Sezon to pojęcie bardzo mgliste i może trwać 3, 6 albo i 9 miesięcy. :P
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Bajbas
[Usunięty]

Wysłany: 2006-11-24, 20:59   

Wiadomo, że nie chodzi cały rok. U mnie góra 4-5 miesięcy. Czyli mam na jeszcze na dwa lata . :brawo:
Wychodzi na to, że sprzedawcy naciągają (u nikogo nie chodzi zimą, a z Twoich wyliczeń wynika, że może chodzić przez 11 m-cy)
A tak zupełnie poważnie. Sądzę, że kamień to rzecz priorytetowa. Halina musi zajrzeć do niej i zobaczyć jaki jest ten tubus. Przy wodzie twardej kamień narasta bardzo szybko i jaka by nie była siła światła to efekt będzie żaden. Znam z autopsji :x
Nie mam czasu szukać w Internecie, ale np. lampę do projektora zaleca się wymienić jak ma połowę pierwotnej siły. Jeśli zużycie żarnika od Uv będzie podobne, to zalecenia sprzedawców są sensowne.
:pa: Bajbas
 
 
JAREK G 
Administrator
Oczko 10m3



Pomógł: 118 razy
Dołączył: 17 Paź 2006
Posty: 5184
Skąd: CZESTOCHOWA
Wysłany: 2006-11-24, 21:29   

Ja jak kupowałem nowy żarnik sprzedawca poradził mi żebym nie wyrzucał starega ( on działa tylko jego skuteczność jest w granicach 50% ) zakładał go do lampy na wiosnę powiedzmy kwiecień, maj później gdy nasłonecznienie jest największe włożył nowy i na jesień wrzesień pażdziernik znowu stary w ten sposób żywotność i sprawność tego nowego jest dłuższa :) i wystarczy na trzy cztery lata :roll:
_________________
Pozdrawiam Jarek
Moderator to też człowiek,więc nie utrudniaj mu życia ;)
OCZKO WODNE JARKA G
OGRÓD JARKA
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-25, 00:04   

Bajbas napisał/a:
Nie mam czasu szukać w Internecie, ale np. lampę do projektora zaleca się wymienić jak ma połowę pierwotnej siły. Jeśli zużycie żarnika od Uv będzie podobne, to zalecenia sprzedawców są sensowne.


Po upływie 8000 godzin sprawność żarnika zaczyna maleć i wówczas należy go wymienić. - to cytat z materiałów Tetry

Z kolei Aquael (stosujący żarniki philipsa) zaleca wymianę po 7 500 godz. przy czym zaleca pracę cykliczną w zależności od potrzeb (występowanie glonów)np. miesiąc działania-miesiąc przerwy - wówczas lampa może przepracowac i trzy sezony.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-11-25, 12:05   

Ja w swoim filtrze mam u góry takie lekko przyciemniane szkiełko, przez które widać, czy lapa się świeci. Można sprawdzać ją na sucho. Tu chodzi o to, żeby się nie przegrzewała, także na tą chwilę, żeby sprawdzić czy świeci możesz wyciągnąć z wody. Co do żywotności to rzeczywiście 1 sezon działa wyśmienicie, w 2 już jest dośc słaba ale nadal działa.
Ostatnio zmieniony przez AurorA 2009-03-30, 21:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-25, 14:08   

Maikler napisał/a:
Dość duży wybór.


Znalazłem cztery - wszystkie bez zdjęcia, podania producenta i opisu do jakiej są lampy. Do każdej lampy jest inna żarówka i nawet jak liczba Wat się zgadza to nie oznacza że będzie pasować. Tez mam w ofercie żarniki do lamp uv, ale wiem że w sklepie elektrycznym można je kupić taniej. Trzeba tylko z sobą zabrać zużyty żarnik (a lepiej całą lampę) aby dopasować identyczny.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-11-26, 17:46   

zrobiłam zdjęcie opakowania ,prosze o opinie,czy można zwiekszać moc lampy?
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-26, 18:34   

phalina napisał/a:
prosze o opinie,czy można zwiekszać moc lampy?


Lepiej nie ryzykować. Statecznik lampy jest przeznaczony do danej mocy, choć są dopuszcalne drobne różnice. Np. w przypadku aquaela ten sam stetecznik używa się do lamp 5,9 i 11 W.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-11-26, 20:01   


Filtr i lampa jest firmy Pontec i napisano UVC7/11W czyli mogę włożyć i większą moc czy 7W wystarczy,piszą aby po 6000roboczogodzinach wymienić .Myślę ,że dwa sezony starczą jak na jedną lampe?
Lampa jest firmy PfG,nie wiem co za firma :?:
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-11-26, 20:03   

phalina napisał/a:
Filtr i lampa jest firmy Pontec i napisano UVC7/11W czyli mogę włożyć i większą moc czy 7W wystarczy,piszą aby po 6000roboczogodzinach wymienić .Myślę ,że dwa sezony starczą jak na jedną lampe?
Lampa jest firmy PfG,nie wiem co za firma

Możesz włożyć świetlówkę 7W albo 11W. Im większa moc tym lepiej ale tym droższa żarówka i wieksze koszty eksploatacji.
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-11-26, 20:06   

Maikler napisał/a:
Najlepiej jest, gdy lapma UV jest w filtrze po filtracji biologicznej i przed filtracją mechaniczną, dzięki czemu pożytecznie bakterie nie są zabijane a martwe glony są przefiltrowywane. Nie wiem, gdzie ją umieścić w Twoim wypadku. Może blisko filtra?


A jak to uzyskać praktycznie :?: :???: Przecież filtracja mechaniczna jest przed biologiczną. A tak wogóle to lampę uv zawsze się daje miedzy pompą a filtrem. :)
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
phalina 
Entuzjasta


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 13 Maj 2006
Posty: 568
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2006-11-26, 20:11   

Przez całe lato chodzi pompa i lampa na liczniku w garażu,przez miesiąc spaliła może za 5zł prądu -daj spokój jaki to kosz .A ile trzeba wydać na różne preparaty p/glonom.

U mnie lampa jest na wierzchu filtra i najpierw przepływa przez nią woda ,dopiero potem jest filtrowana przez woreczek ze słomą jęcznienną,woreczek z torfem i przez dwie gąbki ,pierwsza o większych oczkach ,druga o małych oczkach.Filtr nie jest duży ma może pojemność 30L,ale wody zielonej nie miałam ,teraz pokazują się zielone glony na kamieniach.Myślę ,ze jak podłączę lampe na wiosne,dam torf to szl...je trafi :)
_________________
Pozdrawiam Halina

http://picasaweb.google.p...ey=AWzbEMkAb7Y#
 
 
 
Donvitow 
Bywalec


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 31 Paź 2006
Posty: 213
Skąd: Śrem
Wysłany: 2006-11-26, 20:15   

AurorA napisał/a:


A jak to uzyskać praktycznie :?: :???: Przecież filtracja mechaniczna jest przed biologiczną. A tak wogóle to lampę uv zawsze się daje miedzy pompą a filtrem. :)


Czyli mogę dokupić samą lampę i założyć zaraz za pompką ?
 
 
Maikler 
Hobbysta


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 303
Skąd: nie wiadomo
Wysłany: 2006-11-26, 20:17   

Cytat:
Czyli mogę dokupić samą lampę i założyć zaraz za pompką ?

Jak najbardziej. Taką lampe produkuje np. Gardena
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny