wyposażenie do oczka wodnego rośliny wodne pokarmy dla ryb preparaty i lekarstwa i dla ryb lampy uv, filtry, pompy




Strona Główna Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
2013-02-27, 10:16
LAMPA UV
Autor Wiadomość
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-04, 08:58   LAMPA UV

Paweł napisał/a:
Stosowanie do walki z glonami, chemii, lamp UV, bo są w śród nas, właścicieli oczek, tacy którzy stosują te metody, czy stosowanie kwaśniego torfu, w młodych oczkach, które nie osiagnęły jeszcze równowagi, np. z powodu niewystarczającej obsady roślin, czy źle dobranych filtrów, jest również bezsensem. :?:

Ja myśle że stosowanie UV w byle jakich oczkach jest bezsensowne. Jak promienie wystrącają również te pozytywne bakterie, to w oczku jest tak, jakby powierze pozbawiło "coś" tych pozytywnych gazów i ludzie, zwierzęta mają sobie oddychać, a to tylko po to żeby było "czyste". Ja osobiście wole wode zaglonowaną i ryby chyba i tak czują się lepiej niż w różnych chemiach. Myśle że nawet w oczkach o poj. ok 2000l przy odpowiednim obsadzeniu i obsadzie ryb z równowagą biologiczną dałoby sie coś zrobić :) .
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-04, 14:23   

JacekN8 napisał/a:
Ja myśle że stosowanie UV w byle jakich oczkach jest bezsensowne. Jak promienie wystrącają również te pozytywne bakterie, to w oczku jest tak, jakby powierze pozbawiło "coś" tych pozytywnych gazów i ludzie, zwierzęta mają sobie oddychać, a to tylko po to żeby było "czyste". Ja osobiście wole wode zaglonowaną i ryby chyba i tak czują się lepiej niż w różnych chemiach.


Z lampami uv nie jest aż tak źle, niszczą one tylko to co przez nie przepływa. Bakterie osiadłe na filtrze i w oczku wodnym są bezpieczne. Ryby nie czuja się dobrze w oczkach z bardzo zielona wodą. Glony w nocy pobierają z wody tlen potrzebny im do życia. Przy dużej ilości glonów (mocno zielona woda) może dojść nawet do tego, że cały tlen zostanie wyczerpany doprowadzając do śmierci ryby i glony. Kiedyś Bolek miał taki przypadek. A co do chemii to się zgadzam - stosować tylko w koniecznych przypadkach.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-04, 14:30   

AurorA napisał/a:
Bakterie osiadłe na filtrze i w oczku wodnym są bezpieczne.

Dobra, czyli UV jest lepiej zamontować gdzie??? Podam taki przykład obieu wody przez filtracje.
a) POMPA - FILTR UV - FILTR BIO,
b) POMPA - FILTR BIO - FILTR UV.
A co z magnetyzerami przeciwglonowymi???
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-04, 14:36   

JacekN8 napisał/a:
Dobra, czyli UV jest lepiej zamontować gdzie??? Podam taki przykład obieu wody przez filtracje.
a) POMPA - FILTR UV - FILTR BIO,
b) POMPA - FILTR BIO - FILTR UV.


Wariant a dla filtrów przelewowych. Przy czym uv uruchamiamy po zasiedleniu filtra przez bakterie.
W filtrach ciśnieniowych stosuje się wariant b i tu można odpalać od razu.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-05, 00:22   

Ciekaw jestem w taki razie skąd weźmiecie bakterie nitryfikacyjne w oczku, które biorą aktywny udział w cyklu azotowym. Czego wynikiem są azotany, pobierane przez rośliny. Jeśli wysterelizujesz oczko skąd bakterie w filtrze będą miały pokarm. Bo lampa UV działa jak sterelizator i likwiduje wszystkie bakterie, również te które zamianiają materię organiczną na amoniak i azotyny.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
AurorA 
Administrator
oczko wodne 5 m3



Pomógł: 270 razy
Dołączył: 24 Sty 2006
Posty: 10659
Skąd: Brwinów k/Wa-wy
Wysłany: 2006-03-05, 01:08   

Paweł napisał/a:
Jeśli wysterelizujesz oczko skąd bakterie w filtrze będą miały pokarm. Bo lampa UV działa jak sterelizator i likwiduje wszystkie bakterie, również te które zamianiają materię organiczną na amoniak i azotyny.


To nie do końca tak. Lampa sterylizuje tylko to co przez nią przepływa. Bakterie które są w oczku wodnym wystepują głównie w podłożu, na roślinach itd - one są bezpieczne.
_________________
pozdrawiam arek
---------------------
oczko wodne żaden problem
PORADNIK PORTAL SKLEP
 
 
Wirtua Garden 
Nowy


Dołączył: 05 Mar 2006
Posty: 1
Wysłany: 2006-03-05, 01:26   

Lampy UV nie eliminują bakterii w oczku wodnym
_________________
WIRTUA GARDEN - usługi ogrodnicze
http://www.ogrody.wirtua.net
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-05, 02:06   

Wirtua Garden napisał/a:
Lampy UV nie eliminują bakterii w oczku wodnym


Tiaaa. W szpitalach na sepsie likwidują, a w oczku nie? Jestem ciekaw dlaczego większość z chandlowców nie używa nazwy Sterylizatory UV, bo taka jest poprawna nazwa?
I drugie moje pytanie, jakie jest pasmo promieniowania i długość fali promienników w oferowanych przez Państwo "lampach UV". Bo promieniowanie UV jest podzielone umownie na trzy pasma UV-A, UV-B i UV-C.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
andrzej 
Uczestnik


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lut 2006
Posty: 72
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2006-03-05, 08:50   

Skąd ta wrogość do lampy UV ? Cały świat je stosuje i żywe organizmy mają sie dobrze. Wariant "a" przedstawiony przez Jacka to ten właściwy, a to dlatego, że m.in., obumarłe glony po wyjściu z lampy trafiają do filtra i stanowią tym samym doskonałą pożywkę dla bakteri. Trudno sobie wyobrazić typowe oczko dla Koi bez lampy UV, obsada roślin w takim oczku jest zbyt uboga, aby zapewnić równowagę biologiczną. Podobnie sytuacja się ma w zbyt małych oczkach, gdzie bez ingerencji techniki trudno było by zapewnić przejrzystość wody. No chyba, że nastawiamy się na hodowlę żab. Jeszcze jeden dość ważny aspekt sprawy, to odpowiedni dobór wydajności pompy, chodzi oto, aby pompa miała pewną nadwyżkę wydajności i za pomocą zaworów można było sterować ilością wody przepływającą przez lampę i filtry, a część wody bezpośrednio z pompy puszczać np. do strumienia.
Pozdrawiam. andrzej
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-05, 13:10   

Co do lampy uv to mam ja w wariancie A (opis Jacka) i powiem wam ze oczko rzeczywiscie robi sie czysta woda, jest super tyle tylko ze po jakims czasie w oczku naprawde glony zaczely szalec ile mogly i nawet lampa nie pomogla, wedlug mnie jest to tylko nastepny dodatek, myslalem ze mam stary zarnik ale nic z tego , zarnik nowy i znowu woda czysta a potem cyk i zielono, nie do konca aczkolwiek lampa nie rodzila sobie tak jak powinna, aha i ostatnio rozmawialem ze znajomym to powiedzial ze zakupil dwie mocne lampy uv chyba 30V do dosc duzego oczka i wiecie co sie stalo , mial krystalicznie czysta wode i po jakims czasie pieknie mu ryby do gory brzuchami plywaly i na poczatku nie wiedzial co sie dzieje i kupil nowe i znowu, a okazalo sie ze oczko bylo sterylnie czyste :D a lampy robily swoje :) , nawet rosliny slabo rosly.
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-06, 00:19   

andrzej napisał/a:
Skąd ta wrogość do lampy UV ? Cały świat je stosuje i żywe organizmy mają sie dobrze. Wariant "a" przedstawiony przez Jacka to ten właściwy, a to dlatego, że m.in., obumarłe glony po wyjściu z lampy trafiają do filtra i stanowią tym samym doskonałą pożywkę dla bakteri.


Zadna wrogość, po prostu jestem zwolennikiem natury w oczku, a nie wynalazków, skoro nie są konieczne.

A, kto Ci powiedział że glony obumierają w lampie, przelatują przez lampę żywe tylko nie mogą się już dalej rozmnażać. cyt:..Naświetlanie drobnoustrojów promiennikiem UV powoduje zniekształcenia w strukturze DNA uniemożliwiając w ten sposób proces jego dalszego odtworzenia...

Cytat:
Trudno sobie wyobrazić typowe oczko dla Koi bez lampy UV, obsada roślin w takim oczku jest zbyt uboga, aby zapewnić równowagę biologiczną.


Z, tego co mi wiadomo, to w typowych oczkach jedynie dla koi jest dużo roślin, lecz oddzielonych od koi. Rośliny sadzone są, w specjalnie skonstruowanych na półkach kieszeniach, lub w środku oczka specjalny pojemnik na grzybienie. Są tam, bardzo rozbudowane stacje filtrów mechanicznych i biologicznych, w dnie takiego oczka jest spust osadów dennych. W bocznej ścianie oczka, zainstalowany jest skimer oczyszczający powierzchnię oczka z nawianych liści. W tak skonstruowanych oczkach nie ma potrzeby stosowania promienników UV, a moim zdaniem, nie ma wogóle takiej potrzeby w żadnym oczku, jakie by nie było.

Matomiast to, co my nazywamy oczkami do hodowli koi, to nic innego jak zwykłe oczko z wpuszczonymi do niego koi. Barak możliwości odgrodzenia ryb od roślin, powoduje to, że ich w nim nie ma, roślin oczywiście, co z kolei powoduje wzrost zanieczyszczeń organicznych w oczku, bo filtry również są za małe, nie przystosowane do oczka bez roślin.
A wszystko bierze się z tąd, że najpierw budujemy oczko, a potem zastanawiamy się, co do niego wpuścić.

Ciekaw jestem na ile sie pomyliłem i ile jest tu na forum osób, które najpierw pomyślały o rybach i pod te ryby budowały oczko.

Cytat:
Podobnie sytuacja się ma w zbyt małych oczkach, gdzie bez ingerencji techniki trudno było by zapewnić przejrzystość wody. No chyba, że nastawiamy się na hodowlę żab.


Od wiosny ub. roku mam awarię filtra biologicznego, a innego nie mam i oczko bez żadnej techniki funkcjonowało prawidłowo. Brak czasu nie pozwolił mi na naprawę. Ale mam dużo roślin które wykonały całą robotę za filtr.

A, jaki ma związek żaba z przejrzystością wody? Ona nie pobiera pokarmu z wody, a z nad wody, chyba że kijanki, ale to tylko kika tygodni.

Cytat:
Jeszcze jeden dość ważny aspekt sprawy, to odpowiedni dobór wydajności pompy, chodzi oto, aby pompa miała pewną nadwyżkę wydajności i za pomocą zaworów można było sterować ilością wody przepływającą przez lampę i filtry, a część wody bezpośrednio z pompy puszczać np. do strumienia.
Pozdrawiam. andrzej


Ja mam pompę w filtrze i pompuje przefiltrowaną wodę do strumienia, gdzie woda się napowietrza i wraca do oczka. Z oczka do filtra woda wpływa grawitacyjnie. Oczywiście wtedy kiedy flitr pracuje. Ostatnio zdarzyło mu się pracować dwa lata temu bo od roku awaria filtra, korzenie przerosły konstrukcję ścian. Wiosną mam nadzieję naprawić.
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Szymon 
Przyjaciel forum



Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 98
Skąd: Podlaskie/Białystok
Wysłany: 2006-03-06, 09:06   

Czasami wygląda to jak zabawa w Boga. Podpieramy sie technniką , wspomagamy chemią...i brniemy w ślepą uliczkę. Moim skromnym zdaniem ,tylko rośliny w naturalny sposób potrafią zadbać o czystość i równowagę w zbiorniku. Oczko wodne to nie miejska fontanna z "krystaliczną" wodą.
_________________
pozdrawiam
Hydroflora / Szymon
www.hydroflora.pl
----------------------------
 
 
 
Michał 
Bywalec



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 26 Lut 2006
Posty: 189
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2006-03-06, 16:30   

dokladnie Szymonie ale wiekszosc ludzi (jak i ja na poczatku) chce miec krystalicznie czysta wode zeby np bylo super widac rybki :)
_________________
ZANIM ZAPYTASZ - SZUKAJ
ZANIM NAPISZESZ - SZUKAJ
PRZESTRZEGAJ ZASAD FORUM
 
 
 
JacekN8 
Hobbysta



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 30 Sty 2006
Posty: 426
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2006-03-06, 16:35   

Szczerze powiem ze ja tez mialem zamiar kupic to UV, ale szybko zrezyglowalem bo kupilem sobie cpu do kompa. To bylo 3 lata temu...
_________________
Jakie by było życie bez komputera??? :)
AMD
ASUS
 
 
 
Pawel Woynowski 
Moderator



Pomógł: 48 razy
Dołączył: 28 Sty 2006
Posty: 1436
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-03-06, 20:01   

Michał napisał/a:
dokladnie Szymonie ale wiekszosc ludzi (jak i ja na poczatku) chce miec krystalicznie czysta wode zeby np bylo super widac rybki :)


Rybki będą widoczne i bez UV, tylko tyle że woda od torfu może być barwy lekko brunatnej, brążowawej. Za to rybki mają intensywniejsze kolory i są bradzej, w związku z tym, widoczne.

A bedą jeszcze bardzej widoczne jeśli będziemy oglądali je z odpowiedniego miejsca, że użyję nomenklatury tetralnej, widowni. Bo to na co patrzymy to w/g mnie spektakl jaki wystawia nam przyroda przez cały okrągły rok. Dobrze zaprojektowane oczko powinno uwzgledniać takie miejsce z którego będziemy mieli widok na scenę jakim jest oczko. Słońce powinno padać nam zza pleców, nie powinno nas oślepiać, ani odbijać się w wodzie. Rośliny są elementem scenografii i głównymi aktorami. Natomiast ryby i inne zwierzęta to statyści którzy ubarwiają cały ten spektakl, są również nie mniej ważni. W związku z tym, aby nic nie przeszkadzało nan w podziwianu, widownia powinna być zaplanowana po południowo wschodniej stronie oczka. Wtedy całe światło (tutaj słońce, w teatrze reflektory) oświetla nam całą scenę, a nam nie przeszkadza.

Kurcze i znowu mnie wzięło, ale ten typ tak ma, jak pisze na te tematy. :)
_________________
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
 
 
Advertisement
..:: Sponsor ::..




Pomógł: 8 razy
Dołączył: 25.01.2007
Posty: 4134
Skąd: USA





Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

oczko wodne - poradnik praktyczny