Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Nowoczesność w trzeciej komorze

ontario_ab - 2020-06-09, 07:30
Temat postu: Nowoczesność w trzeciej komorze
Trochę się zapuściłem z trzecią komorą filtracji, czyli złożem biologicznym. Mam kaldnes i skałkę, którą Bioklar daje na wyposażeniu filtra. Widziałem jakieś chipsy i inne cuda. Czas na wymianę skałki bo się już kruszy. Co zaproponujecie w to miejsce?
siwpaw - 2020-06-09, 21:50

Ja w tym roku mam chipsy Ponoć największa powierzchnia do osadzania się bakterii Ale ja mam w 4 komorze czyli za 3 komorą bioklara ( w beczce ) bo jak go czyszcze to z beczki nie wylewam wody i napowietrzacze chodzą cały czas Ale efekt takiej kombinacji mogę ocenić po zakończonym sezonie Jak narazie mam wrażenie że jest lepiej brak glonów nitkowatych ale na to mogą wpływać inne czynniki

[ Dodano: 2020-06-09, 22:50 ]
A skałkę też mam na dnie tej beczki :-D

ontario_ab - 2020-06-10, 06:42

No właśnie też zrobiłem pseudo 4 komorę za bioklarem z rury 110. Na razie testowo wrzuciłem w nią węgiel, ale teraz czas na skarpetę ~400mikronów (bag filter) i chcę zbadać jak często ją opróżniać.

Kiedyś robiłem filtr doczyszczający mechanicznie z 7 skarpet, ale potem nie było czasu i porzuciłem na rzecz bioklara. Teraz przetestuję najpierw jedną, potem dam w nią węgiel, zeolit i zobaczę jak pracuje zapakowana. Oczywiście te media to tylko na kilka dni zapobiegawczo i testowo.
Docelowo 4 komorę chcę zrobić z czegoś poziomego, może z pomarańczowej rury kanalizacyjnej, albo jakiegoś koryta z całym rzędem skarpet, potem hydroponika, ale przy koi roślin chcę naprawdę niewiele dawać, bo to zawsze komplikacje.

siwpaw - 2020-06-10, 06:46

Gdzie kupiłes taką skarpetę ? Wrzuć jakieś zdjęcia filtrów może coś mi też do głowy wpadnie
ontario_ab - 2020-06-10, 07:19

Świeży temat więc jeszcze nie kupiłem, dopiero się "zbieram", ale tutaj to kupisz u akwarysty. Można od producenta, ale oni kręcą nosem, że jedna czy 5. Najlepiej brać te z siatki - są trwałe i z tego co pamiętam bardzo solidne. Tanie to nie jest. Ja zaczynam od 300mik, wtedy miałem chyba 400 i było na styk, oczko to nie akwarium i zakładam, że 100 będzie się szybko zapychać.
http://www.salarias.pl/

ontario_ab - 2020-06-12, 16:34

Skarpeta 400 mikronów załadowana za bioklarem. Po delikatnym przycięciu zewnętrznej części kołnierza świetnie wpasowuje się w łączenie rur 110mm. Kołnierz jest na tyle sztywny, że nic nie trzeba tam dodatkowo dostawiać, wzmacniać czy kleić. To teraz czekam kiedy się zapcha, stawiam na 3 doby.
taniw - 2020-06-13, 15:07

Obstawiam 2020-06-13.
ontario_ab - 2020-06-14, 08:11

Wczoraj wyjąłem worek i niewiele w nim było, a jest ustawiony tak, że na oko 100% wody przez niego przechodzi. Jednak Bioklar to klasa, niewiele syfu z niego wychodzi, ale też 2 dni temu czyściłem 2 komory.
W worku jest węgiel z grila celem usuwania chemii z wody więc za jednym zamachem 2 rzeczy się dzieją. Czas na rozbudowę i dostawienie 200mikronów.

ichał - 2020-06-18, 15:42

Zmieniam koncepcję filtracji więc jak by co to będę miał na zbyciu 10l płatków helx mutag
ontario_ab - 2020-06-22, 12:10

Zastanawiam się nad filtrem sitowym np. Biofitec.
Dzięki zastosowaniu go przed UVC i moim Bioklarem mógłbym z Bioklara wywalić szczotki i dać tam maty japońskie - zwiększy się dokładniejsza filtracja mechaniczna no i miejsca dla bakterii będzie dużo więcej. Próbowaliście takie klocki?
Co myślicie o filtrze sitowym?

siwpaw - 2020-06-22, 18:39

Też zastanawiam się nad jakimś prefiltrem. Ale boje się ze mogę czasami wydać tysiąc i nie być z tego zadowolony Czemu chcesz montować go przed lampą Nie lepiej sprawdziłby się za lampą by wyłapywać obumarłe glony by nie trafiały do maty japońskiej
ontario_ab - 2020-06-22, 21:15

Wydaje mi się, że czy one będą żywe czy nie to bez znaczenia bo będą tak samo duże.
Poza tym i tak chyba są mniejsze niż 150 mikronów (raczej pytam bo strzelam), ale ja nie pójdę w tak małe sito. 300 wydaje mi się być ok, najwyżej zmienię sito bo w Biofitec jest taka możliwość. Marek w Polsce to sprzedaje, ale można wziąć bezpośrednio od producenta. Cena nie jest niska, ale też nie jakaś kosmiczna, poza tym zawsze można skorzystać z dotacji, a kroi się 5000+ :hehe: .

czester 1 - 2020-06-23, 12:16

ja tez zlikwidowałem szczotki w biockarze. 1 komora - mata. 2- lawa. 3 helx napowietrzany secoh jdk100.
Oczywiście filtr wstępny (profi drum z siatką 70 mikronów), bez tego nie wyobrażam sobie filtracji. Mam dość dużo roślinności.
Bez prefiltra komorę szozotek w bioklarze czyściłem 2 razy w tygodniu, a pozostałe komory też. Nigdy więcej 8)

ontario_ab - 2020-06-23, 13:05

czester 1, to nie pomyłka ? 70mikronów ?
czester 1 - 2020-06-23, 17:58

tak 70. płukanie tak co 10 min. zależy od zabrudzenia. podmiana wody wskazana :good:
siwpaw - 2020-06-23, 19:35

No tak profi drum Ale to już wydatek kilkunastu tysięcy A jak masz go podpiętego ( pod odpływy denne ) ?
czester 1 - 2020-06-24, 11:55

udało mi się go kupić po okazyjnej cenie. nie mam grawitacji. woda zasila profi z drugiej grodzi bioclara pompą ciśnieniową. jest też zabudowany czujnik poziomu wody w oczku, który reguluje zaworem dopuszczającym wodę do oczka w razie jego obniżenia.
mam trzy pompy 20, 16 i 8 tys. l/h.

20 i 16 są na dnie oczka. 20 leci prosto na profi, 16 też lecz po drodze jest itronic.
8 zabudowana przy profi i podłączona pod skimmer i tez na profi.
z profi woda do bioclara, w bioclarze komora z matą, lawą i helxem wszystkie napowietrzane. w bioclarze w grodziach lampy UV 2x55W. z bioclara na kaskadę.

niekiedy jest tak, że jedną pompę muszę odłączyć ponieważ ochotka zatyka rurę odpływową (110) z bioclara i woda wylatuję na zewnątrz.

ontario_ab - 2020-06-24, 13:28

czester 1, jakie masz oczko objętościowo? Masz jakieś fotki?
siwpaw - 2020-06-24, 19:31

Niezła kombinacja alpejska Nie lepiej pokusić się o przeróbkę na odpływy denne i jedną pompę
czester 1 - 2020-06-24, 21:36

cały temat z opisem oczka ok 30m3, ale trochę czasu minęło
http://forum.oczkowodne.n...ghlight=#162191


aktualne mam tylko takie


i film:
https://youtu.be/BNQ5t1wgyAY
https://www.youtube.com/watch?v=QC2SkJ2IKnI


siwpaw napisał/a:
Niezła kombinacja alpejska Nie lepiej pokusić się o przeróbkę na odpływy denne i jedną pompę

jakoś nie jestem tego zwolennikiem (jak zapcha się pompa to ją wyciągniesz, przy odpływie dennym jest problem), a gdyby miał to zrobić to masa przeróbek, praktycznie wszystko od początku. może jak będę zmuszony przy jakiejś wymianie folii :?

ontario_ab - 2020-06-25, 06:30

Masz dużo zieleni na brzegu, która na pewno robi robotę filtracyjną. Jak to się ma do koi? Masz jakieś straty? Koi to dość czułe stworzenia i wszelkie "coś" co się lęgnie w zielsku mocno odczuwają na zdrowiu. Ja pozbyłem się większości zielonego, zostały mi kosaćce, 2 lilie i jakieś drobiazgi typu strzałka.
Dlatego ktoś wymyślił koipond, który mi się bardzo nie podoba, ale nie wiem czy nie będzie u mnie koniecznością.

czester 1 - 2020-06-25, 13:47

jest rok że straty są, a jest że nie ma. zawsze po zimie wczesną wiosną , jak koi są osłabione.
są też koi które są już od początku, będzie z 10 lat.
roślinność co roku muszę przycinać lub usuwać zniszczone, zawsze po tarle jest sajgon :) .
co do koipondów to nie jestem przekonany, wole więcej natury.

ontario_ab - 2020-06-25, 19:07

Czy tworzysz im jakieś specjalne warunki do tarła? U siebie jeszcze tego nie widziałem odkąd pozbyłem się karasi.
siwpaw - 2020-06-25, 21:03

Ładne oczko i ładne grubasy co to za rośliny na brzegu i w czym je trzymasz Bo moje ryją wszystko nic się nie chce utrzymać oprócz kossaców
czester 1 - 2020-06-26, 09:10

ontario_ab napisał/a:
Czy tworzysz im jakieś specjalne warunki do tarła? U siebie jeszcze tego nie widziałem odkąd pozbyłem się karasi.


tarło mam już w oczku regularnie co rok i tak od chyba 6 lat. teraz było 10-15 czerwiec, o dziwo dość późno, pewnie z powodu niskiej temperatury w maju.
Warunki tarła to przede wszystkim zdrowa woda, roślinność i dorosłe karpie. Karp zawsze się trze przy brzegach, tam gdzie ikra może się poobklejać o kamienie, rośliny. Ale i tak większość jest zjadana, dlatego samice są tak maltretowane :)

siwpaw napisał/a:
Ładne oczko i ładne grubasy co to za rośliny na brzegu i w czym je trzymasz Bo moje ryją wszystko nic się nie chce utrzymać oprócz kossaców

moje nie mają gdzie ryć bo donice obrosły mchem lub korzeniami. pod otoczkami jest jeden wielki gąszcz korzeni. donice lilii są osłonięte siatką.
rośliny mam wszelkiej maści: tatarak paskowany, babka drobnokwiatowa, czermień błotna, kaczeniec błotny i pełnokwiatowy, turzyca błotna i muskegońska, hiacynt wodny, ponikło igłowate, przesątka wodna, kosaciec, sit sitny, tojeść, strzałka szerokolistna i wodna, oczeret, jeżogłówka, pałka wąskolistna, lilie wodne.

doniczki układałem tak:


oczko po wybudowaniu


oczko teraz

wolanin - 2020-06-26, 21:02

ontario_ab napisał/a:
Masz dużo zieleni na brzegu, która na pewno robi robotę filtracyjną. Jak to się ma do koi? Masz jakieś straty? Koi to dość czułe stworzenia i wszelkie "coś" co się lęgnie w zielsku mocno odczuwają na zdrowiu. Ja pozbyłem się większości zielonego, zostały mi kosaćce, 2 lilie i jakieś drobiazgi typu strzałka.
Dlatego ktoś wymyślił koipond, który mi się bardzo nie podoba, ale nie wiem czy nie będzie u mnie koniecznością.

Koipond to tylko dwie sprawy - głęboki zbiornik ładnie prezentujący ryby, a przede wszystkim - możliwość natychmiastowego usuwania odchodów ryb z dna - dzięki odpływowi dennemu i bardzo dużemu obiegowi filtrowanej wody.
Nie zgadzam się, że rośliny to siedlisko szkodliwych organizmów - to przede wszystkim sposób usuwania biogenów z wody. Przy koipondzie moim zdaniem dobrą opcją jest filtr korzeniowy/strumień.

ontario_ab - 2020-06-27, 12:53

wolanin, ja też nie chcę rozstawać się z roślinami, ale wszelkie paskudztwo może kryć się właśnie tam, bo gdzie. Zauważ, że te koiponds, które budują specjaliści zwykle roślin nie ma lub są tak zabezpieczone i usytuowane, ze można je wyjąć na czas problemów. Często podaje się do takich zbiorników sól, której rośliny też za bardzo nie tolerują.
Rośliny, to istotny element filtracji, utrzymania odpowiedniej biologii i obawiam się sporych problemów z wodą gdy roślin nie będzie.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group