Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - Zielona woda w oczku wodnym

Tulus123 - 2020-06-04, 10:42
Temat postu: Zielona woda w oczku wodnym
Witam,

Posiadam nieduże oczko ok. 3000l i max.1,2 głębokości. Od dłuższego czasu w moim oczku wodnym woda jest zielona, myślałem że była to wina zbyt słebego filtra z pompą i zbyt słabej lampy uv. Po pewnym czasie zakupiłem większy filtr z lepszą pompką i osobną lampę uv. Chwilę po tym zasadziłem w oczku rośliny i wpuściłem kilka rybek. Spróbowałem również użyć proszku ecogerm do oczek, żeby zrobić coś z tą zieloną wodą lecz jedyne co się stało to dołączył do tego dziwny osad i woda stała sie jakby tłusta.
Więc moje pytanie brzmi, czy da radę coś zrobić aby woda była chociaż troszkę bardziej przejrzysta, jakiś preparat czy coś, czy tylko ostateczna wymiana wody.


Dodaję kilka zdjęć z tym jak sytuacja wygląda


























ontario_ab - 2020-06-04, 12:49

To oczko wygląda mi na większe niż 3000L. Mój pierwszy filtr był taki sam i efekt miałem ten co ty. Już w tym samym sezonie poszedł w odstawkę i zbudowałem pierwszy filtr z beczki i coś drgnęło. Ta lampa to pewnie 11w, też słabiutka do tej roboty. Jednym słowem - to się nie uda bo i roślin w zasadzie nie masz.

No i dolej wody by folii nie było widać, zrób to tak by kamienie w 1/3 były w wodzie wtedy między nimi możesz posadzić rośliny.

Tulus123 - 2020-06-04, 15:09

Roślin jest całkiem sporo, dopiero się rozrastają.I tak planuję jeszcze jakieś dokupić, masz może jakieś do polecena? Więc najlepiej byłoby dołożyć lampę i zbudować filtr z beczki ?
siwpaw - 2020-06-04, 16:17

Tak jak kolega pisze filtr lipa straszna jak masz ryby to nie ogarnie Co do lampy to u mnie chodzi też 11W a mam oczko ok 9m3 i woda kryształ Nie wiem czy dobrze widze ale folia jest wywinięta poniżej gruntu Jeśli tak to cały syf nawozy itp . mogą spływać z trawnika

[ Dodano: 2020-06-04, 17:18 ]
Jak nie zrobisz przegrody kapilarnej to nie uporasz się z problemem

ontario_ab - 2020-06-04, 21:12

Zmierz jaką masz pojemność oczka, potem można zacząć dobierać pompę, beczki, lampę. Dobrze częściowo zacienić oczko.
Roślin nie jest sporo, na pewno nie na zdjęciu. O tej porze roku rośliny już mocno działają, jeśli u ciebie ich nie widać to albo są mikre, albo ich mało. Ja mocno zalecam irysy - bardzo wcześnie startują, bardzo mocny system korzeniowy, 2 m2 irysa robi naprawdę świetną robotę, inne przybrzeżne również - jakieś trzciny itp. Wywłócznik też jest ok, ale ja za nim nie przepadam, ani to ładne, prawie niewidoczne, jak dojdzie do powierzchni to leży na powierzchni i przykleja cały syf z niej jak skimer, pląze się w lilie i przeszkadza im rosnąć. Chwalą wywłócznik, ale ja osobiście nie widzę jego roboty.

taniw - 2020-06-05, 07:28

Tulus123 napisał/a:
Roślin jest całkiem sporo, dopiero się rozrastają.I tak planuję jeszcze jakieś dokupić, masz może jakieś do polecena? Więc najlepiej byłoby dołożyć lampę i zbudować filtr z beczki ?

Roślin właściwie masz zero, Jak w oczku są ryby i nie masz roślin to najlepszy filtr ci nie pomoże.

Tulus123 - 2020-06-27, 11:54

Witam
Chciałem podziękować, zrobiłem sporą beczkę filtracyją i efekt po kilku dniach jest niesamowity, woda jest na tyle przejrzysta że widać prawie do dna. Za kilka dni jak efekt będzie jeszczę lepszy postam się wysłać zdjęcie :-D :-D

ontario_ab - 2020-06-27, 12:47

Coś mi podejrzany jest tak szybki efekt (kilka dni), no chyba, że ta beczka jest naprawdę spora i do tego chodzi odpowiednia lampa. Jakkolwiek cieszę się, że jesteś na drodze do celu. Brawo :good:
Tulus123 - 2020-07-04, 11:19

Oto zdjęcia oczka po tygodniu i kilku dniach filtrowania beczką filtrująca :good: :yahoo:



ontario_ab - 2020-07-05, 08:47

Opisz swoją beczkę, zrób też foty. Jestem ciekaw co tam masz ciekawego, bo czas, w którym woda się oczyściła jest bardzo krótki. Wodę w jakiejś ilości podmieniałeś?
Tulus123 - 2020-07-11, 11:06

Wody nie wymieniałem w ogóle, wszystko przefiltrowała beczka.
Jest to beczka 210 l w której użyłem pociętego peszla, keramzytu, żwiru, troszkę maty kokosowej, gąbek i sporej ilości agrowłókniny.
Spory efekt był widziany już po jednym dniu.


[ Dodano: 2020-07-11, 12:11 ]
Dodam jeszcze że woda idzie od dołu beczki i wypływa z góry :good:

[ Dodano: 2020-07-11, 12:13 ]
Mam jeszcze pytanie co do jakichś ładnie rozrastających się roślinek na dno oczka :-D


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group