Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - Filtracja

asdawrwd - 2020-05-21, 07:01
Temat postu: Filtracja
Witam posiadam filtr z 3 beczek 200-200-150l. W pierwszej beczce mam szczotki w drugiej gąbki a w 3 biologiczne . Pytanie mam tutaj po wyczyszczeniu filtra czyli pierwszej i drugiej beczki ,gdzieś około doby druga beczka się przelewa ?
kmarkot - 2020-05-21, 10:16

Trochę mało informacji. Bez schematu filtracji i kierunku przepływu wody. Mimo wszystko wskazuje to na zagenste gąbki które się zapychają.
asdawrwd - 2020-05-21, 18:46

Mniej więcej tak to wygląda
1. beczka cała w szotkach filtracyjnych
2. beczka (od dołu)
gąbka drobnoziarnista x1
gąbka średnioziarnista x2
mata japońska x2
gąbka gruboziarnista x2

3. beczka wypełniona biochipami

czy muszę coś poprawić ?
lub co mogę jeszcze dołożyć żeby filtracja była efektywniejsza ?

ontario_ab - 2020-05-21, 20:23

Jeśli wykonałeś jak na rysunku, a druga beczka przelewa to raczej rura wylewająca ma za małą średnicę lub może być tak, że kawałki gąbki oderwały się i hamują wylew wody z 2 (lub cokolwiek jest w rurze. Dolna część pionowej rury wg. mnie powinna być pod rusztem.
Moim zdaniem wylewy grawitacyjne do następnej części górą nie są ok, ale może dlatego, że nigdy takiego filtra nie budowałem, a zrobiłem ich kilka. Za dużo możliwości przelania widzę w takich filtrach. Zapchane złoże też może być przyczyną. Druga rzecz to te gąbki... daj sobie spokój. Tylko mata japońska z przekładkami, żeby były wolne przestrzenie. Zobacz jak to jest w filtrach Bioklar, to rozwiązanie przelewania jest najmniej awaryjne (nie miałem żadnego przelania)...

Poniżej rusztu daj duże zawory żeby odprowadzić osady i syf.

asdawrwd - 2020-05-21, 21:30

Wylewu nic nie blokuje , rura jest poniżej rusztu .
Ponizej rusztu posiadam zawory .

Co proponujesz z tymi matami ?


Bo czyszczenie tych gąbek to udręka ....
Moje oczko to około 22-25m3
Co mógłbym poprawić jeszcze ?

ontario_ab - 2020-05-22, 06:34

Za silna pompa, zapchane gąbki, za mała średnica rury odprowadzającej - nie widzę innej kwestii, ale jak pisałem, takich filtrów nie robiłem. W beczkach właśnie minusem są te gąbki, bo kładziemy je poziomo i mało kto daje pomiędzy nimi szczeliny.
Lepiej jak woda filtruje się od dołu moim zdaniem.
Masz jakieś foty oczka? Ile ma m3? To pierwszy sezon korzystania? Jak możesz podeślij źródło, z którego korzystałeś, jestem ciekaw zalet tego rozwiązania.

siwpaw - 2020-05-22, 10:30

Podejrzewam zapychanie się gabek masz ich tam trochę za dużo Zostaw narazie jedną gąbke np srednioziarnista i z biegiem czasu dodawaj inne gąbki Wspomóż filtr wyciąganiem mułu ręcznie U mnie też na początku sezonu po odpaleniu filtrów czesto musze je czyścic Do beczki bbiologicznej wsadz napowietrzaccz i narazie nie puszczaj tego syfu przez tą beczkę bo pozapychasz dziurki i nie bedzie takiego efektu Masz duzy zbiornik więc jest co robić ale jak już opanujesz sytuację to póżniej bedzie już łatwo
jungu - 2020-05-22, 12:01

Ja bym dał odwrotnie rury wlotowe, do beczek pociągnąłbym do spodu beczki, a w miarę napełniania wkładu nadmiar przelewałby się do kolejnego.
Teraz przy wstępnej filtracji gdzie masz dość spory przepływ wody, trafia ona do drugiego zbiornika w którym woda przenika przez gęstsze wkłady i spowalnia przez co nie jest w stanie przefiltrować całości i wylewa się jej nadmiar.
Ważne aby zaraz za wlotem na poziomie lustra wody przy napełnieniu zrobić mały otwór ok 2-3mm, który w razie braku zasilanie spowoduje zapowietrzenie się układu (inaczej woda zostanie wyssana grawitacyjnie z pierwszej beczki z powrotem do oczka).
Aha w zależności od układu, średnicy rur itp. pierwsza z beczek prawdopodobnie powinna być szczelnie zamknięta.

siwpaw napisał/a:
Podejrzewam zapychanie się gabek masz ich tam trochę za dużo Zostaw narazie jedną gąbke

Albo przełóż kilka gąbek do pierwszego zbiornika przez co spowolnisz trochę w nim obieg wody.

asdawrwd - 2020-05-22, 19:22

ontario_ab napisał/a:
Za silna pompa, zapchane gąbki, za mała średnica rury odprowadzającej - nie widzę innej kwestii, ale jak pisałem, takich filtrów nie robiłem. W beczkach właśnie minusem są te gąbki, bo kładziemy je poziomo i mało kto daje pomiędzy nimi szczeliny.
Lepiej jak woda filtruje się od dołu moim zdaniem.
Masz jakieś foty oczka? Ile ma m3? To pierwszy sezon korzystania? Jak możesz podeślij źródło, z którego korzystałeś, jestem ciekaw zalet tego rozwiązania.



Z tego korzystałem http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7475

Zdjęcia podrzucę jutro
Oczko ma między 20-23m3
Drugi sezon ale w tamtym było podobnie

[ Dodano: 2020-05-22, 20:24 ]
siwpaw napisał/a:
Podejrzewam zapychanie się gabek masz ich tam trochę za dużo Zostaw narazie jedną gąbke np srednioziarnista i z biegiem czasu dodawaj inne gąbki Wspomóż filtr wyciąganiem mułu ręcznie U mnie też na początku sezonu po odpaleniu filtrów czesto musze je czyścic Do beczki bbiologicznej wsadz napowietrzaccz i narazie nie puszczaj tego syfu przez tą beczkę bo pozapychasz dziurki i nie bedzie takiego efektu Masz duzy zbiornik więc jest co robić ale jak już opanujesz sytuację to póżniej bedzie już łatwo


Do 3 beczki mam napowietrzacz tylko już przepuszczam około 1,5 miesiąca przez ta beczkę


Dokupić więcej roślin ? Czy lampe uv ?

ontario_ab - 2020-05-22, 19:36

Rysunek jungu, jak najbardziej będzie skuteczniejszy. Ogranicz te gąbki, to naprawdę nie ma sensu - ja bym wywalił przynajmniej te z drobnymi oczkami. Mam oczko prawie tak duże jak twoje, mój filtr jest nieco mniejszy. W 2 komorze mam tylko maty japońskie, a między nimi takie przestrzenie (szczeliny) bez mat, że około 30% wody w ogóle nie przechodzi przez nie, czyli nie jest filtrowana. Wodę mam klarowną do dna. Jakbyś zastosował przed 2 komorą UVC minimum 36W to będziesz widział ryby na dnie. Oczywiście rośliny są tu bardzo kluczowe.
asdawrwd - 2020-05-23, 09:54

Właśnie zatanawiam się nad tą lampą 36 w

Te maty japońskie to wtedy muszę wyplenić cała beczkę ?
Te szczeliny między nimi z czego masz zrobione ?
W takiej sytuacji mogę filtr zostawić tak jak masz czy coś muszę zmieniać ?


Podeslij kilka fotek

[ Dodano: 2020-05-23, 12:44 ]
taka lampa wystarczy ? -> LAMPA UV 36W

[ Dodano: 2020-05-23, 13:16 ]
zastanawiam się jeszcze nad filtrem bioklar 30 , czy jest sens ?

kmarkot - 2020-05-23, 13:36

Bioklar kosztuje 3000pln za ułamek tej kwoty kupisz rury drenarskie ,żwir ,rośliny i przebudujesz brzeg oczka,czyli strefy regeneracyjne.
Coś w tym guście

lub filtr glebowo- korzeniowy

asdawrwd - 2020-05-23, 17:26

Ciężko będę miał zrobić takiego , jestem w stanie zainwestować w bioklara tylko czy jest on warty tych pieniędzy ..

Jak wyglada ten filtr glebowi korzeniowy ? Czy jest on skuteczny ? Jakbym musiał brzeg przebudować ?










[ Dodano: 2020-05-23, 19:07 ]
asdawrwd napisał/a:
Ciężko będę miał zrobić takiego , jestem w stanie zainwestować w bioklara tylko czy jest on warty tych pieniędzy ..

Jak wyglada ten filtr glebowi korzeniowy ? Czy jest on skuteczny ? Jakbym musiał brzeg przebudować ?

Tylko z tym filtrem glebowym może być problem bo nie mam tyle miejsca z przodu .. a z tylu oczka bym musiał dużo nadsypywać..
[url=https://images89.fotosik.pl/370/d642ed6609bd32b5m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images92.fotosik.pl/370/12dfdc56014fd983m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images90.fotosik.pl/370/ad84b932ad3a25a4m.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images91.fotosik.pl/369/8df063fd2b5dd8edm.jpg]Obrazek[/URL]

[url=https://images89.fotosik.pl/370/00a2dd25f3136747m.jpg]Obrazek[/URL]


[ Dodano: 2020-05-23, 22:50 ]
jeżeli zdecydowałbym sie na filt GK to, czy filtr gk zostaje sam czy przed nim jakąś beczkę mechaniczną muszę zostawić ?

drugie pytanie z tyłu oczka gdzie teraz znajduję się filtr teren jest poniżej oczka , czy mogę np zrobić podstawę i wymurować z bloczków ten filtr ? tak żeby np. był minimalnie powyżej oczka ?

zasilanie takiego filtra musi być od dołu czy od góry ?
odprowadzenie od dołu czy od góry ?

siwpaw - 2020-05-24, 19:05

Witam woda nie ma tragedii jeszcze troche pofiltrujesz i bedzie ok
Miałem beczki tak jak Ci proponowałem ale kupiłem bioklara ze względu że wydałem na niego tylko 500zł
I powiem Ci że nie ma żadnej różnicy Faktem jest że ja po wyjściu wody z filtra mam jeszcze dwa małe oczka z roślinnością , strumień też z roślinnością oraz kaskadę po drodze i dopiero woda wraca do oczka
Zaczynając sezon i tak przez jakiś tydzien lub dwa filtruję wodę przez beczkę postawioną blisko oczka bo łatwiej ją mi czyścić niż bioklara zamontowanego na skalniaku no i wiadomo lampa uv chodzi non stop wyłączam ja na chwile gdy wpuszczam bakterie

ontario_ab - 2020-05-24, 19:10

Lampę do tego oczka dałbym 55w lub 72w. Masz mało roślin więc musisz nadrobić to lampą i pojemnością beczek. Daj do wody np. irysy. Bardzo szybko rosną, są dostępne w różnych wysokościach, kolorach liści i kwiatów i mają dużą moc oczyszczania wody już od wczesnej wiosny, poza nimi mam tylko lilie, ale one tak późno startują, że gdyby tylko na nie liczyć to oczko by zawsze miało zieloną wodę. Irysy mam bezpośrednio w wodzie, przy brzegu, tylko zabezpieczone kamieniami żeby nie odpłynęły. Daj naprawdę dużo roślin przybrzeżnych, moim zdaniem mają największy power w oczyszczaniu, poza tym od razu czuć w oczku naturę, zaczyna przypominać staw, czy jezioro. Rośliny są jakby ostatnią komorą filtracji. Doczyszczą to czego filtr nie dał rady.
Tu masz irysy http://sklep.oczkowodne.n...s=1&kategoria=1

Ponieważ roślin w zasadzie nie masz to w tym przypadku nawet Bioklar 30 może być za mały. Masz filtr, dopracuj go, dostaw lampę i dużo roślin. Na Bioklara przyjdzie czas, tym bardziej, że nie wiesz czy 30 starczy, czy większy, a one tanie nie są, dwa razy nie wybierzesz.
Zobacz sobie jak w bioklarze zrobili drugą komorę https://www.youtube.com/watch?v=X-fXBI1nIq0.
Jak pisałem, część wody w ogólne nie podlega w 2 komorze oczyszczaniu, daje do myślenia? Ty nie rób tego w pionie, zrób szczeliny poziome (poprzedzielaj kawałkami maty). I tak bym ten filtr zostawił, nie ma sensu więcej kombinować (oczywiście usuń część gąbek, najlepiej te najdrobniejsze). Mat w tej komorze w sezonie nie czyszczę lub czyszczę raz. Płuczą się wyśmienicie łatwo, na pewno dużo lepiej niż jakiekolwiek gąbki, warto w nie zainwestować, gąbki to tylko utrapienie, szczególnie wiosną. Dobra mata jest niemal niezniszczalna - w moim bioklarze mam je od początku, czyli jakieś 10 lat.

asdawrwd - 2020-05-24, 20:51

dzięki za odpowiedzi .

lampę na pewno zamówię na dniach..

pierwszą beczkę zostawiam bez zmian (czyli szczotki filtracyjne , czy na dół dorzucić matę z małymi oczkami ?)

w drugiej beczce - zostawić maty gruboziarniste i dokupić kilka mat japońskich i zrobić między nimi przerwy ?

trzecią beczkę również zostawię bez zmiany.

kolega jungu wrzucił zdjęcie



przerobić mój filtr na ten wzór ?


następne pytanie chciałbym zrobić kaskadę z kamieniami i roślinami lecz tam gdzie mam odpływ z filtra mam daleką odległość do oczka ponieważ przed filtrem mam zasadzone rośliny ,nie mam pomysłu póki co jak to mądrze zrobić....

co mogę dorzucić rybą żeby nie zjadały roślin pływających ?

ontario_ab - 2020-05-25, 06:34

W pierwszej tylko szczotki. Druga tak jak piszesz. Jungu dobrze to zrobił. Jest jeszcze opcja taka, że ta pionowa rura w 2 i 3 beczce będzie poza nią, czyli do beczki 2 i 3 wejdziesz na dole od zewnątrz, poniżej rusztu. Do dziś pamiętam jak ruszt zrobiłem ze skrzynki do butelek :) ) Ja montowałem rury poza beczką bo łatwiej jest manipulować w beczkach, szczególnie drugiej, minusem jest trudniejsze utrzymanie szczelności połączeń.
Pamiętaj o średnicach rur. Wg. mnie minimum 50 i to chyba wystarczy.

Ja ci z kaskadą nie pomogę, ale będą tu na pewno osoby z takim zmysłem. Mam filtr prawie 3m od brzegu i rura 50 odprowadza wodę - warto by woda spadała do oczka z pewnej wysokości - np. 50cm (nie za wysoko, bo hałas nie jest niczym miłym dla ryb i dla nas) - w ten sposób natleniasz wodę, zauważysz, że ryby będą tam się czasem gromadziły, szczególnie te chore - po tym rozpoznasz objawy chorobowe, ale nie wszystkie. Ostatnio widziałem w sprzedaży takie wylewki szerokości 30cm - ciekawie woda się z tego wylewa.

Nie wiem jakie masz ryby, są takie, że jedzą tylko zielone i nic z tym nie zrobisz. Moje koi zjadały jakiś czas zielone, ale teraz nic nie ruszą, karma Hikari załatwia temat. No chyba, że im wrzucę osoki to rozprawia się z nimi bardzo szybko. Wspominane przeze mnie irysy są raczej bezpieczne, niemal cała roślina jest nad wodą. Ważne, żeby nie przerybić oczka bo żaden najlepszy filtr ci nie pomoże. Jeśli masz kilka karasi musisz liczyć się z tym, że zaraz będzie ich setka, a potem jeszcze więcej - ja karasie usunąłem z oczka, poszły do ludzi.
Pomyśl o częściowym zacienieniu oczka. Pełna ekspozycja na słońce to nic dobrego. Walka z glonami będzie trudniejsza, a ryby też lubią odpocząć w cieniu. Z jakiegoś powodu japończycy sadzą klony palmowe.

siwpaw - 2020-05-25, 14:52

Tylko pamiętaj przy takim układzie beczek o przelewie w razie jakby się filtry zapchały bo Ci wodę wyrzuci
asdawrwd - 2020-05-25, 15:21

maty japońskie zamówiłem x 3 bo dwie już mam ..
lampę kupiłem 55W...

rosliny również zamówiłem między innymi irysy , trawy , pałki itp tak żeby wypłycenie które posiadam obsadzić .. czy do roślin kupić specialne podłoże czy wystarczy żwir ?

co do filtra , rurki raczej poprowadzę tak jak na rysunku , z szczelnością nie miałbym problemu ale znów odczekiwać by trzeba , teraz tak jak siwpaw zuważył jakiś przelew w razie czego ?

jungu - 2020-05-25, 15:41

asdawrwd napisał/a:
czy do roślin kupić specialne podłoże czy wystarczy żwir ?

U mnie rosną w żwirze, zasłoniłem go tylko kamyczkami o frakcji 5-10mm żeby ryby nie kopały.
asdawrwd napisał/a:
siwpaw zuważył jakiś przelew w razie czego ?

Może być przelew, a możesz zrobić pierwsze dwie beczki szczelnie zamknięte.

asdawrwd - 2020-05-25, 17:14

właśnie z tym szczelnie zamknięte ciężko ponieważ góry mam wycięte :/
ontario_ab - 2020-05-26, 07:26

Nic nie powinno przelać jeśli zrobisz wg. rysunku, który koledzy wstawili. Jeśli coś przeleje to najprędzej pierwsza beczka bo w drugiej pozapychają ci się warstwy. Włóż na początek tylko maty, nic więcej. Jak po 2 tygodniach zobaczysz, że nie przelewa dorzuć te gruboziarniste gąbki. Całą robotę i tak robi trzecia komora i rośliny.

Ja żadnej rośliny nie mam w substracie czy koszu. Wszystkie poprzygniatane kamieniami, które z czasem zamuliły i tak zostawiłem. Mam tylko irysy i lilie więc o innych się nie wypowiem. Jakbym poszukał to pewnie znajdzie się gdzieś mięta i bobrek zakotwiczone też do brzegu, a wywłócznik robi za spławik w wodzie: znalazł gdzieś jakiś kamień na dnie i tak mu dobrze w tym miejscu :)

asdawrwd - 2020-06-16, 21:37

Filtra na razie nie zmieniałem , zostawiłem jak był póki co .
Domówiłem nową lampę uv 55w , uzupełniłem drugą beczkę mata japońską .

dzisiaj dotarły mi rośliny, około 600 szt sadzonek .

Tak to wygląda na dzień dzisiejszy. Woda zrobiła się przejrzysta , wszystko zainstalowałem gdzieś około 26 maja .








Jest jakiś sposób na zamaskowanie doniczek z roślin ?

Chcę jeszcze w tym roku dołożyć kaskadę , lecz póki co nie ma pomysłu

ontario_ab - 2020-06-17, 08:07

Zadbaj o estetykę brzegów, ta folia najlepiej żeby była zupełnie niewidoczna, zobaczysz, że oczko bardzo zyska. Popatrz jak to zrobili inni.

Nie bardzo widzę co to za rośliny, ale jeśli kosaćce to na pewno rozsadzą ci te doniczki. Dużo lepiej wyglądają rośliny bez doniczek - możesz zastosować tu siatki, albo po prostu obłożyć korzenie kamieniami (roślina może być w siatce). To znowu spowoduje dużo lepszą estetykę oczka i poczucie naturalności.

I jedna uwaga: im dalej pompa będzie od powrotu wody z filtra tym lepiej więc jeśli masz dość rury między pompą a filtrem to odsuń pompę maksymalnie. Masz ładny wylot wody z filtra... też mam taki :hehe: ale pracuję nad tym, póki co w głowie.

Często oczkomaniacy kładą pompę w najgłębsze miejsce co ogólnie jest OK, ale należy pamiętać, że jeśli dojdzie do awarii połączeń poza oczkiem to takie położenie pompy spowoduje wypompowanie wody praktycznie do końca, a wtedy ryby... :( Lepiej więc pompę ustawić tak by w sytuacji awarii została choć odrobina wody by ryby przeżyły.

Fajne masz to oczko i duże. Koi by się tam dobrze czuły :P

asdawrwd - 2020-06-17, 17:58

Właśnie się nad tym zastanawiam chciałem obłożyć kamieniami ale jak pytałem o ceny tych co mi się podobają to około 70 zł sztuka , wiec myśle nad czymś innym :D

Z roślinami będę kombinować na drugi rok chcę zobaczyć ile wogóle ruszy. O jakiej siatce mówisz ?


Tam gdzie mam wylot chce właśnie zrobić jakaś kaskadę tylko tam mam teren obniżony i skalniak z roślinami i nie chce tego niszczyć , póki co myśle nad jakaś alternatywa ...



Gdzie dostanę w miarę tanie kamienie i duże ?
Jest jeszcze jakiś inny sposób na maskowanie folii ?

[ Dodano: 2020-06-17, 19:00 ]
Z roślin kupiłem kosaniec żółty , trzcina australijska , jeżogłówka , manna Mielec , mięta wodna , oczeret , pałka , sit rozpiechly , trzcina pospolita , turzyca brzegowa

ontario_ab - 2020-06-17, 21:12

Dzisiaj jungu pochwalił się swoim oczkiem, zobacz jak on zrobił. Naprawdę można brać to za wzór do naśladowania.
Kamienie polne dostaniesz u rolnika, zwykle zalegają im takie wyzbierane z pól.

O taką siatkę mi chodzi https://pl.pinterest.com/pin/348184614934378611/ . Teraz pomyślałem, że rośliny możesz posadzić np. w ciemnej włókninie - przepuszcza wodę, możesz to związać i jeśli potrzeba ponacinać. Ja mam mało roślin ze względu na koi (za to przewymiarowany filtr i lampę UVC), ale to co mi rośnie to mam tylko w kamieniach, zero jakiegokolwiek substratu - paskudztwo zawsze mi wypłukiwało i zrezygnowałem z tego, nawet lilie tak mam.

asdawrwd - 2020-06-17, 21:28

właśnie to przeglądałem ..

A nad kaskada zastanawiam się czy nie kupić takiej gotowej i nie obudować jej kamieniami dużymi coś takiego KASKADA


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group