Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Staw - zakładanie stawu

marcin.brylski7 - 2020-04-23, 21:03
Temat postu: zakładanie stawu
Witam, na wstępie (z racji ze jestem nowy) dziękuje za praktyczne porady odnosnie stawu bo czytałem a mam zamiar wlasnie założyć staw w ogrodzie. Oczywiście mam pytanie.
A więc staw bedzie 60 m2, naturalny czyli juz wiem ze powinienem miec duzy filtr roslinny (mysle o 20 m2). Ja planuje go zrobic jako osobne oczko z przelewaniem sie wody do glownego stawu.

Mam praktyczne pytanie odnosnie zakladania stawu (to przeszly sezon bedzie): czy jest sens aby najpierw zrobic filtr roslinny, pozwolic roslinom sie zakorzec i dopiero po np. 2-3 miesiacach wystartowac z głównym stawem? Co radzicie?
Pytam bo chcialbym maksymalnie uniknac zaglonienia od razu a wiec pomyslalem co moze pomoc dobrze wystartowac.
Moze jeszcze jakieś sugestie odnośnie dobrego startu :) ?
Marcin

taniw - 2020-04-24, 08:51

Pomysł jest bardzo dobry. Może całkowicie nie unikniesz rozrostowi glonów, ale na pewno znacznie go ograniczysz.
kmarkot - 2020-04-25, 14:26

Pomysł z budową oczka filtracyjnym jest dobry , tylko okres 2-3 miesięcy. jest zdecydowanie za krótki ,2-3 lata ok rośliny zdążą się rozrosnąć. Pomysł ma ten wadę w postaci zużycia energii .

Moim zdaniem najlepiej zainwestować w Pływające wyspy które będą filtrować wodę
bez użycia energii .Pobierać substancje odżywcze z kolumny wody .
Z konstrukcją uporał byś się w tym roku jak i sadzeniem roślin .
-Płytki dołek
-folia
-woda
wyspa
-siatka plastikowa
-rura PE czarna
-parę butelek PET
-trytki

marcin.brylski7 - 2020-04-26, 20:48

kmarkot napisał/a:
Pomysł z budową oczka filtracyjnym jest dobry , tylko okres 2-3 miesięcy. jest zdecydowanie za krótki ,2-3 lata ok rośliny zdążą się rozrosnąć. Pomysł ma ten wadę w postaci zużycia energii .

Moim zdaniem najlepiej zainwestować w Pływające wyspy które będą filtrować wodę
bez użycia energii .Pobierać substancje odżywcze z kolumny wody .
Z konstrukcją uporał byś się w tym roku jak i sadzeniem roślin .
-Płytki dołek
-folia
-woda
wyspa
-siatka plastikowa
-rura PE czarna
-parę butelek PET
-trytki


To moze w tym roku zaczne z roslinami?
Ta wyspa na 60 m2 stawu to jaka powierzcnie powinna miec? A jeszcze co do roslin, to jakie zaplanowac do wyspy?
M

kmarkot - 2020-04-27, 19:19

Zadałeś bardzo trudne pytanie na które ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
Szacuje się że połowę powierzchni stawu powinny stanowić rośliny .
Wydajność w oczyszczaniu roślinności rosnącej na takiej wyspie jest dużo większa niż tej w gruncie .Ilość roślin zależy od żyzności wody twego stawu.
Więc masz spore pole do popisu.Im więcej tym lepiej.
Rośliny jakie wybrać najlepsze, takie które możesz tanio i dużo pozyskać w swojej okolicy .I w zasadzie wszystkie wymienione w/w temacie. Szczególnie polecam posiadająca funkcję ozdobną kosaciec żółty.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group