Oczko wodne - forum
Forum mi³o¶ników oczek wodnych.

Ryby w oczku wodnym - Pad³y wszystkie rybki - restart oczka

padres - 2019-03-18, 10:18
Temat postu: Pad³y wszystkie rybki - restart oczka
Witam
W tym roku w marcu pad³y mi wszystkie rybki. Oczko funkcjonowa³o od kilku lat bezproblemowo. Chcia³bym je teraz uruchomiæ na nowo, bojê siê jednak ¿eby problem siê na starcie nie powtórzy³. Nigdzie nie mogê znale¼æ informacji co nale¿y w takiej sytuacji zrobiæ. Chcia³bym czym¶ to oczko zdezynfekowaæ ale nie mam pojêcia jakich ¶rodków w tym celu mo¿na u¿yæ.

Dziêki za ewentualne odpowiedzi.

siwpaw - 2019-03-18, 19:02

Opisz co za oczko, jaka wielko¶æ, pojemno¶æ, ile i jakich ryb, jaka filtracja, jaka g³êboko¶æ Wrzuæ jakie¶ zdjêcie to pewnie kto¶ pomo¿e bez takich danych nikt nic nie wie ;)
padres - 2019-03-19, 11:46

No bez jaj.
Ja tylko pytam czy w takim przypadku trzeba oczko dezynfekowaæ, je¶li tak, to czym?
Zak³adam, ¿e rybki wykoñczy³o jakie¶ choróbsko.

Rozmiar oczka 3x2x1,3m, rybek nie ma, bo wszystkie pad³y, w oczku chodzi³a ma³a fontanna.

siwpaw - 2019-03-19, 17:08

A mo¿e przyducha zimowa brak tlenu albo gazy z rozk³adaj±cych siê ro¶lin Jak nie robi³e¶ testów wody to nie wiadomo
padres - 2019-03-26, 15:13

Nie s±dzê. Co ro czyszczê oczko i co rok by³o ok. Ilo¶æ ryb siê nie zwiêksza³a. Wda³o siê jakie¶ choróbsko chyba. W tej chwili jest to nie istotne. Na wszelki wypadek chcia³bym je zdezynfekowaæ przed ponownym zarybieniem - tylko czym? Jest jaki¶ ¶rodek przeznaczony do tego celu. Niby proste a nikt nie potrafi odpowiedzieæ.
To mo¿e z inaczej zapytam. Gdyby Wam co¶ takiego siê przytrafi³o, to jakie kroki podjêliby¶cie przed ponownym zarybieniem???

siwpaw - 2019-03-26, 15:57

Ja bym wypompowa³ ca³± wodê i szlam powyci±ga³ ro¶liny Jak masz oczko z folii to raczej nic na niej nie powinno siê osadzaæ Ro¶liny bym zamoczy³ w roztworze nadmanganianu potasu na 10-15 min ( dostêpny w aptece ) stê¿enie do p³ukania Pózniej wypuka³ pod bierz±c± wod± A sam± foliê doprze przemyj miot³± i p³ucz wod± Zostaw j± bez wody na jaki¶ czas mo¿e jeszcze przyjd± nocne mrozy to Ci wybije wszystko
kmarkot - 2019-03-26, 20:22

padres napisa³/a:
Nie s±dzê. Co ro czyszczê oczko i co rok by³o ok. Ilo¶æ ryb siê nie zwiêksza³a. Wda³o siê jakie¶ choróbsko chyba. W tej chwili jest to nie istotne. Na wszelki wypadek chcia³bym je zdezynfekowaæ przed ponownym zarybieniem - tylko czym? Jest jaki¶ ¶rodek przeznaczony do tego celu. Niby proste a nikt nie potrafi odpowiedzieæ.
To mo¿e z inaczej zapytam. Gdyby Wam co¶ takiego siê przytrafi³o, to jakie kroki podjêliby¶cie przed ponownym zarybieniem???

Proste stosowane przez hodowców ryb w stawach hodowlanych - wapno palone. CaO
Wypali wszystko. Tylko potem dok³adne p³ukanie bo Ph wody poszybuje do góry.
Da³ bym dawkê 0,2t/ha czyli 20g/1m2 powierzchni dna.


http://doradcatechmot.pl/2018/12/20/wapno-stawowe/

Co do ro¶lin post±pi³ bym jak radzi kolega siwpaw,

padres - 2019-04-09, 13:10

Wielkie, wielkie dziêki za te konkrety.
Bêdê dzia³a³.

Mariano - 2019-04-20, 00:58

kmarkot napisa³/a:
0,2t/ha


Wapno palone u¿ywa siê na mokry osad - czyli oczko musia³oby byæ spuszczone. Rozpuszczenie takiej ilo¶ci w wodzie kompletnie nic nie da.

Co do ilo¶ci, do dawki dezynfekcyjne zaczynaj± siê od 500 kg/ha a czêsto stosuje siê nawet 1t/ha i wiêcej. Poni¿ej tego to nawo¿enie a nie dezynfekcja. Jednak dezynfekowanie "na wszelki wypadek" to g³upota i spowoduje wiêcej k³opotów ni¿ po¿ytku.

[ Dodano: 2019-04-20, 01:01 ]
padres napisa³/a:
 
Nie s±dzê.


Na jakiej podstawie "nie s±dzisz" ¿e to nie przyducha, amoniak czy siarkowodór?

padres - 2019-05-05, 12:06

Mariano napisa³/a:
Na jakiej podstawie "nie s±dzisz" ¿e to nie przyducha, amoniak czy siarkowodór?

Zg³êbi³em temat i wszystko wskazywa³o, ¿e to by³a wiremia wiosenna.

Oczko jest na dzieñ dzisiejszy suche, wyczyszczone i odka¿one. Ro¶linki równie¿ s± odka¿one.

Dziêki


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group