Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Lilia Wodna - problem

mjakubi - 2018-08-29, 14:02
Temat postu: Lilia Wodna - problem
Witam,

Od zaprzyjaznionego wlasciciela stawu otrzymalem bulwy lilli wodnej. Niekotre z liscmi, niektore z podcieta lodyga, niektore ze swiezym pakiem. Wszystko to posadzilem w kosze, worek jutowy a ziemia (juz teraz wiem ze to nie najlepsza) ze sklepu do lilli wodnych. Kosze obsadzilem wszystkie na glebokosci okolo 100-140cm (teraz tez wiem ze nie najlepiej). Mam wrazenie ze wszystko co wystawalo ponad kosz zniklo - kosze na dnie widze ale ich nie wyciagalem zeby dobrze sprawdzic.
Dodam ze kosze wlozylem z 3 tygodnie temu. Rybek max 20 karasi 3-5cm. Oczko 34m3

Qba - 2018-08-29, 14:34

Jak masz możliwość to wyciągnij kosze z głębokiej wody i daj tuż pod powierzchnię. Będą miały łatwiej. A przed zimą obetnij wszystko co wyrasta z kłączy i wtedy zatop na docelową głębokość.
mjakubi - 2018-08-30, 15:10

Cytat:

Hej, zrobilem jak powiedziales. Faktycznie w niektorych koszach lilie musza odchorowac ale mam kosze gdzie zaczely rozwijac sie liscie a ewidentnie widze ze sa podgryzione przez ryby. Czy mozliwe ze ryba sypie za malo karmy? Dzis ugotuje cos ze zboza to bede mial kontrole ile jedza bo do tek pory dostawaly tylko kupne. (mam je tydzien)

Qba - 2018-08-30, 15:25

Karasie raczej nie oskubią lilii
necoyolo - 2018-08-31, 01:58

Na pewno nie masz jakiś amurów lub tołpyg, a może jakieś robactwo gryzie ? Czy w liściach są wydrążone takie podłużne dziury ?
mjakubi - 2018-09-04, 07:48

Witam,

Zalaczam zdjecia. Mysle ze moge miec cos nie tak z woda bo teraz "palka wodna" stroi fochy.




taniw - 2018-09-04, 18:24

Spróbuj z jakimś nawozem z mikroelementami.
Qba - 2018-09-04, 19:01

mjakubi, trochę małe doniczki jak na lilie. Ja wsadziłem w kosze dla lilii wodnych i po 3 sezonach już z nich wychodzą więc za rok czeka mnie przesadzanie
mjakubi - 2018-09-04, 20:57

Jakis konkretny ten nawoz, macie cos sprawdzonego?

Kosz faktycznie wydaje sie maly na zdjeciu. W rzeczywistosci nie jest taki maly aczkolwiek wiadro to nie jest :) . W tym roku to sam nie wiem czy jakies roslinki rusza.

[ Dodano: 2018-09-05, 08:51 ]
Problem narasta. Roslinka ze zdjecia rosla sobie ok. Cala zielona od korzenia w gore. A tu dzisiaj rano juz tylko zielone nad tafla wody; pod tafla albo gnije albo nie wiem co sie dzieje?

:(( :(( :((

mjakubi - 2018-09-12, 11:18

Roslinki ze zdjecia chyba odbily troszke po przestawieniu ich na glebie. Niesteyt z koszy z liliami juz nic nie wystaje. Nie mam pojecia co robic. Tester do wody w drodze.
Qba - 2018-09-12, 14:18

Roślina że zdjęcia to wywłócznik brazylijski i on tak ma, że część podwodna wygląda mało okazale. Odnośnie lilii to proponuję wyjąć z doniczki i sprawdzić czy kłącze nie zgnilo
mjakubi - 2018-09-13, 09:41

Witam, zalozmy ze klacze zgnilo - co robic?
Dzis postaram sie zrobic ten test wody bo mam paski ale nie dostalem skali.

Qba - 2018-09-13, 11:02

Jeśli zgniło to po lilii. Jeśli jakaś jego część jest twarda to obetnij to co miękkie, a zdrową cześć wykąp np w biosepcie. Może pomoże
mjakubi - 2018-09-15, 08:06

Wiec spelnij sie najczarniejszy scenariusz, nie bylo co ratowac.
Teraz juz nie ma co plakac nad rozlanym mlekiem.
Glownym problemem jest to ze oczko posiada bardzo malo roslin.
Rosliny plywajace ktore wrzucilem ogolnie sie przyjely (ale slabo sie rozwijaja) ale zimy nie przezyja.
Wywlocznik brazylijski rosnie ok.
Lilie (nowe) musza wrocic do oczka ale nie wiem gdzie popelnilem bledy?
Wkladalem je tak:
1. Kosz wyscielilem wloknina
2. Nasypalem ok 3/4 ziemii do lilli - ze sklepu :(
3. Wsadzilem korzen tak ze wystawaly tylko czesci ktore sie rozwijaja
4. Zasypalem zwirem, oczywiscie nie korzen
5. Zawiazalem agrowloknine
6. Kamienie na wierzch
7. Dalem to do wody na glebokosc docelowa, okolo 1.5m
Czy o tej porze jest sens wrzucac roslinnosc?

Ps: Pytanie z innej beczki, kiedy wylaczyc pompke i zostawic tylko napowietrzacz?

Pozdrawiam

jurek47 - 2018-09-16, 14:46

Jak są małe kłącza to był błąd w głębokości,ja rozmnażam lilie,ale kłącze do małej doniczki i płytko/30cm/ .Lilia zaczyna rosnąć to przesadzam głębiej.140 cm na kłącza to stanowczo za głęboko.Musisz jeszcze zwracać uwagę jaka odmiana i jaką preferuje głębokość.Mając tak duży zbiornik sadził bym bez donic.
taniw - 2018-09-16, 14:57

Pompę wyłącz przed przymrozkami, czyli tak za miesiąc.
Rośliny rosnące w gruncie można cały czas sadzić. Pływających nie ma sensu już wrzucać.

mjakubi - 2018-09-17, 08:47

Witam,

Rady jak najnardziej wezme pod uwage przy nastepnej probie sadzenia lillii wodnych.
Sadzenie bezposrednio do dna odpada jako ze jest tam folia.

Stan obecny mojej wody w tym temacie: http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=7433

Na poczatku na folii mialem zielony slizgi nalot. Teraz jest on brazowy/ rudy. Jakby rdza i nie schodzi lekko.

Czy jest sens wsadzac jakiekolwiek rosliny o tej porze roku?

jurek47 - 2018-09-17, 10:35

Ja też mam EPDM i lilie rosną bez donic.Na dnie na foli ułożone są otoczaki ,5/6 szt zależy od wielkości,okrąg z nich zrobiony ma około 30/35cm wewnątrz.W tak zrobioną niby donicę wkładałem lilie wcześniej ukorzenioną i tylko dołożyłem ziemi ogrodowej i od góry kamyki aby ryby nie grzebały.Mam karpie kolorowe a one lubia buszować.Ja tez zaczynałem od donic plastykowych ale lilie lepiej rosną jak są tak jak opisałem.Nie myśl że nie będzie u ciebie mułu za 2/3 lata.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group