Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Budujemy oczko wodne - kąt pochylenia ścianek oczka

Rafal22 - 2015-06-14, 17:13
Temat postu: kąt pochylenia ścianek oczka
Witam. Planuję powiększyć swoje oczko. w chwili obecnej jest to mikrozbiornik o wymiarach ok 2m x 2m i głębokość ok 70-80 cm. Na działce (po negocjacjach z żoną) mogę wygospodarować powierzchnię 3m x 6m. Jednak najbardziej zależy mi na głębokości: chcę w najgłębszym miejscu osiągnąć 1,7m , może trochę głębiej aby zabezpieczyć zbiornik przed przemarznięciem do dna i dać rybom szansę na przezimowanie (wyławianie ich co roku na jesień, nawet z tak małego zbiornika nie jest wcale łatwe). Oczko planuję wyłożyć geomembraną EPDM. Czytałem, że nie powinno się robić pionowych ścian w oczku, ale przy tak niedużej powierzchni, trudno mi będzie uzyskać pożądaną głębokość. Jak bardzo pionowy mogę zrobić brzeg oczka żeby było ok? Lub może macie jakiś pomysł jak zrobić małe ale głębokie oczko?
Z góry dziękuję za wszelkie rady i pozdrawiam

renmir - 2015-06-14, 17:30
Temat postu: Re: kąt pochylenia ścianek oczka
Rafal22 napisał/a:
może macie jakiś pomysł jak zrobić małe ale głębokie oczko?

To chyba tylko siatkobeton bo folia tego nie utrzyma.

luzio - 2015-06-14, 22:52

Sporo może zależeć od rodzaju ziemi. Jeśli masz zwartą glinę to możesz próbować. Pionowe ściany, dobrze wyłożone geowłókniną ładnie pospinaną szpilkami, folia i zalanie wodą powinny to utrzymać. Jeśli jednak masz jakąś sypką ziemię to faktycznie lepiej to wcześniej wzmocnić jakąś zaprawą.
Rafal22 - 2015-06-15, 07:29

luzio napisał/a:
Sporo może zależeć od rodzaju ziemi. Jeśli masz zwartą glinę to możesz próbować. Pionowe ściany, dobrze wyłożone geowłókniną ładnie pospinaną szpilkami, folia i zalanie wodą powinny to utrzymać. Jeśli jednak masz jakąś sypką ziemię to faktycznie lepiej to wcześniej wzmocnić jakąś zaprawą.

Niestety ziemię mam mocno piaszczystą :x


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group