Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Narzędzia do pielegnacji oczka wodnego

Ryba2008 - 2014-09-09, 17:31
Temat postu: Narzędzia do pielegnacji oczka wodnego
Witam i zapraszam oczkomaniaków do pokazania swoich narzędzi i urządzeń, którymi posługują się pielęgnując swoje oczko wodne. Z pewnością dużym zainteresowaniem będą cieszyć się te pokazane narzędzia, które zostały udoskonalone przez samego oczkomaniaka.
Ja np. od kilku lat do pielęgnacji roślin używam lekkie nożyce do przycinania gałęzi dzięki przedłużeniu ich rękojeści.
http://www.fmix.pl/zdjecie/4376164/nozyce


Po przymocowaniu plastikowych rurek do rękojeści nożyc, mam możliwość podcinania na większych głębokościach np pożółkłych liści lilii wraz z łodygami. Także przy pomocy takiej konstrukcji podcinam bez trudności pędy roślin z dala od brzegu. Długość nożyc po modyfikacji to 120 cm.
Pozdrawiam. Ryba 2008 :yahoo:

jurek47 - 2014-09-09, 18:50

Jak szeroko rozkładasz ręce aby cokolwiek weszło w ostrza.
Ryba2008 - 2014-09-09, 20:12

jurek47 napisał/a:
Jak szeroko rozkładasz ręce aby cokolwiek weszło w ostrza.


Witam. Nie zastanawiałem się nad tym problemem, może dlatego, że dotychczas nie miałem problemu z posługiwaniem się tym urządzeniem. Ale Twoje słuszne spostrzeżenie zmusza mnie do dalszego jego udoskonalania. Polegać ono będzie na podgrzaniu białych rurek w połowie i ich wygięciu ku sobie (do środka). W ten sposób całość będzie bardziej ergonomiczna. Zatem proszę czekać na kolejne zdjęcia tego urządzenia po następnej modyfikacji. Pozdrawiam. Ryba2008 :pa:

jurek47 - 2014-09-15, 19:53

Ja używam starego sekatora do pielęgnacji drzew.

AurorA - 2014-09-16, 17:36

a ja wskakuje do oczka i obrywam ręcznie
dziś tez półgodzinki nurkowałem i poczułem ze jest chłodno mimo upalnej pogody
moje podstawowe narzędzie w oczku to siatka do wyławiania planktonu- wyławiam nią wszystko

Ryba2008 - 2014-09-16, 18:06

AurorA napisał/a:
a ja wskakuje do oczka i obrywam ręcznie
dziś tez półgodzinki nurkowałem i poczułem ze jest chłodno mimo upalnej pogody
moje podstawowe narzędzie w oczku to siatka do wyławiania planktonu- wyławiam nią wszystko


Witam i nieprawdą jest, że masz taką siatkę do wyławiania planktonu, chyba, że pokażesz zdjęcie 3D tej siatki do wyławiania planktonu. Nigdy takiej nie używałem. Please. Pozdrawiam. Ryba2008. :piwko:

Ryba2008 - 2014-09-22, 19:31

Witam. C.d. modyfikacji nożyc. Z powodu brązowego koloru ostrzy nożyc (rdza), po ich zanurzeniu w oczku wodnym, miałem często trudność w umieszczeniu łodygi obcinanej rośliny pomiędzy ostrzami. Dlatego postanowiłem pomalować ostrza na kolor biały. Efekty można oglądać na poniższych zdjęciach.





Pozdrawiam. Ryba2008

Ryba2008 - 2014-09-24, 17:05

Witam.
Pielęgnacja oczka wodnego, to nie tylko dbanie o rośliny w nim rosnące, ale także dbanie o odpowiedni stan jego zarybienia.
Po zbudowaniu i urządzeniu „naszego” oczka wodnego, większość oczkomaniaków zauważa, że już po kilku latach jego oczko, to tzw. „zupa rybna”. W tym roku takiego faktu właśnie doświadczyłem. Zmniejszenie liczebności ryb rozpocząłem w czerwcu od zmniejszenia narybku w oczku wodnym.
W tym celu kupiłem klatkę siatkową (podrywkę na żywca) posiadającą z każdej strony kieszenie wejściowe.




Klatkę zanurzałem na płyciźnie w oczku na głębokość do 50 cm.
Przez pierwszy tydzień codziennie wyławiałem od 15 – 20 rybek wielkości do 4 cm, większe sztuki nie chciały wpłynąć do klatki.
Ponieważ w drugim tygodniu do klatki wpłynęła duża żabka i utopiła się ( pogrzeb odprawiłem z honorami, żal, łzy i lament też był), podjąłem usilne starania w udoskonaleniu klatki siatkowej, aby nigdy do takiego pogrzebu doszło. Modyfikacja klatki polegała na tym, że górę siatki ( sufit) przeciąłem z 3. stron i zwinąłem jak dywan. W ten sposób zapewniłem wpływającym do klatki żabkom swobodne wyjście.


Zmienił sie oczywiście sposób zanurzania klatki w oczku. Po modyfikacji klatkę zanurzałem w wodzie tak, aby górna część klatki wystawała nieco nad wodę 2-3 cm, dbając jednocześnie o to, aby kieszenie wejściowe były pod wodą.


Połowy narybku nie zmniejszyły się. W sumie, w czasie tegorocznego sezonu wyłapałem około 400 szt. narybku. Ile jeszcze pozostało do złowienia? Trudno powiedzieć. Natomiast złote karasie około 10. centymetrowe łapałem ręką, po uprzednim ich oswojeniu. W sumie złapałem w ten sposób ponad 20 sztuk., które to wpuściłem do dużego stawu. Natomiast narybek wyłowiony przy pomocy tak zmodyfikowanej siatki wpuszczałem do filtra korzeniowo-glebowego zmyślą, że zjedzą je żaby. Z pewnością część narybku z powrotem wróciła do oczka krótkim strumykiem wypływającego z filtra. W przyszłym roku cały wyłowiony narybek będę wpuszczał do stawu Przyszły sezon też rozpocznę od wyławiania narybku, bo profilaktyka jest łatwiejsza niż leczenie „gęstej zupy rybnej”.

Pozdrawiam. Ryba2008 :soczek:

AurorA - 2014-09-25, 00:44

Ciekawa ta podrywka.
Ryba2008 - 2014-09-26, 18:58

Witam i pytam: co to za przyrząd i do czego służy w oczku wodnym?



Pozdrawiam. :x Ryba2008

wolanin - 2014-09-26, 19:59

Cóż, do pomiaru przejrzystości wody.
Ryba2008 - 2014-09-27, 18:56

wolanin napisał/a:
........do pomiaru przejrzystości wody.


Witam i gratuluję trafnej odpowiedzi.
Kolego Wolanin, w nagrodę możesz pogłaskać moją niemiecką kotkę o imieniu Burgunda.
Zrób to teraz i nie pozwól, aby inni byli przed Tobą.


Pozdrawiam. Ryba2008 :piwko:

wolanin - 2014-09-27, 20:18

Dziękuję, Ryba, a w zastępstwie uroczej Burgundy pozwoliłem sobie pogłaskać swoją kicię Teofilę czyli Tinkę :)
Ryba2008 - 2014-10-04, 15:19

Witam. Krążek, który pokazałem na zdjęciu, to miniaturka krążka Secchiego. W kategorii tematów "Woda" i w temacie "Badanie przeźroczystości wody w oczku krążkiem Secchiego" sprawdzałem jego przydatność do sprawdzania przeźroczystości wody w oczku wodnym. Jakie były rezultaty, możesz zobaczyć na prezentowanych zdjęciach w wymienionym temacie. Zapraszam. Ryba2008 :pa:
Ryba2008 - 2016-07-07, 14:40

Witam. Przedstawię zastosowanie linijki szkolnej do kontroli poziomu wody.
Wyjeżdżając z działki, odczytuję i zapisuję poziom lustra wody w oczku wodnym np. 25,2 cm. Podczas następnej wizyty (np. 7 dni) odczytuję z podziałki linijki poziom wody np. 22,5 cm. Różnica wynosi 27 mm. Znając powierzchnie oczka np. 30 m2 i mnożąc ją przez 27 mm określimy ubytek wody w oczku w wyniku wyparowania = 810 litrów. Dzienny ubytek wody w oczku wynosi 810 / 7 = 115,7 l/dzień


luzio - 2016-07-08, 11:31

Może być i linijka. Chociaż ja po prostu łapię na oko jakieś punkty na kamieniach i tak określam ubytek wody. W tym momencie szacuję go na jakieś 250-300l na dobę. Ale mam spory system. Główne oczko o powierzchni ok 45 m², oczko filtrowe (G-K) jakieś 10m², małe oczko dekoracyjne z lilią jakieś 5m², strumyk łączący to w całość jakieś 2m², plus kaskada, też nie mała. Wydaje mi się że główne ubytki mogę mieć na kaskadzie - bąbelki parowanie i generalnie na ruchu wody, może jakiś łączeniach, bo ciągle jeszcze wszystko nie jest do końca zrobione.
Ryba2008 - 2016-07-08, 12:38

luzio napisał/a:
Może być i linijka. Chociaż ja po prostu łapię na oko jakieś punkty na kamieniach i tak określam ubytek wody. W tym momencie szacuję go na jakieś 250-300l na dobę. Ale mam spory system. Główne oczko o powierzchni ok 45 m², oczko filtrowe (G-K) jakieś 10m², małe oczko dekoracyjne z lilią jakieś 5m², strumyk łączący to w całość jakieś 2m², plus kaskada, też nie mała. Wydaje mi się że główne ubytki mogę mieć na kaskadzie - bąbelki parowanie i generalnie na ruchu wody, może jakiś łączeniach, bo ciągle jeszcze wszystko nie jest do końca zrobione.


Luzio, na oko to ja w tej chwili choruję i mam przez to 30 dni zwolnienia. Jak nie włożysz linijki do oczka chociaż na 24 godz. to będziesz żył w dalszej niewiedzy. Linijka kosztuje około 1 zł. Ryba2008

luzio - 2016-07-08, 12:56

Dobra , dobra, zrobię to specjalnie dla ciebie :P
Szybkiego powrotu do zdrowia!

Ryba2008 - 2016-07-08, 13:32

luzio napisał/a:
Dobra , dobra, zrobię to specjalnie dla ciebie :P
Szybkiego powrotu do zdrowia!


Dzięki, że mnie posłuchałeś. Masz czas do 1 sierpnia. Jeśli tego nie zrobisz, pójdę 2 sierpnia na drugie oko i to z "Twojego" powodu.
Ja tez mam taki kamień w kastrze budowlanej, który ułatwia mi dolewanie wody do oczka.
Pozdrawiam. :piwko:

taniw - 2016-07-08, 19:03

Kiedyś dokładnie /była cała tabela, ale się gdzieś .../ określiłem ile wody mi ubywa z oczka. Np przy bezwietrznej pogodzie i 30 stC wychodziło mi 15mm.
Ryba2008 - 2016-07-08, 20:41

taniw napisał/a:
Kiedyś dokładnie /była cała tabela, ale się gdzieś .../ określiłem ile wody mi ubywa z oczka. Np przy bezwietrznej pogodzie i 30 stC wychodziło mi 15mm.


Witam. To ww olnej chwili poszukam ja na tym forum. Z pewnościa to będzie przydatna informacja.

Ryba2008 - 2016-07-11, 16:39

Witam.
Polecam stosowanie licznika opomiarowania zużycia wody.
Pozwala on na:
1. pomiar całkowitej ilości wody wlanej do oczka w ciągu np. roku, upalnego lata itp.;
2. pomiar ilości wody wyparowanej z oczka w ciągu np. doby, tygodnia;
3. pomiar powierzchni oczka przy jednoczesnym wykorzystaniu szkolnej linijki, o której wspomniałem wcześniej.
Licznik taki podłączam do węża ogrodowego wczesną wiosną, a odłączam z chwilą przygotowywania oczka do sezonu zimowego.







Pozdrawiam. Ryba2008

[ Dodano: 2016-07-11, 19:46 ]
Witam. Do usuwania z oczka wodnego glonów nitkowatych, wykorzystuję szczotkę zmiotkę przywiązaną do długiego kija oraz szczotkę drucianą.





:soczek:

Ryba2008 - 2016-07-12, 17:30

Witam.
Do połowu narybku wykorzystuję w oczku wodnym siatkę w postaci klatki. Klatka posiada 4 kieszenie wejściowe. Do klatki można włożyć przynętę. Wystarczy włożyć do oczka na noc klatkę, by rano cieszyć sie połowem małych rybek.




Jednak nie polecam tej metody połowu, jeśli w oczku są żaby lub żółwie. Zbyt długie przebywanie żaby w klatce pod wodą bez dostępu powietrza naraża ją na śmierć. Taki przypadek miałem tylko jeden raz i to się więcej nie powtórzyło, ponieważ klatkę udoskonaliłem.
Aby chronić żaby i żółwie przed uduszeniem, górną część siatki klatki (sufit) z 3 stron przeciąłem nożyczkami w taki sposób, aby można było ją zrolować ( patrz zdjęcie)



Połów narybku był możliwy po zanurzeniu klatki w taki sposób, aby kieszenie wejściowe klatki były całkowicie zanurzone w wodzie, a górna siatka nieco wystawała nad lustrem wody . Dzięki temu rybki, które wpłyną do klatki nie wypłyną, a żabki i żółwie będą miały możliwość dostępu do powietrza, a nawet do opuszczenia klatki. ( patrz zdjęcie)







Pozdrawiam. Ryba2008

Jendras - 2016-07-12, 21:39

Bardzo ciekawy pomysł z ta siatka. Większe ryby się nie łapią ? Za kupiłeś taka siatkę czy zrobiona samemu? Jaka przynętę stosujesz jest ona jakoś podwieszana żeby ryby niw skubaly od dołu. Brawo za dobrą metodę 😊 :brawo:
Ryba2008 - 2016-07-13, 06:31

Witam. Większe rybki też potrafią wejść, ale są bardziej ostrożne. Ja wkładałem tylko chlebek na dno klatki, ale można włożyć przynętę do specjalnego woreczka umieszczonego przez producenta w klatce. Klatkę można kupić na alledrogo pod nazwa " podrywka "już za 28 zł + koszty przesyłki. Są klatki także z 8. kieszeniami wejściowymi. Prawdopodobnie można je wykorzystywać do połowu raków. Ryba2008 :yahoo:
Jendras - 2016-07-13, 07:43

Dzięki za informacje. Musze zakupić taka podrywke bo mam straszny problem z małymi karasiami 😕 dzięki pozdrawiam
Ryba2008 - 2016-07-15, 18:31

Do wykonania prostego wstępnego filtra zanurzeniowego w oczku wodnym (jak na zdjęciu), można wykorzystać: wiadro budowlane 12 litrowe, siatka nylonowa, pompka wodna, sznurek, kamień, wąż ogrodowy.



W wiadrze wiercimy kilka otworów, tak, aby po zanurzeniu w wodzie, otwory zawsze były poniżej lustra wody. Do wiadra wkładamy np dwa rulony zwiniętej siatki nylonowej (ogrodzeniowej) i związanej sznurkiem. Wysokość rulonów powinna wystawać powyżej lustra wody. Tzn. wysokość powinna być większa o około 5 cm niż wiadro.



Wiadro należy obciążyć kamieniem


Do pompowania wody wykorzystuje pompkę o mocy 24 W i wydajności 1400 l/h (praktyczna około 600 l/h), którą wkładamy do środkowego rulonu siatki


Wygląd wiadra i siatki z glonami po tygodniu pracy tak wykonanego filtra.


Zebrane glony w wiadrze i na siatce bardzo łatwo dają sie spłukać przy pomocy bieżącej wody ( wąż ogrodowy + pistolet na wężu)

Ryba2008 - 2016-08-11, 14:00

Witam. Przedstawię na zdjęciach, w jaki sposób wykorzystałem beczkę 160 litrową zakupioną za 50 zł do wykonania filtra.
Wlew – rura niebieska.
Z prawej strony u góry – ujście przelewowe.


Dwa wyjścia wylewowe, pierwsze z zaworem kulowym, drugie bez zaworu.



Trójnik wlewowy wewnątrz beczki, na który nakładałem i zawiązywałem worek jutowy.


Wąż wylewowy fi 32.

Urządzenie wnętrza beczki



Ryba2008 - 2016-09-12, 18:43

Witam.
( wykorzystanie worków jutowych do filtracji wody z oczka wodnego )
Spora liczba oczkomaniaków swoje oczka wodne wyposażyła w filtr korzeniowo-glebowy (K-G) lub rzeczkę. Nieliczni, do których ja należę, posiadają filtr i rzeczkę. Aby spełniały one swoją funkcję, muszą być zasilane wodą.
U mnie wygląda to tak:
1. Woda z oczka wodnego przy pomocy pompy wodnej i wstępnego filtra siatkowego

2. transportowana jest poprzez lampę UV do filtra K-G

Wlewając wodę do filtra K-G wykorzystuję worki jutowe ( 3 worki – włożone jeden w drugi),
które płuczę raz w tygodniu w taczce lub w kastrze budowlanej.
Zebrane nieczystości w workach i woda po ich pierwszym wypukaniu wyglądają tak:





a woda w oczku wygląda tak:

Przy okazji dowiemy się jakie zwierzęta żyją w naszym oczku wodnym (pijawki rybie – na szczęście nie gryzą)



Worki jutowe po jednym sezonie nadają sie do wyrzucenia.
Pozdrawiam. Ryba2008

Ryba2008 - 2019-05-30, 11:37

Witam.
Czy pamiętacie jeszcze w jakich pracach pielęgnacyjnych oczka wodnego można wykorzystać te przedmioty






Ryba2008 :yahoo:

luzio - 2019-05-30, 13:34

Czy to pytanie jest podchwytliwe? :P
siwpaw - 2019-05-30, 16:17

Szczotka druciana do czyszczenia folii ? ;)
Ryba2008 - 2019-05-31, 08:03

luzio napisał/a:
Czy to pytanie jest podchwytliwe? :P


Luzio, nic tu nie ma podchwytliwego.
1. Niebieska siatka , to siatka do usuwania pływających nieczystości (liści, włosów itp) z basenu ogrodowego. Spełnia ona także bardzo dobrze swoją funkcję w oczku wodnym. Ponieważ siatka jest gęsta, bardzo dobrze wyłapywane są pływające glony w oczku wodnym.
2. Szczotka zmiotka przymocowana do drążka od suszarki (można przymocować do kija od grabi) pozwala wyławiać glony nitkowate. Szczotkę należy włożyć w miejsce znajdowania się glonów i ją obracać. Na szczotkę nawinie się kokon glonów. Po wyjęciu szczotki z oczka ten kokon należy zrzucić. Robimy to w parę sekund przy pomocy drucianej szczotki. Wystarczy drucianą szczotkę przesunąć od siebie wzdłuż szczotki z nawiniętymi glonami. Glony spadają na ziemię jak krowie rzadkie kupki. Zapewniam, że rączek sobie nie pobrudzicie glonowymi glutami. Ryba2008 :yahoo:

luzio - 2019-05-31, 08:37

Ja myślałem że podchwytliwe... W stylu że skoro jeszcze pamiętacie to znaczy że macie glony i brud :P

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group