Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - zielona woda w oczku ? jak ja czyscic ?

jacula - 2014-04-26, 07:17
Temat postu: zielona woda w oczku ? jak ja czyscic ?
witam wszystkich
jest to mój pierwszy post i pozdrawiam wszystkich .jestem laikiem w tych sprawach :oops:
zakupiłem dom z dość dużym oczkiem wodnym około 7 na 6 m i są w nim rybki około 80sztuk
nie wiem co za odmiana ? chyba ozdobne bo trochę mniejsze i są czerwone .w tym oczku jest też kaskada z wężem czyli płynęła w nim woda lecz nie ma pompy ? ale wyłącznie mi chodzi o wodę w oczku ?? w waszych fotkach woda jest czysta przezroczysta :yahoo: a u mnie jesz zielona :???: co muszę mieć kupione żebym miał wodę taką jak wy ? co i jak zastosować ? jestem zupełnym laikiem w tych sprawach proszę o podpowiedzi waszę

Adalbert - 2014-04-26, 08:40

Zacznij od przejrzenia wątków w temacie woda i tam już chyba wszystko jest napisane :)
jacula - 2014-04-26, 09:04

jest tutaj strasznie tego wszystkiego i mam mętlik w głowie :(( jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie i dlatego proszę o prostą podpowiedz od czego zacząć :oops:
rewi - 2014-04-26, 09:45

jacula, może jakieś fotki z opisy wynika, że masz kawał wody :good:

Roślinność jest w oczku? Jakiś filtr? Ilość ryb?

Oczywiście musisz trochę poczytać, aby "wdrążyć się" w temat :piwko:

wolanin - 2014-04-26, 09:49

jacula napisał/a:
jest tutaj strasznie tego wszystkiego i mam mętlik w głowie :(( jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie i dlatego proszę o prostą podpowiedz od czego zacząć :oops:


Ja bym zaczął od zastanowienia się, czego chcę. Czy to oczko jest dane mi 'na siłę', czy też naprawdę chcę się nim zająć i zrobić z niego jakieś cacko, wdać się w awanturę z oczkowym hobby.
Jeżeli to pierwsze, to może wystarczy Ci oczyścić oczko, dosadzić roślin, zredukować ilość rybek do paru sztuk - tyle, żeby kontrolowały komary, zamontować jakąś fontanienkę + typowy kupny filtr i mieć spokój?

Jak to drugie, to zacznij od zakupu 2-3 dwustulitrowych beczek i przymierzaj się do składania filtra, może rozejrzyj się za miejscem na strumień, filtr glebowo-korzeniowy.
A równolegle:
Czy dobrze zinwentaryzowałeś oczko? Ilość, wielkość ryb, gatunki, głębokość i kształt dna -> objętość i tak dalej.
Pokaż jakieś zdjęcia. Zorientuj się - czytając forum - czy masz tam dobrze zrobione półki na rośliny, czy folia (maszt tam folię?) jest ładnie zamaskowana, czy nie należałoby czegoś zmienić...

jacula - 2014-04-26, 10:10

chcę się nim zajmować :yahoo: dom kupiłem wraz ze stawem i nie wiem o nim za dużo
mam roślinki i niema żadnych filtrów ...a fotki nie wiem jak dodać hmmm

wolanin - 2014-04-26, 11:38

jacula napisał/a:
...a fotki nie wiem jak dodać hmmm

Ja lubię minus.com, bo nie ma żadnych ceregieli z reklamami, etc. etc.
Klikasz tam "Upload", pojawia się formatka wyboru pliku - wskazujesz swój plik na lokalnym dysku komputera, wpisujesz nazwę, zatwierdzasz. Potem jak obrazek się wyświetli, to np. klikając na nim prawym klawiszem myszy wywołujesz menu kontekstowe i wybierasz "Kopiuj adres obrazka".
Teraz po stronie forum: edytując swój wpis, klikasz w przycisk "Img" - pojawia się okienko, w którym wklejasz "np. Ctrl+V" skopiowany adres obrazka, następnie zatwierdzasz.
W edytowanym tekście pojawia się kawałek kodu zawierający odwołanie do Twojego zdjęcia.

p.s. Taka moja rada dla bardziej 'dyskretnych' oczkomaniaków, nic zresztą na siłę :) :
Podając miejscowość, w której mieszkasz, ułatwiasz życie przy dogadywaniu się co do wymiany jakichś ryb czy roślin, podpowiedzi, gdzie najbliżej coś kupić...

Gosik - 2014-04-29, 10:24

Ja wstawiam zdjęcia przez " zapodaj.net ", tylko klikam opcję "na forum" i już przeklejam linki. Co do oczka, to jeżeli chcesz jakichkolwiek pomocnych podpowiedzi, musisz założyć swoją galerię i wstawić zdjęcia. Z fusów to nawet wiedźma nic nie wyczaruje. No i oczywiście witamy na forum :P :soczek:
jacula - 2014-04-30, 12:20

no to bede dodawał

wolanin - 2014-04-30, 13:23

jacula napisał/a:

http://www.fotosik.pl/pok...28309c4651.html
http://www.fotosik.pl/pok...4c43a6ab58.html


> Jak to drugie, to zacznij od zakupu 2-3 dwustulitrowych beczek

Oj, zacznij od zakupu 4 dwustulitrowych beczek :-o

jacula - 2014-04-30, 15:36

a gdzie to mozna kupic w Krakowie? i jak to wygląda?
wolanin - 2014-04-30, 17:31

jacula napisał/a:
a gdzie to mozna kupic w Krakowie? i jak to wygląda?

Nie no, kupujesz na Alletanio, szukaj "Beczka 200L", ja kupiłem takie białe z niebieską obręczą, prościutki walec od dołu do góry, za parędziesiąt zł. Oni mają to po jakichś składnikach perfum - spirytus czy coś, wypłukane, czyściuteńkie.

Gosik - 2014-04-30, 19:06

Przez "fotosik" możesz wstawiać od razu zdjęcia, nie muszą to być linki do otwierania. Zapodaj.net jest równie proste, a zdjęcia po jakimś czasie Ci nie znikną ( jak z fotosika)
jacula - 2014-05-02, 07:28

no zwykłą beczkę to ja mam tylko do czego ona jest potrzebna ? do oczka ? 8)
gizbern - 2014-05-02, 07:35

jacula napisał/a:
no zwykłą beczkę to ja mam tylko do czego ona jest potrzebna ? do oczka ? 8)
Do tego http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=6065 :)
jacula - 2014-05-04, 09:21

wszędzie są opisy dla beczek plastikowych :-( a ja mam metalową niebieską po oleju chyba ma 200 litrów i nie ma opisu jak z niej zrobić filtr ?
a może ktoś ma taki filtr zrobiony z beczki i chcę odsprzedać ? w KrK ?

wolanin - 2014-05-04, 09:51

jacula napisał/a:
wszędzie są opisy dla beczek plastikowych :-( a ja mam metalową niebieską po oleju chyba ma 200 litrów i nie ma opisu jak z niej zrobić filtr ?
a może ktoś ma taki filtr zrobiony z beczki i chcę odsprzedać ? w KrK ?

Opis zrobienia filtra z metalowej beczki zaczyna się od słów: "wymienić beczkę na plastikową".
Bez przesady, beczki 200 l. są na Alletanio od ok. 50 złotych + kurier. To w całym interesie nie jest jeszcze najwyższy koszt.

jacula - 2014-05-04, 11:59

a co byście powiedzieli o tym filtrze ?
kosztuje lekko ponad 200zł z pompą


Adacho - 2014-05-04, 20:54

Trochę maławy ;)
Jakie media ?

choina79 - 2014-05-04, 20:56

Tołpyge wpuść
:P :P :hehe:

jacula - 2014-05-05, 00:36

Adacho napisał/a:
Trochę maławy ;)
Jakie media ?

około 5 m na 5 i głęboki na środku 1.30

wolanin - 2014-05-05, 08:56

jacula napisał/a:
a co byście powiedzieli o tym filtrze ?
...
Obrazek

Nadałby się do akwarium 200L
Tobie potrzeba filtra o pojemności kilkuset litrów z pompą ok. 10 000 litrów/godzinę

jacula - 2014-05-05, 10:37

pompę mam już wydajność maksymalna 7500 l / h czy jest możliwość dostać te wszystkie elementy do zrobienia filtra w Krakowie gdzieś w sklepach ? bo ja nie mam tyle czasu aby zbierać wszystko co potrzebne do zrobienia filtra bo by to trwało przynajmniej rok? widziałem w Castoramie filtry jakieś po 198 zł ? może :P one dają radę oczyścić moje oczko, dziękuje i czekam na cenne wskazówki wasze.
wolanin - 2014-05-05, 11:48

jacula napisał/a:
pompę mam już wydajność maxymalna 7500 l / h czy jest możliwość dostać te wszystkie elementy do zrobienia filtra w Krakowie gdzieś w sklepach ? bo ja nie mam tyle czasu aby zbierać wszystko co potrzebne do zrobienia filtra bo by to trwało przynajmniej rok? widziałem w castoramie filtry jakieś po 198 zł ? mo :P że one dają radę oczyścić moje oczko dziękuje i czekam na cenne wskazówki wasze

Pompa OK według mnie, zwłaszcza przy rezygnacji z kaskady.

Gdy zamówiłem beczki na portalu aukcyjnym, to kurier przywiózł mi je na trzeci dzień.
Kupno peszla będzie trwało jakieś 1,5 godziny, wliczając dojazd do sklepu.
To samo rury i złączki.
Na Makuszyńskiego tuż naprzeciwko zajezdni autobusowej widziałem złączki instalacyjne do wody i rur PE dużej średnicy. W Castoramie też bywają.

Poza tym, uprzedzając Twoje następne posty o znalezionych kolejnych filtrach za 185 zł:

Potrzebujesz filtra kilkusetlitrowego
Potrzebujesz filtra kilkusetlitrowego
Potrzebujesz filtra kilkusetlitrowego...
A może masz miejsce na strumień i filtr glebowo-korzeniowy?

gizbern - 2014-05-05, 11:51

jacula napisał/a:
pompę mam już wydajność maxymalna 7500 l / h czy jest możliwość dostać te wszystkie elementy do zrobienia filtra w Krakowie gdzieś w sklepach ? bo ja nie mam tyle czasu aby zbierać wszystko co potrzebne do zrobienia filtra bo by to trwało przynajmniej rok? widziałem w castoramie filtry jakieś po 198 zł ? mo :P że one dają radę oczyścić moje oczko dziękuje i czekam na cenne wskazówki wasze

Beczki http://sprzedajemy.pl/bec...ffers&offset=14
Rury PE i kształtki do nich dostaniesz w hurtowniach instalacyjnych.

Absolutnie nie kupuj gotowego filtra

jacula - 2014-05-05, 18:01

czy ten peszel to ma być taki jak elektrycy wkładają w nie przewody elektryczne i do tynku pózniej ?

a gdzie kupie resztę te gąbki maty kokosowe itp.? karmazyt mam[/i]

Gosik - 2014-05-05, 18:06

W sklepie ogrodniczym. Pamiętaj aby keramzyt włożyć w jakieś woreczki, bo wypłynie ci na wierzch.
bogu69 - 2014-05-05, 19:41

jacula napisał/a:
wszędzie są opisy dla beczek plastikowych :-( a ja mam metalową niebieską po oleju chyba ma 200 litrów i nie ma opisu jak z niej zrobić filtr ?
a może ktoś ma taki filtr zrobiony z beczki i chcę odsprzedać ? w KrK ?


Jak nic niewykminisz to zapraszam do siebie,mam 3 beki 200l gotowe do odpalenia.Chodziły u mnie 2 lata i dawały rade oko wielkości około 50m3.Teraz przerabiam na grawitacyjny wybetonowany.

wolanin - 2014-05-05, 19:47

jacula napisał/a:
czy ten peszel to ma być taki jak elektrycy wkładają w nie przewody elektryczne i do tynku pózniej ?
a gdzie kupie resztę te gąbki maty kokosowe itp.? karmazyt mam[/i]

Tak, peszel do ochrony przewodów elektrycznych. Tniesz go na kawałki, mniej więcej długość równa średnicy - dla sensownego przepływu wody przez ich środek. Im cieńszy, tym lepiej, ale to benedyktyńska praca. Ja dodatkowo wciskałem zgięty kawałek w drugi - to już trening Zen.
Gąbki bywają w marketach, mata - najlepsza tzw. japońska, ale bardzo droga. W dodatku beczka okrągła, a mata w kwadracie. Kokosowa ma niedobrą opinię, bo się po jakimś czasie rozpada. Najlepiej chyba pobuszować po portalu aukcyjnym. A ja zamawiam 1000 worków raszlowych. Pozwijam je w kłębki i powkładam do innych worków - zamiast maty japońskiej. Uwaga: tak zrobił Drako i jest zadowolony. Ja będę mógł to potwierdzić za jakieś pół roku.

p.s. Oferta bogu69 to może być to :)

jacula - 2014-05-05, 21:01

bogu69
witaj masz gotowy filtr do odsprzedaży ? ile byś chciał ?i z kąd jesteś dokładnie z Krakowa które okolice ? na PW zapraszam

Adacho - 2014-05-05, 22:34

jacula napisał/a:
Adacho napisał/a:
Trochę maławy ;)
Jakie media ?

około 5 m na 5 i głęboki na środku 1.30

Nie piszę o oczku, tylko o filtrze.

jacula - 2014-05-05, 23:00

Adacho napisał/a:
jacula napisał/a:
Adacho napisał/a:
Trochę maławy ;)
Jakie media ?

około 5 m na 5 i głęboki na środku 1.30

Nie piszę o oczku, tylko o filtrze.


Kompletny zestaw filtracyjny do oczka wodnego

(pojemność do 12000 litrów)

1.GĄBKA I WŁÓKNINA FILTRACYJNA- TU ODBYWA SIĘ FILTRACJA MECHANICZNA

Z ZANIECZYSZCZEŃ I ZMĘTNIEŃ.



GĄBKA 19PU-F10 5CM
2.WKŁAD BIOLOGICZNY (PALONA GLINKA I SPIEK O STRUKTURZE

LAWY WULKANICZNEJ)

WE WKŁADZIE BIOLOGICZNYM ROZMNAŻAJĄ SIĘ BAKTERIE

NITRYFIKACYJNE (przetwarzające amoniak, i inne odpady pochodzenia biologicznego typu gnijące liście itp.

odbierają glonom pożywkę,redukując ich ilość- ale zadanie bakterii nf. to krystalizowanie wody w oczku), ROZMNOŻONE BAKTERIE W FILTRZE SĄ WYPOMPOWYWANE DO

ZBIORNIKA WODNEGO W KTÓRYM CZYSZCZĄ WODĘ

I UTRZYMUJĄ RÓWNOWAGĘ BIOLOGICZNĄ W ZBIORNIKU
WARSTWA ŚRODKOWA - SPIEK O WŁAŚCIWOŚCIACH LAWY





Zestaw składa się ze zbiornika filtracyjnego 32 litry wyposażonego

w media filtracyjne oraz pompę o wydajności 1400 L/H plus wąż 3 m.



FILTR ZEWNĘTRZNY

wolanin - 2014-05-06, 08:14

jacula napisał/a:
SPIEK O WŁAŚCIWOŚCIACH LAWY

Coś takiego właśnie chciałbym mieć w filtrze zamiast keramzytu, który ma powierzchnię raczej zamkniętą wskutek zeszkliwienia.
Może ktoś wie, gdzie coś takiego można znaleźć w cenach powiedzmy, dodatków ocieplających do betonu?

bogu69 - 2014-05-06, 13:54

focia na szybkiego
Gosik - 2014-05-06, 18:03

jacula napisał/a:
bogu69
witaj masz gotowy filtr do odsprzedaży ? ile byś chciał ?i z kąd jesteś dokładnie z Krakowa, które okolice ? na PW zapraszam

skąd (a nie "z kąd")

jacula - 2014-05-06, 22:07

Gosik napisał/a:
jacula napisał/a:
bogu69
witaj masz gotowy filtr do odsprzedaży ? ile byś chciał ?i z kąd jesteś dokładnie z Krakowa, które okolice ? na PW zapraszam

skąd (a nie "z kąd")

Gosik faktycznie dałem plamę :(( a :(( le myślę że to nie jest tak ważne jak to że dogadałem się z Bogu69 :pa

jacula - 2014-05-10, 15:14

filtr z beczki 220 litrów idzie ponad 3 godz ale wypływa z niego zielona woda ? czy tak ma być na początku z filtrowaniem wody ?
drako - 2014-05-10, 22:00

Zanim namnożą się w nim bakterie nitryfikacyjne upłynie w filtrze wiele wody. Musisz sobie dać na wstrzymanie na co najmniej 3 tygodnie. Pod warunkiem, że będzie pracował non-stop. Możesz przyśpieszyć ten proces zaszczepiając kultury odpowiednich bakterii (do kupienia), albo przeniesionych z innego, dojrzałego filtra np. z akwarium.
jacula - 2014-05-14, 21:15

czy mogę filter wyłaczyć na noc i co ile dni mam czyścic filter?i w jaki sposób ? bo gdy go wyłącze do woda z beczki mi się wyleje do oczka ma beczkę zasilaną od dołu ?
mw19pl - 2014-05-15, 13:44

Filtra nie powinno się wyłączać jeśli ma spełniać swoją rolę. Powin chodzić przez cały sezon (do zimy). Czyszczenie zależne od wielkości ale bardzo rzadko (2-3 razy na sezon)
jacula - 2014-05-15, 19:58

mam filtr z beczki zrobiony 200 litrowej który jest zasilany od dołu chodzi u mnie już tydzień , wieko mam od beczki cały czas otwarte aby kontrolować czy się przelewa itd. wieko sobie leży luzno na beczce czy tak może być ? czy musi być zamknięte?
po jakim czasie mam wyczyścić ten filtr ? i w jaki sposób to znaczy co tam się czyści jak ?
myślę dołożyć następny taki filtr tylko jakie media filtracyjne mam wsadzić do następnej beczki filtr ? czyli chcę mieć dwa filtry spięte razem.

1 beczka wstępna jakie media filtracji mam dać ? gąbka .piasek ?
2 beczka jakie media?

jacula - 2014-05-16, 22:22

nikt nie odpowie :((
Adacho - 2014-05-16, 23:02

jacula - można pisać o filtrach i doradzać, co do pierwszej beki, a co do drugiej.
Ale na forum wszystko już zostało powiedziane w tym temacie. Dopasuj coś do siebie.
Wiem, że forum jest od pomagania, ale daj też coś od siebie i wchłoń odrobinę wiedzy, a zyskasz dużo więcej...satysfakcję, że sam doszedłeś do czystej wody.
Pisanie setki razy, jaki wężyk, kranik, pompka, keramzyt i szczotka z peszlem...daruj życie Panie... ;)

jacula - 2014-05-20, 19:40

tak tylko ja mam 2 beczki 200 litrowe i filtruje już tydzień i woda nadal jak gnój :x że ryb nie widać a mam ich sporo
dziadzia - 2014-05-21, 00:04

Jak masz ich sporo to możesz mieć przerobione oczko.
Tydzień to mało czasu, ponoć od 3-4tyg dopiero są efekty.
Ja mam też trochę z tym problem bo filtr chodzi drugi miesiąc ale dochodzę do wniosku, że bez lampy chyba jednak się nie odbędzie :-(

jacula - 2014-05-21, 07:47

moje oczko jest 5 na 4 metry i głębokie w największym miejscu 130cm mam też kaskadę ale jak puszcze wodę przez nią to mi jej ubywa ?gdzieś wchodzi pod nią ?i jej nie wł.
i woda u mnie jest jak żur a nie myślę jej on stop filtrować mam pompę 110 Watt i pewnie w dużo pobiera prądu :-(

czy jest na to rada ? nie muszę mieć wody kryształ tylko żebym widział moje rybki :x

wolanin - 2014-05-21, 08:40

jacula napisał/a:
moje oczko jest 5 na 4 metry i głębokie w największym miejscu 130cm mam też kaskadę ale jak puszcze wodę przez nią to mi jej ubywa ?gdzieś wchodzi pod nią ?i jej nie wł.
i woda u mnie jest jak żur a nie myślę jej on stop filtrować mam pompę 110 Watt i pewnie w dużo pobiera prądu :-(

czy jest na to rada ? nie muszę mieć wody kryształ tylko żebym widział moje rybki :x

Kup sobie pompę NCM 6500, pobiera tylko 50 W. To jest bardzo dobry stosunek wydajności do mocy. Nie wiem czy wkopałeś beczki, dobrze byłoby to zrobić, aby zminimalizować konieczną wysokość tłoczenia i uzyskać w ten sposób możliwie największy przepływ na tej pompie.

Natomiast jeżeli naprawdę nie myślisz non stop tej wody filtrować, to, sorry, zakop bracie to oczko. Bakterie w filtrze, w którym nie przepływa woda obumierają i zamieniają ten filtr w szambo.

p.s. Już ta tym forum pisałem dwa razy, że dla szybkiego usunięcia zmętnienia wody można interwencyjnie zastosować tymczasowy filtr mechaniczny z ovatą. Nie likwiduje to przyczyny problemu, ale faktycznie usuwa z wody zawiesinę (razem z algami) i przyspiesza tym samym dojście do równowagi biologicznej całego oczka wraz z zasadniczym filtrem, który tutaj jest podstawą i rozwiązanie to jego nie zastąpi.
Ja to robię tak: plastikowe płaskie pudło z pokrywą z Castoramy, kratka trawnikowa na dno jako drenaż podtrzymujący (trzeba w niej od spodu ponacinać przejścia pomiędzy segmentami dla lepszego odpływania wody). Na kratce prostokątny kawałek plastikowej siatki ogrodzeniowej, na to idzie kilka warstw ovaty, na górę znowu siatka ogrodzeniowa, na to albo jakaś ramka dociskająca całość opierająca się o pokrywę, albo parę kamieni. W pokrywie wycinam otwory. W bocznej ścianie pudła tuż przy dnie wprawiam króciec do węża pompy. Podłączam do niego króciec ssący pompy. Filtr ląduje w oczku. Woda wpływa do niego przez otwory pokrywy, zawiesina osiada na ovacie, następnie wodę od spodu odsysa pompa. Pranie ovaty - jak u Ciebie - pewnie co dwa dni, ale po paru dniach efekt powinien być zauważalny.

[ Dodano: 2014-05-21, 10:30 ]
Może jeszcze inaczej i prościej.

Dołożyłbyś do tych swoich filtrów tymczasowo ovatę - niech wyłapie to, co pływa w wodzie.
Nie wiem, czy z ovatą woda nie będzie się przelewać z beczek.

gizbern - 2014-05-21, 21:41

jacula, napisz jakie elementy pracują w każdej beczce. Po kolei, od wlotu do wylotu.
jacula - 2014-05-21, 23:04

mam w pierwszej beczce od dołu bo zasilane są od dołu 3 rzędy worków po ziemniakach i cebuli to znaczy że do jednego worka włożyłem kilkadziesiąt takich worków i zawiązałem jest ich około 12 sztuk i w nim są upchane worki pózniej mam 2 gąbki po 7cm ,siatka elewacyjna i na samej górze mam mate kokosową a w drugiej beczce mam te worki po ziemniakach i siatkę elewacyjną
bogu69 - 2014-05-26, 20:41

Czee,sory że się nie odzywam ale u mnie było bardzo roboczo.Zrobiłem półki tzn zabetonowałem ale wracając do Twoich filtrów,tak jak Ci radziłem przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość ja też niedawno zacząłem przygodę z oczkiem i wiem na pewno że pośpiech to nie jest dobry przy oczku.Dałem Ci ovate to czemu ją nie stosujesz?tych worów to wydaje mi się że dałem Ci po 6 w beczce tak krzyżowo, na to daj sobie tą mate kokosową aczkolwiek jak wspominałem lubi się z czasem rozsypywać i na to ovate.Co do czyszczenia przyuważ jak będzie woda lecieć słabiej to czyść ovate a pierwszą beczkę na razie możesz czyścić nawet co tydzień do momentu aż woda się nie poprawi,drugiej daj odpocząć tam będą się rozwijać bakterie.Masz zawór zwrotny więc pilnuj żeby druga beczka nie zostawała bez wody i podstawa filtry chodzą cały czas :soczek:
jacula - 2014-05-27, 07:59

dzisiaj chciałbym wodę wymienić z oczka tylko nie wiem co zrobić z rybkami i żabami ? może na ten czas bym je włożył do tych beczek ?i na co muszę uważać przy wymianie wody ,nigdy tego nie robiłem?
bogu69 - 2014-05-27, 18:12

To może odciąg 2/3wody i dolej świeżej,chociaż woda z kranu nie jest dobrym rozwiązaniem.
jacula - 2014-05-27, 18:29

nie wiem czy jest sens patrz jaki jest syf


bogu69 - 2014-05-27, 18:58

Oj kolego,wygląda na bardzo zaniedbane.Dlaczego masz taki niski poziom wody?Spróbuj usunąć szlam z dna.
jacula - 2014-05-27, 19:07

bo zacząłem wypuszczać wodę aby nalać świężutką lecz zrobiła się burza u mnie i muszę poczekać do jutra z pracą
wolanin - 2014-05-27, 21:20

Te kłącza lilii to jak nieobcinane 80 lat paznokcie fakira :-o
Fakt, raz na taki czas można oczko wybebeszyć.

rewi - 2014-05-28, 09:12

Skoro już tyle wody wypuściłeś to zgromadź resztę w beczkach, wannach itp. opróżnij oczko wyczyść i podziel te lilie bo się duszą potem wlej wodę i dolej świeżej. :piwko:
czester 1 - 2014-05-28, 09:36

to miało być na odwrót: przy pierwszym pompowaniu woda do zbiorników a z dna woda na podlanie ogrodu, tam jest najgorszy syf.
rewi - 2014-05-28, 09:42

czester 1, teraz za późno, ale trochę tej wody nadaje się :)
Gosik - 2014-05-28, 10:26

Został sam szlam, trzeba było zbierać wodę tą z samego początku spuszczania. Świeża woda też będzie musiała dojrzeć i to potrwa. O żaby się nie martw ( do beczek ich się nie przenosi), zadbaj o ryby. Wyczyść porządnie dno zbiornika i koniecznie podziel ten bałagan z liliami, za duża karpa, za bardzo splątana i zestarzała. Jak podzielisz, to nowe lilie będą pięknie rosły.
jacula - 2014-05-28, 22:47

tutaj parę fotek ze sprzątania i dolewania wody czystej


url=http://na[forum.zapodaj.net/38a6ab76d871.jpg.html][/url]





a tutaj moja kaskada którą sam ułożyłem



Gosik - 2014-05-29, 10:18

Mnóstwo pracy, czy kaskada nie przecieka?
jacula - 2014-05-29, 18:49

tak pracy mnóstwo samemu robiłem to całe 3 dni ,kaskada jak na razie jest ok dolewam wody do oczka przez nią i gdy będę filtrował wodę przez kaskadę to dopiero się przekonam czy kaskada nie przecieka gdy będzie większe ciśnienie.
Mam pytanie: czy po tym zabiegu, czyli wlaniu nowej wody, rybki muszę czymś nakarmić
? bo nie mają już kijanek ?

Gosik - 2014-05-29, 18:55

Mam nadzieję że wlałeś tą wodę z beczki do oczka? Karmienie zależy od przyzwyczajenia ryb, a nie wody. Ja moje karmię, kiedy mi się przypomni. Nasz Śp. Paweł Woynowski w ogóle nie karmił, a jeżeli Ty karmiłeś codziennie, to odczekaj dzień, dwa i nakarm.
jacula - 2014-05-29, 19:23

no tej wody z beczki nie wlewałem z powrotem :-( tylko wlałem świeżą :-o ? miałem wlać ją z powrotem??
Gosik - 2014-05-29, 19:36

Tak, ale już trudno. Ta woda z beczki może i wyglądała nie najlepiej, ale była dojrzała biologicznie, byłaby dobra do zaszczepienia tej świeżej.
jacula - 2014-05-29, 19:44

A no tak Gosiu to co z tym żarłem dla rybek gdy mają całkiem świeżą wodę ?
Gosik - 2014-05-29, 19:46

Spróbuj trochę sypnąć, ale naprawdę mało. Jak zjedzą w ciągu minuty, nasyp więcej, jak nie ruszą, odczekaj dwa dni, może są zestresowane zmianą kąpieliska.
jacula - 2014-05-29, 19:54

czy mogę dać im chleba :P
Gosik - 2014-05-29, 20:06

Nie. Ryb nie powinno się karmić chlebem. http://www.werandacountry...-w-oczku-wodnym
rewi - 2014-05-29, 20:07

jacula, kup w pierwszym lepszy zoologu jakiś pokarm. :P

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group