Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Koi Pond - My dream KOIpond

KOImark - 2013-09-18, 17:06
Temat postu: My dream KOIpond
Jesteśmy na etapie budowania domku i postanowiliśmy od razu zrobić KOIpond, by za jakiś czas po wprowadzeniu się do domku nie robić rewolucji na podwórku typu koparki, betoniarki itp i zrobić wszystko za jednym zamachem.
Będę pokazywał krok po kroku etapy budowy :)

Jako że zbiornik ma przekraczać 30m2 tafli wody
Według nowej ustawy trzeba zrobić odrębny projekt i uzyskać pozwolenie na budowę

Pokaże wam jak ja to widzę: :)
Cała konstrukcja będzie osadzona na ławie fundamentowej, zbiornik będzie budowany z bloczków fundamentowych, zbrojony podłużnie i pionowo. Bloczki będą zalane betonem B-20, a całość będzie uszczelniona nowej generacji polimocznikiem SLAM-U210 nie wymagającym przygotowania powierzchni.

Całość robimy w taki sposób by w porze letniej mieć możliwość pływania i zabawy z rybami ;)
Będzie też strefa płytka dla dzieci i do brodzenia po kolana w wodzie i pluskania się z karpiami KOI :) oraz strefa głęboka z odpływami dennymi, a także komora filtracyjna.





[ Dodano: 2013-09-18, 17:35 ]
Pierwszy etap związany z pracami ziemnymi mamy już za sobą :-D





violettaxx - 2013-09-18, 17:37

Dla mnie super się zapowiada :brawo: gratuluje nowego zbiornika :brawo: Powiedz jak u Ciebie jak tam twoje Koi a może masz zdjęcia ? (dawno nie odwiedzałeś nas?).
KOImark - 2013-09-18, 17:47

KOI mam cały czas :D i nigdy się z tego nie wyleczę, mało tego ja coraz bardziej się pogrążam w temat karpi KOI :-D Mam teraz na głowie sporo spraw związanych i z budową i spraw zawodowych, ale teraz w jesienne długie wieczory mam więcej czasu. Wyjąłem więc kartę z aparatu i myślę sobie że pokaże szanownym koleżankom i kolegom co ja na swojej działce powymyślałem :D bo ten KOIpond na podwórku to tylko wierzchołek góry lodowej :-D

W domu też będzie KOIpond i to całoroczne przykryte ogrodem zimowym :yahoo:
ale o tym później i założę odrębny temat

Na razie pokaże wam co zrobiłem na podwórku ;)

violettaxx - 2013-09-18, 18:23

Powiem, że wielką niecierpliwość wzbudziłeś we mnie już nie mogę się doczekać a szczególnie tego ogrodu zimowego :-o
KOImark - 2013-09-18, 18:36

Spokojnie ;-) wszystko w swoim czasie, są dwa dość ciekawe projekty i oba tu zaprezentuję.
Od zawsze chciałem się cieszyć KOI przez cały sezon nie tylko w okresie letnim, gdy ryby zaczynają być niemrawe i hibernują na dnie robiło mi się smutno i chciałem już kolejnej wiosny.
Podczas projektowania domu, powiedziałem sobie że muszę mieć coś takiego by cieszyć się KOI przez cały rok, pomimo że za oknem śnieg i siarczysty mróz :-D
No i jedyne co mi przyszło do głowy to ogród zimowy ze szkła i aluminium a w środku basen z karpiami :yahoo:

No ale powolutku
Na razie pokaże wam co zrobiliśmy na podwórku :pa:

Poniżej kopanie ław i zbrojenie







arturzbsk - 2013-09-18, 19:06

Witaj KOImark , dawno Cię nie było.
KOImark - 2013-09-18, 19:38

ale już jestem :pa: i nigdzie się nie wybieram
Jestem cały czas sercem i duszą z karpiami KOI i siedzę w tym po same uszy ;)
Ostatnio dużo się dzieje w moim życiu i czasowo nie wyrabiałem, ale już to nadrabiam.

realizacji ciąg dalszy-zalewanie ław:









czester 1 - 2013-09-18, 20:16

witaj, az jestem ciekaw tego projektu, juz widze ze bedzie grubo :good: , czekam z niecierpliwoscia na dalsze efekty :brawo:

KOImark napisał/a:

No i jedyne co mi przyszło do głowy to ogród zimowy ze szkła i aluminium a w środku basen z karpiami :yahoo:

tez planuje taki ogrod u siebie na tarasie i zdecyduje sie chyba na drzewo, pozostaje jeszcze PCV ale moze sie odksztalcac, a aluminium to strata ciepla wewnatrz, no chyba ze juz jest jakas nowosc?

KOImark - 2013-09-18, 20:30

Dla czego strata ciepła? faktem jest że aluminium w dotyku nie jest tak przyjemne jak PCV, ale to nie jest strata ciepła. Profile aluminiowe są w środku izolowane i są wieczne!!! nie korodują i nie są podatne na odkształcenia tak jak PCV, choć profile PCV i tak są wzmacniane w środku stalą, ale to temat rzeka.

Ja siedziałem całą zimę i googlowałem wszystko na temat zabudowy ogrodu zimowego lub oranżerii jak zwał tak zwał, korespondowałem też z wieloma firmami.

Moja zabudowa jest dość spora i ma bardzo dużą powierzchnię dachu, musi przenosić bardzo duże obciążenia związane z opadami śniegu, którego na Podlasiu jest zawsze dużo. Zabudowa z aluminium i szkła jest wieczna!!! nie pakuj się w drewno i poliwęglan komorowy- jak chcesz to napisz na prv albo zadzwoń.

Jedno jest pewne, u mnie i tak będzie podłogowe ogrzewanie w samym ogrodzie + kilka kaloryferów, więc strat ciepła się nie boję. Bardziej obawiam się o wilgotne powietrze, bo tam będzie basen z karpiami, parowanie wody będzie olbrzymie.

Rozwiążemy to wymuszoną cyrkulacją powietrza

crashq3tf - 2013-09-18, 20:44

Jesli mozna zapytac tak jak na dzien dzisiejszy jakie koszty pracy sa ? za to co jest juz zrobione to co na foto. Ps Chłopa trochu do roboty bylo :) dobrze ze ma kto pomoc , zapowiada sie ciekawie i to bardzo
KOImark - 2013-09-18, 20:57

Było ich tu dużo w tym momencie, bo podczas zalewania ław budynków były dwie ekipy budowlane, kierowca gruchy, i jeszcze kilku pacjentów się zbiegło ;)
Pomagali wszyscy bo pompa nie mogła podjechać bliżej i musieliśmy podawać beton przez rurę bo wysięgnik pompy był ciut za krótki

Robimy wszystko na raz, by potem mieć już trawkę koło domu a nie ciężki sprzęt
Decyzję z robieniem KOIpond jednocześnie z wszystkimi pracami ziemnymi podjęliśmy w ostatniej chwili i było to bardzo dobrym pomysłem.
Faktem jest że idą dodatkowe środki na te moje zachcianki :-D ale jak to się mówi - RAZ SIĘ ŻYJE!!!

Trudno jest mi w tej chwili obliczyć ile poszło pieniążków na tym etapie
Potem Ci podliczę dokładnie ile co kosztowało

KILERK1 - 2013-09-18, 21:09

Mnie natomiast interesuje koszt ogrodu zimowego -tak ogólnie ;)
KOImark - 2013-09-18, 21:26

Ok wywołaliście mnie do tablicy :) zaraz założę oddzielny wątek z robieniem basenu dla KOI który będzie złączony z domem i będzie przykryty ogrodem zimowym :)

a tym czasem wstawiam dodatkową porcję zdjęć z realizacji basenu na podwórku:

to ja stoję i już sobie marzę jak pływam tam z karpiami :D








JAREK G - 2013-09-19, 00:59

Teraz to jeszcze mało co widać dopiero zapowiada się ciekawie . Trzymam kciuki za realizacje i z przyjemnością poobserwuje ten wątek :)
KOImark - 2013-09-19, 07:36

Wstawiam kolejną porcję zdjęć z budowy











violettaxx - 2013-09-19, 08:44

Czy pamiętasz ile zużyłeś m3 betonu i szt. bloczków ? prawdę robi wrażenie :brawo: i czy wstępnie masz założenie ile m3 wody będziesz miał ?
KOImark - 2013-09-19, 09:19

Na dwa baseny ten pod chmurką i ten pod ogrodem zimowym poszło 1000 pustaków
co do betonu to muszę obliczyć dokładnie, bo zalewaliśmy wszystko na raz i dwa baseny i dom i sklep

Z moich obliczeń będzie 120m2 powierzchni wody i około 250m3 wody
ale na 100% Ci potwierdzę jak włożę wąż podłączony do licznika :-D i zaleje formę :pa:

taniw - 2013-09-19, 10:07

KOImark napisał/a:



Z moich obliczeń będzie 120m2 powierzchni wody i około 250m3 wody
:

Czy te baseny będą głębsze niż 2 m? Tok wynika z tego co napisałeś.

KOImark - 2013-09-19, 10:26

Na podwórku 2,20m w strefie głębokiej, a w strefie płytkiej jakieś 50-60cm
W domu 2,5 metra głębokości, trochę wyszło więcej niż w projekcie, bo zrobiliśmy wykop razem z ławą domu, ale dla KOI czym więcej wody tym lepiej.

czester 1 - 2013-09-19, 17:08

KOImark napisał/a:

Z moich obliczeń będzie 120m2 powierzchni wody i około 250m3 wody


ale ryby beda mialy gdzie plywac :-o , jaka filtracje planujesz?

KOImark - 2013-09-19, 17:24

Prefiltr ProfiDrum ECO 65/40 (nie przeciśnie się nic mniejszego od 70 mikronów) ;)
Biologiczny to jeszcze pomyślę, chyba wymuruję sobie i uszczelnię polimocznikiem
tak z 5 dużych komór, będzie bezopsługowy i nie będzie się go nigdy czyściło, przy zastosowaniu prefiltrów z mikrosit poniżej 100 mikronów, komór biologicznych typu mata japońska, lawa lub Kaldnes nie czyści się wcale, bo i nie ma co czyścić. Wszystko odseparuje ProfiDrum

Do tego UV jakieś z 80 WATT i wsio, to wystarczy by mieć wodę miód malina :piwko:

KILERK1 - 2013-09-19, 21:07

Mam pytania,jeśli możesz odpowiedz:
Ile kosztuje (przyblizona wartość) stworzenie takiego ogrodu zimowego?
Jaką temp. planujesz w tym ogrodzie zimą i czym ją podtrzymasz?
Czy zbiornik betonowy na zewnątrz nie uszkodzi się od mrozu?
Czy lampa uv 80 W :-o wystarczy na 250 m3 wody?

KOImark - 2013-09-19, 21:38

Czekaj czekaj bo nie za bardzo zrozumiałem

Koszt zabudowy ogrodu tej wielkości z aluminium i szkła to około 70tys zł
Ogród zimowy to nierozerwalna część domu, tak jak by dodatkowy pokój tylko że przeszklony będzie w nim ogrzewanie podłogowe takie jak w salonie w domu + kaloryfery od strony podmurówki, wszystko podłączone do pieca centralnego ogrzewania
Temperaturę będę utrzymywać na poziomie takim jak i w domu

Zbiornik betonowy masz na myśli ten w ogrodzie?
Czy pytasz o zbiornik pod ogrodem zimowym?

Jeśli ten w ogrodzie to już Ci odpowiadam
a dla czego miał by się uszkodzić?? :) co miało by go uszkodzić? mróz?
konstrukcja z tych bloczków zalanych betonem i zbrojonych pionowo i poziomo jest jak bunkier :) całość będzie opsypana ziemią po bokach, a jeśli chodzi o środek i samą wodę to właśnie po to się zbroi takie konstrukcje, po za tym powłoka polimocznika jest tak mocna, że jak ten bunkier jeszcze pokryjesz SLAM-U210 to będzie jak jedna wielka bryła która nie podda się żadnej sile

Zobacz co to jest polimocznik :-D niesamowita substancja
http://www.youtube.com/watch?v=lAsoTOxwAGI
https://www.youtube.com/watch?v=S14awn-gOSk


Co do UV to 80 Watt powinno w zupełności wystarczyć, dla mnie ten zbiornik też jest wyzwaniem, bo nikomu nie robiłem tak dużego projektu, ale damy radę ;)
Jak zabraknie UV to będziemy dokładać, trzeba pamiętać że UV to tylko ostatni szlif, najważniejsze by pozbyć się skutecznie i jak najszybciej zanieczyszczeń stałych z samej toni wodnej.

Będą 4 odpływy na 110mm, dwa skimmery i 7 powrotów do mieszania wody na 63mm

Niebawem wstawię kolejne fotki ;)

KILERK1 - 2013-09-19, 22:17

SLAM-U210 rzeczywiście genialny środek :-D
Będę obserwował twoją budowlę ,zapowiada się super :-D :-D :-D

[ Dodano: 2013-09-19, 22:28 ]
wisienką na torcie zapewne będą dodatki i wykończenie :good: :good:

[ Dodano: 2013-09-19, 22:40 ]
Jaka jest cena filtra Prefiltr ProfiDrum ECO do takiego oczka jak moje ok. 50 m3?
No i gdzie można to kupić?

[ Dodano: 2013-09-20, 00:01 ]
który filtr jest lepszy Oase ProfiClear Premium czy Prefiltr ProfiDrum ECO ?

KOImark - 2013-09-20, 06:20

Odpowiadam na pierwsze pytanie:

Nie polecam bębna OASE bo to ceny z kosmosu nie idące w parze z jakością
http://www.oczkawodne.co/...e-pompa%29.html

To jest ten modół i zaznaczam że bez sterownika :-D

Natomiast ProFi Drum to konstukcje słynne na całym świecie, robione przez Holendrów, bardzo mocne, niezawodne robione w dwóch liniach i każdy filtr ma już sterownik i jest kompletnym urządzeniem

-stal nierdzewna
-oraz polipropylen

Modele polipropylenowe są sporo tańsze i do takiego zbiornika jak twój, to bardzo przystępne ceny
Napisz do mnie na prv, to Ci napisze co i jak

Oase ProfiClear Premium to też prefiltr tak jak każdy filtr sitowy jak np. ProfiDrum ECO czy inny który ma mikro sito ich zadaniem jest jak najszybsze wyeliminowanie odchodów karpi z obiegu, co wpływa niesamowicie na biologiczną jakość wody, oraz jej klarowność.

czester 1 - 2013-09-20, 09:41

KOImark napisał/a:

Temperaturę będę utrzymywać na poziomie takim jak i w domu

masz jakies dosiadczenia co bedzie sie dzialo (zjawisko parowania) z woda w ogrodzie jak na zewnatrz temperatura spadnie poniezj -20st., moze planujesz jakas zasuwe?

tez srodek na bloczki to super sprawa, uzylem kiedys cos podobnego z Siki, ale to byl srodek uszczelniajacy i na tym kleilem plytki- caly czas zalewalo mi taras, po uzyciu tego srodku spokuj juz z 7 lat.

KOImark - 2013-09-20, 09:55

Woda zimą będzie miała jakieś od 15 do 18*C nie będę jej podgrzewał nie nie ;)
Co do parowania już poruszałem temat z firma która ma mi budować samą zabudowę.
Zrobimy wymuszoną cyrkulację powietrza i do tego specjalne nawiewniki w oknach.

Ta firma ma spore doświadczenie w zabudowie basenów gdzie woda jest znacznie cieplejsza http://www.ellegance.pl/i...emid=59&lang=pl

Co do zasuwy to nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli
ale jeśli się domyślam to chodzi Ci o odgrodzenie samego ogrodu zimowego od wejścia z salonu?


Tak oczywiście będą tam drzwi przesuwne HST coś takiego jak poniżej


KILERK1 - 2013-09-20, 10:19

KOImark napisał/a:
Co do zasuwy to nie bardzo rozumiem co miałeś na myśli

Prawdopodobnie chodziło mu o zasuwę łączącą/sdzielącą dwa zbiorniki ,ale Ty chyba masz je dwa odzielne.

KOImark - 2013-09-20, 10:22

Tak tak, oczywiście :) to zupełnie inne zbiorniki
Nie mieszajmy tych dwóch konstrukcji

Dla zbiornika pod szkłem zrobiłem oddzielny temat

czester 1 - 2013-09-20, 14:36

a ja caly czas myslalem ze to bedzie jeden zbiornik :oops: , cos jak na zasadzie basenow gdzies w termach - mozesz poplywac na zewnatrz lub w srodku w tej samej wodzie, teraz ok juz zaczailem :good: . dlatego myslalem o tej roznicy temperatur w wodzie.

ryby beda przenoszone czy odzielnie w zbiornikach?

KOImark - 2013-09-20, 16:43

Czy z tego dużego będę przenosił? hmm na razie o tym nie myślę ;) jak będą ryby warte przeniesienia z którymi nie będę się mógł rozstać, to na pewno je przeniosę by je głaskać i karmić gdy na dworze mróz i śnieg :yahoo:
KOImark - 2013-09-26, 22:30

prac ciąg dalszy:





















[ Dodano: 2013-09-27, 08:30 ]
PVC- będę kleił du...a ;)


















KOImark - 2013-10-01, 21:42

Jak tylko wygląda słoneczko powoli brniemy do przodu :yahoo:
podobno październik ma być słoneczny, może się uda położyć dreny i wylać dno

Już raz wypompowywałem wodę :D bo było jej sporo, ale po dużej ulewie może tam być naprawdę ostro :bum:
Dno jest gliniane więc woda nie ma gdzie uciekać :oops:
















KOImark - 2013-10-03, 07:53

Znowu woda tym razem większa :-(


i pierwszy gość :)

adxan - 2013-10-03, 19:14

Jestem pod wielkim wrażeniem ogromu prac jakie już wykonałeś i wykonasz. Zapowiada się coś pięknego, a przede wszystkim profesjonalnego. :brawo: :brawo: :brawo:
KOImark - 2013-10-08, 18:59

No i mam staw gliniany :-( już trzy razy wypompowywałem wodę, nie ma jak drenów położyć i wylać dna :-(
Podobno od 10 października ma być słoneczko, może się uda.... ;)










czester 1 - 2013-10-08, 19:54

mozna bylo to przewidziec ze jesienia podchodza wody gruntowe i przy zalewaniu law zrobic drenaz.
przy takiej wodzie gruntowej wydaje mi sie, ze bez odwodnienia iglofiltrami sie nie obejdzie

KOImark - 2013-10-08, 20:01

hheehhe jakie igłofiltry :) ten zbiornik jest jak gliniany dzban. Padało przez kilka dni i spadło tam jakieś 70cm wody. Woda nie sączy się od dołu, tylko spadła z nieba ;) a że nie wsiąka to druga sprawa bo moja działka jest na wielkiej glinie. Obok kiedyś była cegielnia.
taniw - 2013-10-08, 20:06

KOImark napisał/a:
hheehhe . Padało przez kilka dni i spadło tam jakieś 70cm wody.

Chyba 7 cm? 70 to rzadko gdzie pada w ciągu roku w Polsce.

KOImark - 2013-10-08, 20:11

Czyli czary mary :) no ja tej wody tam nie wlałem ;)
wolanin - 2013-10-08, 20:14

taniw napisał/a:
KOImark napisał/a:
hheehhe . Padało przez kilka dni i spadło tam jakieś 70cm wody.

Chyba 7 cm? 70 to rzadko gdzie pada w ciągu roku w Polsce.

Zalane na 2 pustaki, do tego jakiś spadek w stronę środka.
Skąd się tyle wzięło? - musiała jednak napłynąć

KOImark - 2013-10-08, 20:22

Tak po środku jest jakieś 70cm wody pustaki po 20cm i ława jakieś 20cm + spadek na dnie, ale to nic to tylko woda, damy radę
Podejrzewam że z tej półki też się lało, bo naprawdę ostro padało.
Czekam na słońce, jak tylko wyjdzie wypompuje znowu i będziemy działać dalej
Wody gruntowe są tam bardzo głęboko, bo robiliśmy odwierty przed budową domu, a co do przesączania się od dołu to nie ma takiej opcji przy 4 metrowej warstwie gliny.

wolanin - 2013-10-08, 20:35

KOImark napisał/a:
a co do przesączania się od dołu to nie ma takiej opcji przy 4 metrowej warstwie gliny.

Chciałbym, żeby tak było w przypadku mojego spieprzonego "szczelnego" szamba wkopanego w 4 metrową warstwę gliny 8)
Zero wód gruntowych, a po większych deszczach wody pod właz. Woda już tak ma, deszczówka penetruje skutecznie także glinę. Ale Twojemu polimocznikowi, to już rady nie da :)

KOImark - 2013-10-08, 21:14

Zanim miała by przejść przez polimocznik musiała by się przebić przez betonowe dno.
Spokojna głowa o wodę od dołu najmniej się martwię, bo wiem że jej tam nie ma. Bardziej mnie martwią opady deszczu, bo nie ma jak tam po prostu pracować. Jak wypompuję wodę:
- nasypiemy warstwę piachu,
- zagęścimy dno
- osadzimy drenaż
i potem jeszcze będzie wylewany wieniec dookoła zbiornika na którym będą leżały wielkie kamienie zatopione do połowy w wodzie, myślę że się wyrobimy w tym roku ze skończeniem prac budowlanych.

ewa535 - 2013-10-09, 09:30

o bingo właśnie o tych głazach chciałam Ci napisać . Fajnie, że to przewidziałeś. W ogóle gratuluję pomysłu i inwestycji :brawo:
KOImark - 2013-10-09, 09:35

Zanim coś narysowaliśmy na papierze no i w głowie to zimowymi wieczorami przejrzałem wszystkie fora jakie się da, oglądałem też filmy na YT z realizacji podobnych projektów.
Bez kamieni, sosen, lamp japońskich itp taki zbiornik wyglądał by dość surowo i basenowo :???:

p.s.
Dziś pompuje wodę no i jest słoneczko :yahoo: będziemy działać dalej

Gosik - 2013-10-09, 20:24

Ależ budowa :-o dopiero zobaczyłam tę galerię, właściwie to już tytuł widziałam wcześniej, ale że "koi" to nie zaglądałam, bo takowych nie mam, a tu proszę jaka niespodzianka! wielkie :brawo: za inwestycję, jest po prostu imponująca.
czester 1 - 2013-10-27, 09:48

pogoda jest, jak tam postępy?
KOImark - 2013-10-27, 18:12

Cały czas pracujemy, woda wypompowana (nie powiem ile razy to robiłem :-D )
Ja już praktycznie dokończyłem prac na hydrauliką PVC, powroty też poklejone z obu stron.
Odpływy i rury drenujące pomierzone i przygotowane do klejenia-robiłem też przymiarki na sucho przed zagęszczeniem podłoża i przed położeniem zbrojenia.

Panowie od spraw budowlanych mają jeszcze trochę pracy:

Zostało zaszalować i uzbroić wieńce dookoła , zaszalować kołnierz na którym będą leżały głazy i uzbroić go a pod nim też zagęścić podłoże, uzbroić półkę strefy płytkiej oraz całe dno.
Wsypać piach, zagęścić go, osadzić odpływy i na koniec wszystko zalać B-20

Wszystko jest już ustalone i zaplanowane i prace będą przebiegać dość sprawnie i szybko.
Myślę też nad zrobieniem prowizorycznego namiotu z plandek by zabezpieczyć się przed ulewami.





Tak będzie wyglądał zbiornik od strony pokoju.



Przymiarka na sucho odpływów






C.D.N. ;)

ILUSION - 2013-10-27, 18:59

Rewelacja, już nie mogę się doczekać efektu końcowego :brawo: :good: :brawo:
tom11 - 2013-10-27, 19:12

KOImark napisał/a:

Tak będzie wyglądał zbiornik od strony pokoju.

Interesuje mnie szerokość tych okien?
Dla mnie to strasznie wygląda że wieniec stoi na dwóch bloczkach z gazobetonu,dojdzie ciężar stropu i oczywiście dachu (a jak dachówka to ciężar będzie spory)

ale i ja nie mogę się doczekać efektu końcowego.

KOImark - 2013-10-27, 20:26

tom11 napisał/a:
KOImark napisał/a:


Interesuje mnie szerokość tych okien?
Dla mnie to strasznie wygląda że wieniec stoi na dwóch bloczkach z gazobetonu,dojdzie ciężar stropu i oczywiście dachu (a jak dachówka to ciężar będzie spory)

ale i ja nie mogę się doczekać efektu końcowego.


Ejj tom11 nie róbmy tu forum budowlanego :?
to tylko tak wygląda, zdjęcie nie oddaje całości, strop więźba i dachówka są już zrobione
ale zapewniam Cię że projektant jak i firma która to robiła to bardzo doświadczeni ludzie ;)
Zresztą za całością stoi kierownik budowy jak i nadzór budowlany, ja tego nie buduję tylko osoby z wieloletnią praktyką. Co innego zbiorniki z wodą, bo to już moje fanaberie ;)

mogę pokazać jak to wygląda, ale może to być źle odebrane przez grono userów
Proponuję nie poruszać w tym wątku i na tym forum spraw dotyczących budowania domów :victory: :piwko:

KOImark - 2013-10-29, 19:26

c.d. prac

o mały włos bym zapomniał o wyjściu sanitarnym z komory filtracyjnej
przed zalaniem posadzki w komorze filtracyjnej trzeba koniecznie zrobić wyjście sanitarne przez które będą spuszczane kupy karpików.









Wsypaliśmy piach i zagęściliśmy, jutro będziemy budować prowizoryczny namiot, osadzać dreny, szalować wieniec dookoła oraz półkę na głazy





[ Dodano: 2013-10-30, 17:28 ]
c.d.

Boje się wody z nieba, więc by spokojnie spać i pracować przy drenażu zrobiliśmy prowizoryczny wigwam, będzie można nawet po zmroku spokojnie działać.





Na różowo zakreśliłem miejsce w którym będzie półka a dookoła niej kołnierz
na półce będą leżały głazy które będą wystawały aż na taflę wody, będą zatopione na jakieś 8cm i będą dawały fajny efekt ta jak by lewitowały na tafli wody :-D










KOImark - 2013-10-31, 17:15

c.d.



Koi w konserwie w sosie pomidorowym :P









czester 1 - 2013-10-31, 19:44

zacnie. oby folia przetrwala mocne wiatry :good:
KOImark - 2013-10-31, 19:54

Miejmy nadzieje że to wytrzyma, według portalu twojapogoda.pl w weekend ma delikatnie pokropić, nawet jak by się wlało teraz trochę wody to już nie takie groźne bo i tak trzeba będzie polać piach przed wlaniem betonu. W następnym tygodniu zalewamy formę :soczek:
Leszek Garwolin - 2013-10-31, 20:45

Co ci powiem to Ci powiem,robisz przepiękną,ogromną inwestycję która bedzie wielką radochą dla Ciebie i rodziny,napewno,.Myślę że nie tylko ja Ci zazdroszczę.ALE OBIECAJ JAK TO ,,OGARNIESZ ZAPRASZASZ WSZYSTKICH NA ROZRUCH ,OCENĘ I OPIĆIE TEGO,,RAJU,,.oczywiśćie z forum. ;) :piwko:
KOImark - 2013-10-31, 20:55

Oczywiście że tak ;) koimaniacy powinni być jedną rodziną i powinni się spotykać w celu wymiany doświadczeń na pogawędkach przy kawie czy herbacie lub też browarze :piwko: tak jest na całym świecie.
W Holandii całe rodziny spotykają się w weekend i debatują co by tu poprawić w systemie filtracji, jaką rybkę kupić itp
Spotykają się też w centrach KOI gdzie piją kawkę kupują sobie nowe rybki, nowe media filtracyjne lub inne gadżety - fajna sprawa.
W Holandii KOI hobby to już styl życia, bo woda koło domu odpręża, daje relaks i spokój ducha.

Leszek Garwolin - 2013-10-31, 21:34

[quote="KOImark"]
W Holandii KOI hobby to już styl życia,

HELLO ale nam do Holandii to bracie ,oj brakuje/

KOImark - 2013-10-31, 21:49

Zdaje sobie sprawę, że Holandia to nie Polska, ale spokojnie brniemy do przodu w temacie hobby zwanego koi.
Polska potrzebuje czasu, wiem że nie każdego stać na dobry filtr czy rybę z górnej półki, ale powolutku się rozwijamy.
W Holandii też nie każdy ma KOIpon na podwórku, ale jest tam bardzo dużo ludzi którzy wiedzą "z czym to się je"

Koimaniacy jednoczmy się ;) sąsiad u sąsiada przez płot zobaczy i się "zarazi tym wirusem" :-D

KILERK1 - 2013-11-05, 09:20

Czy możesz wytłumaczyć na czym polega różnica pomiędzy zasilaniem filtrów pompą, a zasilaniem grawitacyjnym,przecież w obu przypadkach jest pompa czyli zużycie prądu takie same, gdzie tu są plusy ,czy minusy ( ta grawitacja jest strasznie rozbudowana i zagmatwana)
KOImark - 2013-11-05, 19:34

KILERK1 napisał/a:
Czy możesz wytłumaczyć na czym polega różnica pomiędzy zasilaniem filtrów pompą, a zasilaniem grawitacyjnym,przecież w obu przypadkach jest pompa czyli zużycie prądu takie same, gdzie tu są plusy ,czy minusy ( ta grawitacja jest strasznie rozbudowana i zagmatwana)


Hmm, dla czego wydaje Ci że to jest zagmatwane? Co dokładnie jest według Ciebie zagmatwane?

Dobrze spróbuje jak najdokładniej i jak najprościej wytłumaczyć i opisać różnice.

Przyjmijmy że robisz podobny zbiornik jak u mnie około 60m2 dna, kształt obojętny:

- W jaki sposób chcesz zebrać nieczystości z takiej powierzchni dna za pomocą jednej pompy stojącej na dnie? to pierwsza i najważniejsza sprawa (owszem można postawić kilka pomp i kierować wszystko do jednego filtra, ale jest to nieekonomiczne i mało efektywne, ponieważ odpływ ma średnicę około 30cm i przez taką dziurę w dnie wpada bardzo dużo nieczystości)

- w jaki sposób chcesz zrobić przepływ około 50m3/h?? za pomocą jednej pompy stojącej na dnie? (owszem można wstawić pompę na dno o takim przepływie, ale to bezsensowne i nieekonomiczne po za tym osady i tak by się zasysały tylko w jednym punkcie czyli w miejscu gdzie stoi pompa, w wypadku kilku odpływów dennych możesz uzyskać bardzo duży przepływ bo wszystkie rury drenażu mają po 110mm)

- obecnie są dostępne pompy które podczas przepływu 50m3/h bez podnoszenia słupa wody, czyli pracujące praktycznie w poziomym obiegu wody, pobierają 190Watt i taką jedna pompą możesz obsłużyć zbiornik mający ponad 50m2 dna. Należy przyjąć że na 10m2 dna trzeba osadzić co najmniej jeden odpływ denny, by nieczystości były dobrze wychwytywane

- zaletą i najważniejszą przewagą systemu grawitacyjnego nad pompą na dnie jest fakt iż masz 30cm odpływy x4 lub więcej i takie dziury w dnie przez które gówienko karpi i wszystko co spadnie na dno wpada do rur 110mm i siłą grawitacji wpychane jest do filtra. Natomiast do pompy na dnie podpięty jest tylko jeden wąż max 50mm i to już musi być duża pompa, choć można dać i 63mm ale to już musi być gigantyczna pompa zanurzeniowa, więc prosty rachunek ile gówienka może wpaść do filtra przez jeden wąż 50mm na środku zbiornika?, a ile gówienka może wpaść do czterech 30cm odpływów ze 110mm rurami?

- kolejna przewaga to system grawitacyjny charakteryzuje się tym iż pompa stoi za układem filtracyjnym, pompa zasysa już czystą wodę do której można podpiąć UV, można podać wodę do filtra zraszanego, można napędzić powroty do mieszania wody rozmieszczone w dowolnym miejscu zbiornika i ogólnie ma się większe możliwości panowania nad ruchem wody w całym zbiorniku

Czy jasno to opisałem? Czy o to chodziło?

czester 1 - 2013-11-05, 19:50

KOImark napisał/a:


jedna pompą możesz obsłużyć zbiornik mający ponad 50m2 dna. Należy przyjąć że na 10m2 dna trzeba osadzić co najmniej jeden odpływ denny, by nieczystości były dobrze wychwytywane


czy te odpływy będą równomiernie zaciagac wode

KILERK1 - 2013-11-05, 19:54

Zrozumiałem :oops: :-D :piwko:
Czyli moje rozwiązanie jest do :dupa:
Przy nowym oku kiedyś może to przerobię, problem jest tylko z zakupieniem wszystkich potrzebnych rzeczy (w sklepach tego po prostu nie ma :(( )

KOImark - 2013-11-05, 19:58

Równomiernie masz na myśli czy ten sam przepływ? m3/h? oczywiście że tak, wszystkie odpływy są na jednym poziomie i na jednej głębokości, ciśnienie jest identyczne.
Tylko że odpływy ustawione najdalej od filtra mają najdłuższe rury i woda w nich płynie dłużej niż w tych bliżej, ale nie zmienia to faktu iż płynie tyle samo wody.

Każdy odpływ musi mieć zawór odcinający wodę, kulowy lub gilotynowy, (gilotynowy dużo tańszy przy 110mm) Za pomocą zaworów możesz w każdej chwili odciąć wodę od filtra i np. wymieć filtr lub osuszyć, wyczyścić lub prowadzić inne prace, lub też regulować przepływ indywidualnie do każdego odpływu osobno.

[ Dodano: 2013-11-05, 20:00 ]
KILERK1 napisał/a:
Zrozumiałem :oops: :-D :piwko:
Czyli moje rozwiązanie jest do :dupa:
Przy nowym oku kiedyś może to przerobię, problem jest tylko z zakupieniem wszystkich potrzebnych rzeczy (w sklepach tego po prostu nie ma :(( )


Wszystko jest do kupienia ;) co tylko sobie zamarzysz

KILERK1 - 2013-11-05, 20:06

Czy masz projekt rozprowadzenia takich -odpływów ,przepływów itp.
Czy jest on uniwersalny do zastosowania ,czy jest to sprawa indywidualna ?

KOImark - 2013-11-05, 20:20

KILERK1 napisał/a:
Czy masz projekt rozprowadzenia takich -odpływów ,przepływów itp.
Czy jest on uniwersalny do zastosowania ,czy jest to sprawa indywidualna ?


Ja robiłem sobie taki odręczny szkic, i tego się trzymałem
Gdzie rozmieścić odpływy, gdzie powroty, gdzie skimmery itd
Każdy zbiornik jest inny, ale odpływy muszą być rozmieszczone mniej więcej regularnie by pokryć całe dno w podobnych odstępach.
Powroty muszą być tak wstawione by mieszały całą wodę z każdej strony, do tego jeszcze wstawiłem dwa odpływy z dyfuzorami na przemian ze zwykłymi odpływami i one też oprócz napowietrzania będą pełniły funkcje mieszające wodę, od dołu do góry.
Skimmery natomiast po dwóch przeciwległych stronach zbiornika by z jednej i drugiej strony zbierały pianę i to co pływa po górze. (Ważna zasada by nie montować skimmerów w miejscu w którym będziemy najczęściej karmić ryby)

poniżej szkic-opisy są po angielsku bo wstawiałem to też na inne forum


KILERK1 - 2013-11-05, 20:31

Czyli do twojego filtra jest 6 wejść (cztery odpływy denne i dwa skimery)
i 8 wyjść z filtra (6 dziur wejściowych i8 dziur wyjściowych)

wolanin - 2013-11-05, 20:31

Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)? Czyli woda wpływa do niego i wypływa mniej więcej na poziomie wody w koipondzie?
KOImark - 2013-11-05, 20:42

wolanin napisał/a:
Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)? Czyli woda wpływa do niego i wypływa mniej więcej na poziomie wody w koipondzie?



TAAAAK :brawo: a pompa wypompowuje wodę z komory za sitem i grawitacja wpycha wodę w odpływy i nagania do filtra, gdy sito 70µm w filtrze bębnowym się przytka czujniki poziomu wody każą włączyć pompę ciśnieniową która spłukuje sito od góry a gówienko spada do rynny i do sanitarki lub do wiadra ;-)

Ten film jasno i przejrzyście pokazuje zasadę działania filtra bębnowego wprawdzie to nie Profidrum ale zasada jest ta sama.


czester 1 - 2013-11-05, 21:05

będzie jakies urządzenie lub rozwiązanie utrzymujące staly poziom wody?
KOImark - 2013-11-05, 21:11

czester 1 napisał/a:
będzie jakies urządzenie lub rozwiązanie utrzymujące staly poziom wody?


Zwykły czujnik pływakowy od spłuczki sedesowej wystarczy w zupełności, odparowana woda będzie sie automatycznie uzupełniać, są droższe czujniki naszpikowane elektroniką ale nie polecam. W przypadku Profidrum jest już wszystko wbudowane, podpinasz elektrozawór z wodą do sterownika i sam filtr jest czujnikiem poziomu wody i on sam uzupełnia dokładnie wodę odparowaną

p.s.

Chciałem wam oznajmić iż skończyliśmy wszystkie prace murarsko-budowlane :yahoo:
Wieńce komora filtracyjna i kołnierze, strefa płytka oraz dno zostały wylane :-D
W tym roku koniec prac nad tym zbiornikiem, no chyba że rozszalowanie desek jak beton stężeje i to wszystko.

Na drugi rok przy dobrych wiatrach może uda się uszczelnić polimocznikiem, zrobić filtrację no i już zalać w pełni funkcjonalny KOIpond no i wpuścić do nowego domu mieszkańców :yahoo:


















wolanin - 2013-11-05, 21:23

KOImark napisał/a:
wolanin napisał/a:
Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)??

TAAAAK

No to jasne, to otwiera możliwość zastosowania pompy z dowolnie małą wysokością podnoszenia. A gdzie takie pompy-cudo namierzyłeś, które niczego prawie nie podnoszą, a całą energię wydatkują na przepychanie wody?. Myślałem, że taki efekt proporcji przepływu do inwestowanej energii można uzyskać tylko w pompach mamutowych (myślę właśnie o czymś takim u siebie - powietrze pcha wodę, do tego niezależnie mała pompka do UV).
p.s. zawór od spłuczki: :soczek: chciałem o tym kiedyś napisać :)
Gratulacje z okazji udanych wylewek!

KOImark - 2013-11-05, 21:32

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
wolanin napisał/a:
Jeżeli mogę się podłączyć z pytaniem, czy dobrze rozumiem, że konstrukcja ProfiDrum ECO 65/40 zapewnia przepływ wody przez bęben i cały prefiltr bez utraty wysokości (nie licząc strat na oporze mikrosita)??

TAAAAK

No to jasne, to otwiera możliwość zastosowania pompy z dowolnie małą wysokością podnoszenia. A gdzie takie pompy-cudo namierzyłeś, które niczego prawie nie podnoszą, a całą energię wydatkują na przepychanie wody?. Myślałem, że taki efekt proporcji przepływu do inwestowanej energii można uzyskać tylko w pompach mamutowych (myślę właśnie o czymś takim u siebie - powietrze pcha wodę, do tego niezależnie mała pompka do UV).
p.s. zawór od spłuczki: :soczek: chciałem o tym kiedyś napisać :)
Gratulacje z okazji udanych wylewek!


Tzn wodę podnosić sobie możesz ile chcesz choćby i na wodospad 10 metrowy
tylko że czym wyżej podnosisz tym pompa więcej pobiera mocy,
Napisałem że bez podnoszenia, bo wtedy jest potrzebne najmniej prądu.

Co do pomp nowej generacji to najlepsza na świecie pompa to również produkt holenderski
jest to pompa FlowFriend ze swoim zintegrowanym sterownikiem i bieżącym monitorowaniem obrotów, poboru mocy i przepływu.
Bardzo drogi produkt ale do dużych zbiorników zwraca się bardzo szybko

To jest to cudo


wolanin - 2013-11-05, 21:49

KOImark napisał/a:
Tzn wodę podnosić sobie możesz ile chcesz choćby i na wodospad 10 metrowy
tylko że czym wyżej podnosisz tym pompa więcej pobiera mocy,
Napisałem że bez podnoszenia, bo wtedy jest potrzebne najmniej prądu.

Dokładnie napisałem to samo, ale dobrze, że to powtarzasz, bo na temat marnowania mocy pomp na wysokości pompowania powtarzania nigdy za wiele.

KOImark - 2013-11-05, 21:57

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
Tzn wodę podnosić sobie możesz ile chcesz choćby i na wodospad 10 metrowy
tylko że czym wyżej podnosisz tym pompa więcej pobiera mocy,
Napisałem że bez podnoszenia, bo wtedy jest potrzebne najmniej prądu.

Dokładnie napisałem to samo, ale dobrze, że to powtarzasz, bo na temat marnowania mocy pomp na wysokości pompowania powtarzania nigdy za wiele.


Tzn wiesz w przypadku filtrów zraszanych nie ma czarów, wodę musisz podnieść i tak i tak by spadała po złożach ;) tylko coś za coś za podnoszenie się płaci ;)
spójrz na wykresy mówią same ze siebie http://www.air-aqua.nl/en..._flowfriend.php
ale w poziomie 51m3 przy 195 wat to już mistrzostwo świata :good:

Jeszcze jest pompa Blue eko, nie znam ceny ale coś podobnego do FlowFriend też ma bardzo dobre przepływ w stosunku do poboru prądu.

wolanin - 2013-11-05, 22:10

KOImark napisał/a:
Tzn wiesz w przypadku filtrów zraszanych nie ma czarów, wodę musisz podnieść i tak i tak by spadała po złożach ;)

Podobnie jak przy prefiltrach sitowych (z wyjątkiem bębnowych - jak się tu okazuje).
No i właśnie nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia: czy konieczne jest przepuszczanie tego dużego przepływu przez filtry biologiczne. Duży przepływ jest konieczny jedynie do usunięcia kupek koi i zapewnienia (pożądanego) silnego ruchu wody - aby sobie trenowały pływanie...
Być może jakby dobrze to skalkulować, to opłaciłoby się rozdzielić przepływ na nazwijmy to 'mechanikę' (kupki, trening) i biologię (złoża zraszane czy inne...).
Co do złoża zraszanego, u mnie w piwnicy działa już prototyp czegoś takiego zintegrowanego z odpieniaczem (świetne rozwiązanie dla odpieniania wody słodkiej, no, trochę soli też tam sypiemy). Temat poruszałem w dziale "technika". Ja chcę zastosować taki system w koipondzie i tutaj - fakt - kwestia wysokości pompowania boli...
Dlatego rozważam zastosowanie oddzielnej mniejszej pompy do biologii/odpieniania, a pompy mamutowej (myślę, że podobny stosunek inwestowanej energii do przepływu) do 'mechaniki'.

[ Dodano: 2013-11-05, 22:14 ]
p.s. sorki, jest to wszystko związane z Twoim projektem, ale jeżeli uważasz, że zaśmiecam Ci temat, to wal śmiało :)

KOImark - 2013-11-05, 22:22

Oczywiście że nie musisz robić wielkiego prądu po to by w zbiorniku zrobić potok górski, gdy masz pompę z możliwością obrotów, gdy masz masz zawór na każdym odpływie i na każdym powrocie, może sobie kombinować do woli, wodę można prowadzić jak sobie zażyczysz.
W biologicznych filtrach woda nie musi płynąć bardzo szybko, w filtrze bębnowym również nie musi płynąć szybko, to wszystko zależy od tego ile chcesz razy przepuścić całą wodę przez cały system w ciągu godziny czy też kilku godzin. To już zależy od twojego widzi mi się i obsady zbiornika.
Pierwszy zawsze jest prefiltr, profidrum lub inne cudo techniki, lub nawet nie bębnowy. Są przecież sita grawitacyjne po których woda spada, tylko że tam musi być więc mikronów, potem możesz sobie rozdzielać albo na UV albo na zraszany system, albo na powroty

ILUSION - 2013-11-06, 18:34

Zazdroszczę tego wszystkiego, ale to dla mnie jakieś nie osiągalne czary i mogę sobie tylko pooglądać :(( ;)
wolanin - 2013-11-09, 08:21

Kolor ścian i dna czarny? Czy jakiś inny?
KOImark - 2013-11-09, 23:58

Oczywiście że czarny, to będzie zbiornik typowo ozdobny.....
W zbiornikach hodowlanych lub pokazowych można dać zieleń lub błękit paryski.....

KOImark - 2013-11-15, 10:57

KILERK1 napisał/a:
Czyli do twojego filtra jest 6 wejść (cztery odpływy denne i dwa skimery)
i 8 wyjść z filtra (6 dziur wejściowych i8 dziur wyjściowych)


Nie zauważyłem tego postu wcześniej, już odpowiadam:

Zgadza się
Do zbiornika na podwórku, ProfiDrum który będę zamawiał będzie miał 6 wejść (podpięte będą 4 odpływy i dwa skimmery)

Natomiast nie będzie aż 8 dziur na powrotach
Na powrocie w filtrze będą tylko dwie dziury-do podpięcia jednej pompy, lub dwóch.
Mój projekt będzie się opierał na jednej pompie Flow Friend, ale gdyby w przyszłości się coś zmieniło będzie w zapasie druga dziura, która podczas pracy jednej pompy będzie zdławiona.

Co do samych powrotów to powrót musi być pod ciśnieniem, zatem musi być już za pompą.
Za pompą będzie główna rura, którą rozdzielę zaworami oddzielnie na każdy powrót, UV lub filtr zraszany.

Na tym filmie widać dokładnie Profidrum
Co ciekawe w tym modelu, (UV-zanurzeniowa) włożona jest bezpośrednio do komory filtra, w ten sposób nie marnuje się ciśnienia pompy na lampę w obudowie i woda sterylizowana jest już na etapie filtracji mechanicznej.


wolanin - 2013-11-15, 11:08

KOImark napisał/a:
Co ciekawe w tym modelu, (UV-zanurzeniowa) włożona jest bezpośrednio do komory filtra, w ten sposób nie marnuje się ciśnienia pompy na lampę w obudowie i woda sterylizowana jest już na etapie filtracji mechanicznej.

Być może masz także efekt (gdzieś to widziałem na YT) dodatkowej ochrony przez UV siatki filtracyjnej bębna przed zarastaniem przez bakterie.

KOImark - 2013-11-15, 11:25

wolanin napisał/a:
KOImark napisał/a:
Co ciekawe w tym modelu, (UV-zanurzeniowa) włożona jest bezpośrednio do komory filtra, w ten sposób nie marnuje się ciśnienia pompy na lampę w obudowie i woda sterylizowana jest już na etapie filtracji mechanicznej.

Być może masz także efekt (gdzieś to widziałem na YT) dodatkowej ochrony przez UV siatki filtracyjnej bębna przed zarastaniem przez bakterie.


Zanurzeniowej lampy UV nie montuje się w filtrze bębnowym dla ochrony siatki ;) przed glonami, tylko w celu sterylizacji wody tak jak każda inna lampa UV.
W ciemności nie rosną glony, każdy filtr bębnowy ma pokrywę którą musisz zakładać w przeciwnym razie będziesz prysznic dookoła filtra i pochlapane otoczenie. Pompa zasilająca dysze, wali pod takim ciśnieniem wodę że bez pokrywy nie da rady.

wolanin - 2013-11-15, 12:08

KOImark napisał/a:
Zanurzeniowej lampy UV nie montuje się w filtrze bębnowym dla ochrony siatki ;) przed glonami, tylko w celu sterylizacji wody tak jak każda inna lampa UV.

Nie pisałbym o czymś, czego nie widziałem na własne oczy.
Proszę Cię o trochę więcej zaufania do tego, o czym piszę :soczek:
Mniej więcej 3-cia minuta:
http://www.youtube.com/watch?v=JtyVyn-gKfg

KOImark - 2013-11-15, 17:30

Ja w ogóle opatrznie przeczytałem twój post, bo pisałeś o bakteriach a nie o glonach
przepraszam :piwko: tu nie chodziło o zaufanie tylko o moje zbyt szybkie przeczytanie twego postu i zbyt szybką odpowiedź.

Ja subskrybuję kanał Aquatechnobel i ten filmik już widziałem, ale wnikliwie go nie obejrzałem.
Ten filtr to trochę inna konstrukcja niż Profidrum, ale zasada jest ta sama.
Tak w tym filmie ten Pan rzeczywiście mówi o lampie UV, ale nie na zewnątrz bębna tylko w samym środku bębna i twierdzi że to pomaga na utrzymanie w czystości sita, bo sterylizuje od wewnątrz sito i dysze spłukują bardziej efektywnie.

Może i faktycznie to pomaga, w holandii teraz obecnie jest już 6 firm które robią te filtry, więc reklama dźwignią handlu, jedni przed drugimi zachwalają swoje produkty aby tylko kupić ich towar.

czester 1 - 2013-11-28, 14:56

czy przy tak zacnej inwestycji planujesz jakies "zabezpieczenia" przed zima i ostrymi mrozami w celu niezamarzniecia tafli wody? przy tych gejzerach nie ma mowy o zamarznieciu, ale umiejscowione na dnie będą wychaldzac wode.
oraz planujesz może jakies polepszenie warunków dla koi na okres przezimowania przez podniesienie kilku stopniowe temperatury wody w okresie możnych mrozow np. przez jakies ogrzewanie?

KOImark - 2013-11-28, 15:20

czester 1 napisał/a:
czy przy tak zacnej inwestycji planujesz jakies "zabezpieczenia" przed zima i ostrymi mrozami w celu niezamarzniecia tafli wody?


Myślałem nad tym, ale nie w sensie zamarznięcia tafli wody, tylko zrobienia domku nad komorą filtracyjną i ogrzania tego pomieszczenia, by filtry nie zamarzły i pompa cały czas chodziła na minimalnych obrotach. Czyli nad zrobieniem wymiennika spiralnego który można umieścić w komorze EasyDrum podpiętego do pieca C.O. wstawię też jedne kaloryfer, bo niedaleko dosłownie kilka metrów będzie ten drugi zbiornik pod ogrodem zimowym, więc łatwo będzie zrobić jeszcze jeden obieg.

czester 1 napisał/a:

przy tych gejzerach nie ma mowy o zamarznieciu, ale umiejscowione na dnie będą wychaldzac wode.


Napowietrzanie na maxa stosuje się tyko w bardzo upalne dni i podczas najszybszego metabolizmu ryb, zimą nie ma sensu wychładzać wody, można leciutko napowietrzać aby ryby nie złapały przyduchy. Każdy odpływ z dyfuzorem będzie miał zawór kulowy więc regulacja przepływu powietrza jest bardzo prosta.

czester 1 napisał/a:

oraz planujesz może jakies polepszenie warunków dla koi na okres przezimowania przez podniesienie kilku stopniowe temperatury wody w okresie możnych mrozow np. przez jakies ogrzewanie?


Podgrzanie takiej wielkości zbiornika w naszym klimacie jest nieekonomiczne mówiąc delikatnie :-D Tak jak wspomniałem wcześniej będę lekko podgrzewał wodę tylko przed całym systemem filtracyjnym by filtry biologiczne choć troszkę pracowały.

Będę eksperymentował, jeśli będą tam drogie i duże ryby - a na pewno kilka będzie to przeniosę je dla spokoju ducha do zbiornika pod ogrodem zimowym ;) ale na pewno będę robił zabudowę nad komorą filtracyjną tak by była odizolowana od warunków atmosferycznych.

luzio - 2013-12-14, 21:13

Zainteresował mnie ten polimocznik - uszczelniacz. Szybkie googlanie nie wyjaśniło mi jednak dwóch spraw. Z tego co widzę to nie jest to materiał do samodzielnego użycia? No i ile mniej więcej to cudo kosztuje. Np. pokrycie kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Mam pewien pomysł tylko podejrzewam że użycie tego slam-u210 to jednak kosztowna sprawa.
Czytając np. http://izolacje-natryskow...limoczniki.html
brzmi fajnie ale pewnie jest jak z folią EPDM. O ile nie drożej...
Zabawny natomiast jest fragment mówiący o -600°C
Ciekawe jak im się udało zejść do takiej temperatury :)

KOImark - 2013-12-15, 11:51

Możesz to sam natryskiwać jak najbardziej, ale musisz mieć specjalny agregat do aplikacji, by uszczelnić sobie zbiornik nie ma sensu kupować całego ustrojstwa. "By się napić wody nie trzeba kopać studni" to taka metafora pasująca do twojego pytania ;)

Są firmy które zajmują się natryskiem pianki poliuretanowej i polimoczników, przyjeżdżają, robią co trzeba i jadą, a uszczelnianie polimocznikiem jest bardzo szybkie, utwardza się natychmiast po kilku sekundach i masz uszczelniony zbiornik w ciągu kilku godzin.

Ja wiem czy to można zaliczyć do drogiego uszczelnienia? tak na pewno jest droższe niż EPDM, przeliczałem już to sobie. Moim zdaniem przy dużych zbiornikach o skomplikowanym kształcie polimocznik jest wygodniejszy i cena za m2 będzie zbliżona do EPDM.

Nie będę się wypowiadał na temat innych polimoczników, bo nie mam wiedzy
ale koszt natrysku SLAM-U210 waha się między 70-100zł wszystko zależy od powierzchni na jaką się natryskuje i zużycia materiału. SLAM U-210 wyróżnia się na tle innych produktów tym iż powierzchnia nie musi być idealnie gładka, czyli nie trzeba tynkować itd. ale trzeba zdać sobie sprawę że się zużyje więcej polimocznika przy nierównej powierzchni.

Za dobre EPDM o grubości 1,15mm trzeba zapłacić co najmniej 40zł/m2 wliczając w to jeszcze podkład z geowłókniny jakieś 3-4zł/m2 to będzie na surowo około 45zł/m2
teraz trzeba doliczyć do 1m2 około 20-30% na zakładki które będą zagięte i które nie wchodzą w rzeczywistą powierzchnię ścian i dna zbiornika 45zł+25%=55zł za m2 EPDM

Teraz jeszcze bardzo ważna rzecz, przy zbiornikach murowanych z odpływami dennymi, powrotami w ścianach skimmerami wmurowanymi w brzeg itp. EPDM bardzo ciężko się układa, trzeba idealnie uszczelniać wszystkie dziury, oczywiście odpływy i powroty oraz skimmery brzegowe są do tego przystosowane, mają zaciski pod które daje się silikon i przykręca się śrubami, jeśli zrobi się to źle i nie dokładnie cały nasz projekt może przeciekać!!! :-o i tu mamy do wyboru dwie metody po za EPDM, albo tradyzyjny fibreglass albo innowacyjny polimocznik.

Jest sporo opcji do wyboru
- Zbiorniki niemurowane bez odpływów powrotów i skimmerów = EPDM jak najbardziej i o wiele taniej
- zbiorniki murowane z dziurami odpływy itd można spekulować po między fibreglass i polimocznikiem ale można też i EPDM tylko bardzo umiejętnie trzeba to wykonać.

Wszystko zależy od projektu samego zbiornika, każdy jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, zależy też od zasobów finansowych. Są ludzie którzy chcą szybko, ładnie i dobrze i nie chcą się dotykać do prac przy uszczelnianiu zamówią specjalistyczną firmę i zapłacą za polimocznik, Ci którym zależy na zminimalizowaniu kosztów będą szukać tańszych rozwiązań, prace wykonane we własnym zakresie na bazie EPDM albo fibreglass.

podsumowując napiszę moją ulubioną sentecję ;)

"Najtańszym,możliwym sposobem budowania odpowiedniego stawu dla koi jest zbudowanie go tylko raz!!.. ale musisz spełnić jeden podstawowy warunek - musisz zbudować go prawidłowo!!"

luzio - 2013-12-15, 17:33

Dzięki za informacje. Faktycznie przy takim projekcie jak twój to może być najlepsze i najtańsze rozwiązanie. Mnie też by się nie chciało babrać z uszczelnieniem każdej dziury, czy martwić o szczelność i mrozoodporność betonu a potem z niepokojem czekać czy dobrze wyszło.

Dla zwykłych i prostych zbiorników to jednak folia będzie jak znalazł :)
Generalnie pytam się o to bo myślę o wybudowaniu podziemnego zbiornika na wodę deszczową. Oszacowałem bowiem że z moich oczek i strumyków, które docelowo mają mieć ok 80m² powierzchni może bez problemu znikać ok 0,5 m³ wody dziennie. Nie chcę bawić się w dolewki z kranu. Wolę wykorzystać wodę deszczową. Dlatego zamierzam wybudować podziemny zbiornik tą wodę. Taki na ok 20m³. Myślę jak to najtaniej wykonać. Narazie wydaje mi się że wymuruję najtańszym sposobem wykopaną dziurę a potem wyłożę ją folią.

A ty KOImark jak zamierzasz sobie radzić z ubytkami wody? Szacowałeś jakie mogą być w twoim wypadku?

KOImark - 2013-12-15, 17:52

luzio napisał/a:

A ty KOImark jak zamierzasz sobie radzić z ubytkami wody? Szacowałeś jakie mogą być w twoim wypadku?


Oba moje zbiorniki mają odpływy więc muszą być oparte na systemie grawitacyjnym, co oznacza że poziom wody musi być stale ten sam, no dopuszczalne są lekkie wahania, ale to już tylko 1cm max 2cm
Jeśli poziom wody spadnie o ponad 5cm skimmery przestaną zasysać wodę, woda w filtrach przestanie płynąć itd
Do systemów grawitacyjnych montuje się dolewki, albo tanie pływakowe albo droższe z czujnikami elektronicznymi.
Co do samego źródła wody, to na pewno dolewka będzie podpięta pod wodę ogrodową, ta jest tańsza bo nie wlicza się kosztów sanitarnych. Taki kran obok domu do podlewania ogródka itp

Z deszczówką to ostrożnie, bo w niej mogą być różne "cuda" która spadają z nieba, jeszcze nie wiem czym masz pokryty dach, bo to też ważna sprawa, nie daj bóg azbestem.
Farba z blachy też coś tam ma w sobie, najmniej szkodliwa jest dachówka.

luzio - 2013-12-15, 18:04

KOImark napisał/a:
...nie daj bóg azbestem.
No niestety :) Dodatkowo także jest stara papa. Niestety wymiana dachu jest skomplikowaną sprawą ponieważ dom ma dwóch właścicieli...
Jak by rozłożyć koszty na dwóch to byłoby całkiem tanio ale niestety ci drudzy są oporni...
Trudno, narazie musi być jak jest. Zobaczymy w praktyce jak się będą zachowywać roślinki. Za jakiś czas wpuszczę może karasie.
Woda przepuszczana jest przez prosty filtr. Osadza się na nim sporo smoły :) No ale może kiedyś będzie fajny dach i wtedy nie będę się bać wody...

KOImark - 2013-12-15, 18:13

Papa powiadasz, to ja Ci powiem że ja bym z takiej wody całkowicie zrezygnował, bo to po prostu trucizna. :???:
G-Slawek - 2015-03-03, 18:53

Witam wszystkich
Mam pytanie odnośnie zbiornika dla ryb typu koi pond tylko z przeznaczeniem na karasie orfy itp.
Mój zbiornik będzie
1. Pół metra poniżej gruntu -czy to nie za mały poziom zamarzania wody?
2. Pół metra powyżej gruntu z bloczków betonowych - czy mogę się obawiać rozerwania gdy zamarznie
3. Jak zostało przedstawione na zdjęciu chce zrobić mały zbiornik powyżej głównego zbiornika z dużą ilością roślin i żwiru(mała forma filtra) z którego będzie spływać woda do dużego zbiornika – i martwię się znowu o zimę czy tego małego zbiornika nie rozerwie
4. Na bloczki dam włókninę i folie epdm
5. do tego pompa , lampa UV i filtr ciśnieniowy

Proszę o wyrozumiałość w tej dziedzinie jestem lajkonikiem ;)

Zac - 2015-03-03, 21:19

1.Za mało.Zrób co najmniej 80cm.
2.Nie rozerwie,ale ja bym na te 50cm powyżej ziemi dal wełnę mineralną i dopiero wlokninę
3.Zdjęcia nie widać wiec nie pomogę
4.a.d 2
5.Napisz jeszcze wymiary oczka.

Bolekso - 2015-03-04, 15:49

Zac napisał/a:
1.Za mało.Zrób co najmniej 80cm.
2.Nie rozerwie,ale ja bym na te 50cm powyżej ziemi dal wełnę mineralną i dopiero wlokninę
3.Zdjęcia nie widać wiec nie pomogę
4.a.d 2
5.Napisz jeszcze wymiary oczka.

Ogólnie podzielam zdanie poprzednika. Uważam że ścianki należy solidnie zaizolowac termicznie na całej wysokości tzn . część podziemna na głębokość co najmniej 50 cm , nadziemna do końca. Lepszym materiałem będzie styropian bo nie nasiąka wodą. Grubość styropianu nie mniej niż 8 cm. Wymiary są istotne bo na zimę wskazane oslonięcia oka konstrukcją z folią. Izolacja pomiędzy podwójną ściankę albo pomiędzy folię a ściankę.W ostateczności na części podziemnej na stałe a na zewnątrz dostawiana na zimę. Ostatnia opcja jest jednak kłopotliwa. Moje oczko jest tak zbudowane, w tym roku zupełnie bez lodu a w surowe zimy lód cieńki lub tylko na części.
Pozdrawiam ! Bolek

[ Dodano: 2015-03-04, 20:25 ]
KILERK1 napisał/a:
Mnie natomiast interesuje koszt ogrodu zimowego -tak ogólnie ;)

Koszt jest tak zróżnicowany że bez dokladnych danych to nie ma o czym mówić.Najogólniej zależy od tego jakie temperatury mają być zimą, powierzchnia,tania budowa drogie grzanie.Ogród z temp. 20 i wyżej jest w pełni użyteczny cały rok ale też najdroższy.Przymierzałem się przez lata ale nie wyszło. (koszty,zdrowie, wiek ) Ogród zimowy w naszym klimacie jest sprawą fantastyczną ,Gdybym od nowa budował dom to możliwie największą część przeznaczył bym na ogród zimowy. Wychowałem się w rodzinie ogrodnika i całe dzieciństwo zimą spędziłem w szklarniach.To jest zupełnie inna jakość życia, lato zimą i to nie na tygodniowych wakacjach w tropikach lecz chociaż w małej skali całe najgorsze pół roku prawie zimy.
Pozdrawiam ! Bolek

[ Dodano: 2015-03-04, 20:28 ]
Dopiero teraz zgłębiłem cały temat, moje rady dotyczą zbiornika na zewnątrz.

G-Slawek - 2015-03-05, 19:46

Dzięki za sugestie
tu jest link bo wklejanie zdjęć mi nie wychodzi

http://www.koivijverbouw....-bouw-project-3

A jeżeli musi być głębiej to może zrobię w tym zbiorniku opaskę metr szerokości a głębokość na pół metra środek na 1.5m głębokości tylko nie wiem jak z ułożeniem folii przy takich schodach.
Wymiary planuje 2mx4m lustra wody
Przeraża mnie jak zaczynam liczyć metry sześcienne tyyyyyle wody

Leszek Garwolin - 2015-03-06, 15:39

bo nie nasiąka wodą

Chyba jeszcze nie widziales ja styropian potrafi napic sie wody.Pije jak smok tylko mu daj pic.

Zac - 2015-03-06, 17:29

Jak chcesz zrobić tak jak na tym zdjęciu to zrób sobie 2 lub 3 półki tam gdzie będzie strumyk splywal.
I na najplytszej półce rośliny bagienne,a na tej głębszej 80-100 cm lilie.a na reszcie powierzchni lekki spad i zrób żebyś miał głębokość 150 i wpuść KOI,nie baw się z karasiami.

G-Slawek - 2015-03-06, 20:22

Jak będę kładł folie EPDM to można ją obcinać i wulkanizować, podobno są takie specjalne taśmy
Przycinając nadmiar folii uniknę nieestetycznych zakładek.

BP74 - 2015-03-06, 23:20

Bolek nie jest to takie trudne.
Ja kleiłem moją folie ta taśma i spoko, proste.
Fakt musi być odpowiednia pogoda (wilgoć) ja z suszarką do włosów klejone części suszylem.
Ale system ok, można kleić.

luzio - 2015-03-07, 18:54

G-Slawek napisał/a:
Jak będę kładł folie EPDM to można ją obcinać i wulkanizować, podobno są takie specjalne taśmy
Przycinając nadmiar folii uniknę nieestetycznych zakładek.
Można też zrobić małe naciąganko zamiast przycinania ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group