Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Wodospad, strumień, kaskada. - Hałas

luzio - 2012-11-04, 20:04
Temat postu: Hałas
Może pytanie jest głupie. Ale tak sobie właśnie patrzyłem dzisiaj na swoje kaskadowe dzieło i przyszło mi to do głowy. Czy to nie będzie zbyt głośne? Wodospad wpadający do oczka ma mieć ok 60cm. A właściwie będą nawet 2 wodospady. Bo to ma być takie efektowne :P Jaki to będzie głośne? Może trzeba to przebudować? Dodatkowo przyszedł mi taki pokręcony pomysł by zasilić go 2 pompami. A co. Doszedłem bowiem do wniosku że tylko wtedy będzie dobrze to wyglądać ;) Normalnie chodziłaby jedna - pompa - przepływ na wodospadzie ok 4500 l/h ale dla dodatkowego efektu załączałbym drugą, która dołożyłaby ok 7000 l/h. Co o tym myślicie? Nie uważacie tego za przerost formy nad treścią? I co z tym hałasem nie jest zbyt upierdliwy, jak to oceniacie z własnego doświadczenia?
leszek50-57 - 2012-11-04, 20:14

Nie wiem jak dla kogo,ale dla mnie to szum spadającej i szumiącej wody
jest boski ,bo mnie wycisza i uspakaja ;)
poz.Leszek
-----------------

KILERK1 - 2012-11-04, 20:44

U mnie trochę hałasu jest -ale taki szum wody lubię
Jeśli to komuś przeszkadza to czasówką wyłączaj wodospad na noc. :-D

[ Dodano: 2012-11-04, 20:44 ]
U mnie pracują trzy pompy

Kaef - 2012-11-04, 21:07

Po to się robi strumyki i wodospady żeby "woda szumiała" :) Napowietrzanie to dodatkowy skutek tego szumu.
Piotrek.P. - 2012-11-04, 21:12

11 tys. litrów to będzie mało (przynajmniej dla mnie). Pomyśl o pompie o przepływie nie mniejszym niż 25 tys. l
luzio - 2012-11-04, 21:35

Dobra. Uspokoiliście mnie. Zwłaszcza Piotrek.P :) Ciągnę 2 rury. A co podłączę to jeszcze pomyślę. ;)
KILERK1 - 2012-11-05, 09:00

DAJ rury z dużym przekrojem, bo jak będzie przymały to stłumisz wydajność pompy
AurorA - 2013-03-20, 22:42

Hałas w dużej mierze zależy tez od kształtu wodospadu, jak woda spada bezpośrednio na lustro wody ze sporej wysokości to naprawdę może być uciążliwe, widziałem nawet takie gdzie trudno było usłyszeć druga osobę. aby był szum trzeba to rozbić o kamienie.
Gosik - 2013-03-21, 17:07
Temat postu: Re: Hałas
luzio napisał/a:
Normalnie chodziłaby jedna - pompa - przepływ na wodospadzie ok 4500 l/h ale dla dodatkowego efektu załączałbym drugą, która dołożyłaby ok 7000 l/h. Co o tym myślicie? Nie uważacie tego za przerost formy nad treścią?

Przerost formy nad treścią i na dodatek cholernie upierdliwy dla sąsiadów. Wystarczy jedna pompa i też będzie efektownie. Po co z sąsiadów robić sobie wrogów. Chyba że na noc ( jak napisał Arek ) będziesz wyłączał.

luzio - 2013-03-21, 19:49

Co mi tam sąsiedzi. To w końcu ja będę tego słuchać i to mnie będzie przeszkadzać. Znaczy się nie przepadam za hałasem i pierwszego mnie by to wkurzało. Jak pomyślę że sąsiedzi mieliby to słyszeć to już mnie przechodzą ciarki jak głośne to miałoby być :)
Co wyłączania to na pewno byłoby wyłączane na noc. Po co ma żreć prąd. To ma być raczej krótka (max 2m) kaskada płynąca po kamieniach i spadająca z wys. ok 60cm bezpośrednio do wody oczka.
Strumień, który też planuję płynąłby gdzie indziej i był zasilany osobno, całodobowo.
Chyba faktycznie 2 pompy to przerost formy :) Ale już pociągnąłem drugą rurę. Muszę ją teraz jakoś zagospodarować.

liq - 2021-08-13, 21:38

Cześć wszystkim.

wybaczcie, że odgrzebuje stary wątek, ale widzę, ze temat hałasu wszędzie był rozpatrywany pod kątem uciążliwości dla człowieka. A jak to się ma w odniesieniu do ryb? Czy przenoszone przez kaskady wodne wibracje mogą być stresujące dla ryb? Mówimy o pompie działającej 24/7, 800l/h, H=~30cm

Artur - 2021-08-15, 11:20

Myślę że bardziej stresujący hałas to dźwięk jaki wydaje pompa w oczku a i do tego dźwięku ryby się przyzwyczajają. Taka kaskada wydaje dźwięk bardzo naturalny , nie sądzę żeby to było dla nich uciążliwe.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group