Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - przechowywanie roślin pływających przez zimę

wrodomin - 2012-10-13, 02:08
Temat postu: przechowywanie roślin pływających przez zimę
witam, czy macie jakieś sprawdzone sposoby żeby przechować pływające rośliny, które są co do zasady jednoroczne - mam hiacynta, pistie i salwinię. Nie chce co sezon kupowac bo tylko na tych trzech roślinach to wydatek po 20 zł kazda w OBI. A może są jakieś sposoby ? ostatnio przeniosłem je do wiadra do mieszkania, nie wiem czy to powinno coś pomóc ?
leszek50-57 - 2012-10-13, 07:33

Nie którzy trzymają w akwarium,ale to jest tak raz się uda raz zgniją :P
poz.Leszek
------------------

woody - 2012-10-13, 07:39

wrodomin, kup taki kalfas budowany w castoramie (20zł) o pojemności 90 litrów,nalej wody i wrzuć tam rośliny.Dobrze by było jeszcze jakieś oświetlenie tam dać.
rewi - 2012-10-13, 11:18

Ktoś coś kiedyś pisał o przetrzymaniu pistii w torfie bardzo obficie podlewając.
Gosik - 2012-10-13, 13:28

Ja próbowałam 2 lata temu przezimować w akwarium. Najpierw pięknie rosły, a gdzieś koło lutego zmarniały.
AurorA - 2012-10-13, 13:44

Ja po kilu latach doświadczeń z zimowaniem mam najlepszą metodę. Zimuje je na kompostowniku :-D

jedynie limnobium można w miarę prosto przezimować w dobrze oświetlonym akwarium.

woody napisał/a:
wrodomin, kup taki kalfas budowany w castoramie (20zł) o pojemności 90 litrów,nalej wody i wrzuć tam rośliny.Dobrze by było jeszcze jakieś oświetlenie tam dać.


szkoda zachodu - szanse równe 0

Kaef - 2012-10-13, 13:45

Akwarium,miska lub obojętnie jaki inny pojemnik + dobre oświetlenie. Nie będzie wtedy problemu z utrzymaniem. Są to rośliny normalnie trzymane w akwariach.
AurorA - 2012-10-14, 00:15

Kaef napisał/a:
Akwarium,miska lub obojętnie jaki inny pojemnik + dobre oświetlenie. Nie będzie wtedy problemu z utrzymaniem. Są to rośliny normalnie trzymane w akwariach.


Kaef próbowałeś kiedyś przezimować hiacynta - to jest awykonalne.
a co do pistii to oczywiście jak dobrze oświetlić i podgrzać da rade ale po zimie ma ona wielkość paznokcia i zanim osiągnie w następnym sezonie normalny wymiar to już robi się jesień i trzeba ją ewakuować na kompost.

Kaef - 2012-10-14, 00:42

Hiacynty miałem długo w akwarium. Zakupione w Niemczech trzymały się ładnie, nie gniły, ale przez szybkie rozmnażanie pozbyłem się ich po jakimś roku bo już nikt tego nie chciał (oczka jeszcze wtedy nie miałem).
keri - 2012-10-14, 13:01

A jak będzie z salwinią, mam ja pierwszy sezon i też na kompost czy ma szanse przeżycia.

Co do pisti w akwarium to niestety rozmiary jakie w nim osiąga jak już wcześniej mówiono to wielkość paznokcia. Hiacynty w akwarium nie dają rady do wiosny.
Biorąc pod uwagę ceny sadzonek na wiosnę czyli ok 1zł nie widzę dużego sensu w przechowywanie zimą.

No ale nie wiem co z salwinią?

Mariusz - 2012-10-14, 13:45

Która salwinia - pływająca czy uszkowata?

Hiacynty i piscje zimuje od 2 lat. Ostatnią zimę przetrzymały w dostatecznej kondycji. Co będzie tej zimy, to wielka niewiadoma. No i moim zdaniem, co wynika z praktyki zimowania 2011/2012, piscje są trudniejsze w zimowaniu w porównaniu z hiacyntem. Piscje i hiacynty zimuję w temperaturze wody ok 20*C przy tylko dziennym świetle, dodatkowo część hiacyntów w 15*C - tyle ile udaje mi się im zapewnić. Bardzo ładnie startują w maju w oczku.
http://forum.oczkowodne.n...t=3250&start=18
Mimo wszystko, zakup roślin wiosną, to najprostsze wyjście.

A tak zarasta oczko subtropikalnymi od maja do połowy lipca.
Limnobium góruje, piscje i hiacynty tylko przy brzegach.

keri - 2012-10-14, 20:19

Mariusz napisał/a:
Która salwinia - pływająca czy uszkowata?
Pływająca.
AurorA - 2012-10-15, 00:10

Plwającej, naszej rodzimej nie przezimujesz a uszkowata spokojnie idzie utrzymać w akwarium.

[ Dodano: 2012-10-15, 01:13 ]
Mariusz napisał/a:
Piscje i hiacynty zimuję w temperaturze wody ok 20*C przy tylko dziennym świetle

Mariusz w domu trudno zapewnić takie warunki jak masz w ogrzewanej szklarni. Ja próbowałem różnymi metodami i max do marca dotrzymywały. Zapewne częste opryski fungicydami i doświetlanie by pomogły.

Mariusz - 2012-10-15, 05:47

AurorA napisał/a:
domu trudno zapewnić takie warunki jak masz w ogrzewanej szklarni. Ja próbowałem różnymi metodami i max do marca dotrzymywały.

Nawet te trzymane w szklarni kapryszą końcem lutego i w marcu, dopiero w kwietniu zaczynają ładnieć, a nawet namnażać się.
Cytat:
Zapewne częste opryski fungicydami i doświetlanie by pomogły.

Ciągle skromnie piszemy o Biosept Activ, przy systematycznym stosowaniu ten preparat ma bardzo dobre działanie, spraktykowałem na liliach wodnych - liście wyglądają przepięknie. Myślę, że do oprysków hiacyntów nadaje się jak najbardziej.

leszek50-57 - 2012-10-15, 08:15

Mariusz a czy to nie zaszkodzi w pewnym sensie rybom i czy spryskujesz tylko liście
jak są na wodzie :?:
poz.Leszek
-------------

wrodomin - 2012-10-19, 17:06

widze że nie tylko ja miałem taki pomysł i proboje przechowac je na zimie. Ktos napisał wczesniej że sadzonki pistii sa po 1 zł ? :D to ja albo nie wiem gdzie kupować albo we wroclawiu nie ma takich miejsc bo w obi płace 15-20 zł za jedną dojrzałą sadzonkę. ...
AurorA - 2013-03-21, 21:08

Bo na wiosnę są drogie- trzeba je sprowadzać z cieplejszych krajów. Na jesieni to mogę za darmo oddać bo i tak wywalam :) Po 1 zł to widziałem takie karzełki akwariowe - nie opłaca się tego brać bo nie urośnie.
rewi - 2013-03-22, 16:59

W tamtym sezonie zakupiłam po 8zł w kwiaciarni ( w mieście najdroższej ) bardzo ładne duże i dużo młodych przyrostów. W sklepach zoologicznych u mnie nie ma takich roślinek ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group