Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - ROŚLINY PODWODNE

JacekN8 - 2006-02-09, 13:48
Temat postu: ROŚLINY PODWODNE
W mojej miejscowości jest sklep ogrodniczy z roślinami. Ruszy pewnie w połowie kwietnia, wtedy mają jeszcze nie rozrośnięte rośliny które można bardzo tanio kupić (grzybienia za 8zł). Dlatego pytam wcześniej, jakie są łatwe w chodowli rośliny podwodne, które moge umieścić na głębokości 80cm???
Pawel Woynowski - 2006-02-09, 15:11

Zapraszam do mikrojezora tam w dziale Flora pod opisem każdego gatunku znajdzesz poradę jak i gdzie i ...po co sadzić. Bo możliwości jest bardzo dużo i nie sposób wymieniać je tutaj. A jak już coś znadziesz to wtedy pogadamy nad szczegółami.
AurorA - 2006-02-09, 15:39

JacekN8 napisał/a:
Dlatego pytam wcześniej, jakie są łatwe w chodowli rośliny podwodne, które moge umieścić na głębokości 80cm???


Ja bym polecał zwłaszcza rdestnice. Szczególnie połyskującą. Poza tym napewno się sprawdzi rogatek i ewentualnie wywłócznik. Pozostałych raczej nie polecam na tą głębokość.

Poczytaj -Rośliny podwodne

JacekN8 - 2006-02-09, 18:13

Wywłóczników jeszcze u nas nie widziałem ale rogatka tak. A moczarka kanadyjska chyba dlatego marnieje zimą bo powiedziałbym że to raczej roślina akwariowa. Na lato do oczka nadaje się każda roślina z akwarium (oczywiście jeśli ją coś nie zje), ale żadna raczej nie przezimuje. Rogatków kupie kilka sztuk. Oczywiście jak będzie wywłócznik to też. Dzięki za odp i linki.
AurorA - 2006-02-09, 18:55

Cytat:
A moczarka kanadyjska chyba dlatego marnieje zimą bo powiedziałbym że to raczej roślina akwariowa.


W akwa uprawia sie raczej moczarkę argentyńską. Moczarka kanadyjska ma za ciepło i wyciąga się wyglądając kiepściutko. Chyba że akwarium zimnowodne.

Do oczka raczej na płytszą wodę.

Cytat:
Wywłóczników jeszcze u nas nie widziałem


A ja głównie z nimi się spotykam.

Pawel Woynowski - 2006-02-09, 20:41

AurorA napisał/a:
A ja głównie z nimi się spotykam.


A gdzież to się tak spotykasz z wywłócznikiem. Masz jakąś miejscówkę, skąd można by było prznieśc go do oczka?

AurorA - 2006-02-10, 00:22

Toż wywłócznik kłosowy występuje praktycznie w każdym bajorku.
Ale mam też miejscówkę na wywł. okółkowy. :-D

A poza tym to jedyna roślina podwodna jaką regularnie spotykam w handlu. :smiles:

JacekN8 - 2006-02-10, 09:15

U mnie też widzialem wywłucznik, rogatka, itd, na stawach ale niestety w tych stawach już chyba jest tylko pare rybek... Ostatnio zarybiali jakieś 8 lat temu a jak był przepływ z rzeki to w czasie powodzi go zakopali i już potem nie odkopali :( :( .Teraz woda się nie wymienia i strasznie dużo glonów. Nie ma przepływu, nie ma rybek. Już mało kto tam łowi. Wszyscy idą na rzeke, chociaż ja w sierpniu 2005 na tym stawie złapałem 11 płotek na pusty haczyk, brały jedna za drugą :P :P . Teraz są u mnie w oczku :D :D
Hubert - 2006-02-10, 15:53

Cytat:
A gdzież to się tak spotykasz z wywłócznikiem. Masz jakąś miejscówkę, skąd można by było prznieśc go do oczka?



Zdradzę ci moją metę na wywłócznik - to staw na Koszajcu. Zobacz fotkę, jak pięknie się rozrasta.

Hubert - 2006-02-10, 16:07

Cytat:
W akwa uprawia sie raczej moczarkę argentyńską. Moczarka kanadyjska ma za ciepło i wyciąga się wyglądając kiepściutko. Chyba że akwarium zimnowodne.


Wbrew pozorom uprawa wszędobylskiej i ekspansywnej moczarki kanadyjskiej nawet w zimnowodnym akwarium nie zawsze sie udaje. Konieczna jest rzeczywiście chłodna woda (najlepiej 15-16 C), czyli akwa musi stać w całkowicie nieogrzewanym pomieszczeniu, a nie tylko być pozbawione grzałki. Moczarka argentyńska jest także zimnolubna, choć nie aż tak.

JacekN8 - 2006-02-10, 16:10

Mam moczarke ( jaką to nie wiem) i w 2 tygodnie potrafi mi zarośnąć połowe akwarium. Bardzo często ją przycinam a resztki w lecie daje rybkom do oczka jako pokarm. Bardzo chętnie go jedzą.
Hubert - 2006-02-10, 16:18

Cytat:
Mam moczarke i w 2 tygodnie potrafi mi zarośnąć połowe akwarium.



Zgadza się, w dobrych warunkach moczarka (masz zapewne argentyńską) rozrasta się w iście ekspresowym tempie. U mnie dobrze rośnie tylko w jednym akwa - nieogrzewanym, stojącym blisko okna. W innych (także nieogrzewanych, ale stojących w głębi pokoju) zamiera po krótkim czasie. To samo z wąkrotką (Hydrocotyle leucocephala).

AurorA - 2006-02-10, 18:15

Hubert napisał/a:
Cytat:
A okółkowy też tam może jest, bo właśnie takiego szukam.



Teraz nie pamiętam, gdzie podczas wypraw z Aurorą natrafilismy na wywłócznik okółkowy. Aurora, upuść pary i powiedz gdzie to było?


Okółkowy to właśnie ten na zdjęciu, które wrzuciłeś (Koszajec). Kłosowy kwitnie na różowo.

Hubert - 2006-02-10, 23:15

Cytat:
Okółkowy to właśnie ten na zdjęciu, które wrzuciłeś (Koszajec). Kłosowy kwitnie na różowo.



Racja! Dołek na Koszajcu pełen jest wywłócznika okółkowego, a przy brzegu, w cieniu rzucanym przez nadbrzeżne drzewa jest stanowisko pięknego mchu zdrojka.

AurorA - 2006-02-11, 16:32

Cytat:
Kurcze, tak reklamujecie ten Koszajec, że chyba wiosną tam wpadnę na mały szaberek:)


Ja i Hubert od paru lat wykorzystujemy każda wolną chwilę na eksplorację pobliskich zbiorników. Było tego z kilkadziesiąt wypraw. Prawie zawsze coś ciekawego się wypatrzy. :smiles:

Hubert - 2006-02-13, 14:54

Cytat:
Ja i Hubert od paru lat wykorzystujemy każda wolną chwilę na eksplorację pobliskich zbiorników.



W ostatnie lato znaleślismy na przykład stawik lub raczej bagniste oczko z kwitnącym na żółto pływaczem zwyczajnym (Utricularia vulgaris) - coś pięknego.

AurorA - 2006-03-02, 16:01

Artykuł o roślinach podwodnych do oczka wodnego, ukazał się w marcowym numerze
Naszego Akwarium . :wink:

Pawel Woynowski - 2006-03-03, 02:08

JacekN8 napisał/a:
Nie chodzi mi o nie wiadomo jaki gąszcz, powiedzmy 6-7 roślin na m3.


Jacku, jeśli już to maksymalnie 5 roślin na 1m² powierzchni oczka. Zważ jednak, że za trzy lata ta ilość zwiększy się dziesięciokrotnie i trzeba to przewidziec, sadząc je tak, aby miały trochę miejsca wokół siebie. Przy projektowaniu nasadzeń, trzeba patrzeć w przyszłość, co najmniej na 10 lat, wtedy dopiero, rośliny rozrosną się na tyle, że bedą wyglądały w miare normalnie, mam na myśli pokrój poszczególnych skupisk roslin. Nie bedzie to np. 5 liści luźno rosnacych tataraku, lecz bedzie to już kępa tworzaca pewną formę. Każda roślina ma swój specyficzny pokrój. Dobrze obsadzone oczko powinno eksponować te formy i to tak, aby jedna drugiej nie przeszkadzała. To samo dotyczy roślin podwodnych.

Ernest - 2006-05-18, 04:03

Teraz mi się przypomniało,widziałem ostatnio tą rdestnice http://akwa-mania.mud.pl/...ogeton%20o.html albo bardzo podobną.Rosła około 3 metrów od brzegu na głebokości mniej więcej 2 metrów.Czy jest to możliwe ?

[ Dodano: 2006-05-18, 05:29 ]
A jeszcze jedno.Czy rdestnca będzie rosła w pełnym cieniu ?

AurorA - 2006-05-18, 16:19

Widziałeś zapewne rdestnicę kędzierzawą, lub połyskującą. Rdestnica woli słońce.
Ernest - 2006-05-19, 04:13

W sobote przejade się tam gdzie ją widziałem.Uzbroję się w odpowiedni sprzęt(klapki,kąpielówki :) ) i przekonam się co widziałem,a przy okazji jakieś roślinki przywioze

[ Dodano: 2006-05-21, 14:06 ]
Nie spotkałem się z tą rośliną,a mam takie wrażenie że ktoś też był po roślinki,bo z tego co pamiętam były piękne rdestnice już na powierzchni wody i znikły.Przywiozłem:moczarke,rdestnice kędzierzawą,rogatka.Widziałem piękne rdestnice połyskujące ale były poza moim zasięgiem :)

[ Dodano: 2006-05-21, 14:43 ]
+ ślimaki i prawdopodobnie ikre płoci lub wzdręgi :)

[ Dodano: 2006-05-22, 21:46 ]
Jaka z roślin podwodnych nadaje się do uprawy w pełnym zacieniniu ? .Rogatek mógłby być ?

Pawel Woynowski - 2006-05-23, 22:32

Ernest napisał/a:
Jaka z roślin podwodnych nadaje się do uprawy w pełnym zacieniniu ? .Rogatek mógłby być ?


Zadna, wszystkie one są swiatłolune, swiatło jest im niezbędne do zachowania procesów życiowych (fotosynteza).

AurorA - 2006-05-24, 11:18

Paweł napisał/a:
Ernest napisał/a:
Jaka z roślin podwodnych nadaje się do uprawy w pełnym zacieniniu ? .Rogatek mógłby być ?


Zadna, wszystkie one są swiatłolune, swiatło jest im niezbędne do zachowania procesów życiowych (fotosynteza).



Zdecydowanie na miejsca zacienione polecam mech zdrojek. Na słońcu obrasta on glonami a w cieniu świetnie się udaje.

Pawel Woynowski - 2006-05-24, 23:47

Tak, zgoda, lecz woli on bardziej miękką wodę, niż jest w naszych oczkach i nie wszędzie rośnie dobrze. A jeśli się ma karpie czy karasie to mogą go po prostu wrąbać na przekąskę.
Ernest - 2006-05-25, 04:07

Tam gdzie by miał rosnąc to nie będzie ryb.Tylko ślimaki,żaby,rozwielitki ...itd. :)
Pawel Woynowski - 2006-05-25, 12:25

Ernest napisał/a:
Tam gdzie by miał rosnąc to nie będzie ryb.Tylko ślimaki,żaby,rozwielitki ...itd. :)


Myślę że ślimaki też mogą je lubić, tak jak większość roślinek wodnych, które z upodobaniem wcinają, robiąc mniejsze lub większe szkody. Szczególnie błotniarka stawowa, robi takie spustoszenie wśród roślin.

AurorA - 2006-05-25, 19:09

Ernest napisał/a:
Tam gdzie by miał rosnąc to nie będzie ryb.Tylko ślimaki,żaby,rozwielitki ...itd


Główną wada zdrojka jest to że obrasta glonami. Ślimaki powinny go oczyścić, a rozwielitki wodę. Takie warunki mogą być dla zdrojka idealne. Nie zauważyłem aby błotniarki go zjadały.

Ernest - 2006-05-26, 18:39

Czy moge posadzić moczarke razem z rdestnicą w pojemniku około 50 na 40 na 10 ?Czy nie będą sobie przeszkadzać ?

[ Dodano: 2006-05-29, 05:36 ]
Panowie czekam na podpowiedż bo roślinki też czekają :)

[ Dodano: 2006-05-29, 20:45 ]
Ja wam odpowiem co sie stało

KoRcZuS - 2006-06-02, 11:08

Moglby ktos polecic jakies roslinki podwodne procz przestki pospolitej bo ta juz mam, i gdzie w necie moglby je zakupic ? Bylbym wdzieczny :)

najlpeiej jak by to byly dosc mocne rosliny bo z przastki ryby sobie zrobily objad i we wodzie zostaly same lodygi, a czasami nawet ryrywaja niektore slabo ukorzenione...

Ernest - 2006-06-02, 19:27

Rdestnice,wywłóczniki,rogatek,moczarka, te rośliny dość często występują w naszych zbiornikach.Jeżeli nie wiesz jak wyglądają to możesz podejżeć na stronie u Aurory lub Pawła.A kupisz np. w sklepie u Aurory :)
BRET - 2006-10-25, 15:23

Ja ma pytanie odnośnie wywłócznika.Co zrobić z nim na zime, przyciąć czy zostawić tak jak jest.Zeszłej zimy całkiem wymarzł.
marian - 2006-10-25, 18:39

To roslina krajowa latwa do pozyskania zostawic na zime .Takiej zimy nie ma co roku.Przyciac nie zaszkodzi i tak opadnie na dno Wiosna sie odrodzi :peace:


Marian

AurorA - 2006-10-25, 19:47

Marian z wywłócznikiem to nie jest tak prosto.

Najczęściej w handlu dostaniemy wywłócznik brazilijski (Myriophyllum aquatica), który wytrzymuje około 5 stopni - to właśnie on jest w oczku Breta. Gatunek ten wyglada najciekawiej ale ma wiele wad.
http://forum.oczkowodne.n...highlight=#6562
Proponuję zatopić głębiej - ja próbuję zimowania w akwa.

Wywłócznik okółkowy (nasz rodzimy) z kolei na zime zamiera, ale wytwarza wcześniej zimujące na dnie pączki śpiące tzw. turiony. Ta roślina to najdoskonalszy substrat do tarła dla ryb.

Najpospolitszy w naturze jest zaś zimujący wywłócznik kłosowy, jednak jest on najmniej warty uwagi.

marian - 2006-10-25, 20:22

Ja mialem na mysli nasz rodzimy :oops:
Marian

JAREK G - 2006-10-28, 18:39

Dzisiaj poopcinałem końcówki wywłócznika, zrobiłem pęczki i wrzuciłem na głęboką wodę, mam pytanie czy mógł by mi ktoś powiedzieć co to za odmiana wywłócznika bo nie bardzo wiem a jak kupowałem to może i pisało ale nie zwróciłem uwagi

ZiK - 2006-10-28, 19:26

JAREK G,
Moim zdaniem to wywłócznik brazilijski. :)

JAREK G - 2006-10-28, 21:27

AurorA napisał/a:
Najczęściej w handlu dostaniemy wywłócznik brazilijski (Myriophyllum aquatica), który wytrzymuje około 5 stopni

Ja mam wywłócznik już drugi rok i zimował bez problemu i to w niezbyt głebokiej wodzie.W zaszłym roku go nie obcinałem i to co wystawał nad wodę i trochę pod wodę zmarzło na wiosnę to obciołem i od dołu puścil bez problemu nowe pędy, a to zdjęcia z zeszłego roku i z tego roku

jakja - 2006-10-30, 15:46

Przyznam się, że zgłupiałem; co to za rośliny?: wyciągnąłem je z oczka sąsiada; bywają 3-4 razy w roku a spójrzcie, jaka woda! Rybki pływają, jest pięknie, tylko - moim zdaniem - za dużo tych wodorostów... :???:
samuraj - 2006-10-30, 16:54

jeśli się nie mylę to te "wodorosty" to rogatek sztywny także w tym roku zasiliłem nim swoje oczko ale jeszcze się tak nie rozrusł :)
AurorA - 2006-10-30, 17:44

Na pierwszej fotce rogatek a w iaderku chyba wywłócznik kłosowy (nie widać zbyt wiele)
krzych0719 - 2006-12-29, 17:57

Witam, ja w temacie roślin podwodnych. Czy możecie polecić jakieś rośliny podwodne do oczka na półcień o czerwonym zabarwieniu? Mam w swoim oczku wiele roślin, ale są one mniej lub bardziej zielone. Brakuje mi czegoś o czerwonym zabarwieniu. Widziałem piękne czerwone rośliny akwariowe, może niektóre nadawałyby się do oczka? Co o tym myślicie?
AurorA - 2006-12-29, 19:10

Na czerwono ładnie wybarwia się rogatek - zależy od nasłonecznienia, ale widywałem całkim czerwone okazy. Także rdestnica kędzierzawa i wywłócznik kłosowy często czerwienieją. Próbówałem uprawy paru roślin akwariowych w oczku, ale wszystkie padały.
JAREK G - 2006-12-29, 19:24

U mnie właśnie wywłócznik się czasami wybarwia na czerwono, ale nie wiem od czego to zależy :roll:
krzych0719 - 2006-12-30, 11:53

A czy ktoś zna taka rdestnicę Potamogeton coloratus? Czytalem gdzieś w sieci, że ma czerwonawe listki i nadaje się na plytką wodę.
Przemo - 2007-05-20, 09:56

Mam pytanko czy rogatek sztywny lub wywłócznik są zjadane przez ryby??(karasie lub karpie) :?
killer1558 - 2007-05-20, 11:26

u mnie nie zauwarzylem ale mam tylko karasie :P karpie pewnie mogly by sobie poradzić
JAREK G - 2007-05-20, 12:07

Zjadane może nie ale karpie lubią je powyrywać zanim się dobrze ukorzenią :P
Przemo - 2007-05-20, 18:52

Hmm zauważyłem że moje karpie zjadły wywłócznik który wrzuciłem do stawu a była to ponad garść tych roślinek a co dziwne jeżeli są w doniczkach to ich w ogóle nie ruszają;]
:-D .Mam nadzieje że jak zakupie rogatka to mi go nie zjedzą.

iwosek - 2007-05-20, 20:05

witam, Przemo, moje karaski nie pogardzily rogatkiem, wrzucilem go cala reklamowke <duza reklamowke> i zostało mi pol <malej> reklamowki, moim zdaniem zalezy od ryb :hehe:
Przemo - 2007-05-20, 20:18

Czyli jak tak to bedzie wyglądać to sie nie wyrobie z kupowaniem roślinek a co najważniejsze z pieniędzmi bo wywłocznik mam możliwość wyciągnąć ze stawu znajdującego sie ok 3km ode mnie ale za rogatka trzeba bedzie płacić ;)
iwosek - 2007-05-20, 20:39

Przemo, rogatek bardzo szybko sie rozrasta, przynajmniej w stawach kolo mnie, wiec moze zrob hodowle, a najlepiej wrzuc rogatka i sprawdz czy twoje ryby tez maja ochote na zielony obiadek :hehe:
AurorA - 2007-05-20, 22:59

Karpi wprawdzie nie mam ale karasie i liny żadnych roślin mi nie jedzą no może rzęsę ale tej ni mam.
jackon - 2007-05-21, 04:38

musze powiedziec,ze karpie koi dobrze karmione nie rusza roslin, nawet tych drobnych
w ubieglym roku testowalem w zbiornikach przelewowych te ryby
jezeli nie karmilem ich kilka dni i wrzucalem drobnolistne miekkie rosliny to je zjadaly, zostaly tylko grubsze lodygi
przy karmieniu nie wykazywaly zainteresowania tymi roslinami
a mialem mocno zageszczona obsade w zbiornikach
w moim oczku tez sie nie zabieraja za rosliny

JAREK G - 2007-05-21, 18:26

A u mnie nie wiem czy je jedzą ale na pewno je niszczą , dzisiaj ogołociły mi osoką :evil: i powyrywały rdestnice , co trochę wyrywają pałki i grzebieńczyka które posadziłem między kamieniami a z manny mielec zostało tylko kłącze, z rogatka tak jak pisałem została się sieczka :P na szczęście nie zabierają się za lilię Najgorzej jest o tej porze jak sie wycierają karasie bo ikra to ich ulubiony pokarm i tam gdzie karasie złożą ikrę to po roślinie :x Karmie je raz dziennie ( może za mało ) i już nawet kupiłem im pokarm roślinny, żeby nie ruszały roślin :bum:
JAREK G - 2007-05-21, 18:38

Są ładne i bardzo różnorodne, większe od karasi i w dużym oczku ładnie się prezentują :) tylko rośliny muszą być już starsze i dobrze ukorzenione to wtedy jest spokój :P
koczisss - 2007-05-21, 18:39

JAREK G napisał/a:
Są ładne i bardzo różnorodne, większe od karasi i w dużym oczku ładnie się prezentują :) tylko rośliny muszą być już starsze i dobrze ukorzenione to wtedy jest spokój :P


Jeden plus, to że ładne, innych nie widzę :)

jackon - 2007-05-21, 19:24

a ja widze
z karasiami zawsze jest problem, nadmiernie sie rozmnazaja powodujac zaburzenie rownowagi biologicznej w oczku
z karpiem koi masz swiety spokoj
a opinia o tym, ze wcina rosliny jest grubo przesadzona
glodna ryba wszystko zje

koczisss - 2007-05-21, 19:44

jackon napisał/a:
a ja widze
z karasiami zawsze jest problem, nadmiernie sie rozmnazaja powodujac zaburzenie rownowagi biologicznej w oczku
z karpiem koi masz swiety spokoj
a opinia o tym, ze wcina rosliny jest grubo przesadzona
glodna ryba wszystko zje


Zawsze można na patelnię :)
Mówisz, ze nie wcina, ale rwie, sporo o tym ludzie piszą na tym forum.
A jak się nie chce żeby rwały, to trzeba solidnie karmić, co nie jest obojętne dla równowagi w oczku. Z tego wynika, że są plusy dodatnie i ujemne karpi :D

jackon - 2007-05-21, 19:54

ja nie widze problemu, u mnie wcale roslin nie tykaja
JAREK G - 2007-05-21, 19:59

Pewnie masz jackon, stare i duże rośliny :P
jackon - 2007-05-21, 20:02

i jeszcze starsze karpie :)
JAREK G - 2007-05-22, 14:49

A tu moja osoka jeszcze jest , ale nie wiem czy do wieczora dotrwa :x bo do karpi dołączyły orfy :evil: trochę słabo widać bo niestety woda kiepska :((
killer1558 - 2007-05-22, 17:48

Jarek może za mao karmisz te swoje goldomory :hehe: ,
ja mam pytanie z innej beczki :P czy rogatek może zagluszyć lilie wodne ,w tamtym roku rósl w jednym miejscu ale po zimie się rozpanoszyl na cale oko i nie wiem czy robić przecinkę kolo lili czy zostawić

jakja - 2007-05-22, 18:07

Ostatnio obserwowałem, jak karasie wcinają (?) mojego Marka Drobnolistnego (czy co to za cholera jest...) Są na diecie, więc głodne, jak diabli... Dzisiaj dostałem 4 szt. osoki aloesowej - jutro idzie do wody... Zobaczymy, co sie stanie :-D
Hubert - 2007-05-23, 08:20

jakja napisał/a:
jak karasie wcinają (?) mojego Marka Drobnolistnego


Nie drobno-, a szerokolistnego.

JAREK G - 2007-05-24, 15:23

A to teraz zagadka co to za roślina :P

iwosek - 2007-05-24, 15:37

JAREK G, czy to moze jest osoka aleosowata, a raczej osoka po liftingu :hehe:
ZiK - 2007-05-24, 15:45

JAREK G, To oska wyjedzona przez karpie koi :)
JAREK G - 2007-05-24, 16:38

:good: :brawo:
Hubert - 2007-05-24, 17:02

ZiK napisał/a:
JAREK G, To oska wyjedzona przez karpie koi :)


Tak opałowują osoki także kaczki.

marian - 2007-05-24, 20:57

Wyjadanie roslin przez karpie i nie tylko spowodowane jest ubogoscią oczka w w glony i tym podobne dla nas paskuctwa.Oczko bylo niedawno czyszczone i niestety nic takiego tam nie znajdą ,ale jest na to jedna rada codziennie wystarczy wrzucić do wody salatę po jakimś czasie napewno przejdzie im ochota na rośliny.Objadanie mlodych liści i kłącz o tej porze roku to normalne u karpiowatych :piwko:
JAREK G - 2007-05-24, 21:24

Dzięki marian, może spróbuję z ta sałatą ,na razie karmie je pokarmem roślinnym :P
JAREK G - 2007-06-04, 19:01

A to fotki moczarki w piątek :) i dzisiaj :x na szczęście mam jeszcze trochę w zapasie bo zostały sie po niej tylko jutowe kulki z gliną między kamieniami w których była posadzona :P

AurorA - 2007-06-04, 21:01

O kurcze ale głodomory. Wrzuć im czasem sparzoną sałatę to może roślinką darują. ;)

Może być tez mniszek - taniej wyjdzie.

killer1558 - 2007-06-14, 09:08

rogatek u killera :hehe: konieczna przecinka

koczisss - 2007-06-14, 09:13

U mnie rogatek nie chce rosnąć. Fakt, mało go było, ale powinien się rozrosnąć.
U mnie jest kilka gałązek, ale nie są zielone, a bure, do tego są dość wiotkie, a powinny być sztywne.
Moczarka też nie chce rosnąć, nie wiem, czy całkiem nie wyginęła, a jak jest to szczątki.
Nie wiem, glony zadusiły, czy co?

samuraj - 2007-06-14, 09:16

u mnie w oku te rośliny też rosną dość mizernie , nie są roślinami ekspansywnymi jak w innych oczkach :?
dachasia - 2007-06-14, 23:49

Macie szczęście. Ja próbuję w tym roku w moim mieście kupić rogatka lub wywłócznik i niestety nic z tego. Nie mają.A tak w ogóle to roślinki są marne, nie mają oznaczenia nazwy, lub mają tylko łacińską. Udało mi się kupić żabieniec i jeszcze dwie roślinki z których jedną sprzedawca oferował jako strzałkę, ale strzałka to nie jest. Bardziej może rozpław sercowaty, bo dolną część liścia ma zaokrągloną, a nie ostrą , a liście rosną na krótkich ogonkach w okólku na jednej łodydze.
jackon - 2007-06-18, 12:24

proponuje sprawdzona firme
http://www.rosliny-wodne.pl/
tutaj bez problemu zamowisz kazda rosline wodna

JAREK G - 2007-06-28, 21:33

Marek ja Ci proponuje wpuścić kilka karpi i orf i nie będziesz musiał robić przecinek :hehe:
Kalinosiu - 2007-06-29, 18:41

JAREK G napisał/a:
Marek ja Ci proponuje wpuścić kilka karpi i orf i nie będziesz musiał robić przecinek

Potwierdzam to, rośliny podwodne posadzone nawet w większych ilościach na drugi dzień znikają. Nie ruszają tylko wywłócznika.

JAREK G - 2007-06-30, 10:42

Moje osoki, a raczej co zostało z 8 dużych sztuk :(( , a tak mi się podoba ta roślinka ( tak mniejwięcej na środku zdjęcia )


AurorA - 2007-06-30, 16:53

Widzę że filterek robi swoje :good:
anuuula - 2007-07-13, 10:01

witam wszystkich bardzo serdecznie mam takie pytanie czy ktos z Was wie gdzie moge zakupic rzesl wiosenne albo bagienna bo nie wiem czy to to samo, potrzebna mi ona bardzo szybko!! prosze o odp
koczisss - 2007-07-14, 21:58

kuba123 napisał/a:
Jednak ryby będę miał: takie małe z rzeki :)
I jeszcze mam jedno pytanko: czy u kogoś w oczku przezimowała moczarka kanadyjska??


Jakie małe z rzeczki?

Co do moczarki, to okazało się, ze przezimowała i to w dobrej formie, pokrywa już dużą część dna z czego jestem rad :-D
Wiosną była słabo widoczna, myślałem, ze glony ją zadusiły, ale okazało się, ze poradziła sobie. Nie jest jakaś strasznie bujna, dość niska, ale myślę, że w przyszłym roku będzie lepiej rosła, bo na razie ma zbyt mało żyzne dno, rośnie w piasku, a osadu jeszcze zbyt wiele nie ma.

kuba123 - 2007-07-14, 22:59

Pomyliło mi się :? nie z rzeki tylko z jeziora. przywiozłem kiedyś z jeziora w kubeczku 8 sztuk 6-milimetrowych rybek. teraz jest ich 6 sztuk i mają 8 cm. Wątpie żebym kiedykolwiek sprawdził co to za ryby, bo są bardzo szybkie.

Co do moczarki to - u mnie kiepsko rośnie, ale zobacze czy przezimuje ;)

Mam jeszcze jedno pytanie:
miesiąc temu zauważylem, że na dnie stawu rośnie jakby trawa :???:
potem z tej trawy zaczeło wyrastać coś w rodzaju cienkiej łodyki, a na końcu listek.
(tak jak u grzybienia)
Listki po kilku dniach sie wynurzyły. I teraz pływają. Wie ktoś możę co to za roślina??
Jutro albo pojutrze postaram sie dać fotki.
listki wygladają jak rdestu ziemnowodnego lub orontium wodnego.

koczisss - 2007-07-14, 23:36

kuba123 napisał/a:
Pomyliło mi się :? nie z rzeki tylko z jeziora. przywiozłem kiedyś z jeziora w kubeczku 8 sztuk 6-milimetrowych rybek. teraz jest ich 6 sztuk i mają 8 cm. Wątpie żebym kiedykolwiek sprawdził co to za ryby, bo są bardzo szybkie.

Co do moczarki to - u mnie kiepsko rośnie, ale zobacze czy przezimuje ;)

Mam jeszcze jedno pytanie:
miesiąc temu zauważylem, że na dnie stawu rośnie jakby trawa :???:
potem z tej trawy zaczeło wyrastać coś w rodzaju cienkiej łodyki, a na końcu listek.
(tak jak u grzybienia)
Listki po kilku dniach sie wynurzyły. I teraz pływają. Wie ktoś możę co to za roślina??
Jutro albo pojutrze postaram sie dać fotki.
listki wygladają jak rdestu ziemnowodnego lub orontium wodnego.


Listki są jajkowate (no może nie do końca), takie ?

badi - 2007-07-15, 14:07

A ja mam takie pytanie:)Wczoraj przypadkiem zauwazylem ze w wannie na dzialce rosnie jakas podwodna roslina w mule. W wannie tej czyscilem jakis czas temu rosliny przywiezione z jeziora, domyslam sie ze dostala sie ona tam razem z mulem wyplukanym z tych roslin. Roslina ma dlugie sielone liscie,wyglada zupelnie jak akwariowy nurzaniec, tyle ze ma takie jakby biale zylki:) ktos wie co to za roślina?
AurorA - 2007-07-15, 16:41

To może być strzałka, do nurzańca jest najbardziej podobna - daj płycej to się okaże.
Patryk - 2007-07-15, 20:59

a może jerzogłówka?? u mnie wyglądała jak dopuki nie przekroczy 1-2 i nie zakwitnie też ma coś w stylu bulwki(moje tak mają) i mają liście jak nurzaniec (wyjmij z wody i jak będąsiętrzymać ostro do góry to na 99% jerzogłówka
badi - 2007-07-17, 20:04

No wlasnie chodiz o to ze liscie nie sa wcale sztywne,po wyjeciu z wody opadaja na dół,tak jak u nurzanca, W weekend postaram sie zrobic foto.
krzych0719 - 2008-01-15, 08:48

Witam. Mam do Was prośbę o pomoc w identyfikacji tej rośliny podwodnej. Rosła sobie w kanale na wyspie Uznam. Woda mętna lekko zielonkawa. Rośliny tworzyły prawie kożuch na powierzchni. Fotki zrobiłem w domowym akwarium, bo tam na miejscu nie miałem czym.
Z wyglądy przypomina Ceratophyllum demersum, ale jest jaśniejszy i delikatniejszy. Rogatek sztywny mam o oku od wielu lat i jest ciemno-zielony, w dotyku szorstki i rośnie od dna do góry.




Hubert - 2008-01-15, 13:59

Może to rogatek krótkoszyjkowy (Ceratophyllum submersum)?
krzych0719 - 2008-01-15, 14:03

Też tak typowałem, ale nie miałem pewności. Od lata jest w moim akwarium, wywalam co miesiąc z połowę wiadra. Rośnie jak szalony.
AurorA - 2008-01-15, 14:42

Piękny ten rogatek, myślę że to jednak sztywny- w zależności od warunków potrafi rosnąć bardzo rożnie- widywałem gęste i rzadkie, zieloniutkie i czerwono-brązowe, rzadkie i gęste itd.
krzych0719 - 2008-01-15, 14:49

Czy chodzi o różne pH wody czy może o zawartość rozpuszczonych soli czy tam minerałów? Do mojego z oczka jest jakoś nie podobny. Wiosną posadzę go do oka i zobaczę czy w jednakowych warunkach się upodobni.
AurorA - 2008-01-15, 14:54

Zależy to od światła i żyzności wody i zapewne temperatury.
lubek - 2008-02-17, 21:19

wg mnie to moje ryby sa dobrze i czesto karmione (czasami mam nawet takie wrażenia ze za dużo, ale zawsze wszystko zjadają). Może zaczne moj pokarm mieszać z tymi roślinnymi pałeczkami??
AurorA - 2008-02-17, 21:22

Często w specjalnych stawach dla karpi koi rośliny są oddzielone w ten sposób ze ryby nie maja do nich dostępu.
AurorA - 2008-02-17, 21:26

tak właśnie się robi specjalne oczka dla koi
lubek - 2008-02-17, 21:29

gdzieś kiedyś czytałem że można spażyć sałate i wrzucić ją do oczka żeby karpie jej się najadły i wtedy już nie zechcą jeść roślin oczkowycz
lubek - 2008-02-17, 21:36

czyli wychodzi na to że mogę się pożegnać albo z roślinkami podwodnymi albo z kojakami :((
Ernest - 2008-02-17, 21:40

Lubek spokojnie :P U mnie zostały nie naruszone wywłóczniki i któraś część rogatka którego nigdy dużo nie miałem :) .Rdestnicami spróbuj je zaskoczyć :-D
Yahilles - 2008-02-17, 21:43

Czy ktoś próbował uprawy rdestnic w akwarium? Spodobały mi się i pomyślałem, że warto by było sprawdzić jak by się sprawowały...
Kaef - 2008-02-17, 22:10

Moczarka bardzo szybko rośnie, więc pewnie nie nadążają jej zjadać.
jakja - 2008-02-17, 22:10

Bo w oczku może byc mniej innych źródeł pokarmu... Ja tak sądzę. A co na to Fachowcy?
Ernest - 2008-02-17, 22:15

lubek napisał/a:
To jeżeli karasie też lubią sobie zieleninką zagryść to dlaczego w naturalnych stawach (np.u mojego wujka) jest pełno zwykłych karasi i jeszcze więczej moczarki??

Może być dużo pokarmu zwierzęcego i karasi nie będą interesować rośliny :)

lubek napisał/a:
Dlaczego akurat rdestnicami???


Bo widziałem kilka starorzeczy Wisły w mojej okolicy zarybianych karpiem i amurem w celach wędkarskich i nie były zeżarte tylko rdestnice z roślin typowo podwodnych .Oczywiście inne rośliny podwodne występowały ale w znikomych ilościach.Może też wchodzić w rachubę kwestia na ile ryby zostały przyzwyczajone do zanęt i przynęt wędkarskich ,przeważnie do kukurydzy :P

AurorA - 2008-02-17, 22:23

jakja napisał/a:
Moje karaski rogatka, rdestnice kędzierzawą oraz wywłócznika kłosowego traktowały jako podręczna jadłodajnię. Nie oszczędziły tez osok aloesowych.


Jacek nie przesadzaj, jak głodziłeś ryby to tak mogły się zachować- ja nigdy nie zauważyłem ubytków w roślinach a karasi mam sporo.

dachasia - 2008-02-17, 23:22

Pozwolisz Aurora,że się z tobą nie zgodzę. Jak wiesz zimowałam w ubiegłym roku trzy karasie w akwarium. jedzenia miały pod dostatkiem. Larwy ochotki i pałeczki kilka razy dziennie. Kłóciłam sie o to dokarmianie z wnuczkami i mężem, bo to ja musiałam zmieniać wodę.Pomimo to regularnie ogołacały roślinki. Szczególnie rogatka oskubywały z listków zostawiając gołe łodyżki. Miałam tez posadzoną jakąś roślinkę z większymi listkami, to ciągle ją znajdywałam wyciągniętą z koszyczka z poobrywanymi listkami. Do wiosny nic z niej nie zostało.W zimę dokupywałam wywłócznika, bo akwa było ogołocone całkowicie z roślin Zresztą w mojej galerii o oczku wstawiałam filmik pokazujący akwarium i na nim w którymś momencie wyraźnie widać jak karasek podpływa do roślinki i szarpie listek, aż się cała rusza.
jakja - 2008-02-18, 11:25

AurorA napisał/a:
Jacek nie przesadzaj, jak głodziłeś ryby to tak mogły się zachować- ja nigdy nie zauważyłem ubytków w roślinach a karasi mam sporo.

No fakt: osokę zżarły w okresie, gdy podejrzewałem u nich pasożyty i były potraktowane FMC, ale wywłócznika to żarły na bieżąco, poważnie. Gdzieś mam fotodokument, jak znajdę - wstawię... :)

wojtas - 2008-02-18, 11:44

No cóż ryby są jednak nieprzewidywalne.U mnie na ogół nie demolują roslin,udaje sie nawet lotos tygrysi w towarzystwie karasi.moze to zależy od ich żywienia?Moje dostają duzo pokarmów roslinnych ze spiruliną.
jackon - 2008-02-18, 14:19

to w moim oczku powinna sie tylko folia ostac
nie podajecie rybom urozmaiconego pokarmu
ja stosuje plankton oraz paleczki
nie widzialem,zeby jakis karp koi ruszyl rosline
kiedy mialem karasie sytuacja byla podobna

lubek - 2008-02-18, 15:29

czyli musze bardziej urozmaicic ich zarcie o pokarm ze spiruliną. Może to pomoże
Ernest - 2008-02-18, 15:35

Jacek zapomniał jeszcze o chrupkach ;)
Ernest - 2008-02-18, 16:09

Normalne chrupki ze spożywczego :hehe: ,mogą być "flipsy" :P .Podbierałem karpiom jak Jacek nie widział ;) :hehe:
wojtas - 2008-02-18, 16:10

lubek napisał/a:
czyli musze bardziej urozmaicic ich zarcie o pokarm ze spiruliną. Może to pomoże
mialem na mysli karasie ozdobne w akwarium,ale są też specjalne pokarmy roslinne dla ryb oczkowych/zielone pałeczki/np,tropical.
lubek - 2008-02-18, 16:22

wojtas napisał/a:
są też specjalne pokarmy roslinne dla ryb oczkowych/zielone pałeczki/np,tropical.

Wiem. Kiedyś jak miałem same karasie w oczku i to karmiłem ryby takimi pałeczkami, ale jak kupiłem karpie to zaczelem kupowac taki pokarm który ma chyba 60% białka w sobie i jest zrobiony z mączki rybnaj (chyba).

AurorA - 2008-02-18, 16:45

dachasia napisał/a:
Pozwolisz Aurora,że się z tobą nie zgodzę. Jak wiesz zimowałam w ubiegłym roku trzy karasie w akwarium. jedzenia miały pod dostatkiem. Larwy ochotki i pałeczki kilka razy dziennie. Kłóciłam sie o to dokarmianie z wnuczkami i mężem, bo to ja musiałam zmieniać wodę.Pomimo to regularnie ogołacały roślinki. Szczególnie rogatka oskubywały z listków zostawiając gołe łodyżki. Miałam tez posadzoną jakąś roślinkę z większymi listkami, to ciągle ją znajdywałam wyciągniętą z koszyczka z poobrywanymi listkami. Do wiosny nic z niej nie zostało.W zimę dokupywałam wywłócznika, bo akwa było ogołocone całkowicie z roślin Zresztą w mojej galerii o oczku wstawiałam filmik pokazujący akwarium i na nim w którymś momencie wyraźnie widać jak karasek podpływa do roślinki i szarpie listek, aż się cała rusza.


Tu masz rację , ale akwarium to nie oczko. Karasie w akwarium sieją prawdziwe spustoszenie.

dachasia - 2008-02-19, 00:58

Mój mąż chce w tym roku dokupić, do oczka dwa karpie koi, ale po tym co przeczytałam zaczynam mieć wątpliwości, czy mi nie wetną wszystkich roślin. A oczko nie jest za duże, nie mam filtra i w zasadzie to liczyłam przede wszystkim na roślinki jako "oczyszczacze" wody.
I co ja mam teraz biedna zrobić :evil: Jak powiem karpiom nie, to mąż znów będzie miał pretensje,że on o niczym nie może decydować. Jak się obrazi, to nie będzie chciał ze mną jeździć na działkę. Zostanie mi wtedy chyba tylko :bum:

jackon - 2008-02-19, 06:25

dlaczego sie boisz karpi koi?
ja mam w oczku tylko karpie
nie liczylem, ale z pewnoscia ponad 40
powtarzam raz jeszcze, tylko odpowiednie i urozmaicone karmienie ryb zapobiega wyjadaniu roslin

AurorA - 2008-02-19, 15:16

Też dostałem od Jacka w tamtym roku dwa karpie, i choć początkowo się bałem to żadnych widocznych strat w roślinach nie widziałem. Co prawda karpie jeszcze nieduże a roślin mnóstwo więc mogę się mylić.
JAREK G - 2008-02-19, 18:11

To nie jest tak że karpie wytną wszystkie rośliny w pień :P Większe i bardziej rozrośnięte rośliny są nie zagrożone ,nawet jak coś uskubią to nie ma dużego uszczerbku dla rośliny Najgorzej jest jak chcemy do zbiornika już z dobrze zadomowionymi karpiami wprowadzić jakąś nową delikatną roślinkę typu rogatek, moczarka czy osokę to zawsze źle się kończy dla roślin :x U Ciebie jackon, o ile dobrze pamiętam z roślin to masz przede wszystkim ogromną ilość lilii a dla nich karpie raczej nie są zagrożeniem Jak możesz to napisz Jacek czy masz u siebie rogatka albo moczarkę bo bardzo jestem ciekawy czy tych roślin karpie Ci też nie ruszają :?:
dachasia - 2008-02-19, 23:18

A ja właśnie takie roślinki najczęściej , jak do tej pory mam w oczku. Ale jak w tym roku dołożę innych roślin, a karpiki będą małe to może jakoś to będzie.
Gosia@ - 2008-02-20, 10:59

dachasia napisał/a:
A ja właśnie takie roślinki najczęściej , jak do tej pory mam w oczku. Ale jak w tym roku dołożę innych roślin, a karpiki będą małe to może jakoś to będzie.
Posadzisz duzo lilii, strzałki i roślin przybrzeznych i bedzie oki. Podono niektórzy sałate dają i to pomaga :)
jackon - 2008-02-20, 11:46

mam sporo zielska typu wywloczniki,rogatki itd
calym workiem mnie poczestowal Szymek, wczesniej tez mialem
i zadnych strat
natomiast w pracy jak wrzucalem po 2-3 dniach glodowki do basenow z karpiami rogatki,to faktycznie robily z nimi porzadek
czyli tylko odpowiednie karmienie i problemu nie ma :)

lubek - 2008-02-20, 16:17

JAREK G napisał/a:
To nie jest tak że karpie wytną wszystkie rośliny w pień :P Większe i bardziej rozrośnięte rośliny są nie zagrożone ,nawet jak coś uskubią to nie ma dużego uszczerbku dla rośliny

No wlasnie jak wrzuciłem osokę to po paru dniach została tylko "ogryzka" a moczarka się "rozpłynęła"
Cytat:
Najgorzej jest jak chcemy do zbiornika już z dobrze zadomowionymi karpiami wprowadzić jakąś nową delikatną roślinkę typu rogatek, moczarka czy osokę to zawsze źle się kończy dla roślin

Moje karpie są w oczku od 2 lat i mają od 15 do ok. 35 cm.

wojtas - 2008-02-20, 17:09

karpie lubią ryć w podłożu.Wieksze sztuki mogą po prostu wyrywać rosliny,mechanicznie je niszczyć,nawet jeśli ich nie zjadają.
Patryk - 2008-02-20, 17:27

Spróbój przysypywać żwirem i nie dawać podpływać karpią do doniczek przez pierwszy miesiąc. Sposób by tam nie podchodziły to np koszykiem plastkiowym przykryć.
lubek - 2008-02-20, 17:33

Miałem żwirem przysypane ale one i tak dały sobie z nim rade :-( Bo te sadzonki były naprawde małe i nie miały prawie wcale korzonków i wogóle nie miały kiedy podrosnąć bo zaraz zostały wykopane przez ryby
phalina - 2008-02-20, 19:23

lubek napisał/a:
Miałem żwirem przysypane

Najlepszą metodą jest sadzenie roślin donicach ,koszach ,które wykładam woreczkami poszytymi z dużych worków po ziemniakach ,wtedy wsupuję piasek ew.żwir,wkładam rosliny.A na wierzch układam glinę i w mokrą wkładam dodatkowo kamienie(różnej wielkości).
Glina bardzo dobrze przylega i karpie nie mogą wyrwać roślin.Ja mam dwa wielkie karpie koi mają już 4 lata i jakoś nie szkodzą w oczku,co innego amury brrr...wyrzucam je z oczka.

iwosek - 2008-02-21, 01:40

Co do karasi i braku zainteresowania zielskiem w oku :) - mam tylko karasie orfy no i jesiotry - te ostatnie te rejony omijały, orfy to z opisu bardzie miesozerni, zostaja wiec karaski - co nie wrzuce do oka worka rogatka to w niewyjasnionych okolicznościach znika on, pozostawiają po sobie jedynie "nitki" :hehe:
judym - 2008-02-29, 13:46

Jak do tej pory to Koi nie wyrządziły w moim oczku żadnej szkody,a mam już je cztery lata(dwa naj mają długośc przedramienia).Tylko że sąsiadowi zza płotu któremu dałem rośliny wycięły wszystko.Swoje rośliny posadzone mam bezposrednio na foli w żwirze z gliną,a na górę posypane większe kamyczki.Karpie buszują między roslinami,ale jakoś szkody rośliną nie robią.
dachasia - 2008-02-29, 22:29

Judym, a czy ta glina Ci się nie rozpuszcza w wodzie. I jak ty to umieszczasz tam między tymi kamieniami. Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić, bez żadnej osłony tej gliny i żwiru
judym - 2008-03-01, 00:51

dachasia napisał/a:
Judym, a czy ta glina Ci się nie rozpuszcza w wodzie. I jak ty to umieszczasz tam między tymi kamieniami. Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić, bez żadnej osłony tej gliny i żwiru

Dookoła oczka na tzw.półce mam wymurowany z kamieni próg albo można nazwac to krawężnik.W to nasypałem glinę zmieszaną z żwirem.Warstwa tej mieszanki to ok 20-30cm.W to posadziłem rośliny i nasypałem dopiero grubszego żwiru.Oczywiście że na samym początku po nalaniu wody zrobiła się mała mgiełka która po kilku dniach opadła na dno.Jak ryby wpłynęły w rośliny to troszkę mgiełki było,ale dosypałem jeszcze troszke żwiru i uspokoiło się.To co opadło na dno stało się wspaniałą pożywką dla Grążela.Rozrasta się w niesamowicie szybko.

seedkris - 2008-05-21, 07:00

Witam. Podwodne rośliny natleniające, to dobre rozwiązanie. Spora ilość powinna zapewnić klarowność wody.
pietrek - 2008-05-21, 11:48

witam JAKIE gatunki podwodnych ? narazie chyba mam pięć lili jesli odrosną po zjedzeniu przez amury
Yahilles - 2008-05-25, 16:12

Podwodnych tzn. rdestnice, moczarka, rogatek
seedkris - 2008-05-27, 05:24

Witam. Z podwodnych roślin dobrze natleniają też wywłócznik okółkowy i kłosowy.
ewa999949 - 2008-05-27, 13:34

Z własnego doświadczenia odradzam wywłócznik kłosowy. Wlazł dosłownie we wszystko, zagłuszył rogatka i już męczył lilię. Wczoraj wzbogacił kompostownik !
AurorA - 2008-05-28, 00:35

Cytat:
Z własnego doświadczenia odradzam wywłócznik kłosowy. Wlazł dosłownie we wszystko, zagłuszył rogatka i już męczył lilię.


Mam takie samo zdanie i na dodatek ten gatunek mi się wyjątkowo nie podoba.

dachasia - 2008-06-11, 22:08

Mam pytanie, jak sadzicie w oczku wywłócznik okółkowy, Czy wrzucony podobnie jak moczarka kanadyjska (recepturka-kamień i chlup do wody) wystarczy, czy lepiej posadzić do piasku z gliną
melek - 2008-06-11, 22:28

Możesz dać i tak i tak ale jak posadzisz sposobem na "kamień" to myślę ,że tak do 50cm głębokości maksymalnie możesz go dać. A w doniczkę to 20cm.
Yahilles - 2008-06-11, 22:34

Jak to "do 50 cm"? To jest roślina zarastająca całe stawy, głębokość nie ma znaczenia.
melek - 2008-06-11, 22:51

Może i zarasta ale płytkie stawy, bo do 50-60cm najlepiej rośnie wywłócznik okółkowy.
AurorA - 2008-06-12, 00:46

Można dać luzem i tak po roku będzie rósł gdzie chce bo roślina mateczna zamiera a zimują tylko turiony które wydaja nowe rośliny gdzie im sie spadnie. Co do głębokości to zalecam 30-50.
ewa999949 - 2008-06-26, 14:44

Ja już wypróbowałam, rogatek zarasta, wywłócznik zarasta i rdestnica połyskująca tak samo !
Co by nie wrzucić i tak trzeba będzie je przerzedzać. A co powiecie o rdestnicy grzebieniastej. Musiałam ją z czymś przynieść, bo nagle wyrosła sama ku mojemu ogromnemu zdziwieniu. Czy ona też natlenia, bo taka cienka ? Zostawić ? I to chyba niemożliwe żeby to była nitkowata, chociaż bardziej przypomina te z obrazków w necie. Jezioro, z którego ją mogłam przynieść ma zwykłe piaszczysto-muliste dno.
Ewa

wojtas - 2008-06-27, 07:44

Każda podwodna roślina natlenia wodę,rdestnica też.Można zostawić.
Pufcik - 2008-07-31, 15:55

Co wy na żabiscieka nadaje się ??
Pawlak - 2008-07-31, 16:59

żabiściek nie jest rośliną podwodną tylko pływającą.
Łuki18 - 2008-07-31, 23:34

Ja tam uważam że każda roślinka w oczku jest na wagę złota. Nie ważne czy podwodna czy pływająca czy fruwająca....
Pufcik napisał/a:
Co wy na żabiscieka nadaje się ??

Jasne zawsze to jakieś urozmaicenie w oku :P

AurorA - 2008-08-01, 00:01

ewa999949 napisał/a:
A co powiecie o rdestnicy grzebieniastej. Musiałam ją z czymś przynieść, bo nagle wyrosła sama ku mojemu ogromnemu zdziwieniu. Czy ona też natlenia, bo taka cienka ? Zostawić ? I to chyba niemożliwe żeby to była nitkowata, chociaż bardziej przypomina te z obrazków w necie. Jezioro, z którego ją mogłam przynieść ma zwykłe piaszczysto-muliste dno.


Zarówno rdestnice nitkowatą jak i grzebieniastą uważam za kiepskie rośliny do oczka. Nie są one urodziwe i słabo natleniają. P podwodnych najlepiej natlenia moczarka i wywłócznik okółkowy, rogatek też jest ok.

Pawlak - 2008-08-01, 07:58

U mnie rogatek też szaleje ,jakaś plaga może? :-D
AurorA - 2008-12-28, 21:37

rogatek na zimę zamiera i zimują tylko duże turiony które opadają na dno - są to kilkucentymetrowe końcówki pędów. Resztę lepiej usunąć z oczka późnym latem bo inaczej zgnije i będzie zanieczyszczać wodę.

Zebrane przeze mnie turiony (paki zimowe) wyglądają tak.


Ernest - 2008-12-28, 21:55

Arek ciekawe co Marek na to ;)

U mnie nie mógł się przebić na tyle żeby była potrzeba jego wyławiania

Mariusz - 2009-04-29, 19:29

Cytat:
Zarówno rdestnice nitkowatą jak i grzebieniastą uważam za kiepskie rośliny do oczka. Nie są one urodziwe i słabo natleniają. P podwodnych najlepiej natlenia moczarka i wywłócznik okółkowy, rogatek też jest ok.

Zgadza się,z tym że moczarka jest roślina bardzo ekspansywną,szczególnie w stawie eutroficznym.Na dzień dzisiejszy już mam z nią problemy.Rogatek na wiosnę lubi wynurzyć turiony i stworzyć brzydkie pływające pło.Wywłócznik jest świetny i dodał bym ,a szczególnie do oczek(bo teraz spekuluję o stawie) Callitriche palustris.

mateusz1990 - 2009-04-30, 09:27

jaką roślinkę mogę posadzić na głębokości ok 100-150cm nie chcę Lili :???:
melek - 2009-04-30, 14:53

Trochę inicjatywy i sam poszukaj, masz tyle roślin do wyboru.
sati - 2009-04-30, 15:25

poczytaj poradnik Aurory sprawdz rosliny w jego sklepie i juz masz odpowiedz na swoje pytanie napewno dowiesz sie jakie rosliny beda dla Ciebie.Ja tak zrobilam i w maju dokonuje zakupu roslin
AurorA - 2009-04-30, 22:09

Rdestnice radzą sobie z tą głębokością. Kiedyś mierzyłem egzemplarze które rosnąc na głębokości 4 m dorastały do powierzchni by zakwitnąć -rdestnica połyskująca.
Mariusz - 2009-04-30, 22:38

AurorA napisał/a:
które rosnąc na głębokości 4 m dorastały do powierzchni by zakwitnąć -rdestnica połyskują

AurorA to nagłe poczucie humoru,czy przesyt postów,czy ja nie mam na ten temat wiedzy. :hehe: :hehe: :hehe:

AurorA - 2009-04-30, 23:21

To szczera prawda - łodygi miały 4 metry długości - myślę ze znalazłby się i dłuższe bo zbiornik ma do 10 metrów głebokosći.
Mariusz - 2009-05-01, 00:49

AurorA napisał/a:
o szczera prawda - łodygi miały 4 metry długości - myślę ze znalazłby się i dłuższe bo zbiornik ma do 10 metrów głebokość.

Powiem Ci że choć to roślina która i z głębin wypuści,i że mam ją na dwóch metrach i wcale nie jest dekoracyjna.Przy zakwicie puszcza jakiś biały proszek z liści który zaśmieca cały staw.Denerwuje mnie bo jest za bardzo ekspensywna.Jeden rok słaba ,a na drugi opanuje cały staw.

Ernest - 2009-05-02, 07:43

AurorA napisał/a:
rosnąc na głębokości 4 m dorastały do powierzchni by zakwitnąć -rdestnica połyskująca.


Zgadza się ,w okolicach Jaworzna jest zbiornik http://pl.wikipedia.org/w...zie%C4%87kowice

W nim rosną tak długie ,a nawet dłuższe rdestnice

Linek - 2009-05-02, 15:28

Ernest sprawdzę to bo do tego zbiornika mam 10 km. ale może tak być bo jak nie siedziałem w temacie oczek wodnych a często bywałem tam nad wodą i jak się było jakie 50 metrów od brzegu to widziałem rośliny sprawdzę to na pewno i zrobię fotkę jak wytargam jakiegoś giganta. :pa:
Mariusz - 2009-05-03, 05:46

Swojego czasu byłem na starym wyrobisku żwiru,już lekko zamulonym,ale niesamowicie głębokim,widziałem w dali jakieś rośliny wystające nad pow. wody,to teraz sklaniam się ku temu że macie rację, pojadę tam bo to tylko 35km.i również sprawdzę.Czekam też na fotki Linka.
U mnie w stawie rośnie na 1.8m średnio,czyli w najgłębszych miejscach,ale spostrzegłem że do głębokich dwóch wyrobisk ok.3m(pozostałości po czyszczeniu stawu,tam spływała woda do pompowania)nie wchodzi.I to mnie zaciekawiło.Dlatego można stwierdzić,że jej sposób rozwoju,to na jakiej głębokości potrafi egzystować,w dużym stopniu wynika z miejsca w któym żyje. :pa:

Ernest - 2009-05-03, 10:56

Linek napisał/a:
zrobię fotkę jak wytargam jakiegoś giganta. :pa:


Zrób fotki ,dawno tam nie byłem :)


Mariusz Czernicki napisał/a:
Dlatego można stwierdzić,że jej sposób rozwoju,to na jakiej głębokości potrafi egzystować,w dużym stopniu wynika z miejsca w któym żyje. :pa:


I to jest trafne stwierdzenie :good:
W tym zbiorniku do którego podałem linka jest super czysta woda pobierana z rzek Skawy i Soły ,słońce dociera głęboko pod wodę co ma na pewno duży wpływ z jakiej głębokości będzie startować :)

AurorA - 2009-05-03, 23:14

zbiornik w Brwinowie gdzie ta rdestnica rośnie tak głęboko także ma czystą wodę (I klasa czystości) i podłoże gliniaste czyli to co lubi rdestnica.
pegaz9 - 2009-05-14, 20:14

a w jakich pojemnikach sadzicie moczarke i inne rosliny podwodne? w jakims plaskim pojemniku i przysypujecie zwirkiem? czy raczej w normalnym pojemniku? w weekand jade pozbierac w pobliskich stawach troche moczarki tylko nie wiem ile jej zebrac i jak posadzic..
melek - 2009-05-14, 20:21

Nie musi być w doniczce, wystarczy związać gumką recepturką do czegoś (np: płaski kamień) i wrzucić w miejsce gdzie chcemy żeby rosła.
koczisss - 2009-05-14, 20:24

pegaz9 napisał/a:
a w jakich pojemnikach sadzicie moczarke i inne rosliny podwodne? w jakims plaskim pojemniku i przysypujecie zwirkiem? czy raczej w normalnym pojemniku? w weekand jade pozbierac w pobliskich stawach troche moczarki tylko nie wiem ile jej zebrac i jak posadzic..


Ja mam żwir na dnie i rośnie luzem. Na początku posadziłem w płaskiej donicy, lecz w kolejnym roku była wszędzie tylko nie w tej doniczce. Rdestnice mam posadzone luzem, to samo z grzybieńczykiem, wygląda to bardzo naturalnie, a rdestnica pływająca już zaczyna kwitnąć, tak jak w naturze zresztą.

castleman - 2009-05-15, 15:03

W ubiegłym roku chciałem w moim oczku zasiedlić moczarkę.
Aktualnie 0 (zero) moczarki :((

Mariusz - 2009-05-15, 19:49

castleman napisał/a:
W ubiegłym roku chciałem w moim oczku zasiedlić moczarkę.
Aktualnie 0 (zero) moczarki :((

To normalne ,lubi eutroficzne wody i stawy opanowuje w mig,niestety w oczkach jest czasem gorzej,tym bardziej jeśli ktoś używa chemii.

castleman - 2009-05-17, 06:12

Chemii nie używam, coś innego musi jej nie odpowiadać.
samuraj - 2009-05-17, 07:26

castleman napisał/a:
Chemii nie używam, coś innego musi jej nie odpowiadać.


U mnie jest dokładnie to samo ale wiem że tu nie chodzi o chemię (nigdy nie używałem) tylko o karpie :?

AurorA - 2009-05-17, 21:23

Moczarka zimowana zbyt płyt zamiera a odradzanie się z pączków śpiących jest powolne - teraz mają po kilka cm
iwosek - 2009-05-18, 13:34

A u mnie ciekawa sytucaja .. od pocztaku istneinia oczka zawsze najwiecej mialem rogatka - moglem go pozyskiwac w ogromnych ilosciach .. jednak zawsze rogatek zamieral .. w zeszlym roku go nie wrzucalem i ku mojemu zdzwieniu w oczku znalazlem dzisiaj ... wlasnie rogatka i to ladnie sie rozrastajacego ...
ale zeby nie bylo tak milo to nie mam ani jednej osoki ;;;( a byo ich sporo

JanekM - 2010-04-01, 07:17

koledzy potrzeboje porady moczarke moge tak wrzucic do oczka bez obciarzenia i bedzie rosla , czy musi miec obcirzenie dziekuje janek
Elendil - 2010-04-01, 07:21

Jak nie obciążysz to będzie pływać.
JanekM - 2010-04-01, 07:26

plywa ale czy bedzie rosla wczoraj ja wrzucilem janek
drako - 2010-04-01, 08:19

Będzie rosła, ale lepiej kilka szt. związać gumką, dać kamyk za obciążenie i...na dno.
JanekM - 2010-04-01, 08:47

dzieki DRAKO krotko i konkretnie serdeczne dzieki
Unio - 2011-07-04, 20:02

czesc jak u was sadzony jest rogatek??dalem pod kamien troche ale mysle zeby wziasc zwiazac moze zylka wieksza ilosc i do kamienia co myslicie ??
jurek47 - 2011-07-04, 20:45

Ja trzy lata temu wrzuciłem do wody pare rogatków i dziś jest tego aż za dużo.bez przyciskania i sadzenia..
kordiankw - 2011-07-05, 07:09

Niczym go nie wiąż, wrzuć luźno do wody jak będziesz miał osad na dnie to tam zakotwiczy sam. Rośnie jak szalony, ja po wrzuceniu do wody kilku gałązek po dwóch latach musiałem robić przecinkę.
Vanka - 2011-07-05, 07:12

kordiankw napisał/a:
po dwóch latach musiałem robić przecinkę.

praktycznie co kilka dni wywalam kilka gałązek, ale wiem, że nie u każdego chce rosnąć.
Wtedy wymiennie można polecić moczarkę lub wywłócznik. Swietnie wyglądają rdestnice.

wrodomin - 2011-07-09, 18:45

czy grubosz helmsa lepiej się bedzie prezentował jak go będę hodował hydrogenicznie - przygniatając korzenie kamieniem, czy jednak lepiej w koszyczku posadzić do ziemii i na dnie albo jakieś półce ?
bóbr - 2011-07-09, 19:58

Grubosz najlepiej rośnie w pojemnikach zanurzonych na głębokości 3 - 5 cm.Ale da sobie rade nawet na 50 cm.
AurorA - 2011-07-09, 22:03

jakie te bobry mądre :P

najlepiej uprawiać jako błotna, wtedy idzie jak burza a na zimę do domku albo na dno

bóbr - 2011-07-10, 08:15

Proszę się z Bobra nie nabijać bo uduszę Cię tą krasulką :pa:
JanekM - 2011-07-30, 11:54

WITAM WSZYSTKICH PASIONATOW OCZEK KOLEDZY mam problem cale oczko zaroslo mi moczarka czy wywalic czy poczekac az opadnie na dno brak miejsca na karmienie prosze o rade z pozdrowieniami janek
maruder - 2011-07-30, 13:05

nadmiar zebrać i wyrzucić
lis_ek - 2011-09-24, 22:17

Witam. Mam mały problem, na wiosnę posadziłem na dnie oczka moczarkę (stosowaną w akwariach). Chciałem zobaczyć czy w ogóle urośnie w naszym klimacie. Niestety moczarka się rozrosła i wiem że raczej zimy nie przetrwa. Tu moje pytanie, czy wyłowić ją z oczka żeby nie zgniła czy zostawić w wodzie (jest jej dość sporo a w oczku zbierają się już żaby trawne i nie wiem czy im to nie zaszkodzi) ? Pozdrowienia lis_ek :)
wojtas - 2011-09-25, 06:24

Jeśli to moczarka stosowana w akwariach[argentyńska a nie kanadyjska],to raczej zimy nie przetrwa.Usuń,bo jej rozkład będzie pochłaniać duże ilości tlenu.
lis_ek - 2011-09-25, 10:24

Ok. Dzięki za odpowiedź :)
lis_ek - 2012-03-17, 11:43

Mam mały problem z wywłucznikiem brazylijskim. Mam go w oczku już 2 lata i w zeszłą zimę było wszystko ok, ale w tym roku po stopieniu lodu zobaczyłem, że całe jego pędy są grubo obrośnięte glonami nitkowatymi. Próbowałem je wyciągnąć, ale się nie da, bo są za bardzo przyczepione. Czy mogę uciąć całe pędy jakieś 5 cm nad dnem ? Nie wiem czy odbije, ale innego sposobu nie ma :-( , da sobie radę jak go tak utnę ?
AurorA - 2012-03-17, 18:18

Powinno coś odbić, musisz poszukać oczek. Ja przez ostatnia lata zimuje brazylijski w piwnicy bo tez mi tak obrastał i odbijał dopiero w maju.
ewa535 - 2012-03-27, 23:13

Wywłócznik okółkowy nie doczekał się tematu jak brazylijski więc pytam tu jeśli mogę ?
Czytałam ,ze należy go jakoś zakotwiczyć w podłożu, czy wręcz posadzić. Czy ktoś z Was próbował może uprawiać go w formie pływającej luzem pod wodą ?
Zatopiłam go w połowie oczka wcześniej kępy związując gumką i mocując do sznurka z kamieniem.
Fajnie wygląda . Buja się tak w połowie oczka (wysokość). Czy ma szanse w taki sposób ? czy od razu wyciągać i sadzić w piach ?


ups doczytałam na 10 stronie , że można :oops:
ale nie kasuje postu, może się podzielicie doświadczeniami ?

AurorA - 2012-03-28, 01:20

ewa535 napisał/a:
Zatopiłam go w połowie oczka wcześniej kępy związując gumką i mocując do sznurka z kamieniem.
Fajnie wygląda . Buja się tak w połowie oczka (wysokość). Czy ma szanse w taki sposób ? czy od razu wyciągać i sadzić w piach ?


Ewa o tej porze to wywłocznik okółkowy występuje wyłącznie w formie turionów które mają około 1-2 cm wiec nie wyobrażam sobie jak je zamocowałaś , a jak bujają to juz normalnie science fiction ;)

ewa535 - 2012-03-28, 09:42

Żartujesz?
To chyba wiem co to jest. przez jedną sekundę mi to przemknęłło, że to okrężnica bagienna ale ponieważ pływała w toni pewnego leśnego stawiku ( zupełnie nie na powierzchni i luzem nie przytwierdzona do niczego) oraz rozmiary - grube pędy o długości 30-40 cm. to wykluczyłam to całkowicie.
To co to jest ?


seedkris - 2012-03-28, 18:47

Wygląda na okrężnicę bagienną. Zimuje jako wyrośnięta roślina i wcześnie wznawia wzrost.
AurorA - 2012-03-28, 21:13

no jasne, to na 1500 % okrężnica
AurorA - 2012-03-29, 12:56

lubi żyzne kompostowe podłoże, raczej kwaśne, jak jej nie podpasuje to marnieje w oczach
doilidy - 2012-04-17, 10:47

Witam
jestem w trakcie kopania stawu podłoże ił -glina chcę tam wpuścić pstrąga oraz sandacza głębokość do 3 m jakie rośliny zasadzić myślałem o tataraku.
proszę o podpowiedz jakie rośliny ile i gdzie kupić staw ma mieć 1000m2
Pozdrawiam

ILUSION - 2012-04-17, 11:42

doilidy napisał/a:
jakie rośliny ile i gdzie kupić

Kupić u Arka - AurorA, lub gdziekolwiek, czytać tematy o roślinach, obsadzaniu itp. ilość na maxa ;)
Pozdrawiam

ropi - 2013-08-06, 20:20

Z jezior nic nie przynoście. Przywlokłem kiedyś SPLEWKĘ KARPIOWĄ i było dużo problemów.
lasoch - 2013-08-07, 11:59

Dlatego rośliny przyniesione z naturalnych siedlisk odkaża się w nadmanganianie potasu.
crashq3tf - 2013-09-13, 12:46

hej czy rogatek sztywny w ktory mozna kupic w zoologicznym sklepie bedzie do oczka ? mialem taki kiedys i przez przypadek go wyrzucielm :( jak robilem scinke roslin w akwa
Artur - 2013-09-13, 12:53

Śmiało możesz go dać do oczka.
jurek47 - 2013-09-13, 19:14

ewa535 napisał/a:
ale ponieważ pływała w toni
U mnie w oczku okrężnica tak się przenosi ,odrost odrywa się z korzonkami i płynie ,tak rozplenił się w całym oczku.
madabedz - 2015-05-24, 17:55

Witam

Jak u was wygląda sprawa rozrostu rogatka i rdestnicy.
Nie wiem czy to dobrze, ale zaobserwowałem niesamowitą ekspansję tych roślinek
wrzuconych w najgłębsze miejsce w oczku ( tam gdzie jest 1,5 - 1,8 głębokości)
W tamtym roku "królował" rogatek, w tym widzę że rdestnica na razie go wypiera.
Rozrasta się to wszystko tak szybko, że raz na tydzień, dwa muszę wyławiać 2-3 wiadra, a i tak pozostaje tego sporo.

Elendil - 2015-05-24, 19:00

madabedz napisał/a:
Jak u was wygląda sprawa rozrostu rogatka i rdestnicy.

Podobnie. Co prawda w tym momencie rośliny u mnie ogólnie opóźnione ze względu na pogodę ale z czasem i tak będziemy rogatka taczkami wywozić ;)

Maglia - 2015-05-25, 10:48

A ja z chęcią bym przyjęła taką taczkę rogatka ! :) co roku kupuję i zawsze gdzieś zginie.
madabedz - 2015-05-25, 18:39

Cytat:
A ja z chęcią bym przyjęła taką taczkę rogatka !
jak byś była bliżej... to z miłą chęcią... ale z Lublina na pomorze trochę daleko

u mnie rozrastają się na potęgę... już rybki zaczynają się denerwować bo brak im miejsca

jacula - 2015-05-25, 21:04

ja wrzuciłem wywłócznik w skarpecie z żwirem na głebokośc około 80 cm w oczku i do tej pory go nie widzę ? około 14 di temu i nadal go nie widzę w oczku ? miał 10 cm długości, i to samo zrobiłem z Rogatkiem sztywnym :((
madabedz - 2015-05-26, 08:26

U mnie i rdestnica i wywłócznik "zakotwiczyły" się w najgłębszym miejscu oczka, tam gdzie zapewne jest spora warstwa mułu ( woda nie spuszczana od siedmiu lat ). Pewnie dzięki temu że mają dosyć pożywne podłoże rosną jak głupie. Wiem, że między innymi dzięki nim woda jest przejrzysta więc staram się utrzymywać równowagę między ich rozrostem a pozostawieniem miejsca dla rybek.
jacula - 2015-06-06, 06:43

odnalazłem go gdy go wrzucałem miał 10cm a teraz ma 20cm :-D jest już 3 tydzień w moim bagienku
przemo1970 - 2023-08-29, 15:08

Czy teraz o tej porze roku moge jeszcze sadzic w donicach do stawu : moczarke kan.rogatka i grubosza?
glebokosc sadzenia 2-3 m i staw nowy nasloneczniony.

taniw - 2023-09-03, 15:12

Spokojnie można sadzić.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group