Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - Jak zmiekczyc wode?

Łogrodniczka - 2010-08-04, 09:37
Temat postu: Jak zmiekczyc wode?
No wlasnie, jak skutecznie (nie chemicznie) zmiekczyc twarda wode. Ryby mi osowialy, grzybienczyk zaczyna padac :/ no i pompa od kaskady stanela - jak sie potem okazalo - z powodu za twardej wody.
Help :((

Artur - 2010-08-04, 09:48

A nie masz jakiegoś Wapiennego elementu w wodzie?? Bo wtedy zmiękczanie nie przyniesie efektu. W akwarystyce zmiękczałem wodę, żywicą jonowymienna. Ale w oczku musiała byś jej mieć kilka kg. i zabawa niewarta efektu.
violettaxx - 2010-08-04, 10:42

Jak duże masz oczko ? Teraz cały czas woda jest zmiękczana naturalnie przez opady. Czy sprawdzałaś faktycznie testami, że woda jest twarda ?

,,Ryby mi osowialy, grzybienczyk zaczyna padac :/ no i pompa od kaskady stanela - jak sie potem okazalo - z powodu za twardej wody. ''

I zastanawiam się czy to możliwe żeby pompa zepsuła się od twardej wody ? :???: Może przyczyna tych faktów jest inna ?

zuzi10 - 2010-08-04, 10:52

Z tego co czytałam na forum to deszczówką. Poza tym nie piszesz jaką masz twardość wody, czy ją mierzyłaś, czy zasięgałaś informacji np w wodociagach(oni podają jak ich zapytać )A z tą pompą to chyba cos nie tak. Ja też mam twardą wodę,(informacja ze żródła jak wyżej) choćby z tego powodu,że mieszkam na Jurze i u nas woda jest twarda, ale nigdy nie miałam problemu z pompą z racji twardości, ( a pracuje już non stop 3 lata nie wyjmowana z oczka nawet na zimę)przecież pompa nie chodzi w ciepłej wodzie, kiedy to najbardziej wytrąca się kamień i może blokować pompę. Ale może się mylę, bo moje rozumowanie opieram na dedukcji i doświadczeniu z wodą w domu. Zbieraj deszcówkę i ew po przefiltrowaniu jej jeśli pochodzi z dachu podmieniaj nią wodę w oczku.
Łogrodniczka - 2010-08-04, 12:40

Oczko mam ok. 5m3
Czy muszelki można zaliczyć do materiału wapiennego? jeśli tak, to kilka leży na linii wody :?

Zmiękczyć wodę potrzebuje, bo w serwisie firmy, od której kupiłam pompę, powiedziano mi, ze wirnik stanął (!) z powodu twardej wody.

Dzisiejsze wyniki:
pH 7,5-8
Twardość węglanowa wody 8 0d, (czyli po 8 kroplach woda zrobiła się żółta), mierzona testem Aquaset pond mini.

I mam przypuszczenia, ze to właśnie PO deszczówce sytuacja w oczku mi się pogorszyła :/ może coś spłynęło z deszczem do wody, może coś było w samym deszczu, ale wyraźnie widzę, ze coś jest nie tak.

ThePaludarium - 2010-08-04, 14:32

8*d to nie jest dużo , ale podaj jeszcze wartość GH .
JAREK G - 2010-08-04, 16:53

Łogrodniczka napisał/a:

Zmiękczyć wodę potrzebuje, bo w serwisie firmy, od której kupiłam pompę, powiedziano mi, ze wirnik stanął (!) z powodu twardej wody.
Coś Ci w tym serwisie "naściemniali " chyba żeby naprawy nie robić na gwarancji . A deszczówka to najlepszy sposób na obniżenie twardości i PH wody w oczku
piotr5875 - 2010-08-04, 22:28

Sprawdź czy instrukcji użytkowania pompy coś pisali o tym , że może pracować w wodzie o określonej twardości . A ogólnie to ściema z ich strony bo takich zaleceń jeszcze nie spotkałem , chcą się wykpić od naprawy gwarancyjnej
pozdrawiam
piotr5875

jurek47 - 2010-08-06, 18:46

Liczyć że opady ją zmiękczą nie ma sensu ,bo woda paruje jako destylat a wapń zostaje w oczku.Ja wylewałem wode z oczka a dolewałem deszczówkę.
Łogrodniczka - 2010-08-06, 22:38

ThePaludarium napisał/a:
8*d to nie jest dużo , ale podaj jeszcze wartość GH .

Mam tylko test do sprawdzania wartosci weglanowej.

JAREK G napisał/a:
Coś Ci w tym serwisie "naściemniali " chyba żeby naprawy nie robić na gwarancji . A deszczówka to najlepszy sposób na obniżenie twardości i PH wody w oczku

Ale wlasnie przyjeli reklamacje, jako gwarancyjna. Nic za nia nie zaplacilam. Facet mi tylko tlumaczyl, ze jak nastepnym razem pompa stanie, to mam lekko popchnac wirnik... :-o

piotr5875 napisał/a:
Sprawdź czy instrukcji użytkowania pompy coś pisali o tym , że może pracować w wodzie o określonej twardości . A ogólnie to ściema z ich strony bo takich zaleceń jeszcze nie spotkałem , chcą się wykpić od naprawy gwarancyjnej
pozdrawiam
piotr5875


Nic tam takiego nie znalazlam... :???:

jurek47 napisał/a:
Liczyć że opady ją zmiękczą nie ma sensu ,bo woda paruje jako destylat a wapń zostaje w oczku.Ja wylewałem wode z oczka a dolewałem deszczówkę.

Sluszna uwaga. Poza tym, od kiedy "wlewam" deszczowke twardosc weglanowa wody podskoczyla mi z 5 (po 5 kroplach woda robila sie zolta) do 8 :?
Nic z tego juz nie rozumiem.



Dzis tez pompa stanela. Rozebralam ja i wyczyscilam. Potem zadzwoilam do serwisu i zrobilam jak powiedzieli, popchnelam wirniczek - pompa ruszyla i przez kilka godzin chodzila.
I o co tu chodzi? :?


:dupa:

ontario_ab - 2010-08-07, 18:44

Łogrodniczka napisał/a:
Facet mi tylko tlumaczyl, ze jak nastepnym razem pompa stanie, to mam lekko popchnac wirnik...

totalna bzdura, beznadziejny serwis, nie mają prawa tak podchodzić do tego !
nie pozwól sobie, oni mają obowiązek naprawić usterkę w określonym czasie !

AurorA - 2010-08-08, 15:41

A jakiej firmy ta pompa?
violettaxx - 2010-08-08, 16:30

Pompa jest do wymiany !!! wirnik bedzię się zacinał cały czas ! miałam tak w akwarium z tym że w filtrze który pracował z 6-7 lat i oś ceramiczna była lekko wytarta ale to nie z powodu wody !!! Czy możesz podać co to za wspaniały serwis i producent pompy? ;)
Łogrodniczka - 2010-09-08, 15:56

No i sie wyjasnilo :) to nie byla wina twardej wody, to byla wina kamykow (zwirku), ktore dostawaly sie do srodka pompy :)

Pompa jest zabezpieczona i chodzi jak marzenie :yahoo:

AurorA napisał/a:
A jakiej firmy ta pompa?

Nie pamietam :oops: jakas niemiecka, zaraz gwarancji poszukam, to napisze.


W kazdym razie dzieki za odzew :D

alibaba - 2010-09-10, 20:27

Jeżeli chcesz zmiękczyć większą ilośc wody to zakładasz wymiennik jonowy do obudowy filtra narurowego do wody i zakładasz go przed kranem. Ja stosuję ten sposób z powodzeniem w akwarium od roku. Uzyskuję bardzo miękką wodę, czym wolniej przepływa przez wymiennik jest miększa :)
Emilla - 2010-10-01, 16:05

a może przez te muszelki ?? :?
Gosik - 2010-10-23, 21:31

z tego co słyszałam, muszelki wpływają na zasadowość wody-raczej nie powinno ich być ani w oczku, ani w akwarium.
leszek50-57 - 2010-10-24, 12:58

W akwarium jak jest dużo muszli to faktycznie woda robi się twarda,
ale w oczku to byś musiała wrzucić bardzo,bardzo dużo. ;)
poz.Leszek
---------------

ewa535 - 2013-05-20, 09:02

Przeczytałam cały temat ale konkretnej odpowiedzi na postawione pytanie brak :-(
Są docieknia z jakiego powodu woda jest twarda oraz ewentualnie zalecenia stosowania wody deszczowej.

Ponowię zatem pytanie - czy są metody zmiękczania twardej wody w oczkach ?
Bo stosowanie deszczowej wydaje się NIE metodą zmiękczania a raczej zastąpieniem wody twardej na miękką.
Nie mam dostępu do wody deszczowej poza tą , że z nieba coś nakapie.
NA forach akwarystycznych jest kilka pomysłów ale dyskusje toczą się wśród jakichś zaawansowanych chemików ;) i nie jest to dla zwykłego śmiertelnika czytelne.

Czy u nas jest zaawansowany chemik , który mógłby czytelnie i prosto coś doradzić w tym temacie ?

woody - 2013-05-20, 09:04

może filtr odwrócone osmozy jaki stosuje się w akwarystyce morskiej
ewa535 - 2013-05-20, 09:50

O odróconej osmozie to wiem tylko ,ze tą metodą odsala sie wode na Teneryfie ale to przemysłowo .
Proszę rozwiń określenie "filtr odwrócone osmozy".

To się kupuje czy robi?
To jest gotowy filtr czy jakieś ustrojstwo do istniejącego ?

Przy okazji : wiemy coś więcej o tym PERMUTYCIE - gdzie go kupić np. ?
marian napisał/a:
Na twarda wodę najlepszy jest permutyt daje się go do filtra ,tylko trzeba go zabezpieczyc bo jest bardzo drobny ,Po jakimś czasie należy go zregenerować przepłukujac kilkakrotnie wodą z solą ,efekt murowany ,stosowalem go z powodzeniem w akwarystyce ,Tylko go zdobyć to moze być problem .Podpowiem ze stosuje sie go w elektrocieplowniach,ja go przynajmniej z tamtąd wyrwalem. Do oczka potrzeba okolo 10 l

Adalbert - 2013-05-20, 10:00

Tu Ewa trochę wiadomości na temat twardej wody i metod "zmiękczania" :

http://www.e-instalacje.p...miekczania-wody

woody - 2013-05-20, 10:04

tu masz taki filtr http://www.woda.com.pl/in...ltr-molekularny
podłącza się to do instalacji wodociągowej w domu i leci czyściutka woda bez kamienia.

Artur - 2013-05-20, 10:15

Ale napiszcie ile % czystej na ile % brudnej leci?? Żeby uzyskać litr wody czystej to trzeba puścić w kanał kupę litrów brudnej. Do akwarium może i się nada, ale wyjdą straszne sumy za zużycie wody jeśli wlewać do oczka. Poza tym w akwariach stosuje się do podmianek a jak zrobić podmiankę w oczku, kiedy potrzeba wylać z oczka full wody w zamian za czystą z filtra?? W/g mnie bez sensu sposób z odwróconą osmozą do oczka o takiej pojemności.
-Całkowite zużycie wody wodociągowej potrzebne do wyprodukowania 10L RO to 23L.(10L RO plus 13L.ściek). Opłaca się?? poza tym ...
-wydajność(czyste RO)-10L/52min. To życzę powodzenie. Znajdź inny, w domyśle lepszy sposób.

woody - 2013-05-20, 10:25

No to proponuje ze 3 beczki 220litrów i zbierać deszczówke z rynien
Elendil - 2013-05-20, 10:39

Calgon :crazy:
bumek - 2013-05-20, 10:42

Filtr RO ma jedną wadę to odpady na 1 litr wody o twardości 0 trzy litry idą do kanalizacji lub podlewania. Koszt takiego akwarystycznego ok 160-200 zł wydajność ok 200 litrów na dzień. Rozwiązanie które ja stosuje to kationit w formie wodorowej litr w necie kosztu ok 20 zł i starcza na zmiękczenie (w teorii) o 8 stopni 1000 litrów potem gdy się zapcha trzeba przepłukać 8% roztworem kwasu solnego. Oczywiście 1 litr nie starczy na całe oczko proces regeneracji by zajechał każdego. Ja mam 5 litrów kationitu, na początek po prostu wsadziłem do filtra w paru pończochach i co parę dni sprawdzałem parametry gdy twardość przestała spadać przelałem kwasem i od nowa w ten sposób zbiłem twardość wody z 19 do 8. Najszybszy sposób uzyskania miękkiej wody to wsypać kationit do wiadra zalać wodą i zamieszać bardzo dobrze najlepiej sprężonym powietrzem i po chwili mamy wodę o twardości 0. Proponuję poczytać w necie o kationitach w formie wodorowej oraz sodowej oraz tu http://www.zoolek.pl/inde...nity&id_lang=pl

pozdrawiam

jurek47 - 2013-05-20, 16:20

Rozważania na Nobla ,zbieram wodę deszczową i czasami robię podmianę w oczku i jest wystarczająco .Czy uważacie że jak dacie całe oczko wody miękkiej to ona taka już zostanie. Mam dwa pojemniki po 1000 litrów pod rynnami domu i dobry deszcz i są pełne . podlewam też ogródek.
ewa535 - 2013-05-20, 19:18

Dziękuję wszystkim za cenne wypowiedzi.
Rzeczywiście ta woda deszczowa jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem.
Niestety raczej nie dla mnie bo nie mam ani jednej rynny ! Mieszkam w zabudowie szeregowej i tak się składa, ze rynny maja sąsiedzi obok a ja ani jednej. Rynny dostatecznie szpecą im tarasy od strony ogrodu żebym jeszcze coś chciała kombinować pi ich stronie z trójnikami - na pewno zgody nie będzie.

Stąd moje kombinacje z innymi metodami.

woody - 2013-05-20, 19:30

może jakieś ozdobne donice ?? tylko zakleić dziurę odpływową lub połączyć ją z wężem do oczka.
woody - 2013-05-20, 22:45

miałem na myśli postawić gdziekolwiek ;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group