Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Technika - LAMPA UV

common - 2006-05-30, 19:08
Temat postu: LAMPA UV
Witam
Stoje przed problemem wyboru lapy uv do swojego oczka, oczko ok 15tys litrów jak narazie ryby ktore w nim zyja policze na palcach ok 10 ale w przyszlosci chcialbm aby bylo ich znacznie wiecej w sieci wyczytalem ze do takiego oczka wystarczyla by lampa ok 15W ale raczej sklanialbym sie do mocniejszej lampy ok 25W tak wiec prosiłbym o uswiadominie mnie czy dobrze mysle. Sugerowalem sie glownie tym iz lampy mniejszej mocy maja przepustowosc ok 3500l natomiast ta o ktorej ja mysle ok 7500l a chciałbym abym tym zasilana rowniez byla kaskada ktora mam zamiar stworzyc w najblizszej przyszłosci:). tylko zastanawiam sie czy nielepiej byloby kupic druga pompe do lampy uv poniewaz tak sobie mysle ze im wolnij woda bedzie przechodzic przez lampe tym lepiej. Kolejna sprawa to jaka ta lampe wybrac jesli chodzi o producenta, zywotnosc stosunek cena\jakosc. Z gory dziekuje za informacje i sadze ze teraz jak juz odnalazlem to forum bede starał sie dodawac cos od siebie jak i czerpac wiedze od doswiadczonych forumowiczów w tym ze pieknym temacie jakim sa oczka wodne. Pozdrawiam Michał

Bajbas - 2006-05-30, 21:00

Witam,
nie kombinuj z szybkością przepływu. Moc żarówki wskazuje ile wody lampa UV może naswietlić. Te parametry dopasowują producenci. Jak zmniejszysz ilość wody przepływającą przez lampę to tym samym jej oddziaływanie będzie mniejsze (w stosunku do wody, którą masz w oczku, choć tę, którę naświetlasz naświetlisz "super dokładnie"). Mówią, że by lampa była skuteczna woda w oczku musi być przegoniona przez lampę 2-3 razy w ciągu doby. Od tego by trzeba było wyjść. Potem jaka będzie wydajność pompy i wyjdzie jaka Ci jest potrzeba lampa.
Pozdrawiam.

PS.mam większe oczko a słabszą lampę :) Lampa jest fajna, choć na tych forach pogonią Cię za lampę. No i musisz mieć dobry filtr, który wyłapie ubite glony (a to osłabi przepływ i wróc do początku planowania)

nowis - 2006-06-02, 17:54

Właśnie tak czytam sobie to forum jakiś czas, może trochę wyrywkowo i wszędzie ganią za używanie filtra uv. Jeśli ktoś ma mały staw to rozumiem, że nie używa tego. Jednak ja mam pojemność jakieś 5 kubików, używam lampy uv, atutem jest czysty kolor wody (nie jest zabarwiona na zielono). Przez to rośliny i rybki są lepiej widoczne. 8)
AurorA - 2006-06-02, 18:31

Masz rację, kilka osób na forum uważa że woda zostanie wysterylizowana zabijająć wszelkie życie, co oczywiście nie jest prawdą. Sterylizowana jest tylko woda przepływająca przez lampę, a bakterie w oczku czy filtrze mają się dobrze. Stosowanie lamp uv zalecam głównie do małych i niedużych oczek (do 15 tys.l). W większych zbiornikach łatwiej wypracować równowagę i lampa może być zbędna.
killer1558 - 2006-06-02, 20:06

Ja też polecam ale z rozwaga ja stosuje ja w nagłych wypadkach jak w lecie jest za goraco i woda sie zaczyna zieleniec ,trzeba pamietac o tym ze po każdym razie zostaje nam kupa martwych glonów na dnie i dajmy na to po miesiacu mamy problem 2 razy wiekszy.Moim zdaniem: bo stosuje lampe samoróbke :) (polecam artykół tym co nie maja kasy na lampe oryginalna http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=349 ) byłby pomocny odkurzacz wodny ale tego nie sprawdziłem jeszcze brak kasy narazie kombinuje z torfem woda kryształ ,tylko mnie glony nitkowate mecza ale to mam od paru lat i nie wiem jak im dac rade
AurorA - 2006-06-02, 21:11

Lampę trzeba zainstalować przed filtrem, wówczas tam zbierają się glony. Przy zielonej wodzie oczywiście trzeba często czyścić filtr.
Mnie też męczą glony nitkowate :(

killer1558 - 2006-06-02, 21:23

AurorA bo ja do tego czasu stosowałem osobna pompe do uv ale moze masz racje zeby to polaczyc do filtra moze sprubuje dam znac jaki efekt ....ale te glony nitkowate to morduja mnie od lat :P
Pawel Woynowski - 2006-06-05, 20:33

killer1558 napisał/a:
AurorA bo ja do tego czasu stosowałem osobna pompe do uv ale moze masz racje zeby to polaczyc do filtra moze sprubuje dam znac jaki efekt ....ale te glony nitkowate to morduja mnie od lat :P

Witam,
Tylko zaszczep bakteriami filtr, przez lampę nie wejdą na złoża, a wchodzą z oczka. Ponadto będzesz musiał szczepić filtr bakteriami po każdym dłuższym niż 1 godzina wyłączeniu filtra biologicznego.

AurorA - 2006-07-08, 12:45

Żarnik wymienia sie co około 10 000 godzin - czyli spokojnie może pracować przez cały sezon.

czy lampę masz zastosowaną przed filtrem?

Romano - 2006-07-09, 08:22

Tak , zamontowana jest przed filtrem. Zanim ją włączyłem pozwoliłem zasiedlić filtr pożytecznymi bakteriami.
killer1558 - 2006-07-09, 13:01

lampa uv pomoze ci zlikwidowac zielona wode na jakis czas :P poniewaz glony które zostana zniszczone opadna na dno i po jakims czasie zakwit bedzie dwukrotnie wiekszy, no moze troszke przesadziłem ze 2 krotnie ale tak bedzie,lampa da sobie rade spokojnie, ale proponuje troszke mniej wody dac na nia jezeli jest połaczona pózniej do filtra :pa:
KoRcZuS - 2006-07-09, 15:23

killer1558 napisał/a:
lampa uv pomoze ci zlikwidowac zielona wode na jakis czas poniewaz glony które zostana zniszczone opadna na dno i po jakims czasie zakwit bedzie dwukrotnie wiekszy

Dlatego lampe montuje sie przed filtrem, tak by glony sie w nim zatrzymywaly.., Lampa poki bedzie wlaczona to woda bedzie krysztal, chyba ze nie wlaczymy na 2-3 dni to glony znowu zaatakuja. Ja wlaczam tylko na noc i jest ok.

Bajbas - 2006-11-24, 18:07

Po kilku miesiącach należy żarnik wyrzucić (bez względu czy świeci - przeważnie po 6 miesiącach, gdzieś na forum Arek też się na ten temat wypowiadał) a ponadto przeważnie lampy zarastają kamieniem. Jak szybko to zależy od wody, u mnie jest sporo kamienia już po dwóch tygodniach. Jak nie oczyszczę to szkoda prądu :x Ponadto jeszcze często potrafią przeciekać. Moja Aquel'ka podciekała już po kwartale, musiałem doszczelnić.

Wniosek, szukaj nowego żarnika, a instrukcja się nie przejmuj. Te promienie są bardzo szkodliwe dla oczu, ale można włączyć i zobaczyć czy świeci - oczywiście nie na oczy, w jakimś naczyniu, czy pudełku by zobaczyć czy jest charakterystyczna poświata.
A optymistycznie, jeśli miałaś ją dwa lata, a w drugim roku jej działanie było prawdopodobnie nikłe to znaczy, że lampa Ci nie jest potrzebna :)
:pa:
Bajbas

AurorA - 2006-11-24, 18:53

Większośc firm stosuje w swoich lampach żarniki Philipsa - ich skuteczność ocenia się na około 8 000 godzin, co daje 333 dni, a więc jakieś 11 miesięcy pracy non-stop. Lepiej ze żużytym żarnikiem udać się do sklepu elektrycznego niż do zoologicznego - wyjdzie taniej ;-)
JAREK G - 2006-11-24, 20:00

AurorA napisał/a:
ich skuteczność ocenia się na około 8 000 godzin, co daje 333 dni, a więc jakieś 11 miesięcy pracy non-stop

Czyli dwa sezony pracy w oczku także Halinka nie musisz się przejmować twoja lampa w tym sezonie była jeszcze sprawna :) .Czyścić faktycznie trzeba bo zachodzi kamieniem :( i traci swoją skuteczność. Jak odkręcisz lampę i włączysz ją do gniazdka to ona i tak nie świeci ma z boku taki mikrowyłacznik (który jest wciśnięty jak lampa jest zakręcona ), musisz go nacisnąć na chwilę i będziesz widziała czy żarnik się rozświetla, tak przynajmniej jest u mnie ja mam lampe Aquaszuta czwarty rok i nic nie przecieka :)

Bajbas - 2006-11-24, 20:33

Arek, jak to jest z żarnikiem:
http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=500 tam piszesz cyt."Żarnik wymienia sie co około 10 000 godzin - czyli spokojnie może pracować przez cały sezon."
Spokojnie sezon czy dwa (przecież lampa nie chodzi cały rok)?
Z kim nie rozmawiałem to mówią co sezon zmienić - taki pic sprzedawców by nakręcić sprzedaż czy też rzeczywiście skuteczność lampy spada?
Pozdr, Bajbas
PS. właściciel lampy UV po 1 sezonie :)

AurorA - 2006-11-24, 20:48

W zależności od tego jaki masz model lampy taka informacja powinna być w instrukcji.
Liczy się godziny nie sezony. Trudno mi powiedzieć czy skuteczność lampy spada po sezonie bo nie robiłem żadnych testów, ale skoro producenci podają czas pracy żarnika to zapewne dokładnie to zbadali. Dla lamp Tetrapond producent zaleca wymianę co około 8 000 godz. ale spotkałem sie kiedyś z lampą gdzie podane było 11 000 godz.

Sezon to pojęcie bardzo mgliste i może trwać 3, 6 albo i 9 miesięcy. :P

Bajbas - 2006-11-24, 20:59

Wiadomo, że nie chodzi cały rok. U mnie góra 4-5 miesięcy. Czyli mam na jeszcze na dwa lata . :brawo:
Wychodzi na to, że sprzedawcy naciągają (u nikogo nie chodzi zimą, a z Twoich wyliczeń wynika, że może chodzić przez 11 m-cy)
A tak zupełnie poważnie. Sądzę, że kamień to rzecz priorytetowa. Halina musi zajrzeć do niej i zobaczyć jaki jest ten tubus. Przy wodzie twardej kamień narasta bardzo szybko i jaka by nie była siła światła to efekt będzie żaden. Znam z autopsji :x
Nie mam czasu szukać w Internecie, ale np. lampę do projektora zaleca się wymienić jak ma połowę pierwotnej siły. Jeśli zużycie żarnika od Uv będzie podobne, to zalecenia sprzedawców są sensowne.
:pa: Bajbas

JAREK G - 2006-11-24, 21:29

Ja jak kupowałem nowy żarnik sprzedawca poradził mi żebym nie wyrzucał starega ( on działa tylko jego skuteczność jest w granicach 50% ) zakładał go do lampy na wiosnę powiedzmy kwiecień, maj później gdy nasłonecznienie jest największe włożył nowy i na jesień wrzesień pażdziernik znowu stary w ten sposób żywotność i sprawność tego nowego jest dłuższa :) i wystarczy na trzy cztery lata :roll:
AurorA - 2006-11-25, 00:04

Bajbas napisał/a:
Nie mam czasu szukać w Internecie, ale np. lampę do projektora zaleca się wymienić jak ma połowę pierwotnej siły. Jeśli zużycie żarnika od Uv będzie podobne, to zalecenia sprzedawców są sensowne.


Po upływie 8000 godzin sprawność żarnika zaczyna maleć i wówczas należy go wymienić. - to cytat z materiałów Tetry

Z kolei Aquael (stosujący żarniki philipsa) zaleca wymianę po 7 500 godz. przy czym zaleca pracę cykliczną w zależności od potrzeb (występowanie glonów)np. miesiąc działania-miesiąc przerwy - wówczas lampa może przepracowac i trzy sezony.

Maikler - 2006-11-25, 12:05

Ja w swoim filtrze mam u góry takie lekko przyciemniane szkiełko, przez które widać, czy lapa się świeci. Można sprawdzać ją na sucho. Tu chodzi o to, żeby się nie przegrzewała, także na tą chwilę, żeby sprawdzić czy świeci możesz wyciągnąć z wody. Co do żywotności to rzeczywiście 1 sezon działa wyśmienicie, w 2 już jest dośc słaba ale nadal działa.
AurorA - 2006-11-25, 14:08

Maikler napisał/a:
Dość duży wybór.


Znalazłem cztery - wszystkie bez zdjęcia, podania producenta i opisu do jakiej są lampy. Do każdej lampy jest inna żarówka i nawet jak liczba Wat się zgadza to nie oznacza że będzie pasować. Tez mam w ofercie żarniki do lamp uv, ale wiem że w sklepie elektrycznym można je kupić taniej. Trzeba tylko z sobą zabrać zużyty żarnik (a lepiej całą lampę) aby dopasować identyczny.

phalina - 2006-11-26, 17:46

zrobiłam zdjęcie opakowania ,prosze o opinie,czy można zwiekszać moc lampy?

AurorA - 2006-11-26, 18:34

phalina napisał/a:
prosze o opinie,czy można zwiekszać moc lampy?


Lepiej nie ryzykować. Statecznik lampy jest przeznaczony do danej mocy, choć są dopuszcalne drobne różnice. Np. w przypadku aquaela ten sam stetecznik używa się do lamp 5,9 i 11 W.

phalina - 2006-11-26, 20:01


Filtr i lampa jest firmy Pontec i napisano UVC7/11W czyli mogę włożyć i większą moc czy 7W wystarczy,piszą aby po 6000roboczogodzinach wymienić .Myślę ,że dwa sezony starczą jak na jedną lampe?
Lampa jest firmy PfG,nie wiem co za firma :?:

Maikler - 2006-11-26, 20:03

phalina napisał/a:
Filtr i lampa jest firmy Pontec i napisano UVC7/11W czyli mogę włożyć i większą moc czy 7W wystarczy,piszą aby po 6000roboczogodzinach wymienić .Myślę ,że dwa sezony starczą jak na jedną lampe?
Lampa jest firmy PfG,nie wiem co za firma

Możesz włożyć świetlówkę 7W albo 11W. Im większa moc tym lepiej ale tym droższa żarówka i wieksze koszty eksploatacji.

AurorA - 2006-11-26, 20:06

Maikler napisał/a:
Najlepiej jest, gdy lapma UV jest w filtrze po filtracji biologicznej i przed filtracją mechaniczną, dzięki czemu pożytecznie bakterie nie są zabijane a martwe glony są przefiltrowywane. Nie wiem, gdzie ją umieścić w Twoim wypadku. Może blisko filtra?


A jak to uzyskać praktycznie :?: :???: Przecież filtracja mechaniczna jest przed biologiczną. A tak wogóle to lampę uv zawsze się daje miedzy pompą a filtrem. :)

phalina - 2006-11-26, 20:11

Przez całe lato chodzi pompa i lampa na liczniku w garażu,przez miesiąc spaliła może za 5zł prądu -daj spokój jaki to kosz .A ile trzeba wydać na różne preparaty p/glonom.

U mnie lampa jest na wierzchu filtra i najpierw przepływa przez nią woda ,dopiero potem jest filtrowana przez woreczek ze słomą jęcznienną,woreczek z torfem i przez dwie gąbki ,pierwsza o większych oczkach ,druga o małych oczkach.Filtr nie jest duży ma może pojemność 30L,ale wody zielonej nie miałam ,teraz pokazują się zielone glony na kamieniach.Myślę ,ze jak podłączę lampe na wiosne,dam torf to szl...je trafi :)

Donvitow - 2006-11-26, 20:15

AurorA napisał/a:


A jak to uzyskać praktycznie :?: :???: Przecież filtracja mechaniczna jest przed biologiczną. A tak wogóle to lampę uv zawsze się daje miedzy pompą a filtrem. :)


Czyli mogę dokupić samą lampę i założyć zaraz za pompką ?

Maikler - 2006-11-26, 20:17

Cytat:
Czyli mogę dokupić samą lampę i założyć zaraz za pompką ?

Jak najbardziej. Taką lampe produkuje np. Gardena

AurorA - 2006-11-26, 20:32

Maikler napisał/a:
Cytat:
Czyli mogę dokupić samą lampę i założyć zaraz za pompką ?

Jak najbardziej. Taką lampe produkuje np. Gardena


Takie lampy produkują wszystkie firmy robiące akcesoria do oczek wodnych.
Należy ją dobrać w zalezności od pojemności oczka. Tu masz najpopularniejsze modele.

http://www.sklep.oczkowod...a-lampy-uv.html

Donvitow napisał/a:
Na wiosnę kupię A może lepiej zimą. i sprawdzę sposób z torfem/ mam górne oczko i tam go wsadzę/ Wodę mam w miare czystą ale glonów masa. W zeszłym roku musieliśmy wyplątywać jesiotry. Ale i tak się zaplątały na śmierć.


Niektórych lamp nie można zanurzać w wodzie - zwróć na to uwagę.
Lampa uv nic CI nie da na glony nitkowate - ona sprawia że zielona woda staje sie czysta.

Maikler - 2006-11-26, 20:34

AurorA napisał/a:
nic CI nie da na glony nitkowate

Niestety... ale pewnie coś kiedyś wymyślą. ;-)

AurorA - 2006-11-26, 20:43

marian napisał/a:
Ja mam problem odwrotny nie mam glonow ale za to mam od groma igiel sosnowych


A ja świerkowych :D

AurorA - 2006-11-26, 21:04

marian napisał/a:
A co na to glony jestem ciekawy czy Masz z nimi problem


A co to takiego te glony :P ;-)

JAREK G - 2006-11-26, 22:31

phalina napisał/a:
Lampa jest firm€y PfG,nie wiem co za firma

Ja tej firmy też nie znam :( lampe mam z Aquszuta, a żarnik philipsa i taki bym polecał
phalina napisał/a:
Filtr i lampa jest firmy Pontec i napisano UVC7/11W czyli mogę włożyć i większą moc czy 7W
Musisz sprawdzić dokładnie długość żarnika, bo im większa moc tym dłuższy żarnik i może nie zmieścić się do tuby
Donvitow napisał/a:
Myślałem że to musi być we wodzie. Ale jak nie to jeszcze lepiej. Mogę to podłączyć przed filtrem beczkowym.
U mnie tak jak u większości jest takie rozwiązanie i sprawuje się znakomicie :good:
Zauważłem że nie masz AurorA, w swojej ofercie lamp z aquaszut, coś z nimi nie tak :?: bo u mnie 4 rok bez zarzutu, a jeszcze jak kupowałem były najtańsze :)
Ja mam problem z igłami z modrzewia, ale za to jak ładnie pachnie koło oczka (jak z odświerzacza powietrza o zapachu leśnym) :hehe:

AurorA - 2006-11-27, 01:06

JAREK G napisał/a:
U mnie tak jak u większości jest takie rozwiązanie i sprawuje się znakomicie
Zauważłem że nie masz AurorA, w swojej ofercie lamp z aquaszut, coś z nimi nie tak bo u mnie 4 rok bez zarzutu, a jeszcze jak kupowałem były najtańsze


Aquael jest tańszy i moim zdaniem lepszy, ale jak znajdę czas dokładniej przeanalizuję ten dział - napewno obniżę ceny aquaela.

seba - 2007-03-21, 19:07

Tu masz materiał poczytaj


http://www.oczkowodne.net/technika.php#uv

marek3232 - 2007-03-21, 19:14

ale nadal niewiem w jakich godzinach i ile powinna pracowac lampa aby spełniała w 100% swoje zadanie :?
Ernest - 2007-03-21, 19:18

Moim zdaniem powinna pracować non stop,albo w ogóle.Jestem przychylny temu drugiemu rozwiązaniu :yess:
Bajbas - 2007-03-21, 20:48

marek3232 napisał/a:
Ja słyszałem ze 6-8 godzin dziennie wystarczy

to zależy, jaka lampa (moc), jak często będziesz zdejmował kamień (by trzymać jej właściwości), ile ryb, a ile roślin, jak nasłoneczniona woda. Jeśli wodę będziesz miał klarowną to wyłączaj. Jeśli nie będzie się robiła zielona, to nie włączaj. Tylko metoda prób i błędów. U mnie chodzi non stop, jest dopasowana do pompy, ale cały zestaw to grubo za mało (pod względem szybkości przepływu w stosunku do wielkości oczka). Dlatego traktuje ją jedynie jako tylko jedna z metod czyszczenia wody.
jackon napisał/a:
dla majacych nadmiar gotowki

Jacek to nie tylko kwestia nadmiaru gotówki, to kwestia założeń eksploatacyjnych. U mnie oczko robi za basen. A więc duża powierzchnia wody musi być wolna od roślin. I temat krótki - żadne naturalne czyszczenie nie załatwi czystej wody w 100%. Nie rezygnuje z naturalnych sposobów, ale nie widzę przeciwwskazań dla lampy UV. Równowagę mogę jeszcze wspomóc wybijając nadmiar ryb. Zostawię 11 (orfy plus para kolorowych karasi) na 25 m3. Ale mimo dużej redukcji, biorąc pod uwagę nasłonecznienie bez lampy, pompy ani rusz. Gdyby nie to patent prosty, dużo roślin, a mniej ryb i woda czysta. Tylko, że w tym się nie da kąpać. No i orfa nie ma gdzie pobrykać :)
Panowie, nie każdemu pomaga "lewatywa". Czasami potrzebne są "czopki". Nie radzicie wszystkim na jedną modłę!
Pozdrawiam, Bajbas

JAREK G - 2007-03-21, 21:45

Moim zdaniem jak zdecydowałeś się już na lampę UV to powinna ona pracować non stop do osiągnięcia krystalicznie czystej wody :) wtedy ewentualnie możesz wyłączyć i jak woda zacznie tracić swoją klarowność włączasz i pracuje non stop do osiągnięcia pożądanej czystości U mnie lampa pracuje non stop od maja do września (mam sporo ryb) będę w tym roku robił wszystko żeby ograniczyć pracę lampy, ale na pewno z niej nie zrezygnuje jak tylko woda zacznie robić się zielona :)
killer1558 - 2007-03-21, 22:16

tak jak Jarek napisał lampę włącz jak woda zielona a jak się oczyści wyłącz ,jak stosowałem lampę to na mojej , jest to samoróbka wystarczały góra 3 dni aby wodę doprowadzić do normy -lampa dużej mocy ;)
AurorA - 2007-03-22, 19:19

Też jestem zdania że lampa uv powinna pracować non-stop gdy woda jest zielona i powinna być wyłączana gdy wszystko jest ok. Takie zalecenia dają też niektórzy producenci. Najbardziej się przydaje wiosną.
AurorA - 2007-10-02, 20:13

webster napisał/a:
witam
mam tak pompa podaje wode do lampy z lampy do filtra i strumykiem do oczka,cierpliwosc juz sie skonczyla i kasa tez, moze ta uv jest do bani jak mowicie ze efekt powinen byc po 2 tyg. roslin tez niemam malo a ryb ok 10-15 szt. w tej wodzie to mozna sie mylic


w opisie tej aukcji jest podane że maksymalna pojemność akwarium to 300 litrów

może dlatego brak efektów

(pierwszy raz widzę produkt tej firmy i nic nie potrafię powiedzieć, cena super ale wygląda że to lampa akwariowa)

JAREK G - 2007-10-02, 20:24

AurorA napisał/a:

w opisie tej aukcji jest podane że maksymalna pojemność akwarium to 300 litrów

Kurde faktycznie nawet mi do głowy nie przyszło że lampa 11W może być do akwarium 300 l :-o ,a z drugiej strony max. przepływ 8000l/h :-o Coś tu jest nie tak ja mam lampę 11W i o ile dobrze pamiętam to zalecany zbiornik 9000- 10 000l i przepływ chyba 2500l/h :P
Ps to może i ja kiedyś dojdę tylko do roślinek :P mam czystą wodę ale na razie boje się wyłączyć tych wszystkich wspomagaczy :hehe:

AurorA - 2007-10-02, 20:39

JAREK G napisał/a:

Kurde faktycznie nawet mi do głowy nie przyszło że lampa 11W może być do akwarium 300 l :-o ,a z drugiej strony max. przepływ 8000l/h :-o Coś tu jest nie tak ja mam lampę 11W i o ile dobrze pamiętam to zalecany zbiornik 9000- 10 000l i przepływ chyba 2500l/h


lampy do akwariów sa inne od oczkowych dla przykładu aquael lampę Sterylizator UV AS - 11W zaleca do akwarium 450 l


a Sterylizator UV PS - 11W do oczka wodnego 10 tys litrów

zwróćcie uwagę ze lampy akwariowe maja symbol AS (aqarium sterilizer) a oczkowe PS (pond sterilizer ) ponadto akwariowe są tańsze

Bajbas - 2007-10-02, 20:50

AurorA napisał/a:
Sterylizator UV AS - 11W zaleca do akwarium 450 l

ja mam tę, a moje akwarium ma 20 m3 :P
To jak z pieprzem (z dzisiejszej wizyty w sklepie). Jeden jest Kamis, drugi Galeo, oba robi ta sama firma. Cena inna, produkt ten sam. Stary numer marketingowy.
Bajbas
PS. Czym mogą się różnić, żarnikiem - można zmienić, może wytrzymałością na ciśnienie wody (szczelnością?)

JAREK G - 2007-10-02, 20:58

Jak ktoś dobrze nie przeczyta to może się nieźle naciąć :???: , a swoją drogą ciekawe czym się tak naprawdę różnią :?: przecież i tu i tu żarnik 11W tylko w tej do akwarium nie jest podany przepływ
AurorA - 2007-10-02, 21:02

Bajbas napisał/a:
Czym mogą się różnić, żarnikiem - można zmienić, może wytrzymałością na ciśnienie wody (szczelnością?)


Nie przyglądałem się bliżej lampie akwariowej, ale jest ona sporo lżejsza więc różnice muszą być.

waga AS : 1.330 kg
waga PS : 1.866 kg

Bajbas napisał/a:
To jak z pieprzem (z dzisiejszej wizyty w sklepie). Jeden jest Kamis, drugi Galeo, oba robi ta sama firma. Cena inna, produkt ten sam. Stary numer marketingowy.



Jasne że często tak jest, koszyki do roślin wodnych które są w moim sklepie nie różnią się niczym od tych Gardeny i Oase (porównywałem) a cena razy 2 lub 3 a nawet więcej

Cytat:
Jak ktoś dobrze nie przeczyta to może się nieźle naciąć


wystarczy rzut oka, lampa do akwarium ma na opakowaniu fotkę akwarium a oczkowa oczko wodne

Niemniej pomyłki z pewnością się zdarzają bo tam gdzie kupuje lampy aquael mają 3 rodzaje lamp 11W i są na to wyczuleni aby dać odpowiednią cenę - widocznie nie raz się przejechali.

JAREK G - 2007-10-02, 22:46

Na pewno twoja lampa Bajbas, ma jakąś tabliczkę znamionową i jest tam napisany jaki to model lampy :P
Bajbas - 2007-10-03, 17:39

JAREK G napisał/a:
Na pewno twoja lampa Bajbas, ma jakąś tabliczkę znamionową i jest tam napisany jaki to model lampy
Ty masz łeb :) ale lampa w ogrodzie, ukryta. Zajrzałem do instrukcji obsługi i karty gwarancyjnej AS - 11 W. Czyli akwariowa. Zalecana wielkość akwarium 450 litrów u mnie 20 m3. I wszystko działa! Sądzę, że ważny szczegół to max. głębokość zanurzenia 1,5 m, co mogło powodować, że woda wchodziła do żarnika (lampa na zewnątrz, ale pompka daje pewne ciśnienie). Ale dałem swój kit i wyrzuciłem jedną uszczelkę (by woda jeśli nawet się dostanie, to mogła uciec) i wszystko jest OK.
:piwko: Bajbas

hepik - 2008-03-29, 16:02

Co o takiej lampie czy raczej firmie sądzić?
Lampa UV-C 11W - Lazur 11 W
177,00zł

AurorA - 2008-03-30, 00:25

Marka lazur to firma aqanurt z pod Poznania, robią trochę sami - głównie filtry ale głównie sprowadzają najtańszy sort z Chin. Cena bardzo atrakcyjna i żarniki tanie - to najtańsza wersja - w cenniku mam oznaczoną jako economy.

Prawdę mówiąć to cena jest podejrzana bo w cenniku hurtowym mam drożej, a na ich stronie kosztuje 224 zł
http://www.aquanurt.com.p...og&w=&d=3&d1=16

hepik - 2008-03-30, 05:01

Z tą ceną znalazłem na stronie pewnego sklepu internetowego,nie bedę dawał linka,by nie byc posądzonym o jakąś krecią kryptoreklamę.
Na zdjęciach sama obudowa robi wrażenie mniej wychuchanej niż np mercedesy Tetry.
A sam żarnik,jeśli nawet jakis chiński i przez to gorszy, to nawet po wymianie na philipowski z sklepów elektrycznych po jakimś czasie ,i tak dałby oszczędności...
Na razie mnie wkurza wiosenna zieloność ... i albo ją cierpliwie przetrzymam albo w końcu coś kupię.
Z drugiej strony po ścięciu potężnych klonów,które dotychczas zacieniały oko,kłopoty mogą być również przez resztę sezonu...

hepik - 2008-04-04, 06:06

Panowie!
Jak sprawdzić czy lampa świeci czyli działa?
Moja odpalona już prawie 48 godzin i różnicy nie widać(więc może nie warto przepłacać było ;) )
Moc 9 watt na 7-8 m3 to coś sie już powinno zadziać chyba...

AurorA - 2008-04-04, 15:52

hepik napisał/a:
Panowie!
Jak sprawdzić czy lampa świeci czyli działa?


jak to lampa aquael to gdy świeci sie dioda na zasilaczu znaczy się że działa. Niektóre lampy innych firm maja takie wzierniki które nie przepuszczają promieniowania uv że można sobie wizualnie zobaczyć czy świeci

JAREK G - 2008-04-04, 16:22

Hepik, lampa pomaga ale cudów nie czyni :P Jak chcesz się upewnić że żarówka święci a niemasz wzierników to w lampach aquaela jest magnetyczny włącznik i po wyjęciu musisz przyłożyć do podstawy magnes (np. z wirnika ) a w lampach aquaszut jest mikro wyłącznik i po wyjęciu żarówki z korpusem poszukaj tam takiej blaszki którą musisz przycisnąć :P
AurorA - 2008-04-04, 19:37

JAREK G napisał/a:
Hepik, lampa pomaga ale cudów nie czyni :P Jak chcesz się upewnić że żarówka święci a niemasz wzierników to w lampach aquaela jest magnetyczny włącznik i po wyjęciu musisz przyłożyć do podstawy magnes (np. z wirnika ) a w lampach aquaszut jest mikro wyłącznik i po wyjęciu żarówki z korpusem poszukaj tam takiej blaszki którą musisz przycisnąć


oczywiście trzeba przy tym pamiętać że na światło uv nie można patrzyć, jak są nam drogie nasze oczy bo może sie to źle skończyć- po to są właśnie te zabezpieczenia

andrzej - 2008-04-04, 19:51

u siebie mam założone bezbarwne (zbrojone) węże bezpośrednio przy lampie i w nocy widać jak świecą na zielono

pozdrawiam andrzej

judym - 2008-04-04, 20:30

hepik napisał/a:
Panowie!
Jak sprawdzić czy lampa świeci czyli działa?
Moja odpalona już prawie 48 godzin i różnicy nie widać(więc może nie warto przepłacać było ;) )
Moc 9 watt na 7-8 m3 to coś sie już powinno zadziać chyba...

Jak dla mnie to 9w do oczka jest za mała.Zielono widzę działanie tak małej lampy w oczku.

JAREK G - 2008-04-04, 20:33

9W dla oczka 7-8 m3 jest :good:
AurorA - 2008-04-04, 21:01

Ja zawsze zalecam większą lampę niż proponowana przez producenta - wtedy szybszy efekt wiec lampa krócej pracuje i żarnik na dłużej starcza, a koszt żarnika to około 1/3 ceny lampy.
JAREK G - 2008-04-04, 21:04

Tu masz Arek rację :good: zapomniałem że na "producentów" trzeba zawsze wziąć poprawkę :P
Gosia@ - 2008-04-05, 17:50

AurorA napisał/a:
hepik napisał/a:
Panowie!
Jak sprawdzić czy lampa świeci czyli działa?


jak to lampa aquael to gdy świeci sie dioda na zasilaczu znaczy się że działa. Niektóre lampy innych firm maja takie wzierniki które nie przepuszczają promieniowania uv że można sobie wizualnie zobaczyć czy świeci
A jak się dioda nie swieci?ale za to w żarówce się przy końcach taj, jakby na niebiesko sieciło, tzn, poświata jest
JAREK G - 2008-04-05, 18:48

Jak jest poświata na niebiesko to działa :good:
Gosia@ - 2008-04-05, 19:01

JAREK G napisał/a:
Jak jest poświata na niebiesko to działa :good:
Za to mi światełko nie działa przy włączniku ;) niezle, jak nie urok, to D4.

Jutro, wielki dzien. Zaczynam budowe nowego oczka :brawo: tylko mam problem z siłą roboczą. Nakupowałam browara, udka, kiełbaski, a ekipa zaczyna sie wykruszac :???:

AurorA - 2008-04-05, 22:35

Gosia@ napisał/a:
JAREK G napisał/a:
Jak jest poświata na niebiesko to działa :good:
Za to mi światełko nie działa przy włączniku ;) niezle, jak nie urok, to D4.


przeczytaj w instrukcji, nie wiem jaki to model, ale jak dioda nie świeci powinno sie wymienić żarnik

JAREK G - 2008-04-06, 09:44

Gosia@, Nie wiem czy Cię dobrze rozumiem , ale lampa jest tak skonstruowana że jak zdejmiesz obudowę to żarówka nie świeci (świeci tylko w zamkniętej i zakręconej obudowie ) , pisałem wyżej co trzeba zrobić żeby się upewnić tylko tak jak pisał Arek nie radzę patrzeć na promienie UV dlatego tak to jest zrobione że goła żarówka bez obudowy nie świeci :P
Gosia@ - 2008-04-06, 09:51

JAREK G napisał/a:
Gosia@, Nie wiem czy Cię dobrze rozumiem , ale lampa jest tak skonstruowana że jak zdejmiesz obudowę to żarówka nie świeci (świeci tylko w zamkniętej i zakręconej obudowie ) , pisałem wyżej co trzeba zrobić żeby się upewnić tylko tak jak pisał Arek nie radzę patrzeć na promienie UV dlatego tak to jest zrobione że goła żarówka bez obudowy nie świeci :P
Ja mam taka wyciagana z obudowy i jak jest ciemno, w nocy widac poświate przy końcu żarówki. Pisalam ze wtyczka do kontaktu ma taka diode, o której Pisał Arek i ta dioda nie świeci. Arek napisał, że wskazuje, to na wypalony żarnik, ale moja swietlówka jest nowozakupiona. Mogli mi sprzedac juz wypalona?była oryginalnie zapakowana
JAREK G - 2008-04-06, 12:57

Gosia@, jeszcze raz powtarzam jak wyjmiesz z obudowy to żarówka nie świeci ma specjalne zabezpieczenia jak chcesz sprawdzić musisz je obejść :P pisałem o tym wcześciej

"Jak chcesz się upewnić że żarówka święci a nie masz wzierników to w lampach aquaela jest magnetyczny włącznik i po wyjęciu musisz przyłożyć do podstawy magnes (np. z wirnika ) a w lampach aquaszut jest mikro wyłącznik i po wyjęciu żarówki z korpusem poszukaj tam takiej blaszki którą musisz przycisnąć :P "

Poświatę niebieską powinno być widać przez wzierniki jak masz zakręconą obudowę :)

Gosia@ - 2008-04-06, 17:25

JAREK G napisał/a:
Gosia@, jeszcze raz powtarzam jak wyjmiesz z obudowy to żarówka nie świeci ma specjalne zabezpieczenia jak chcesz sprawdzić musisz je obejść :P pisałem o tym wcześciej

"Jak chcesz się upewnić że żarówka święci a nie masz wzierników to w lampach aquaela jest magnetyczny włącznik i po wyjęciu musisz przyłożyć do podstawy magnes (np. z wirnika ) a w lampach aquaszut jest mikro wyłącznik i po wyjęciu żarówki z korpusem poszukaj tam takiej blaszki którą musisz przycisnąć :P "

Poświatę niebieską powinno być widać przez wzierniki jak masz zakręconą obudowę :)
Powiedz jeszcze jak mam zobaczyć, jak nie mozna patrzec na UV?qrcze, blaszki nie widziałam, zaraz jeszcze raz poszukam
JAREK G - 2008-04-06, 17:33

Gosia@, nie wiem jaką masz lampę ale jak aquaela to nie ma blaszki tylko musisz przyłożyć magnes , najlepiej daj fotkę , a jak spojrzysz ułamek sekundy a to wystarczy żeby się zorientować czy żarówka świeci to nic Ci nie będzie :P
Gosia@ - 2008-04-06, 17:36

JAREK G napisał/a:
Gosia@, nie wiem jaką masz lampę ale jak aquaela to nie ma blaszki tylko musisz przyłożyć magnes , najlepiej daj fotkę , a jak spojrzysz ułamek sekundy a to wystarczy żeby się zorientować czy żarówka świeci to nic Ci nie będzie :P
Nie, mam aqua szut, tak przynajmniej napisane jest na obudowie. Ide polookać, bo mi to spokoju nie daje.
JAREK G - 2008-04-06, 17:42

To powinna być taka cienka długa sprężysta blaszka , która po zakręceniu obudowy przyciska mikrowyłacznik , tak przynajmniej było w tych modelach z przed kilku lat , chyba że się coś ostatni zmieniło :P

Ps. Zrobiłem fotkę "blaszki" :P

Gosia@ - 2008-04-08, 11:14

[quote="JAREK G"]To powinna być taka cienka długa sprężysta blaszka , która po zakręceniu obudowy przyciska mikrowyłacznik , tak przynajmniej było w tych modelach z przed kilku lat , chyba że się coś ostatni zmieniło :P

Ps. Zrobiłem fotkę "blaszki" :P
Dzieki, cudne,a le ja niestety nie mam takiej blaszki. U mnie sie wyciaga sama zarówke z obudowy

JAREK G - 2008-04-08, 17:01

Ludzie nie wierzcie we wszystko dokładnie w to co pisze producent , jaszcze raz powtarzam lampa pomaga w utrzymaniu czystej wody , ale cudów nie czyni, muszą być spełnione jeszcze inne korzystne warunki :P Nie ma tak że jak już założysz lampę to na 100% masz czystą wodę, jest to tylko jeden z wielu środków do celu :)
Gosia@ napisał/a:

Dzieki, cudne,a le ja niestety nie mam takiej blaszki. U mnie sie wyciaga sama zarówke z obudowy
Gosia@, to daj fotkę, ale żarówka musi mieć jakąś oprawkę gdzie się ją montuje , na mojej fotce jest właśnie cześć tej oprawki , a blaszka jest obok tej zielonej kreski :P

Ps. Jednym z warunków są cudowne kamienie jasnogórskie ;)

monkeymonk - 2008-04-13, 22:19

pytanko do doswiadczonych wyjadaczy. na ile cienka warstwa osadu na kloszu lampy wplywa na jej skutecznosc? dzisiaj rozkrecilem lampe bo nie bylo widac efektow jej 2 tygodniowej pracy. spodziewalem sie kamienia a tu nic. tylko ten zielony osad. lampe wyczyscilem i czekam na rezultaty.
jak czesto czyscicie swoje lampy?

JAREK G - 2008-04-13, 22:24

Na pewno osad zmniejsza skuteczność działania promieni UV to od czasu do czasu możesz wyczyścić ja jakoś w zeszłym roku często nie czyściłem a to dlatego że odkąd mam zasilanie oczka woda deszczową zniknął problem kamienia :-D
ontario_ab - 2008-06-16, 18:33

u mnie po 2 tygodniach to o czym marzyłem - czysta woda...
viva lampa UV-C :yahoo:

lepi - 2008-06-19, 13:14

Jasne, że promieniowanie lampy UV uszkadza DNA co natychmiast prowadzi do niemożności rozwoju a dalej do śmierci mikroorganizmów.
Jasne też, że lampa UV nie powoduje poprawienia stanu wody sama z siebie - ona jedynie hamuje rozwój mikrusów, a coś z tymi naświetlonymi gostkami trzeba zrobić - tu potrzebny jest niebylejaki filtr.

Weź pompę o max wydajności > oszczekanej 1/2 kubatury oczka.
Weź lampę o maksymalnym przepływie > od max wydajności pompy.
Już w miarę panujesz nad tym, co Ci kwitnie w wodzie.

Teraz, za to wszystko wstaw filtr, a wiosną do filtra i wody np. trigger-3 i jest ok.

Ja przy 16 kubikach mam AquaCraft 11500, Lazur 72 W i PFX-UV12000.
W tym układzie wszystko jest super oprócz tego ostatniego - ów absolutnie się nie nadaje.
Lampka UV w tym filtrze, to chyba jednak na 3000 - max 6000 litrów (jak w cieniu a u mnie pełne słońce cały czas) ...

Choruję na BIOklar 60 ale nie trafiłem na nikogo kto BIOklara używał więc nie ma gdzie pogadać o wynikach.

Z lampą UV jest tak, że jak się przekroczy maksymalny przepływ, to tylko wyrzucone pieniądze, a jak przepływ jest ok, ale w stosunku do ilości wody jest nieduży, to też nic z tego. No i kwestia gdzie pompa - jak nie ma drugiej co miesza wodę w samym oczku, to pompa musi być stosunkowo wysoko, bo jak jest na dnie, to niestety...

U mnie obie lampy chodzą jakieś 3 tygodnie. Przejrzystość 110 cm i rośnie, ale wiosną był dwa razy trigger-3 (marzec i kwiecień) i przy drugiej dawce przez tydzień chodziła druga pompa 11500 jako gejzerek mieszając modę (przejrzystość spadła wtedy do mniej niż 10 cm). Od czasu właczenia lamp (a zwłaszcza 72 W) poprawa drastyczna.

Tyle moich doświadczeń z raptem dwoma lampami UV.

am00 - 2008-06-23, 10:29

Kupiłem lampę Lazur 18W i w instrukcji znalazłem, że nie należy jej zanurzać w wodzie. Wie ktoś dlaczego?
lepi - 2008-06-23, 10:52

am00 napisał/a:
Kupiłem lampę Lazur 18W i w instrukcji znalazłem, że nie należy jej zanurzać w wodzie. Wie ktoś dlaczego?


Dla bezpieczeństwa, bo cóż - było nie było prąd elektryczny może zrobić krzywdę.

Zobacz na oznaczenie IPxx. Mówi ono o stopniu szczelności obudowy (druga cyfra).

Żeby można zaryzykować umieszczenie coś w miejscu gdzie może nastąpić zalanie urządzenia, IP powinno wynosić conajmniej IPx7.

W łazienkach (patrz norma PN-IEC 60364) np. nad umywalką czy wanną albo brodzikiem, tam gdzie jest ryzyko powiedzmy zachlapania wodą, IP conajmniej IPx5 - popularne są gniazda bryzgoszczelne IP65...
Im dalej od krawędzi zbiornika z wodą, tym dopuszczalne IP niższe.

pozdro
lp
[/fade]

AurorA - 2008-06-23, 21:06

Lampy aquael'a są w pełni zanurzalne, choć trochę droższe.
JAREK G - 2008-06-23, 22:32

Z tym że nie ma takiej potrzeby żeby zanurzać lampę w wodzie absolutnie nie zwiększa to jej skuteczności :P
AurorA - 2008-06-23, 23:31

Czasem nie ma innego wyjścia, chodzi o maskowanie.
ontario_ab - 2008-06-24, 18:17

mam lampe aquael'a (zanurzalną ale koło oczka) i wiem, że jak podlewam ogród to nie muszę na nią uważać... i kolejny raz przyznaję, że działa jak trzeba
Masiu9 - 2008-07-07, 20:26

Witam :)
Właśnie się zarejestrowałem na forum, ale już jakiś czas czytałem, więc zaznaczam że nie zadaję pytania nigdzie nie szukając :)
Moje pytanie dotyczy świetlówki jaką można zastosować w lampie UV.
Dziś dostałem używaną świetlówkę która pochodziła z lampy owadobójczej(takiej jak u rzeźnika) i nie mam pojęcia czy można ją stosować do tego celu. Świetlówka jest firmy Philips, i ma moc 15W(to chyba jedyne dane jakie można na niej wyczytać) i co mnie dziwi nie jest przeźroczysta jak inne tylko biała.
Proszę o pomoc, pozdrowienia Maciej :)

JAREK G - 2008-07-07, 20:30

Ta się nie nadaję :?
Masiu9 - 2008-07-07, 20:48

Dziękuję za tak szybką odpowiedź :) W takim razie będę musiał zainwestować w taką przeźroczystą, albo na początek dosadzę więcej roślinek
kenol - 2008-08-02, 18:09

Witam wszystkich. Mam pytanie. Mam staw o pojemności 100 000 L ,ostatnio zrobiłem filtr korzeniowo-bagienny,przed filtrem korzeniowo bagiennym mam filtr z beczki 200 L (gąbka,mata japońska, flizelina, wata) z filtra z beczki woda wpada do filtra korzeniowo bagiennego (małe oczko 2,5m na 3m głębokość 25cm) z filtra woda spływa strumykiem (strumyk około 8m ,szerokość 50cm) do stawu. Zastosowałem pompe 9000L/h. No i moje pytanie czy przy takiej pojemności stawu i filtrze biologicznym jest sens zastosować lampe UV ???

Pozdrawiam wszystkich

AurorA - 2008-08-02, 20:09

Moim zdaniem bez sensu, choć znam przypadki że nawet w większych zbiornikach stosowane były całe zespoły lamp o bardzo dużych mocach. Pojedyncza lampa w zasadzie niewiele da, lepiej obsadzić ten strumień odpowiednimi gatunkami roślin i powinno być dobrze.
seedkris - 2008-08-03, 11:58

Dokładnie tak jak pisze AurorA. Korzenie roślin wodnych czy bagiennych są rodzajem substratu - podłoża - miejscem osiedlania się pożytecznych mikroorganizmów tlenowych. To właśnie te organizmy (bakterie) wychwytują z wody nadmiar składników - soli mineralnych.
momo - 2009-01-27, 09:49
Temat postu: Pytanie o żarnik
Witam jestem nowy.Mam pytanie o żarnik do lampy UV.Czym uszczelnia się żarnik po włożeniu do tuby i czy mogę zwiększyć mkoc żarnika z 9 na 11 W?jets to lampa AQUAEL. :yahoo:
Linek - 2009-01-27, 13:47

Ja mam taką lampę od wiosny tamtego roku i niczym nie uszczelniałem moim zdaniem jest ona tak zrobiona że niema prawa sie tam nic stać ja nie miałem żadnego problemu z lampą a żarnik, zwiększyłem moc z 11 na 18W i nic się nie działo,trochę żałuje bo mogłem nasadzić za tą kasę ładnych roślinek co likwidują glony było by to naturalne.W tym roku się przymierzam do obsadzenia oczka i jak zda to egzamin to odstawiam lampę na bok.Poszperaj po forum to znajdziesz rośliny które są już przetestowane przez dużą grupę osób z forum . :pa:
momo - 2009-01-27, 15:02

moja lampa ma dwa lata więc pora na zmiane żarnika i po jego wymontowaniu rozsypała się taka biała uszczelka co była między szklanym kloszem a oprawą
JAREK G - 2009-01-27, 17:03

Jak na mój gust to żarnik 11W nie wejdzie do tuby lampy 9W :???:
momo - 2009-01-27, 17:20

a co z uszczelką
JAREK G - 2009-01-27, 17:22

Pewnie musisz kupić nową albo coś dopasować
momo - 2009-01-27, 17:29

a gdzie to kupię
szopen - 2009-01-27, 19:12

Kompletną lampę (jest dość droga) kupisz w każdym szanującum się sklepie ogrodniczym handlującym akcesoriami do oczek wodnych. Na pewno w OBI, Praktikerze TESCO itp. Co do uszczelnienia to spróbuj taśmy teflonowej stosowanej przez hydraulików. Gdzie kupić - napewno jak zawsze najlepiej podpowie Ci Aurora.Pozdrowienia Antoni.
momo - 2009-01-27, 19:40

lampę mam kupićmuszę nowy żarnik to stare uszczelnienie to napewno nie byla taśma teflonowa
JAREK G - 2009-01-27, 20:15

Poszukaj w necie są sklepy co handlują częściami do lamp, filtrów i pomp
szopen - 2009-01-27, 21:56

Oczywiście, że oryginalnie była uszczelka gumowa lub silikonowa, której pewnie nie zdobędziesz. Doradzając taśmę teflonową miałem na myśli owinięcie nią gwintu korpusu lampy i nakręcenie nakrętki. Powinno być szczelne.
Mietek2141 - 2009-05-05, 09:45

Mam lampę Aquaszut, jakimś sposobem coś się rozszczelniło i do gniazda z żarówką dostała się woda- gniazdo się wypaliło :(( . Lampa oczywiście nie jest już na gwarancji - jest sens to naprawiać (jeśli tak to gdzie)?
W jaki sposób czyścicie swoje lampy z tego kamienia, jakaś chemia?

JAREK G - 2009-05-05, 14:46

Mietek2141 napisał/a:
W jaki sposób czyścicie swoje lampy z tego kamienia, jakaś chemia?
Gotowana woda z octem , albo można spróbować środkami usuwającymi kamień typu domestos. Co do naprawy chyba nie ma sensu :???:
melek - 2009-05-05, 14:56

Wyciśnij sok z cytryny, wszystko ładnie schodzi ;)
Mietek2141 - 2009-05-05, 15:24

A jakie jest wasze doświadczenie- na Alledrogo sprzedają jakieś lampy firmy SunSun czy lepiej przyinwestować (ponad 100 różnicy przy lampie o mocy 11W) w coś firmowego Aquael czy Aquaszut?
ontario_ab - 2009-05-05, 19:54

Mam Aquael i działa super jednak pękają króćce, na które zakłada się wąż czy rurę.
Pracowała w zasadzie miesiąc, a końcówki ukręciły się kiedy wykręcałem je by oczyścić całość. Plastik zupełnie marnej klasy. Króciec z wysyłką to ok. 18 PLN, mam nadzieję, że to wszystkie problemy, nie odpalałem w tym roku bo woda czysta. Co do oczyszczania wody to perfekcja.

luce1 - 2009-05-24, 08:51

Ja kupiłem lampę w zeszłym roku na jesień, ale zacząłem ją stosować dopiero w tym roku... też jestem bardzo zadowolony... włączam ją tylko w mocno słoneczne dni, a i tak mam przejrzystą wodę. Nie rozbierałem jej jeszcze więc nie wiem czy moje końcówki są wytrzymałe.
Szymon871 - 2009-05-24, 10:53

Mam pytanie czy taka lampa na 4000l wody w czoku jest dobra??


MOC
11 W

WIELKOŚĆ OCZKA WODNEGO
do 11 000 litrów

WEJŚCIE: KROĆCE (różne średnice węża)
3/4'' ~ 3/2''

WYJŚCIE: KROĆCE (różne średnice węża)
3/4'' ~ 3/2''

ŻYWOTNOŚĆ ŻARNIKA
8 000 h

WYDAJNOŚĆ PO PRZEPRACOWANIU 5000h
85%

MAX CIŚNIENIE WODY (bar)
0,3

Kosztuje 177 złotych.

JAREK G - 2009-05-24, 13:36

11W do takiego oczka to spory zapas , ale to nie przeszkadza lepiej mieć większą jak za małą :P
luce1 - 2009-05-24, 15:42

JAREK G napisał/a:
11W do takiego oczka to spory zapas , ale to nie przeszkadza lepiej mieć większą jak za małą :P


zgadzam się... nie musisz jej mieć włączonej 24h jeśli masz jakiś dobry filtr- oszczędzisz w ten sposób żarnik i prąd :-D

Szymon871 - 2009-05-24, 15:55

no filtr, samorób, 60 litrów, Aquael PFN 3500
art1234 - 2009-05-25, 11:51
Temat postu: A co sądzicie o tym
A ja mam taki pomysł i prosze o opinie

Chciałbym zrobić sam sobię lampę UV ze 40 W z żarówki w kształcie np litery w ale żeby było bezpiecznie to zastosowałbym transformator na 24 lub 12 V lampa nie byłaby zatopiona le pod pokrywą beczki zabezpieczona przed zapryskaniem przez wode np. zatopiona w szklanej tubie.
Teraz tylko pytanie czy sa takie zarówki 24 lub 12 W i czxy to zda egzamin?
(oprawke sobie bym też oczywiscie dokupił)
Art

lepi - 2009-05-25, 12:11
Temat postu: Re: A co sądzicie o tym
art1234 napisał/a:
A ja mam taki pomysł i prosze o opinie

Chciałbym zrobić sam sobię lampę UV ze 40 W z żarówki w kształcie np litery w ale żeby było bezpiecznie to zastosowałbym transformator na 24 lub 12 V lampa nie byłaby zatopiona le pod pokrywą beczki zabezpieczona przed zapryskaniem przez wode np. zatopiona w szklanej tubie.
Teraz tylko pytanie czy sa takie zarówki 24 lub 12 W i czxy to zda egzamin?
(oprawke sobie bym też oczywiscie dokupił)
Art


pamiętaj, że promienników UV-C nie podłączysz ot tak jak zwykłą żarówkę np. pod transformator...
ich zasilanie musi zawierać statcznik elektromagnetyczny (dławik) i zapłonnik (starter), przy promiennikach bodaj od 18W w górę...

lepi

art1234 - 2009-05-25, 13:16
Temat postu: O
Otym nie wiedziałem ale czy to jest już np. w oprawce i gdyby to np. wsadzić w jakiś "słoik" wodoszczelny?
Art

lepi - 2009-05-25, 18:01
Temat postu: Re: O
art1234 napisał/a:
Otym nie wiedziałem ale czy to jest już np. w oprawce i gdyby to np. wsadzić w jakiś "słoik" wodoszczelny?
Art


Są różne rodzaje oprawek (gniazd) pod promienniki.
W samej oprawce nie ma nic - tylko styki, bez względu na to, pod jaki trzonek promiennika dane gniazdo jest przeznaczone (np. G13, G23, 2G11).
W niektórych trzonkach promienników wmontowany jest zapłonnik (starter), a więc "pół sukcesu" - wtedy potrzebny jeszcze tylko odpowiedni statecznik, a ten to zazwyczaj zalane żywicą ekstra "pudełko", coś jak zasilacz...

Jeśli nie chesz gotowej lampy, to możesz zbudować, trzeba zrobić zakupy raptem w 2 sklepach i masz to co Tobie potrzebne, ale tak jak planowałeś - raczej nie kombinuj.

lepi

JAREK G - 2009-05-25, 19:55

art1234, Killer ma lampę samoróbkę :P przeczytaj TO i TO
art1234 - 2009-05-25, 20:22
Temat postu: dzięki
dzięki chłopaki :)
tu zawsze można na kogoś liczyć
Art ;)

ewa535 - 2009-07-07, 12:32

Witajcie !
pradżcie proszę jaką kupić lampę uv do mojego oczka i gdzie ją kupiuć najtaniej

pojemność 1800 l./ 1700 l.
lustro wody 6 m2
pompa aguel 2500
pompa zanurzona 55 cm od lustra wody tłoczy wodę do kaskady na długości 3m. - kaskadę o wys. 60 cm. ( nie wiem czy to potrzebne ale podaje wszystkie parametry) - wąż 3/4 cala

drugi wąż 1/2 cala o długosci 4 m. tłoczy wode do filtra przelewowego.

( a woda mętna i zielonkawa :(( )

wdzięczna za porady
ewa

AurorA - 2009-07-07, 12:38

moim zdaniem wystarczy 9w
http://www.sklep.oczkowod...ow-euv-009.html
najtańsze są chińskie ale ja bym nie ryzykował

lampy mają uniwersalne końcówki wiec podstawowe średnice wężów podłączysz bez problemu

ewa535 - 2009-07-07, 12:44

On jest na 8 tys litrów a ja mam niecałe 2 . Musi byc taki duży?
Bo może troche mniejszy byłby tańszy? Moje przyjechane dziecko (25 lat) doprowadza mnie powoli do bankructwa (z mojej miłosci i woli oczywiscie ;)

AurorA - 2009-07-07, 12:54

Ewa im mocniejsza tym lepiej i oszczędniej - musi krócej pracować by zlikwidować zakwit- oszczędzasz na prądzie i na żarnikach które nie są tanie.
Lampa 5W do niczego się nie nadaje i wycofałem je już ze swojego sklepu, różnice w cenie są nieduże i 9W to absolutne minimum, a jeszcze lepiej 11 W.

a te zalecenia producentów to wielka ściema- jak się nie sprawdzi to powiedzą Ci że zalecenia dotyczą oczka bez ryb itp

ewa535 - 2009-07-07, 13:21

JARZE, tzn. że tą lampe sie włacza raz na jakiś czas? ja myslałam,że ją sie montuje pod wodą gdzieś za pompą i że ona pracuje cały czas podobnie jak pompa?
lepi - 2009-07-07, 13:33

jak to często gęsto bywa ;) AurorA ma rację...

Zwróć uwagę, że różnice w cenie lamp danego producenta między np. 9 a 11W albo 11 a 18W nie są takie wielkie.

Ja bym namawiał na 11 albo 18W.

U mnie lampa chodzi w zasadzie cały czas, ale - tak jak AurorA napisał - wcale tak nie musi być. Wystarczy parę godzin na dobę...

Jeszcze jedno - większość lamp montuje się POZA OCZKIEM a nie pod wodą..

Poza tym, co AurorA napisał o czasie pracy potrzebnym do likwidacji glonów dochodzi jeszcze jedna rzecz - żarniki z czasem tracą na wydajności! Sądzę, że gdybyś wzięła 18W, to żarnik mógłby skutecznie pracować u Ciebie nie dwa sezony, a lekko cztery, albo i lepiej bo w końcu przy takim naddatku mocy nie będziesz włączała tego 24h na dobę przez 6-7 miesięcy...

lepi

AurorA - 2009-07-07, 18:40

Cytat:
tzn. że tą lampe sie włacza raz na jakiś czas? ja myslałam,że ją sie montuje pod wodą gdzieś za pompą i że ona pracuje cały czas podobnie jak pompa?
_________________


lampe włączasz gdy woda zielenieje, a gdy się wyklaruje śmiało wyłącz - po co ma chodzić "na pusto"

ontario_ab - 2009-07-07, 18:47

właśnie tak robię, w tym roku lampa chodziła wszystkiego razem może 20 dni max.
szopen - 2009-07-07, 21:47

U mnie lampa 11 Watowa przy oczku 5 000 litrów pracuje non stop przez cały sezon. Może nie potrzebnie, ale nie wyłączam jej, bo pracuje na jednym obwodzie z pompą. Lampa jest bezpośrednio na wlocie do filtra, gdzie woda rozproszona spada na gąbkę, po czym dapiero na kolejne warstwy filtracyjne. Pomimo tego, że woda w oczku jest optycznie bardzo czysta, to jednak gąbkę muszę czyścić średnio co dwa, trzy dni, bo cała górna powierzchnia gąbki jest zaklajstrowana zielonym szlamem. Myślę, że ten szlam to właśnie ubite lampą, glony.

Pozdrawiam Antoni !!

Ratownik007 - 2009-08-07, 12:42

Zadam banalne pytanie, nie gańcie mnie za to ale jakoś nogdzie nie znalazłem odpowiedzi. Czy taka lampa uv jakie śa oferowane w na alledrogo czy innnych sklepach w necie posiada włąsną pompkę? czy taka lampa sama pompuje wode która przepływa wewnątrz lampy? Czy konieczne jest dodatkowe urządzenie-pompka- które tą wode bedzie tłoczyło do lampy?
Elendil - 2009-08-07, 13:03

Lampa to samodzielne urządzenie i musi być zasilane wodą z pompy. Czasem można kupić zestawy lampa + pompa albo lampa + filtr + pompa. Cena za zestawy oczywiście idzie w górę z każdym dodatkowym elementem.
chojnask - 2009-08-11, 10:05

wykonałem taka lampę samemu o mocy 55 wat oczko wodne mam 5500 litrów przez dwa tygodnie jak bylem na wakacjach woda nie była wo gole filtrowana wiec wyobraźcie sobie jaka była po moim powrocie jak oczko jest prawie cały czas nasłonecznione nie myło zdanych ryb ani roślin po powrocie podłączyłem lampę do pompy o wydajności 2000 litrowa na godzien i po tygodniu pracy woda uzyskała idealna przejrzystość :victory: :victory:
taniw - 2009-08-11, 11:01

chojnask napisał/a:


Wysłany: Dzisiaj 11:05
wykonałem taka lampę samemu o mocy 55 wat oczko wodne mam 5500 litrów przez dwa tygodnie jak bylem na wakacjach woda nie była wo gole filtrowana wiec wyobraźcie sobie jaka była po moim powrocie jak oczko jest prawie cały czas nasłonecznione nie myło zdanych ryb ani roślin po powrocie podłączyłem lampę do pompy o wydajności 2000 litrowa na godzien i po tygodniu pracy woda uzyskała idealna przejrzystość
Po Polskiemu to całkiem zrozumiałe.
ontario_ab - 2009-08-11, 13:22

taką lampą w takim oczku to wyjałowiłeś wodę, jeśli nie masz koi to lampę należy traktować jako doraźną walkę z glonami, a nie metodę filtracji. Podłączyłeś lampę do pompy, a filtr za tym postawiłeś ? bo nic nie piszesz na ten temat....
chojnask - 2009-08-11, 13:42

no oczywiście ze filtr był w tym wszystkim myślałem ze to logiczne i nie muszę o tym pisać a to ze woda sie wyjałowi to i tak za bardzo mi na tym nie zależy bo oczko i tak nie jest jeszcze skończone a ja robiłem test skuteczności lampy
ewa535 - 2009-11-18, 16:01

Powiedzcie Kochani czy lampa ma jakąś własciwą jej pozycję ? Czy dla jej pracy nie jest ważny pion czy poziom a może ukos a jedynie właściwe połączenie wlotu i wylotu ?

Pytam, bo w oryginalnym zestawie moja lampa miała swoje miejsce na pokrywie górnej filtra w pozycji poziomej. Wlot i wylot wody był jakby u jej boków. Gdybym chciała to ustawienie zmienić tzn dać ją z boku pudła filtra w pionie ( z góry wlot , dołem wylot) nic się jej nie stanie? Tak mi lepiej pasuje , bo pokrywa zostanie wtedy płaska i mogę ja przykryć kamienną płytą dla zamaskowania .

Jesli to gdziś było to sorry, bardzo się cofnęłam w tym temacie ale na razie nic.

silpe - 2009-11-18, 20:19

Nie ma znaczenia na jaka pozycje sie zdecydujesz ;)
maruder - 2009-11-19, 15:09

Ogólnie, pozycja raczej ma spore znaczenie... :-D nawet lampy względem strumienia ;)
ewa535 - 2009-11-19, 22:51

A se jaja chłopaki robicie!
A ja tu sie zimową porą wzięłam za produkcję filtrów i teraz dalej głupia jestem

silpe - 2009-11-20, 19:52

Tak jak napisalem --pozycja nie ma znaczenia :pa:
fotos88 - 2010-02-15, 23:54

muszę sie pochwalić :)

jestem w trakcie budowy lampy UV 40W relacja prawdopodobnie w weekend jak znajdzie trochę czasu

co myślicie o lampach samoróbkach ?

ontario_ab - 2010-02-16, 08:31

ktoś już na forum to robił, nie pamiętam kto...
uważaj na szczelność kolego i pamiętaj, że to światło szkodzi ludziom i zwierzętom !

JAREK G - 2010-02-16, 15:42

Cytat:
ktoś już na forum to robił, nie pamiętam kto...
Marek zwany Killer :P http://forum.oczkowodne.net/viewtopic.php?t=607
fotos88 - 2010-02-16, 23:27

tak tak wiem :)
ontario_ab - 2010-02-17, 09:28

na 20m3 40wat lampa ? :) no ostro...
ja na 18m3 zamierzam nadal używać mojej 11W, przy 8m3 spisywała się znakomicie

fotos88 - 2010-02-17, 10:29

uruchomię ją na kilka godzin i zobaczę efekt :) będzie wpięta pod inną pompę niż ta która jest podłączona do strumienia wiec wydajność będzie dość doża
ontario_ab - 2010-02-25, 15:48

fotos88, jaki zastosowałeś statecznik ? muszę kupić taki do swojej lampy !
fotos88 - 2010-02-25, 22:18

ontario_ab napisał/a:
fotos88, jaki zastosowałeś statecznik ? muszę kupić taki do swojej lampy !


jutro wykonam pełną foto relacje :) dziś już idę spać jutro na 5 do pracy

ontario_ab - 2010-02-26, 09:51

czy ma ktoś schemat lampy UV Aquael 11W ? Nie wiem czy jedynym elementem oprócz lampy i zasilacza jest statecznik czy jeszcze coś tam jest...
Elendil - 2010-03-05, 07:59

A ja mam takie pytanie: mam trochę wolnych środków z przeznaczonych na oczko i pomyślałem, że kupię lampę tak na wszelki wypadek, niech będzie awaryjnie pod ręką. Mam filtr ciśnieniowy Extreme 8 przystosowany do montażu lampy wewnątrz, z tym że lampa montowana w nim jest za filtracją mechaniczną. Kupować taką do kompletu i montować w środku czy kombinować coś innego i zamontować na wężu pomiędzy pompą a filtrem?
JAREK G - 2010-03-05, 17:34

Elendil napisał/a:
mam trochę wolnych środków z przeznaczonych na oczko
Fajnie masz :P A co do lampy jak już masz kupować to ja bym dał przed filtrem :)
szopen - 2010-03-05, 19:46

No jasne, że przed filtrem, a to dlatego, żeby do filtra trafiały glony już kaput. :((

Pozdrawiam Antoni !!

KOImark - 2010-03-05, 20:14

a ja bym dał za filtrem :-D
ontario_ab - 2010-03-05, 20:16

Marek, zaskoczyłeś mnie teraz ! Dlaczego za ? :???:
KOImark - 2010-03-05, 20:24

To proste Arku,
Po pierwsze
-woda sterylizowana przez UV ma mieć jak najmniej stałych zanieczyszczeń
Po drugie
-sama tuba kwarcowa UVki zmniejsza cyrkulację wody i obciąża pompę zmniejszając znacznie jej wydajność

Są dwie szkoły jedna za filtrem druga przed filtrem

Trzeba tylko sobie odpowiedzieć na jedno zasadnicze pytanie?
Jaki system chcesz mieć w zbiorniku? grawitacyjny? czy antygrawitacyjny?

jeśli grawitacyjny to tylko z za filtrem jeśli anty to to przed filtrem

JAREK G - 2010-03-05, 20:53

Tak jak napisał KOImark, w większości to system filtracji "decyduje za nas " gdzie możemy umieścić lampę UV. W systemie grawitacyjnym nie ma możliwości technicznych żeby umieścić lampę przed filtrem i między innymi dlatego użytkownicy takich systemów chwalą to rozwiązanie :P Elendil akurat jest w dobrej sytuacji bo ma system filtracji ciśnieniowy i w zasadzie może umieścić lampę UV gdzie chce :)
Trzeba wziąć jeszcze pod uwagę że mało kto z użytkowników tego forum ma zasilanie filtra przez spust denny ( wszystko jedno czy grawitacyjnie czy ciśnieniowo ) I tu się zgadzam z KOImark, że zanieczyszczenia pobierane z dna mogą dość mocno zanieczyszczać lampę umieszczona przed filtrem a nawet doprowadzać do jej całkowitego zapchania :-(

KOImark - 2010-03-05, 21:14

Jarku też nie do końca prawda bo można mieć grawitacyjny system a lampę UV zapodać na oddzielnym obiegu z inną pompą np nie ciągnącą z botton drain a skimmera i po skimmerze dać baki shower a przed nim UV tak też się robi.

Wiesz naprawdę jest masa sposobów trzeba tylko dbać by nie zasyfić UVałki i to wszystko i nie obciążać niepotrzebnie głównej pompy. :piwko:

JAREK G - 2010-03-05, 21:19

Oczywiście masz rację :) ale mówiliśmy o jednej obiegu , jednej pompie i lampie wpiętej szeregowo
Ps. Wcześniejszy post edytowałem i nie skończyłem pisać zanim na niego odpowiedziałeś :)

AurorA - 2010-03-05, 23:06

Generalnie lampa uv zawsze za pompą.
Filtry przelewowe czy grawitacyjnie mogą być zasilane grawitacyjnie- czyli pompa wypompowuje wodę z ostaniej komory a napływa do pierwszej grawitacyjnie, lub pompa tłoczy wodę do pierwszej komory a wypływa grawitacyjnie.

A w filtrach ciśnieniowych lampa jest zawsze na końcu - na wylocie.

Elendil - 2010-03-06, 08:27

JAREK G napisał/a:
Elendil akurat jest w dobrej sytuacji bo ma system filtracji ciśnieniowy i w zasadzie może umieścić lampę UV gdzie chce :)


Tak, tylko się zdecydować nie może... :?
Bo z punktu widzenia oczyszczania najlepiej jak lampa między pompą a filtrem. Jednak hamuje to znacznie wodę ze względu na mały przekrój lampy a wiadomo, że ciśnieniówki muszą mieć odpowiedni napływ, żeby optymalnie filtrowały. A ja dopasowałem pompę do filtra bez uwzględniania przeszkód po drodze.
Z drugiej strony w przypadku montażu UVki w tym filtrze, wkłada się w dość szeroką tubę sam element świecący i nie powinno mieć to wpływu na przepływ wody ze względu na duży przekrój. Ale wiadomo, że w takiej sytuacji cały padły syf popłynie dalej...

Bolekso - 2010-03-06, 11:09

Żeby ocenić sytuację podaj średnicę wewnętrzną wlotu i wylotu z filtra oraz średnicę wewnętrzną króćców (przyłączy) na lampie. Lampa na wylocie pracuje sprawniej bo UV nie jest tłumione przez brudy z oczka zatrzymane w filtrze.
Pozdrawiam ! Bolek

Elendil - 2010-03-23, 14:54

Wszystko mam połączone wężami 3/4 na kroćcach o takiej właśnie średnicy. Dwa dodatkowe pytania.

1. W tym roku będę kombinował z rozdzieleniem wody po wyjściu z filtra i tak myślałem, czy na ujściu jednego, które będzie wpadać bezpośrednio do oczka nie zamontować jakiejś samodzielnie wykonanej konstrukcji filtrującej z pociętych kawałków geowłókniny, maty oraz żwirku/keramzytu, upchanych w worek, umieszczonej w oczku, która wychwyci farfocle zdechłego glona?

2. Czym różnią się lampy UV Aquael PS-9W od Aquaszut Reflex 9W poza ceną? Z wyglądu i z parametrów wychodzi, że to ten sam model...


I jeszcze jedno: rozumiem, że przy montażu tych lamp w filtrze montuje się same bebechy czyli żarnik z korkiem, bez obudowy? :P

JAREK G - 2010-03-23, 15:40

Elendil napisał/a:

2. Czym różnią się lampy UV Aquael PS-9W od Aquaszut Reflex 9W poza ceną
W lampach Aquaela jest lustro odbijające promienie UV przez co niejako zwiększa się skuteczność działania lampy, w lampach Aqua Szut kiedyś takiego lustra nie była , ale być może teraz w tych "reflex" ( wskazuje trochę na to nazwa ) lustro też już jest .
Elendil napisał/a:
rozumiem, że przy montażu tych lamp w filtrze montuje się same bebechy czyli żarnik z korkiem, bez obudowy?
:-o Nic mi o takim czymś nie wiadomo i jest to raczej niemożliwe :???: Lampy te są zabezpieczone i bez obudowy nie "zaświeci ci nawet żarówka " , aczkolwiek mogą być całe zanurzone w wodzie ale z obudową :)
ontario_ab - 2010-03-23, 15:43

moja aquael PS-11w świeci bez obudowy, powiem więcej świeci nawet bez statecznika :hehe:
Bolekso - 2010-03-23, 16:32
Temat postu: Pytanie
Mam Uv 11 watową, czy będzie prawidłowo działać z żarnikiem 7 wat ? Oczywiście zrozumiałe jest że będzie mniej skuteczna.
Pozdrawiam ! Bolek

Elendil - 2010-03-23, 17:00

JAREK G napisał/a:
Lampy te są zabezpieczone i bez obudowy nie "zaświeci ci nawet żarówka " , aczkolwiek mogą być całe zanurzone w wodzie ale z obudową :)

Z tego co wyczytałem w necie to są one nawet sprzedawane w kompletach z filtrami serii Extreme. Ja mam Extreme 8 i jest tam miejsce na włożenie lampy. Lampa jest w nim montowana od góry na środku, tam gdzie widać wkręcany korek na foto poniżej:

Montowanie lampy w całości z obudową jest chyba nawet niemożliwe z technicznego punktu widzenia bo jak wymusić przepływ przez UV... Nie wyobrażam sobie upakowania tam lampy w całości.

JAREK G - 2010-03-23, 20:19

Nie znam tego filtra, dlatego nie będę się upierał , ale wydaje mi się że jednak pakujesz do filtra lampę z obudową, zmieniasz tylko zaślepkami które to lampa posiada wylot wody w innym miejscu ,prawdopodobnie dołem . Poczekamy może ktoś mądrzejszy się wypowie, albo może Arek ma taki filtr w sklepie :)
PS. Co do schematu to zamieściłeś akurat sposób czyszczenia filtra a nie jego zasilania :P

Elendil - 2010-03-23, 21:01

JAREK G napisał/a:
Poczekamy może ktoś mądrzejszy się wypowie, albo może Arek ma taki filtr w sklepie :)

Też czekam, że coś wyjaśni, bo ma te lampki i filtry na składzie...
JAREK G napisał/a:
PS. Co do schematu to zamieściłeś akurat sposób czyszczenia filtra a nie jego zasilania :P

Wiem, wziąłem pierwszy obrazek z ich strony jaki mi się rzucił w oczy. Chodziło mi tylko o pokazanie umiejscowienia lampy w filtrze.

JAREK G - 2010-03-23, 21:16

Elendil, Jak masz filtr Extreme 8 to sprawdź sam bo może filtr jest tak zbudowany że w środku zastępuje obudowę lampy :???:
Tak przy okazji to ciekawi mnie jak jest wyprowadzony kabel elektryczny z filtra i jak jest to uszczelnione bo na tym rysunku jest to dość niejasne
Ps. U Arka w sklepie nie widziałem tego filtra

AurorA - 2010-03-23, 22:10

Nie, ja wycofałem filtry Aquaszut i nie znam tego modelu, generalnie jednak do filtrów są inne lampy niż te kupowane luzem. Jeśli to filtr ciśnieniowy to żarnik jest w takich filtrach osłonięty kwarcową osłoną- coś na kształt słoika który się montuje na uszczelce.
Elendil - 2010-03-24, 06:15

JAREK G napisał/a:
Jak masz filtr Extreme 8 to sprawdź sam bo może filtr jest tak zbudowany że w środku zastępuje obudowę lampy :???:


Sprawdzę jeszcze dokładnie popołudniu ale z tego co pamiętam, to przez środek filtra idzie aluminiowa tuba pomalowana czymś błyszczącym wyprowadzająca wodę ze złoża biologicznego

JAREK G napisał/a:
Tak przy okazji to ciekawi mnie jak jest wyprowadzony kabel elektryczny z filtra i jak jest to uszczelnione bo na tym rysunku jest to dość niejasne


https://sklep.aquael.pl/wcsstore/AquaelB2C/upload/Grafika/Instrukcje/01498_01499.pdf
na stronie 3 jest schemat tej lampy i mi się wydaje, że do filtra wkłada się tylko elementy od nr 7 do 11.

AurorA napisał/a:
Nie, ja wycofałem filtry Aquaszut i nie znam tego modelu,


A to sorry, byłem przekonany, że widziałem u Ciebie w sklepie jakiś czas temu :oops:

ewa535 - 2010-04-21, 07:32

Woda mi sie zrobiła bardzo , bardzo krytształowa. Może teraz wyłaczyć juz lampę UV. ( chodza w końcu dwa filtry a i rosliny zaczynaja szaleć)Czytałam ,ze są dwie szkoły w tej kwestii. Która najbardziej praktyczna ?
ontario_ab - 2010-04-21, 07:56

Ewa, u mnie też...
mam to czego oczekiwałem. Myślę żeby poczekać jeszcze 1-2 dni i wyłączyć.
W każdej chwili przecież można wpiąć lampę do kontaktu. Lampa zabija inne pasqdztwa też, nie tylko glony więc o tej porze roku jak najbardziej wskazane by działała.

Elendil - 2010-04-21, 08:32

U mnie działa póki co takim trybem: 2 tygodnie ON, 2 tygodnie OFF. W sobotę kończy się pierwszy pełny obieg i będzie znowu włączona od niedzieli.
JAREK G - 2010-04-21, 15:02

ewa535 napisał/a:
Może teraz wyłaczyć juz lampę UV.
Nie ma się co nawet Ewa zastanawiać , tylko wyłączaj . Ja wyłączyłem już dwa lata temu :P i na razie nie ma potrzeby jej odpalać :) Jak masz dobre filtry i rośliny to może więcej jej już nie włączysz, bo jak woda kryształ to i po co :-D
art1234 - 2010-04-29, 11:12
Temat postu: Mam takie pytanie
Mam takie pytanie może ktoś wymysli co innego niż to co mi się kołacze po głowie.


U Arka w sklepie sa żarówki uv i jest 18 W za 55 zł. Jak moznaby było ta żarówkę razem z oprawką oprawić (czym jaką substancją zalać) żeby za ok 100 zł zrobić sobie lampę która mogłaby być w wodzie (sama świetlówka powyżej oprawki jak sądze może być w wodzie bo to jest szkło) no i dobrze by było zeby jeszcze miała uziemienie bo mam wyłacznik różnicowy i żeby też dzialał z tą lampą - byłaby to konstrukcja jednorazowa na 2 lata :-D

Art

ontario_ab - 2010-04-29, 15:00

Pamiętaj, że niezbędny jest statecznik - niestety nie widziałem takiego, który ma uziemienie, chyba, że podłączysz do jego obudowy - jest metalowa. Ja przy budowie lampy włożyłem ją w tubus kwarcowy - bałem się ryzykować bo żarnik ma delikatne szkło. Uszczelniasz wszystko silikonem.
emi36 - 2010-05-28, 08:59

Witam wszystkich, jestem nowy. Jeżeli mogę coś doradzić, w marketach często zdarza się że filtry UV będące na półkach są uszkodzone (najczęściej uszkodzony bądź wyciągnięty żarnik). Prosi się kierownika sklepu i tłumaczy że sama obudowa jest praktycznie tylko plastikiem i negocjuje się cenę. Ja kupiłem lampę11W bez żarnika za 40 zł,-, żarnik na alledrogo za 50 i jest ok. Żałuję że nie kupiłem kilku lamp bo było kilka uszkodzonych. Proponuję poszukać, opłaca się.
ziemia21 - 2011-04-25, 20:08

czy lampa UV o mocy 11W wystarczy na potrzeby objętościowe mojego oczka, czy raczej coś większego kupić typu 36W???
Trzeba jeszcze zaznaczyć iż mam sporo rybek, a z roślin: lilie i kaczeńce.
Ostatnio na ogrodzie odkryłam irysa. w związku z tym pytanie czy mogę go umieścić w wodzie czy raczej zgnije.

ontario_ab - 2011-04-25, 20:15

ziemia21, minimum to 1W na 1m3 oczka więc 36W będzie tak na styk. Ja mam 36w na 18m3 :) i lampa gwarantuje mi klar przez cały sezon. Roślinami dobrze obsadzić nawet 1/3 oczka. Lilie pomogą osłonić wodę przed słońcem. Co do irysów - ja mam w oczku i jest OK, ale się nie sugeruj tym bo to nie moja specjalizacja.
aneti - 2011-05-23, 19:09

Szperam po forum ale nigdzie nie mogę znaleźć tej informacji, chociaż jestem pewna że kiedyś na nią trafiłam. Pytanie: jaką trwałość/skuteczność ma lampa UV z zestawu KLAR JET 5000. Odpaliłam ją chyba w kwietniu i chodziła non stop do listopada. Blondynka, chciałam sprawdzić czy lampa w ogóle świeci, ale ona jest cała w obudowie :?
Elendil - 2011-05-23, 20:05

Jak latała cały sezon to żarnik do wymiany na 100%.
ILUSION - 2011-05-23, 21:32

Moja na obudowie ma takie małe okienko przez które widać czy świeci :)
W ubiegłym sezonie chodziła non stop i w tym roku żarnik jest już wymieniony :P

JAREK G - 2011-05-25, 00:15

Żywotność żarnika to około 8000 godzin. Skuteczność po przepracowaniu 5000 godzin to 85% "Rozsądnie" używając lampy to żarnik starczy na dwa sezony
spac - 2011-05-28, 11:17

Hm, znowu mam problem :P woda była przejrzysta przez parę dni, ale gdy dokładnie umyłem ściany folii znowu jest zielona, jeszcze bardziej.
Stworzyłem taki filtr, że zatrzymuje każdego glona, najpierw woda przelatuje przez gąbkę dołączoną do pompy, następnie przez materiał w doniczce, by dalej popłynąć przez włókninę filtex, aż do zeolitu. Niestety woda nadal zielona :< mam taką teorię, że gdy wytarłem glony z folii zabarwiła ona całą wodę na kolor zielony.
Koniec, końców mam pytanie, czy lampa uv pomoże? dokładnie ta:xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

dzięki ;)

Kolego najwidoczniej nie zapoznałeś się z regulaminem! nie dajemy takich linków !
:wrr:

cin111 - 2011-06-07, 14:55

czy lampy uv można dawać jedna po drugiej w schemacie

pompa lampa 18w lampa 36w filtr kaskada

Apat - 2011-06-07, 15:41

cin111 napisał/a:
czy lampy uv można dawać jedna po drugiej w schemacie

pompa lampa 18w lampa 36w filtr kaskada


Można, a czemu by nie tylko jaki to ma sens, jak już chcesz 2 lampy to tą 36W daj na początek by szokowo wybiła glony, a tą 18W po filtrze by wybiła niedobitki jeśli masz dostateczne ciśnienie. A jeśli nie to myślę, że lepiej mocniejszą najpierw dać.

Bodzio13 - 2011-08-26, 19:49
Temat postu: Montaż lampy UV
Może ktoś się na tym zna.Ponieważ spalony żarnik wymieniał mój syn a ja nie wiem, czy mam wszystkie części. W załączeniu przesyłam zdjęcia. Bardzo proszę o pomoc w zamontowaniu żarnika do obudowy. Wydaje mi się, że pomiędzy szklaną rurką a otworem w obudowie powinna być uszczelka aby woda nie dostawała się na stópki żarnika.

Bodzio13 - 2011-08-31, 20:53

Problem rozwiązany- ta gumowa uszczelka powinna być założona na szklanej rurce a nie na plastikowym pierścieniu /jak na zdjęciu/.
pandzior - 2011-09-10, 18:04

Witam wszystkich oczkomaniaków. :)

Posiadam oczko wodne już dobre 10 lat jak nie lepiej. Jednak ostatnio postanowiłem zamontować lampę UV, żeby lepiej było widać karasie w stawku. Zbiornik oceniam na mniej więcej 6000 l. pojemności, zamówiłem lampę o mocy 11W.

Jednak mam teraz parę wątpliwości, Na ulotce od sprzedawcy jest napisane że max przepustowość to 5000L/h a od producenta że 3500L/h. Podłączyłem to pod pompę o wydajności deklarowanej na etykiecie 1900L/h.
Zdziwiłem się jednak ponieważ przeliczyłem organoleptycznie przepływ wody i wyszło około 550 L/h. Z jednej strony niby dobrze bo woda dłużej się naświetla ale z drugiej strony w ciągu doby woda ze stawku przeleci tylko dwa razy. mam jeszcze dwie pomy o wydajności 7000 i 5000 L/h.

Jeszcze kwestia ile czasu pompa powinna chodzić przy zaglonieniu widocznym na zdjęciu.

Z góry dzięki za odpowiedzi a także konstruktywną krytykę ;)


violettaxx - 2011-09-10, 18:15

Zasad jest tak jak masz wolny przepływ wody to dokładniej działa UV /co za tym idzie lepsze efekty!!!/ ale wtedy dużej czekasz na efekty! A pompa najlepiej niech cały czas chodzi !!!
Aznar33 - 2011-09-10, 18:37

pandzior napisał/a:

Zdziwiłem się jednak ponieważ przeliczyłem organoleptycznie przepływ wody i wyszło około 550 L/h.


Przeczyść pompę i wąż. Nie podnosisz wody wysoko, więc pompa powinna pracować niemalże na maksimum wydajności.

Cytat:

Z góry dzięki za odpowiedzi a także konstruktywną krytykę


Byłoby całkiem ładnie, gdyby nie paskudny kolor folii.

Co to jest w lewym górnym rogu? Żywopłot? Pnącze jakieś?


A tak na marginesie, to Ty masz jakiś filtr zamontowany za tą lampą?

pandzior - 2011-09-10, 20:17

violettaxx napisał/a:
Zasad jest tak jak masz wolny przepływ wody to dokładniej działa UV /co za tym idzie lepsze efekty!!!/ ale wtedy dużej czekasz na efekty! A pompa najlepiej niech cały czas chodzi !!!

Przyjmując że nie będę zmieniał pompy na wydajniejszą, a ta będzie chodzić bez przerwy mogę spodziewać się efektów po tygodniu?

Aznar33 napisał/a:
Co to jest w lewym górnym rogu? Żywopłot? Pnącze jakieś?

To jest siatka maskująca, bo to co się dzieje w ogródku u sąsiada woła o pomstę do nieba i lepiej nie patrzeć.

Aznar33 napisał/a:
A tak na marginesie, to Ty masz jakiś filtr zamontowany za tą lampą?

Nie jest może jakichś wysokich lotów, ale jest. To to wiaderko po prawej.
A wygląda tak:

Aznar33 - 2011-09-10, 20:32

Lampa Ci "skitłasi" te glony. Potrzebujesz coś, żeby je wyłapać, bo inaczej wrócą do oczka i będą gnić na dnie. Od biedy możesz zamienić te kamienie na gąbkę w wiaderku. Powinno wystarczyć, ale ja na Twoim miejscu zrobiłbym od razu jakiś przyzwoity filtr.

Ryb nie masz?

Postaraj się też ograniczyć długość węży.

violettaxx - 2011-09-10, 20:32

Skoro mówisz, że pompa przerzuci 2xoczko na 24H to nawet wcześniej niż po tygodniu zobaczysz różnicę w wodzie ;)
pandzior - 2011-09-10, 20:54

Aznar33 napisał/a:
Ryb nie masz?

Mam :-D Coś koło 30 karasi + około 50 młodych z tego roku.
Zdjęcie stare, niestety nowszego nie mam.


Jak pompa przyniesie efekty dam znać :)

Aznar33 - 2011-09-10, 21:49

pandzior napisał/a:

Mam :-D Coś koło 30 karasi + około 50 młodych z tego roku.


Łomatko... to nie odstawiaj żenady, tylko rób/kup filtr i sadź rośliny, bo jak na razie jedno i drugie u Ciebie w ilości symbolicznej występuje.

violettaxx napisał/a:
lepsze efekty!!!/ ale wtedy dużej czekasz na efekty


Nie sądzisz, że jedno przeczy drugiemu?

AurorA - 2011-09-10, 23:14

pandzior napisał/a:
Podłączyłem to pod pompę o wydajności deklarowanej na etykiecie 1900L/h.
Zdziwiłem się jednak ponieważ przeliczyłem organoleptycznie przepływ wody i wyszło około 550 L/h.


za długi wąż, za cienki i za mocno pozaginany.

JAREK G - 2011-09-11, 01:34

violettaxx napisał/a:
Skoro mówisz, że pompa przerzuci 2xoczko na 24H to nawet wcześniej niż po tygodniu zobaczysz różnicę w wodzie ;)
Choć pogoda mocno sprzyjająca do walki z zielona wodą to jesteś Viola optymistka :P
Tak jak pisze Arek przekrój węża za mały , a przepływ przez lampę też mały :-(

ewa535 - 2012-05-11, 10:38

Planuję w naszym sklepie u Arka ;) kupić taką lampę : http://sklep.oczkowodne.n...-11w-ju-11.html
Czy ktoś z Was ją użytkuje ? i może mi powiedzieć, że to dobry wybór.? Albo poproszę o opinię samego Bosa ?
Czasem czytam tu , że lampa 11V to lipa , ale patrząc na opis to ona jest nawet za duża do mojego oczka. Bo u mnie max. 3,5 tys. l.
Wcześniej miałam 11V ale ułamałam wlew . Było z nią ok. Owszem nitkowate czasem przyszalały ale do opanowania. Natomiast nigdy wcześniej nie miałam takich zielonych kłębów aż buzujących pęcherzykami zgnilizny chyba. Myślę, że to brak lampy.
Zatem...
kupować ?

Aznar33 - 2012-05-11, 11:20

U mnie lampa 8W spokojnie radzi sobie z 5m3 i to przy założeniu, że włączam ją jak zajdzie taka potrzeba.
AurorA - 2012-05-12, 21:21

Ewa to najpopularniejszy model, najwięcej tego wysyłamy. Chińszczyzna i dość tandetnie zrobiona ale działa chyba, bo reklamacji nie ma a kupę tego wysyłamy.
mariusz84 - 2012-06-22, 21:25

Witam

zakupiłem żarnik uv na all...o dokładnie taki:
Czy ta świetlówka może być bezpośrednio w kontakcie z wodą czy musi być umieszczona w tubusie?

Piotrek.P. - 2012-06-22, 21:34

Nie może mieć kontaktu z wodą.
mariusz84 - 2012-06-22, 22:26

dziękuję za odpowiedź :)
vivit - 2012-07-10, 22:39

No tak zrobił osię mocno gorąco i woda zaczeła lekko nabierać zielonej brawy...coś trzeba z tym zrobić....więc pomysł na eksperyment z UV.

Chciałbym zastosować lampę Aquael'a UV PS-15W. Oczko ma 25m3 wody, ale patząc na wydajnośc lampy 4000l/h to w ciągu doby obgoni oczko 6,25 raza.

Pomyślałem o tym aby rozdzielić przewód za pompą i część wody puścić do filtra składającego się z 3 beczek, a częśc poprzez lampę. Zdaje się, że puszczenie wody po lampie do filtra to nienajlepszy pomysł bo z czego będa żyły bakterie w filtrze.
Problem tylko z tym co zrobic z wodą po przejściu przez lampę. Woda wpadająca do oczka wniesie obumarłe glony do oczka, które będą pożywką dla następnych zakwitów. Może warto tę wodę odfiltrować przez jakiś filtr mechaniczny wyłapujący te glony ?

Jak macie rozwiązany ten problem ?

Aznar33 - 2012-07-10, 23:44

vivit napisał/a:
Oczko ma 25m3 wody, ale patząc na wydajnośc lampy 4000l/h to w ciągu doby obgoni oczko 6,25 raza.


Przelicz to jeszcze raz.
To, ile wody przepłynie przez lampę zależy od pompy i jej realnej wydajności, a nie od wydajności lampy.

Cytat:
Zdaje się, że puszczenie wody po lampie do filtra to nienajlepszy pomysł bo z czego będa żyły bakterie w filtrze.


Z tego samego, z czego żyją do tej pory. Zainstalowanie lampy niczego tu nie zmieni.

Cytat:

Problem tylko z tym co zrobic z wodą po przejściu przez lampę.


Najpierw przez filtrację mechaniczną, a potem biologiczną.

violettaxx - 2012-07-11, 00:16

vivit moim zdaniem lampa UV 15W na 25m3 nic nie wniesie !

/a tak na marginesie do akwarium 720l używam lampy UV 11W/

A pompa 4000l nie wiem czy nawet realnie przegoni ze 2 x wodę 25m3 w ciągu 24h ???


Cytat:
To, ile wody przepłynie przez lampę zależy od pompy i jej realnej wydajności, a nie od wydajności lampy


Anzar tak ! ale vivit musi zdać sobie sprawę :

- aby lampa UV była skuteczna producent podaje max przepływ ! tzn. ile wody może być naświetlone UV teoretycznie ;)

-podłączając praktycznie jakąkolwiek lampę UV zwalniasz wypływ wody o około 35-50% /taka konstrukcja lampy aby dobrze naświetlać wodę/

- a zalecenia producentów mocy lamp na dany zbiornik to inna bajka

JAREK G - 2012-07-11, 00:37

vivit, Jak masz oczko 25m3 to lampa 15W będzie za mała - szkoda kasy bo nic nie da , to takie gaszenie pożaru przez słomkę, żeby był jakiś efekt to lampę UV musisz mieć minimum 30W, a jak oczko masz w słońcu i sporo ryby to z 55W
Aznar33 napisał/a:
To, ile wody przepłynie przez lampę zależy od pompy i jej realnej wydajności, a nie od wydajności lampy.
Każda lampa UV ma podany optymalny przepływ przy którym jest najbardziej skuteczna i tego się trzeba raczej trzymać. Poza tym konstrukcja lampy i jej przekroje zazwyczaj są tak dobrane że odpowiadają maksymalnemu przepływowi , pewnie że wyciśniesz więcej , ale będzie Cię to kosztowało dużo, dużo mocy i strat na pompie

PS. Pisałem nie widząc wcześniej postu violettaxx, ale jak widać nie wiele się różnimy w opiniach

vivit - 2012-07-11, 07:01

Reasumując :

1. Proponujecie zakup większej lampy.
2. Można jednak po lampie na filtr ? Bo mnie traapi taka sprawa. Skoro lampa wytłucze wszystko co żyje to co będą robiły bakterie w filtrze ? Wystarczy wtedy sama filtracja mechaniczna do oddzielenia obumarłych glonów ? No chyba, że jednak ma to jakiś głębszy sens którego nie dostrzegam ?

Adalbert - 2012-07-11, 07:25

vivit napisał/a:
Można jednak po lampie na filtr ? Bo mnie traapi taka sprawa. Skoro lampa wytłucze wszystko co żyje to co będą robiły bakterie w filtrze ?


Nieżywa substancja organiczna to w dalszym ciągu substancja organiczna :)
Przecież jak chcesz zjeść kawałek szynki to nie gryziesz świni w :dupa: tylko spożywasz, excusez le mot, trupa ;) Do roztworu, z którego czerpią bakterie nitryfikacyjne, trafiają produkty przemiany materii oraz produkty rozkładu obumarłych organizmów. Te bakterie to nie drapieżniki i na żywe organizmy nie polują więc nie ma obawy o ich dietę po zastosowaniu uv-ki przed filtrem.

vivit - 2012-07-11, 09:23

A kto mi zabroni po lesie latać i dzika w tyłek gryźć :hehe:

Gdzieś przeczytałem tzn jakiś mądrala napisał, że na 1000l powinien przypadać 1W mocy lampy ? Czy to prawdziwa zależność ?

Aznar33 - 2012-07-11, 09:30

violettaxx napisał/a:
vivit moim zdaniem lampa UV 15W na 25m3 nic nie wniesie !


Też chciałem to napisać, ale wybrana lampa ma "jakoby" 50% więcej mocy dzięki... lusterkom, do tego oczko Vivita jest chyba już w równowadze, więc potrzebuje tylko niewielkiej pomocy. Oczywiście masz jednak rację - większa lampa by się przydała.

Cytat:

A pompa 4000l nie wiem czy nawet realnie przegoni ze 2 x wodę 25m3 w ciągu 24h ???


Realnie nie "przegoni" jej nigdy.

JAREK G napisał/a:
Każda lampa UV ma podany optymalny przepływ przy którym jest najbardziej skuteczna i tego się trzeba raczej trzymać.


No tak Jarku, ale ja nie o tym pisałem. Vivit myli parametry i na to mu chciałem zwrócić uwagę. Przecież przepływ przez lampę może być... zerowy, jak pompa nie będzie działała... albo 100l/h... albo...10000l/h...
A inną bajką jest zalecany przepływ przez lampę, do czego się odnosileś. Oczywiście dobrze by było to zgrać.

vivit napisał/a:
Można jednak po lampie na filtr ?


No przecież już Ci o tym pisałem.

Cytat:
Skoro lampa wytłucze wszystko co żyje to co będą robiły bakterie w filtrze ? Wystarczy wtedy sama filtracja mechaniczna do oddzielenia obumarłych glonów ? No chyba, że jednak ma to jakiś głębszy sens którego nie dostrzegam ?


Ano ma głębszy sens. Może łatwiej Ci będzie, jak napiszę, że bakterie nitryfikacyjne nie "żywią się" glonami. Żywymi, czy obumarłymi. Ich zadanie w procesie filtracji jest zupełnie inne.

Nie czytałem tego opracowania, ale powinieneś to mieć tutaj wyjaśnione:
http://pawiookie.pl/artyk...ej-nowemenu-373

[ Dodano: 2012-07-11, 10:32 ]
vivit napisał/a:
Gdzieś przeczytałem tzn jakiś mądrala napisał, że na 1000l powinien przypadać 1W mocy lampy ? Czy to prawdziwa zależność ?


Tego się nie da policzyć. Ilość W na 1m3 oczka bardzo różni się od przypadku do przypadku i zależy od wielu czynników, ale stosując duże uproszczenie... odpowiedź brzmi "tak"... "+- tak".

violettaxx - 2012-07-11, 10:07

vivit dobierając moc lampy powtórzę się po kolegach Aznar33, JAREK G i nie tylko...

Zwróć uwagę na dane parametry w których UV będzie pracowała /za przykład posłuży mi firma OASE uważam ,że dość dobre uogólnienie jeśli chodzi o moc i parametry UV i chyba jedyna która pozwoli wymienić UV jeżeli nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów tzw. gwarancja czystej wody ;) /

Lampa 36W Biotron pojemność oczka w m3 :

-22m3 staw z roślinami bez ryb
-12m3 staw z rybami do 1kg/1000l /bez karpi Koi !/
- 6m3 staw z rybami od 1kg-3kg/1000l /z karpiami koi/

vivit - 2012-07-11, 10:21

violettaxx napisał/a:

Lampa 36W Biotron pojemność oczka w m3 :

-22m3 staw z roślinami bez ryb
-12m3 staw z rybami do 1kg/1000l /bez karpi Koi !/
- 6m3 staw z rybami od 1kg-3kg/1000l /z karpiami koi/


Czyli ze względu na KOI trzeba rozglądać się minimum 55W lub więcej ..... OK

KILERK1 - 2012-07-11, 11:28

OASE jest dobra,bo ma wirnik czyszczący "żarówkę" np. Oase Bitron C PRO Typ 55C
Miałem takie zwykłe lampy to żarnik zachodził mułem,i lampa słabo działała :)

violettaxx - 2012-07-11, 12:40

Czyli ze względu na KOI trzeba rozglądać się minimum 55W lub więcej ..... OK

vivit mnie sie wydaje ,że tak przynajmniej na moje oczko takie zasady się sprawdzają ! A skoro firma gwarantuje tzw. "czystą wodę " lub zwrot pieniędzy to coś w tym musi być ?

Wiem ,że zaraz będzie fala uderzeniowa ze strony, niektórych naszych forumowiczów ?
ale jeszcze raz sie powtórzę chyba firma nie robiłaby sobie tyłów finansowych gdyby nie miała sprawdzonych tych metod ? ;)

Zac - 2012-07-11, 13:10

Tez tak myślę.
vivit - 2012-07-11, 13:39

No metoda metodą ale finansowo też kosmos :((
Cena tej lampy to jak RR przy oplu czy fiacie. ...Niby też jeździ ale .... no właśnie zawsze te ALE ? ;)

Aznar33 - 2012-07-11, 14:53

vivit napisał/a:
No metoda metodą ale finansowo też kosmos :((


Oase to dobra firma z ugruntowaną renomą na rynku. Za to się płaci.

Cytat:
no właśnie zawsze te ALE ? ;)


55+W UV będzie skuteczne. Podobnie jak łowienie ryb przy pomocy dynamitu. Finezja będzie na podobnym poziomie.

Zerknij jeszcze na I-tronic jako na alternatywę do UV. Załatwi też glony nitkowe, ale to metoda kontrowersyjna ze względu na wprowadzanie do środowiska jonów miedzi. Jak pisałeś - zawsze pojawia się ALE.

vivit - 2012-07-11, 15:32

Nitkowatych nie mam ... tylko kolor mnie trochę wnerwia, taki zielonkawy. Kiedy pogoda jest mniej słoneczna jest odrobinę lepiej ale po 2-3 dniach intensywnego świecenia już tak kolorowo nie jest :(( , a oczko cały czas na słońcu...od wschodu do zachodu....
Aznar33 - 2012-07-11, 15:38

W sumie, to co się stało? Oczko masz już 6 lat, więc powinno być ustabilizowane, a Ty mieć informacje o glonach w małym palcu. Zmieniałeś coś ostatnio? Zacząłeś karmić więcej? Zmieniłeś karmę? Rośliny wyrzuciłeś? Ryb dodałeś?
vivit - 2012-07-11, 16:04

Aznar33 napisał/a:
W sumie, to co się stało? Oczko masz już 6 lat, więc powinno być ustabilizowane, a Ty mieć informacje o glonach w małym palcu. Zmieniałeś coś ostatnio? Zacząłeś karmić więcej? Zmieniłeś karmę? Rośliny wyrzuciłeś? Ryb dodałeś?


Jeżeli szczegółowo to dołożyłem roślin i ryb KOI (małe 12cm) ale wyleciał duży Amur suma sumarum wagowo to małe KOI nie ważą tyle ile ten duży amur. W zeszłym roku podczas prac nad strumieniem trochę zabrakło naturalnego filtra. Zanim się rozrosły rosliny trochę woda zazieleniła się. Po zimie była czysta i w zasadzie do dwóch tygodni wstecz kiedy temperatury były poniżej 20'C woda miała przejżystość około 80cm. Wraz ze wzrostem temp. (kilkudniowe powyżej 30'C) spowodowało nasilenie sie zielonego koloru. Teraz co prawda widzę półkę 60cm, ale tak na zielono brak klarowności.
Generalnie nie stosowałem do tej pory niczego oprócz filtra (3 beczkowego). Stąd moje zainteresowanie jakimś okresowym wspomagaczem na upalne dni.

Oaze UV 55C to najtaniej koszt 1850pln, a I-tronic 75 to 1499pln, będzie zagwocha na co wyskrobać....trza się dobrze przespać i analizować....

KILERK1 - 2012-07-11, 16:19

Z tymi glonami ,to nigdy nic nie wiadomo,w letnie dni ciężko się z nimi uporać, walcze z nimi non stop ( fakt , że nitkowatych nie mam) .
Mam dwa oczka razem ze sobą połączone ,jedno małe (bagienko bez ryb z roślinami-woda kryształ), w oczku z rybami jest różnie raz w słoneczny dzień widzę dno 180 cm raz tylko na 50 cm. Może to nie są glony ,woda jest lekko brązowawa ,ale nigdy kryształ (kryształ tylko wiosną jak chyba u wszystkich)
No a teraz sprzęt do tej walki: I-TRONIC 35, DWIE LAMPY OASE 75 W i 110 W DWA FITRY (TRZY BECZKOWY ) I Oase Biosys Screenmatic , NAPOWIETRZACZ
...i co, nic ,wody z rybami kryształowej nie mam
duzy sukces osiągnąłem , jak zastosowałem chemię firmy soll ( przeciwko fosforowi i na muł) zniknęły mi wtedy glony nitkowate i nie mam ich do dziś (przy tym sprzęcie) :-D :-D

niech mi się pochwali wodą kryształ na 100 cm o tej porze roku , jeśli jej nie zmieniał tydzień temu , chętnie zobaczę ( oczywiście oczko w pełnym słońcu z rybami :hehe: :hehe: ) :hehe: :good:

Piotrek.P. - 2012-07-11, 16:48

KILERK1 napisał/a:


niech mi się pochwali wodą kryształ na 100 cm o tej porze roku , jeśli jej nie zmieniał tydzień temu , chętnie zobaczę ( oczywiście oczko w pełnym słońcu z rybami :hehe: :hehe: ) :hehe: :good:


Zapraszam do mnie. Mały filtr , dużo ryb. Słońce od 9 do 20. Woda krystaliczna od wiosny do wiosny. Zauważcie pewną ciekawostkę. Wejdźcie do kogoś do galerii kto ma masę roślin w oczku. Lampa przydaje się w Koi pondach gdzie nie ma roślin , ja stosuję ją zawsze na pierwszy miesiąc po założeniu oczka.

vivit , zainwestuj w więcej roślin. Możesz wstawić zdjęcie do swojej galerii jak to teraz wygląda? tylko całości.
Ja bym najpierw postarał się znaleźć przyczynę, a nie leczył skutki.

KILERK1 - 2012-07-11, 17:19

Chętnie bym zobaczył ,twoje oczko z tą krystaliczną wodą , może jakieś foto :piwko: :piwko:
...oglądałem twój filmik ,oczko śliczne ale kryształu wody nie zauważyłem.. :-D

Aznar33 - 2012-07-11, 17:41

vivit napisał/a:
Oaze UV 55C to najtaniej koszt 1850pln, a I-tronic 75 to 1499pln


Przypuszczam, ze I-tronic 5 w Twoim przypadku będzie aż za dużo.
Ile razy dziennie karmisz ryby i ile im sypiesz?
A tak swoją drogą, to drogo tam u Was w PL. U nas o połowę tańsze.

KILERK1 napisał/a:
No a teraz sprzęt do tej walki: I-TRONIC 35, DWIE LAMPY OASE 75 W i 110 W DWA FITRY (TRZY BECZKOWY ) I Oase Biosys Screenmatic , NAPOWIETRZACZ
...i co, nic


Jezus Maria św Józef!!!! to już Ci tylko napalm pozostał.

Przypuszczam, ze albo Ty tego do prądu nie podłączyłeś, albo problem, który masz to nie glony.

vivit - 2012-07-11, 18:07

Aznar33 napisał/a:
...
Przypuszczam, ze I-tronic 5 w Twoim przypadku będzie aż za dużo.
Ile razy dziennie karmisz ryby i ile im sypiesz?
A tak swoją drogą, to drogo tam u Was w PL. U nas o połowę tańsze.


Aznar33 z łapanki to ja nie jestem. ;)
Generalnie karmię jak mi się przypomni....czyli srednio co 2-3 dni różnie. Czasami zdarzy się, że codziennie, a potem z 4 dni nic. Sypię tyle aby wsio znikło w 2-3 minuty. nigdy nic nie zostaje...pokarm od lat ten sam. Ona chcą więcej ale nic z tego.... :P

Ostatnio dosadziłem 10 lilli z nawozem bydlęcym i tak sobie myślę, czy aby to nie przyczyna tego zjawiska. Ale u Was tego problemu nie ma więc dlaczego miałby być u mnie..?

Aznar33 - 2012-07-11, 18:43

vivit napisał/a:
Ostatnio dosadziłem 10 lilli z nawozem bydlęcym i tak sobie myślę, czy aby to nie przyczyna tego zjawiska.


Bingo

violettaxx - 2012-07-11, 19:12

vivit czy aby zabezpieczyłeś nawóz przed wypłukaniem w wodę ??? /agro wuknnina itp./
Piotrek.P. - 2012-07-11, 19:42

Problemem jest brak grzybieni aby zacieniły oczko. 1% wody jest pokryty liliami. Nawóz i słońce w tym przypadku robią swoje.


KILERK1 napisał/a:
Chętnie bym zobaczył ,twoje oczko z tą krystaliczną wodą , może jakieś foto :piwko: :piwko:


Zapraszam osobiście , oczywiście fotki wstawię.

KILERK1 napisał/a:

...oglądałem twój filmik ,oczko śliczne ale kryształu wody nie zauważyłem.. :-D


Postaram się nagrać film pod wodą , jeżeli nie to wstawię dokładniejsze fotki ale bez filtra polaryzacyjnego będzie trudno.
Dziwi mnie jedno. Ludzie pchają niepotrzebną technikę , zalewają to litrami chemii i mają czystą wodę. Nie sztuką jest wydać kupę kasy na niepotrzebne rzeczy tylko sztuką jest zrobić oczko aby samo funkcjonowało z czystą wizualnie wodą.

vivit - 2012-07-11, 19:47

violettaxx napisał/a:
vivit czy aby zabezpieczyłeś nawóz przed wypłukaniem w wodę ??? /agro wuknnina itp./


Dokładnie z każdej strony od góry też. Zostawiłem tylko otwór na kłącze i przysypałem żwirem.
Tak jak na fotce

violettaxx - 2012-07-11, 20:06

KILERK1 pamiętaj jeśli uzwasz I-tronic w newralgicznym momencie /tzn. zmiana temp.wody 18-26C/ ustaw około 50% mocy na tydzień czasu i woda klar !

Zdiecia z dziś temp. wody 26C widzę napisy na pompie 150cm


KILERK1 - 2012-07-11, 20:48

może ja swoje ryby za często karmię ,ze trzy razy dziennie?, właśnie jak często karmić koi?
JAREK G - 2012-07-11, 22:10

Vivit, proponuje lampę 55W aquaela - dobra lampa w metalowej obudowie długości 1m, co też ma znaczenie i przeszło polowe tańsza od OASE. Przy oczku w słońcu i z karpiami koi same rośliny nie dadzą rady musisz w okresie upałów wspomóż sie lampa UV

Ps. Co do czystości wody to zdjęcie telefonem z przed kilku dni

vivit - 2012-07-12, 13:17

Była okazja bitrona 55W wziąć za 1500..ale spóźniłem się pare godzin :evil:
czester 1 - 2012-07-12, 13:31

czy jest mocniejsza lapma niz 55W?
przymierzam sie do kupna lampy pod oczko do 40m3, wystarczy czy za malo/duzo?
oczko z rybkami (narazie ok. 30 szt malych karasi i orf) i juz dwie dosc duze lilie zasadzone. docelowo bedzie duzo wiecej roslin

pytam dlatego, bo jak kupywalem rybki u gosca ktory zaklada oczka i handluje wszystkim co z tym zwiazane od kilku dziesieciu lat, to powiedzial ze 36W wystarczy, a i to za duzo ze wzgledu ze przesterelizuje ("przepale") wode :???:

oczywiscie lampe montujemy przed filtrem?

vivit - 2012-07-12, 14:44

Jest Bitron 72 i 110W. 110W maja w poznaniu na miejscu :) obsługuje staw do 60m3

Cena 2350zł

violettaxx - 2012-07-12, 17:15

czester 1

Polecam UV firmy Aquaforte itp. w bardzo przystepnych cenach !!!/firmy, które produkują sprzęt dla koi

czester 1 - 2012-07-13, 13:23

vivit napisał/a:
Jest Bitron 72 i 110W. 110W maja w poznaniu na miejscu :) obsługuje staw do 60m3

Cena 2350zł


no przystepna cena :-o
znalazlem jeszcze 72W (2x36W) z dwona zasilaczami za 445zł, ale nie wiem co to za firma

violettaxx napisał/a:
czester 1

Polecam UV firmy Aquaforte itp. w bardzo przystepnych cenach !!!/firmy, które produkują sprzęt dla koi


tylko z zagranicy :? , bodobnie bedzie jak szczeli swietlowka :((

KILERK1 - 2012-07-13, 14:08

[quote="czester 1"]

no przystepna cena :-o
znalazlem jeszcze 72W (2x36W) z dwona zasilaczami za 445zł, ale nie wiem co to za firmaczester 1
Miałem tą lampę ,ogólnie to badziew ,po roku posuła się, kupiłem drugą i to samo,potem z dwóch zrobiłem jedną i jak się zepsuła wyrzuciłem do kubła :evil: :)

Aznar33 - 2012-07-16, 10:15

vivit napisał/a:
Cytat:
czy aby zabezpieczyłeś nawóz przed wypłukaniem w wodę ??? /agro wuknnina itp./


Dokładnie z każdej strony od góry też. Zostawiłem tylko otwór na kłącze i przysypałem żwirem.
Tak jak na fotce
http://www.apmotor.pl/oko...zenia_lilii.jpg


W ten sposób niestety możesz jedynie ograniczyć wypłukiwanie nawozu, ale mu nie zapobiegniesz.

Widzę, że bardziej skłaniasz się w kierunku UV niż miedzi. Możesz napisać dlaczego?

vivit - 2012-07-16, 10:39

Nie wiem dlaczego bez istotnego powodu.

Zamysł mam taki.
Chciałbym uzyskać równowagę aby wogóle tego nie używać. Lampa UV ma być dodatkowym elementem na tzw. trudne letnie dni. typu nagły duży wzrost temp.
Myślę, że jestem to w stanie uzyskać. W planach na przyszły rok mam powiększenie oczka o strefę wody płytkiej (bagiennej) około 5m3 (20m2 powierzchni) Uzyskana powierzchnia będzie dość gęsto obsadzona roślinami. Do tego czasu mam nadzieję grzybienie rozrosną się zacieniając dużą część zbiornika.

Miedź zostawiam sobie na sam koniec. Jeżeli w przyszłym roku pomimo podjętych działań, woda nie będzie klarowna spróbuję i tego wynalazku.

Jestem cierpliwy poczekamy zobaczymy.

ewa535 - 2012-07-16, 12:29

Ja z innej beczki mam pytanie.
Czy jeśli chcę żeby lampa UV nie chodziła non stop ( a od miesiąca chodzi) to jeśli zastosuję wyłącznik czasowy , to lepiej żeby chodziła w dzień czy w nocy ?
NApowietrzacz akurat chodzi tylko w nocy , czy w przypadku UV ma to w ogóle znaczenie?

vivit - 2012-07-16, 12:51

Ewo wydaje się nie mieć znaczenia.
Aczkolwiek najlepiej było by aby chodziła ona w godzinach np: od południa do północy. Wtedy woda jest najcieplejsza i są to najkorzystniejsze warunki do ich rozwoju. Stąd jeżeli okresowo to tak bym to ustawił :)

ewa535 - 2012-07-16, 13:04

Dziękuję, to zaś nowy wydatek ;)
Lampy oświetleniowe i napowietrzacz włączają się o zmierzchu a wyłączają o 3 w nocy (wył. czasowo-zmierzchowy)
Jak UV ma mieć jeszcze inne godziny to muszę dokupić drugi wyłącznik czasowy.

Adalbert - 2012-07-16, 13:07

Vivit tylko ci zasugerował te godziny, jednak myślę że w przypadku tych glonów bardziej chodzi nie o porę lecz czas naświetlania.
vivit - 2012-07-16, 14:25

Jeżeli jest to jedno urządzenie to tak.
Jeżeli zaś nie, to mogła byś ustawić zmierzchowy dla napowietrzania i światła, a czasówkę dla UV-ki. ;)

Oczywiście, że godziny podane przeze mnie to czysto teoretyczna i nie poparta niczym informacja. Ja bym tak ustawił, gdybym miał lub włączał bym, aż do momentu klarowności, a potem wyłączał.

Nic nie stoi na przeszkodzie abyś włączyła na kilka dni i po wyklarowaniu się wody wpieła UV-kę do zestawu napowietrzacz ze światłem tak profilaktycznie. Zawsze to lepiej klika godzin niż w ogóle ;)

ewa535 - 2012-07-16, 17:01

Adalbert napisał/a:
Vivit tylko ci zasugerował te godziny, jednak myślę że w przypadku tych glonów bardziej chodzi nie o porę lecz czas naświetlania.


Szkoda zatem ,ze nie ma wyłączników czasowych w trybie tygodniowym ;)
Chyba trzeba pozostać przy własnej pamięci albo kajecie .

Vivit to się tak nie da jak mówisz, bo to jedno urządzenie jest. Włącza zawsze jak zmierzch. Jakby nie miało jeszcze czasówki to by się wyłączyło o świcie. A tak to ustawiam godzinę wyłączenia wcześniej niż zaświta , bo kto tam ogląda oświetlone oczko o 4 rano ;)

A wolę zeby chodziła jeszcze troszkę, bo od czasu przesadzenia lilii w mieszankę z obornikiem woda podejrzenie brązowawa i straciła przezroczystość do dna, nie mówiąc o bardzo zielonych kamieniach.

vivit - 2012-07-16, 20:49

Dlatego zaproponowałem powyższe rozwiązanie :

Nic nie stoi na przeszkodzie abyś włączyła na kilka dni i po wyklarowaniu się wody wpieła UV-kę do zestawu napowietrzacz ze światłem tak profilaktycznie. Zawsze to lepiej klika godzin niż w ogóle ;)

Adalbert - 2012-07-17, 04:06

silpe napisał/a:
ewa535 napisał/a:
Szkoda zatem ,ze nie ma wyłączników czasowych w trybie tygodniowym ;)

no pewnie ze takie sa -elektroniczne :-D


choćby taki, pierwszy z brzegu: http://elektro-hurt.bazar...yfrowy-lcd.html

czester 1 - 2012-07-17, 07:43

witam,
ktora lampa uv (55W) lepsza AQUAEL czy AQUA-SZUT ?

JAREK G - 2012-07-17, 23:06

Dzisiaj jest to jedna firma ( Grupa Aquael ) Lampy niczym się nie różnią prócz opakowania. Obojętniej gdzie i którą kupisz gwarancja jest honorowana i w Warszawie i Wrocławiu
czester 1 - 2012-07-18, 07:19

dzieki, kupiona ;)
vivit - 2012-07-24, 10:36

JAREK G napisał/a:
Vivit, proponuje lampę 55W aquaela - dobra lampa w metalowej obudowie długości 1m, co też ma znaczenie i przeszło polowe tańsza od OASE. Przy oczku w słońcu i z karpiami koi same rośliny nie dadzą rady musisz w okresie upałów wspomóż sie lampa UV


Tyle, że w/g danych producenta 55W to na zbiornik 70 000 litrów, a u mnie jest około 25 000l. W/g proucenta starczy 30W bo jest przeznaczona do oczka o pojemności 30 000 litrów. Kurcza i jak tu dać komus wiarę...

Teraz po 2 tyg mieszanki deszczowo bezsłonecznej....woda odzyskała przejrzystość w granicach 20cm, ale i tak jej daleko do tego co miała przed dosadzeniem roślin z przed 3 tygodni ?

ontario_ab - 2012-07-24, 18:23

vivit, jeśli weźmiesz taką 55W to na bank pomoże, jak będzie już klar będziesz włączać tylko np. na noc. Jak weźmiesz za słabą to co zrobisz ? Kupisz kolejną ? Ja mam 18 tyś. litrów na lampę własnej budowy 36W (ma na pewno większy przepływ wody, brak odbłyśnika).
czester 1 - 2012-07-25, 21:23

witam, o jakiej wydajnosci pompe trzeba podlaczyc po lampe UV 55W?
w instrukcji jest ze powinna byc 9000l/h, czy to aby nie za duzo?
lampa jest w wodzie i po podlaczeniu pompy strasznie duzy przeplyw wody przez nia jest :?

shiftman - 2012-07-25, 23:18

Na każdej lampie pisze max przepływ wody jeżeli na twojej pisze 9000l/h to tyle może lampa wody na świietlic. Tylko moim zdaniem najlepiej kupic do takiej lampy np; pompę 7500l/h żeby efekt uv był lepszy i szybszy ;)
Aznar33 - 2012-07-26, 08:39

czester 1 napisał/a:
witam, o jakiej wydajnosci pompe trzeba podlaczyc po lampe UV 55W?
w instrukcji jest ze powinna byc 9000l/h, czy to aby nie za duzo?
lampa jest w wodzie i po podlaczeniu pompy strasznie duzy przeplyw wody przez nia jest :?


Lampy 55W przeznaczone są do ogromnych oczek, więc i przepływ wody przez nią powinien być konkretny.

Włożyłeś lampę do wody??? Jesteś pewien, że to jest lampa przeznaczona do pracy podwodnej? Większość lamp UV nie jest przystosowana do takich warunków!!!

vivit - 2012-07-26, 08:47

Właśnie też się nad tym zastanawiałem czy aby dobrze zrozumiałem ;)
Piotrek.P. - 2012-07-26, 08:49

Aznar33 napisał/a:
Większość lamp UV nie jest przystosowana do takich warunków!!!


Właśnie większość lamp chyba jest przystosowana do pracy podwodnej, tak czy siak nie widzę większego sensu trzymania jej pod wodą ponieważ jest wtedy utrudniony dostęp do niej.

czester 1 - 2012-07-26, 11:49

Aznar33 napisał/a:

Włożyłeś lampę do wody??? Jesteś pewien, że to jest lampa przeznaczona do pracy podwodnej? Większość lamp UV nie jest przystosowana do takich warunków!!!


kupiona lampa to AQUASZUT REFLEX 55W, instrukcja zaleca nawet prace pod woda, chodzi chyba o lepsze chlodzenie i czynniki atmosferyczne...

JAREK G - 2012-07-27, 01:36

Ta lampa może pracować w zanurzeniu pod woda , ale ze względów praktycznych też nie polecam. Zdecydowanie lepiej i dla własnej wygody umieścić ja na zewnątrz oczka
vivit - 2012-08-03, 10:26

czester 1 napisał/a:

kupiona lampa to AQUASZUT REFLEX 55W, instrukcja zaleca nawet prace pod woda, chodzi chyba o lepsze chlodzenie i czynniki atmosferyczne...


Fak faktem jak zobaczyłem swoją to wiem dlaczego :-D Budowa na to pozwala..cały układ zasilania znajduje się na zawnątrz w hermetyznej puszce.
Bardzo praktyczne rozwiązanie dające wiele możliwości...

keri - 2012-08-04, 19:36

Mam pytanie do bardziej doświadczonych posiadaczy lamp UV.
Moja lampa UV przeleżała w kartonie trzy sezony, używana jeden sezon przez ok miesiąc. Poprzednie lata filtr i rośliny dawały radę glonom ale ten sezon niestety wodę mam zieloną od jakiegoś czasu.
Pytanie mam być może banalne ale jak dla mnie istotne, jak sprawdzić czy lampa działa poprawnie /trochę boję się odpalać ją otwartą/ i czy ma sens zmiana żarnika?

vivit - 2012-08-04, 21:38

Nic jej się nie powinno stać jak przez chwilę odpalisz i zobaczysz czy świeci żarnik. Tylko chwila to chwila. U mnie widać, bo sa przeźroczyste mocowania do węży i wieczorem widać niebieską poświatę....
ewa535 - 2012-08-04, 21:41

Właśnie niedawno miałam podobny problem , bo moja lampa nie posiada światełka kontrolnego. Dystrybutor mojego egzemplarza doradził mi wyjęcie z obudowy i włączenie na kilka sekund . Jeśli zaświeci się na różo-fiolet to jest ok. Jeśli położysz ją daleko od zasięgu wzroku i włączysz na chwilkę nic Ci się nie stanie.
JAREK G - 2012-08-04, 23:33

keri napisał/a:
używana jeden sezon przez ok miesiąc.

Spokojnie może popracować jeszcze dwa sezony :)
ewa535 napisał/a:
Dystrybutor mojego egzemplarza doradził mi wyjęcie z obudowy i włączenie na kilka sekund
Ewa w sporej ilości lamp jak nie w większości ze względów bezpieczeństwa jest to nie do zrobienia. Lampy posiadają zabezpieczenia aby nie można było ich odpalić po wyjęciu z obudowy Nawet jak są sprawne jak wyjmiesz z obudowy nie świecą, chyba że wiesz co zrobić :P
keri - 2012-08-05, 08:25

Dziękuję za szybkie odpowiedzi.
Zajrzałem, świeci, teraz tylko czekać aż woda się poprawi.

ewa535 - 2012-08-06, 09:56

[quote="JAREK G", Ewa w sporej ilości lamp jak nie w większości ze względów bezpieczeństwa jest to nie do zrobienia. Lampy posiadają zabezpieczenia aby nie można było ich odpalić po wyjęciu z obudowy Nawet jak są sprawne jak wyjmiesz z obudowy nie świecą, chyba że wiesz co zrobić :P [/quote]

Na szczęście moja chyba lipna , bo takiego zabezpieczenia nie miała. Wyjęłam bez problemu, podłączyłam , zaświeciła ! Czy to czasem nie jest tak, że te "niewyjmowalne" mają jednak jakieś światełko kontrolne albo chociaż widać światlo przez przezroczysty króciec ?
W przeciwnym razie to na prawdę lipa, żeby nie móc tego w żaden sposób zweryfikować i na oko szacować ,ze po roku to raczej nie działa.

Piotrek.P. - 2012-08-06, 10:07

W mojej lampie nie ma żadnej szparki aby zobaczyć czy świeci, jest wyjmowalna ale ma inny sposób sprawdzenia. Ma zasilacz i na niej jest kontrolka, jeżeli lampa się spaliła to nie działa.
vivit - 2012-08-06, 10:16

Można sobie samemu zrobić. Kawałek przeźroczystej rury założyć na kruciec i potem dopiero połączyć z wężem zasadniczym. Zawsze będzie widoczna poświata wieczorem ;)
Aznar33 - 2012-08-06, 11:19

Tytułem małego sprostowania - to, co się potocznie zwie ultrafioletem, to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 do 400nm. Jest ono widoczne dla niektórych zwierząt (np nietoperze i renifery), ale dla ludzi nie.

Delikatna poświata widoczna wokół niektórych lamp UV (jeśli producent o tym pomyślał) jest oznaką... że lampa nie jest popsuta, ale automatycznie nie oznacza to, że UV nadal działa.
Możliwe jest też, że producent wyposażył lampę w substancję chemiczną reagującą na promienie UV. Najlepiej przeczytać instrukcję do lampy.
Generalnie przyjmuje się, że żarnik w lampach UV należy wymienić po jednym sezonie, od biedy po dwóch.

Jeśli się żarnika nie wymieni, to lampa nadal będzie ciągnąć prąd nawet i przez 10 lat, ale urządzenie nie będzie funkcjonować w należyty sposób, czyli uszkadzając struktury genetyczne glonów i w rezultacie usuwając je z obiegu.

vivit - 2012-08-06, 12:09

Ja tak humorystycnie, bo w dziedzinie prądu coś tam wiem ale znawcą nie jestem.
Osobiście nie widziałem lampy UV czy to w akwarystyce czy oczkach, która by nie świeciła...mam na myśli tę delikatną niebieską poświatę. Być może aby móc właśnie rozróżnić czy żarnik jeszcze działa czy nie zadbano o ten szczegół. :oops:

Aznar33 - 2012-08-06, 12:22

bo lampa uv sieje po wszystkich zakresach. Przypuszczam, ze podczas produkcji nikt nanometrów z linijką nie mierzy :)

Przekazuję tylko to, co mnie w szkole uczyli i po specyfikacjach czytałem, ale UV to też nie moja dziedzina.

violettaxx - 2012-08-06, 14:23

Efektywność lampy UV /według Johson/

Virusy 18.000-22.000 mws /mikrowat na sekunde/
Bacterie 34.000
Glony 34.000

dla przykładu :
Chilodonella potrzebuje 240.000 mws !!!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group