Oczko wodne - forum
Forum mi³o¶ników oczek wodnych.

Woda - Dojrzewanie z³o¿a w filtrze.

darek653 - 2009-07-30, 12:06
Temat postu: Dojrzewanie z³o¿a w filtrze.
Witam,
mam pytanie-ile czasu dojrzewa z³o¿e w filtrze aby stworzy³y siê bakterie nitryfikacyjne i czy przyspiesze ich rozwój dolewaj±c np. NITRIVEC firmy sery.Mam akwarium i przy czyszczeniu filtra zewnêtrznego (raz na dwa-trzy miesi±ce) dolewam zawsze tego roztworu.Wiem,wiem akwarium to nie oczko wodne,moje ma oko³o 5500L a akwarium 300L..............
Podpowied¿cie czy warto siê bawiæ w "chemie" czy cierpliwie czekaæ a¿ natura zrobi swoje.
Glonów co prawda nie mam ale woda jest (jak to mówi moja ¿onka) brudna.Rybki widzê tylko gdy podp³ywaj± po jedzonko.Mam 8 szt karasków.
Na koniec pare danych:
Filtr 120L beczka-wk³ady to peszel keramzyt i mata kokosowa.
Pompa aquael,3500L/godz,pobor mocy 40W.pompuje na wys.2,8m.

AurorA - 2009-07-30, 13:59

Z³o¿e dojrzewa 2-3 tygodnie. Bakteriami mo¿na ten proces przyspieszyæ.
S± te¿ specjalne preparaty do filtrów oczkowych:
http://www.sklep.oczkowod...filter-zym.html

ontario_ab - 2009-07-30, 20:58

Stosowa³em ju¿ te bakterie (ró¿ne drogie i tanie) i nigdy nie zauwa¿y³em efektu, ale s± te¿ tacy, którzy twierdz±, ¿e to dzia³a. Filtr dojrzeje jak mówi Arek, potem kolejne min. 2 tygodnie zanim zobaczysz, ¿e zaczyna siê poprawa, albo i nie... Tak naprawdê wiele zale¿y od tego ile masz ro¶lin.
Je¶li chcesz efektu natychmiastowego to gdy filtr dojrzeje daj algorem, wy³ów ca³y syfek i powinno siê utrzymaæ (te¿ bez jakiej¶ wielkiej gwarancji). Zawsze zostaje ci lampa UV, wtedy to ju¿ "nie ma mocnych".

AurorA - 2009-07-30, 22:55

ontario_ab napisa³/a:
Stosowa³em ju¿ te bakterie (ró¿ne drogie i tanie) i nigdy nie zauwa¿y³em efektu


ten preparat to nie s± bakterie tylko po¿ywka dla nich aby siê szybciej namna¿a³y.
Bakterie nitryfikacyjne bez tlenu by zdech³y.

ontario_ab - 2009-07-31, 08:34

hmm, to jest to samo co starter ? bo to mia³em na my¶li :oops:
darek653 - 2009-08-03, 07:31

roslin mam coraz wiêcej,filter chodzi drugi tydzieñ i widzê minimaln± poprawê wody.
Tylko tak naprawdê nie wiem czy jest to zas³uga ro¶lin,które siê przyjê³y i widaæ ich przyrost
czy filtra.Chyba jedno i drugie.

arturzbsk - 2010-03-18, 17:41

Witam.

Zapytam , od kiedy mo¿na uruchomiæ filtr w oczku ? jaka musi byæ minimalna temperatura wody aby tworzy³y siê bakterie nitryfikacyjne.
W moim regionie temperatura wody w tej chwili wynosi 8 C , powietrza dzisiaj by³a ok. 17 C. Czy to dobry moment na uruchomienie filtra ??

pzdr

JAREK G - 2010-03-18, 18:39

Ma co prawda przyj¶æ jeszcze och³odzenie, ale jak woda w Twoim oczku ma faktycznie 8*C ( choæ w to za bardzo nie wierzê ) to filtr mo¿esz uruchomiæ
arturzbsk - 2010-03-18, 18:49

2 minuty temu mierzy³em , j est 8 C. Tylko, ¿e ju¿ dawno nie mam lodu w oczku. Po prostu wyrzuci³em go rêcznie jakie¶ dwa tygodnie temu. Oczko w nas³onecznionym miejscu i mo¿e dlatego tak siê szybko nagrza³a.
jackon - 2010-03-18, 18:54

wystarczy z pobliskiej oczyszczalni ¶cieków biologicznej zabraæ wiaderko osadu czynnego
dadz± Wam z poca³owaniem rêki
efekt najszybszy
równie dobrze wystarczy pobraæ wodê ze strefy przybrze¿nej, mocno przero¶niêtej ro¶linami bagiennymi czystego zbiornika, innego cieku
te wszystkie wynalazki, które sprzedaj± w sklepach mo¿na od razu wywaliæ do kibla
sprawa jest prosta, pojemnik z tym ¶rodkiem stoi na ladzie nie wiadomo jak d³ugo, ponoæ s± w nim bakterie nitryfikacyjne, mo¿e sprzedawca codziennie dawkuje im tlen :)
po¿ywek ¿adnych dla tych bakterii nie potrzeba, znajd± je w filtrze
nie dajcie siê nabieraæ na takie wynalazki
ja mia³em do czynienia z wieloma palantami (tak¿e z powa¿nymi tytu³ami naukowymi), którzy w mojej pracy na kompostowni osadów proponowali tego typu wynalazki :)
po 5 minutach rozmowy wsiadali do samochodów i szybko wyje¿d¿ali
szybko koñczê rozmowê z oszustami :)

ontario_ab - 2010-03-18, 19:04

jackon, a mogê poznaæ twoj± opiniê o trigger-3 ?
jackon - 2010-03-18, 19:30

zapytaj fachowców od oczyszczania biologicznego ¶cieków
filtry biologiczne dzia³aj± na tej samej zasadzie
bez dopalaczy,cudownych wspomagaczy itd :)
potwierdz± moje s³owa :)

AurorA - 2010-03-18, 20:46

Gdy temperatura wody ma oko³o 10 stopni mo¿na odpalaæ filtr dojrzewanie z³o¿a trwa oko³o 2-3 tygodnie.
leszek50-57 - 2010-03-19, 13:22

Ja robiê w ten sposób,jak chcê urochmic filtr oczkowy to czyszczê filtr
w akwarium i ca³± wodê z p³ukania w wiaderku zabieram do filtra oczkowego
i w ten sposób mam bakterie i filtr ju¿ dojrza³y . :-(
poz.Leszek
----------------

KOImark - 2010-03-20, 16:45

leszek50-57 napisa³/a:
Ja robiê w ten sposób,jak chcê urochmic filtr oczkowy to czyszczê filtr
w akwarium i ca³± wodê z p³ukania w wiaderku zabieram do filtra oczkowego
i w ten sposób mam bakterie i filtr ju¿ dojrza³y . :-(
poz.Leszek
----------------


No mo¿e jeszcze nie dojrza³y ale na pewno zaszczepiony, dojrzewanie trochê trwa.
przy czym trzeba mieæ w wodzie amoniak który przyspiesza rozwój nitryfikacyjnej kultury
wiêc trzeba wpu¶ciæ ryby, karmiæ je a one amoniak wykupkaj± i wysikaj± ;)

P³ukanie filtrów w nowych zbiornikach z nowymi startuj±cymi filtrami to bardzo dobry pomys³.

ewa535 - 2010-03-20, 17:08

leszek50-57 napisa³/a:
Ja robiê w ten sposób,jak chcê urochmic filtr oczkowy to czyszczê filtr
w akwarium i ca³± wodê z p³ukania w wiaderku zabieram do filtra oczkowego
i w ten sposób mam bakterie i filtr ju¿ dojrza³y . :-(
poz.Leszek
----------------


Leszek dziêki za pomys³ ! Dzwoniê do brata czy ju¿ p³uka³ swoje aqua ! Ale to chyba jest sens wlaæ jak sêe woda w oczku ociepli , czy mozna teraz jak nie osiagnê³a na pewno tych 10 stopni ?

leszek50-57 - 2010-03-20, 20:05

Ewo bakteriami zalewa siê filtr 0.30 min.przed uruchomieniem ,ale ja
jeszcze filtra nie uruchomiam ,dopiero jak woda dojdzie do 8-10* :P
poz.Leszek
------------------

ILUSION - 2010-03-24, 23:08

Witam
Czy prawd± jest, ¿e mo¿na do pompy zastosowaæ w³±cznik czasowy (praca przerywana) i nie zaszkodzi to bakteriom nitryfikacyjnym w filtrze? Je¶li tak to jak ustawiæ taki czas pracy tzn. ile musi chodziæ, a ile mo¿e staæ ¿eby bakterie ¿y³y?
Chodzi o aspekt ekonomiczny oczywi¶cie :-D
pozdrawiam

JAREK G - 2010-03-24, 23:26

Mo¿esz zrobiæ przerwy w pracy pompy maksymalnie do godziny , ale w upalne dni to i pó³godziny jest sporym ryzykiem :???: Ja bym siê przy filtrze w takie rzeczy jednak nie bawi³, lepiej daæ pompê mniejszej mocy a niech pracuje non stop
KOImark - 2010-03-24, 23:26

ILUSION napisa³/a:
Witam
Czy prawd± jest, ¿e mo¿na do pompy zastosowaæ w³±cznik czasowy (praca przerywana) i nie zaszkodzi to bakteriom nitryfikacyjnym w filtrze? Je¶li tak to jak ustawiæ taki czas pracy tzn. ile musi chodziæ, a ile mo¿e staæ ¿eby bakterie ¿y³y?
Chodzi o aspekt ekonomiczny oczywi¶cie :-D
pozdrawiam


Wiesz co? aspekt ekonomiczny zostaw w elektorwni
W³±cznik czasowy w pompie :D bo¿e czego to ludzie nie wymy¶l±, strach Ci ryby sprzedawaæ :bum:

ILUSION - 2010-03-24, 23:36

KOImark
Przecie¿ ja pytam, chyba to dobrze prawda, tak siê ludzie ucz±.
Dlatego pytam ¿eby nie pope³niaæ takich (jak widzê) b³êdów, nie chodzi mi o parê groszy na pr±d, ale je¶li mia³aby byæ taka mo¿liwo¶æ to dlaczego nie. Nie wszystko o czym ludzie pisz± jest do bani, czasem warto zapytaæ.
Nie musisz siê baæ o ryby, zrobiê wszystko ¿eby mia³y dobrze

leszek50-57 - 2010-03-25, 08:20

Ilusion masz racjê ,kto pyta to nie b³±dzi,ale pompy nie wy³±czaj,
bo mo¿na stracic ryby. ;)
poz.Leszek
-----------------

ontario_ab - 2010-03-25, 12:52

przy takich przerwach w pracy pompy ca³y syf z filtra sp³ynie ci z powrotem do oczka :)
mam tu na my¶li taki przelewowy, a pewnie taki masz

ILUSION - 2010-03-25, 23:47

PEWNIE TAK
DZIÊKI ZA INFO

toldi - 2010-05-27, 21:32

ontario_ab napisa³/a:
przy takich przerwach w pracy pompy ca³y syf z filtra sp³ynie ci z powrotem do oczka :)
mam tu na my¶li taki przelewowy, a pewnie taki masz

To trzeba za³o¿yæ zawór zwrotny na zasilaniu i nic ci nie sp³ynie. Przerwy siê niestety zda¿aj± (czy to przy braku zasilania czy podczas prac przy oczku itp. )

arturzbsk - 2011-03-14, 20:37

toldi napisa³/a:
ontario_ab napisa³/a:
przy takich przerwach w pracy pompy ca³y syf z filtra sp³ynie ci z powrotem do oczka :)
mam tu na my¶li taki przelewowy, a pewnie taki masz

To trzeba za³o¿yæ zawór zwrotny na zasilaniu i nic ci nie sp³ynie. Przerwy siê niestety zda¿aj± (czy to przy braku zasilania czy podczas prac przy oczku itp. )


odgrzeje kotleta 8) Gdzie mozna kupiæ zawór zwrotny , który mozna zamontowaæ na wê¿u zasilaj±cym ?


faktycznie przy braku pr±du wody sp³ywa z powrotem do oczka zrazem z nieczystosciami .

Sadownik - 2011-03-14, 20:54

w ka¿dym sklepie z hydraulika...
diver - 2011-03-15, 19:29

Ja kupi³em zawór klapowy 3/4" w wersji mosiê¿nej w sklepie z hydraulik± (w budowlanych te¿ s±). Parê z³oty badziewie kosztuje.

Wracaj±c do tematu tego dzia³u, sam siê zastanawiam kiedy uruchomiæ filtr a zasadniczo kiedy zacznie dzia³aæ biologiczne oczyszczanie w filtrze. Zasadniczo bakterie pomagaj±ce nam utrzymaæ wodê oczka w czysto¶ci najlepiej czuj± siê w oko³o 30 st C. To co¶ czujê ¿e nawet w wodzie o temp. 10 st nie bêd± czu³y siê OK.
Prêdzej subst. od¿ywcze wyci±gn± z wody ro¶liny a zawiesinê mechaniczna czê¶æ filtra.

AurorA - 2011-03-15, 19:51

Bakterie ju¿ przy kilku stopniach pracuj±, a ponad 10 stopni szybko siê namna¿aj±.
alibaba - 2011-03-16, 16:42

Monta¿ zaworu zwrotnego nic nie daje bakteriom bo w stoj±cej wodzie i tak padn± z braku tlenu
hns - 2011-03-16, 18:01

Moim zdaniem przy pracy przerywanej z przerwami do 15 minut bakteriom nic nie bedzie.
Ale lepsza jest praca ciagla przy zastosowaniu slabszej pompy. Polecam Jebao FTP 4600 - naprawde bierze tylko 35Wat!

alibaba - 2011-03-17, 15:24

Przy filtrze przelewowym i pracy pompy z przerwami zawór jest bez sensu bo z³o¿e bêdzie pracowa³o skuteczniej jak bêdzie wilgotne (a w kilka minut na pewno nie wyschnie) ni¿ stoj±c w wodzie a zadne wyp³uczyny siê nie cofn± z racji konstrukcji filtra. Zawór ma sens w przypadku filtrów zalewanych od do³u bo tam cofa siê brudna woda z filtra mechanicznego.
arturzbsk - 2011-03-17, 18:37

Np. przy takim bioklarze:

http://sklep.oczkowodne.n...ych-stawow.html

przy braku pr±du, woda wraz z nieczysto¶ciami jest zasysana z pierwszej komory do oczka. W ci±gu minutki prawie ca³o¶c z I komory jest z powrotem w oczku.

My¶la³em o jakim¶ zaworze zwrotnym , ale te dostêpne na rynku w znacznym stopniu zwiêkszaj± opór hydrauliczny a tym samym wydajno¶æ pompy. My¶lê o zaworach hydraulicznych klapowych i grzybkowych.

alibaba - 2011-03-17, 20:41

Cytat:
Filtr jest zasilany od do³u


w takim zawór zwrotny jest wskazany


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group