Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - jak wyczyścić glony w stawie z wolffią

Mariusz - 2009-03-20, 17:45
Temat postu: jak wyczyścić glony w stawie z wolffią
Wczoraj z stawu w którym prowadzę kolekcjię roślin bagiennych,ustąpiły resztki lodu(staw ma gł.10-40cm.wody, natomiast na dnie: mułu i resztek roślin od 10 nawet do 100cm.Po zniknięciu lodu, na pow. wody pojawiły się liczne pozostałości ekstrymentów oraz resztek roślin pokryte oślizgłymi glonami.Przy tak eutroficznym stawie i tak silnie zasiedlonym przez zwierzątka jak też setki roślin,jest to normalne zjawisko.Problem polega na tym że pierwszy raz na tak wielką skalę. :-o :evil: Można powiedzieć wyczyszczę to i po krzyku,niestety problem tkwi głębiej.Na dnie zbiornika i w wypłyniętych nieczystościach,zalega Wolffia arrhiza w towarzystwie kilku przedstawicieli Lemnaceae.Jest ona dla mnie cenną rośliną kolekcyjną.
Jeśli ruszę dno i wyjmę te glony,to czy nie uszczuplę jej rozwoju?
Jeśli nie zareaguję to całe to pło opadnie niebawem na dno.Czy to też może mieć wpływ na zachwianie jej rozrostu?
Czy nie przejmować się,bo tak czy tak jak złapie dobre warunki do rozwoju to opanuje cały zbiornik?
Za wszystkie opinie będę wdzięczny.

AurorA - 2009-03-20, 18:55

Nie wygląda to za pięknie, ja bym czyścił, może niezbyt gruntownie aby przetrwalniki wolffi choć częściowo zostały - rzęsowate rozrastają się szybko w sprzyjających warunkach.

Ja mam już zieloną rzęsę na powierzchni - przezimowała wmarznięta w lód w postaci dorosłej.

Mariusz - 2009-03-20, 21:19

AurorA napisał/a:
ja bym czyścił, może niezbyt gruntownie aby przetrwalniki wolffi choć częściowo zostały - rzęsowate rozrastają się szybko w sprzyjających warunkach.

Tak, szczególnie rzęsa drobna rozrasta się szybko.Zastanawia mnie tylko czy ona nie zdominuje wolfi po tym zabiegu,biorąc pod uwagę że ta jest bardziej słabsza((choć wzasadzie jeśli warunki jej sprzyjają(wolfia) to może być odwrotnie)).Naprawdę trudno powiedzieć.Myślę że trzeba zacząć czyścić,a praktyka sprawdzi.Dzięki
AurorA napisał/a:
mam już zieloną rzęsę na powierzchni - przezimowała wmarznięta w lód w postaci dorosłej.

U mnie również,szczególnie w zbiorowiskach pałki, niestety tu część stawu zawsze tak się zachowuje,tylko jak już wspomiałem nigdy na tak wielką skalę jak w tym roku(fot.zobacz górny post).

KatarzynaR - 2009-04-07, 08:47

U mnie też w tym roku było troszkę glonów nitkowatych... ale poradziłam sobie z nimi używając siatki do planktonu i kija teleskopowego firmy Tetra. Urządzenie moze i małe na moje OKO i dosyć delikatne, jednak zdało egzamin doskonale... ;-)

Katarzyna


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group