Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Roślinki na podmokły teren

konrad1983 - 2008-03-12, 17:46
Temat postu: Roślinki na podmokły teren
witam
jako że pytanie moje nie dotyczy oczka, a bardziej ogrodu to mam jednak nadzieje ze ktos odpowie, studiując forum widze ze znawców ogólnych tu mnogo. Otóż moje pytanie dotyczy krzewu, drzewka które chłonie wilgoć w pokaznych ilosciach, problem jest taki ze czesc działki jest podmokła, drenazu nie ma jak zrobic, jedynie lekkie przepusty odprowadzajace wode deszczowa. teren podniose i zageszcze zageszczrka, pozatym jest intensywnie użytkowany wiec taka roślink aby się przydała.

melek - 2008-03-12, 18:08

Możesz spróbować z wierzbami płaczącymi ale ostrzegam rosną do olbrzymich rozmiarów i później ma się problemy np z opadającymi liśćmi. U mnie miały niesamowity przyrost w małym odstępie czasu.
konrad1983 - 2008-03-12, 18:13

hehe az tak nieswiadomy nie jestem, wiem jak wyglada wierzba, do jakich rozmiarów rosnie ;) , słyszałem też o topoli, ale wierzba przy topoli to niebo :good:
iwosek - 2008-03-12, 18:14

Nie tyle co płaczące, ale wierzby nie pamiętam nazwy ( moze ktos skojarzy) czesto stosowane w naturalych oczyszczalniach scieków, oraz własnie do zatrzymywania ("wiazywania") podmokłych terenów, rosnie nie duża do okolo 4-5 metrów.
judym - 2008-03-12, 18:17

iwosek napisał/a:
Nie tyle co płaczące, ale wierzby nie pamiętam nazwy ( moze ktos skojarzy) czesto stosowane w naturalych oczyszczalniach scieków, oraz własnie do zatrzymywania ("wiazywania") podmokłych terenów, rosnie nie duża do okolo 4-5 metrów.

Chyba chodzi ci o wierzbę "wiciowa".Rośnie do 5m.

samuraj - 2008-03-12, 19:51

judym napisał/a:
Chyba chodzi ci o wierzbę "wiciowa".Rośnie do 5m.


nie wiem czy nie chodzi o tzw wierzbę energetyczną--sadzoną na plantacjach , ale jest to roślina mało atrakcyjna jak na warunki ogrodu.Można zasadzić wierzby "ozdobne"-ogrodowe i odpowiednio przycinać i wtedy nie wyrośnie z niej wielkie drzewo.Moja wierzba ma około 15 lat i ma zaledwie 2m wysokości :)

judym - 2008-03-12, 20:31

Kolego zgadzam się z tobą,że wierzba wiciowa nie jest dekoracyjna(właściwie to jest raczej krzew)ale Konradowi chodzi o drzewo co osuszac będzie mu teren,a ten gatunek do tego się nadaje. Tez w ogrodzie mam trzy gatunki wierzby i dorastają mi po 5-10 latach na 1,5m.Czym mocniej przycinam,tym ładniej rozrastają się.
AurorA - 2008-03-12, 22:05

Na podmokłym terenie dobrze będzie rósł cypryśnik błotny- to nieduże drzewko iglak zrzucający igły na zimę.
konrad1983 - 2008-03-13, 15:54

wiedziałem ze mi pomożecie :piwko: w zasadzie ta wierzba wiciowa, posadzona wzdłuż płotu nie była by takim najgorszym rozwiązaniem, a nie chodzi o to co bedzie dobrze rosło (apropo cyprysnika) tylko co bedzie dobrze żarło ;) czyli piło wode :good:
judym - 2008-03-13, 16:25

konrad1983 napisał/a:
wiedziałem ze mi pomożecie :piwko: w zasadzie ta wierzba wiciowa, posadzona wzdłuż płotu nie była by takim najgorszym rozwiązaniem, a nie chodzi o to co bedzie dobrze rosło (apropo cyprysnika) tylko co bedzie dobrze żarło ;) czyli piło wode :good:

Domyślam się że potrzebujesz dużo sadzonek,a cena sadzonki wierzby wiciowej to grosze.

konrad1983 - 2008-03-13, 17:09

tylko jest jeszcze uno picolo problemo, czy taka wierzba sie przypadkiem nie rozrasta zbytnio?? chodzi o ekspansje i wypieranie np trawnika.
judym - 2008-03-13, 17:58

No niestety wszystkie wierzby mają płytki system korzeniowy.Nawet ułamana gałązka położona na ziemi potrafi puścic korzenie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group