Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Rośliny najbardziej ekspansywne

AurorA - 2007-11-01, 19:40
Temat postu: Rośliny najbardziej ekspansywne
Wiele roślin wodnych potrafi się bardzo szybko rozrastać. Do nabardziej ekspansywnych należą rośliny pływające (pistia, limnobium, hiacynt wodny, żabiściek oraz azolla i salwinia).
Jednak z tymi gatunkami nie ma problemu, choć z jednej rośliny można w sezonie uzyskać kilkadziesiąt i więcej to można zawsze nadmiar odłowić i się go pozbyć. Poza tym na zimę i tak wszystkie zamierają.

Tu chciałbym wymienić najszybciej się rozrastające a przy tym najbardziej uciążliwe rośliny.
Wg mnie są to rośliny wytwarzające długie pędy rozłogowe ukorzeniające się w węzłach. Najczęściej ukorzeniają się we wszystkich pobliskich doniczkach i zagłuszają inne rośliny, a nie jest się ich łatwo pozbyć. Potrafią w ciągu sezonu kompletnie zarosnąć wszystko w promieniu metra z jednej startowej rośliny.

a oto lista najuciążliwszych gatunków:

potocznik wąskolistny
mięta wodna
kropidło jawajskie "Flamingo"
przetacznik bobowniczek

Najbardziej zdradziecki jest potocznik gdyż dostaje się do doniczek z innymi roślinami głównie od spodu przez otwory i pozbyć się go najtrudniej, najłatwiej walczyć z przetacznikiem.

Rośliny te można polecić osobom, które chcą szybko uzyskać dużą masę roślin, narzekają że nic im nie rośnie, oraz do większych zbiorników. W standardowych oczkach, roślin trzeba bacznie pilnować i często obcinać pojawiające się rozłogi.

Co o tym myślicie, może macie inne typy?

melek - 2007-11-01, 19:48

Ja mam dwa typy: saliwnia, dostałem od Arka kilka roślinek a później z każdym następnym dniem roślina ta zarastała powierzchnię mojego oczka - musiałem wywalać, dawałem też sąsiadom i wujowi do akwa. I drugi typ to rzęsą wodna chyba każdy wie jak szybko ona potrafi się rozrastać w akwarium, wystarczyły 3 dni aby tafla mojego akwa 30cm x 50cm zastała zarośnięta a w dolnych częściach akwarium było ciemno bo światło nie dochodziło :)
JAREK G - 2007-11-01, 20:04

Dobrze że ja nie mam tych roślinek które wymienił Arek i nie będę się o nie starał :P W tym roku kupiłem Jaskier , ładnie kwitł na żółto :) ale już widzę że w przyszłym roku mogą być z nim problemy :?
AurorA - 2007-11-01, 20:05

Melek ale tych gatunków łatwo się pozbyć jak napisałem wyżej a na walkę z markiem szerokolistnym potrzeba kupę czasu.
AurorA - 2007-11-01, 20:07

Jarek masz rację, jaskier wielki jest następny w kolejce wydaje długie kłącza i ukorzenia się w rozłogach jak wymienieni wcześniej poprzednicy, poza tym jeśli łodyga pochyli się do wody co jest normalne też potrafi wypuścić korzenie w każdym węźle.
killer1558 - 2007-11-01, 20:10

ja dodam niezapominajke błotną jeszcze, a z przetacznikiem to popieram idzie jak burza po całej przechowalni u mnie :) rozrost na 1,5 :P od posadzenia na wiosnę
JAREK G - 2007-11-01, 20:10

Zrobię jutro może fotki :) u mnie puścił rozłogi i korzenie prawie metr pod wodą :P
Ernest - 2007-11-01, 20:21

Wszystko zależy gdzie rosną :P .U mnie w oczku marek od Marka :) był taki sobie,mięta musi mieć gdzie się ukorzeniać.W oczku mięta jak pójdzie na głęboką wodę to tylko pójdzie i nie będzie problemu.Inaczej sytuacja wyglądała w bagienku ,woda płytka lub jej brak sprawiają warunki do szybkiego ukorzeniania się w podłożu.
Przetacznik w naturalnym środowisku rośnie od wody :!: ,czyli stara się wyjść z niej.Nie zawsze mu się to udaje.Ekspansywność może i duża ale do opanowania :)
Kropidło "Flamingo" można na pergoli pleść :-D

AurorA - 2007-11-01, 20:21

Niezapominajka faktycznie idzie szybko ale nie trudno ją poskromić. Po pierwszym kwitnięciu powinno się ostro przyciąć, wtedy wypuszcza młode pędy które ponownie kwitną.
wycinając pokładające się łodygi zapobiegamy zarówno ich ukorzenianiu się jak i rozsiewaniu. Dość łatwo ja też zlikwidować z pojemników z innymi roślinami jeśli już zdążyła się ukorzenić - korzonki ma drobne i cienkie.

Podobnie jest z tojeścią rozesłaną.

z kolei przyszedł mi do głowy jeszcze jeden super ekspansywny - to tojeść bukietowa - grube długie kłącza w dużej ilości na wszystkie strony

killer1558 - 2007-11-01, 20:32

Sebastian masz racje :) wszystko zależy od warunków :good: w jakich rośnie roślinka :) ja dodam jeszcze że dla mnie ekspansywny jest rogatek ale to też na pewno zależy od warunków w jakich rośnie, nawet byłbym skłonny mówić o środowisku i klimacie ale na to nie mam głowy :) :hehe: ,bo tak sobie myślę że czemu u mnie nie ma w okolicy np. osoki i i grzybieńczyka nie mówiąc już o innych tak jak u was bobrów :P
Ernest - 2007-11-01, 20:34

Zapomniałem :) ,puśćcie wolno manna mielec ,sitowie leśne oczywiście w odpowiednim podłożu ,a zobaczycie jaki tam jest odjazd :hehe:
JAREK G - 2007-11-01, 20:39

Znalazłem fotkę z przed kilkunastu dni gdzie w górnym lewym rogu widać jaskier widać jak rozłogi idą po foli w dół puszczają korzenie i liście :P ,oczywiście na boki między kamieniami też poszły :?

killer1558 - 2007-11-01, 20:40

Ernest napisał/a:
,puśćcie wolno manna mielec

mam w doniczce i właśnie mam ochotę na więcej :hehe: nie zauważyłem nic złego, ale tak jak piszę jest pod kontrolą :P

JAREK G - 2007-11-01, 20:48

Też miałem wcześniej manne mielec w doniczkach na płytkiej wodzie i zagłuszyła ją pałka jak pękła po zimie wysiewając się do doniczki z manną :???:
AurorA - 2007-11-01, 20:54

manna i sitowie leśne wypuszczają dużo rozłogów ale raczej nie uciekają z doniczek, choć potrafią przez otwory w dnie - rośliny te powinno się często odmładzać , najlepiej co roku bo stare korzenie gniją i roślina powoli zamiera jeśli ich nie usuniemy. W naturze co innego - jak nie jest ograniczona pojemnikiem i ma wolną przestrzeń to szybko to wykorzysta

to samo jest z jaskrem wielkim, raczej nie ucieka z doniczki tylko szczelnie ja wypełnia korzeniami i dławi sam siebie

meps - 2007-11-02, 20:28

Ja bym jeszcze wymienił moczarkę. Z kilku wrzuconych roślinek , po roku dokładnie zarośnięte dno na kilkuset m2. Wada: bardzo trudna do dokładnego usunięcia ( no chyba że amur). Zaleta: bardzo dobrze oczyszcza i natlenia wodę.
AurorA - 2007-11-02, 22:32

Ja nigdy nie maiłem problemu z moczarką, zwykle zimą zanika.
killer1558 - 2007-11-03, 05:24

moim zdaniem można dodać moczarkę ale w zbiornikach gdzie rośnie bez ograniczeń podrzuciłem szwagrowi do stawu ją zaraz po wykopaniu a teraz mogę stwierdzić ze 1/4 dna już zarosła ,
Patryk - 2007-11-03, 10:17

dodajcie papirusa , wodny koper, a i te no czermień jak się wkopie w podłoże nie da się wykopać




ps, na następny sezon robie oczko z siatko betonu

AurorA - 2007-11-03, 14:07

Papirus napewno nie jest ekspansywny i czermień tez nie a co to koper wodny :-o
Hubert - 2007-11-03, 15:17

AurorA napisał/a:
a co to koper wodny


Pewnie Patryk miał na myśli kropidło wodne (dzikie), ale jego liście bardziej przypominają nać marchwii niż koper.

ontario_ab - 2007-11-03, 18:39

pytanko mam co do moczarki...
trzymacie ją w koszach/doniczkach czy macie jakiś żwir na dnie ?
jakoś nie widzę jej na dłuższą metę w doniczce ...

iwosek - 2007-11-03, 18:42

mozna dodac np przestke - ta nieupilnowana potrafi ladnie zarosnac,
i tak jak wspomniane wyzej - glownie rosliny plywajace i podwodne - widzialem co rogatek potrafi zrobic ze zbiornikiem - przyrost jest niesamowity

killer1558 - 2007-11-03, 19:27

jak widzieliście na moich foto z oka to ja mam pół na pół moczarkę i jest ok i tak i tak :P
jackon - 2007-11-03, 21:08

u mnie chyba chmiel jest najbardziej ekspansywny, szczegolnie w weekendy:)
czasami zboze go przebija :)

samuraj - 2007-11-04, 16:30

w moim oczku najbardziej i najmocniej rozrastał się żabiściek , swoimi korzeniami oplatały wszystkie inne rośliny :)
krzysm - 2007-11-05, 08:27

samuraj napisał/a:
w moim oczku najbardziej i najmocniej rozrastał się żabiściek , swoimi korzeniami oplatały wszystkie inne rośliny :)


Dziwne te Wasze problemy z ekspansywnymi roslinami :-D
Dla mnie z tego wątku będzie taki pożytek, że wybiorę te najbardziej ekspansywne (może trzcinę, a co?) i zasadzę w moim małym oczku. Może wreszcie coś je zacznie zarastać?
Na razie to mi mięta wodna zmiarniała :/

A może ja mam oczko liliowe (tak jak są jeziora lobeliowe) bo ona na razie mi się jakoś trzyma?

Patryk - 2007-11-11, 17:40

a dodajcie jeszcze wywłocznika i rogatka
AurorA - 2007-11-11, 20:25

Patrk chodzi mi o rosliny najbardziej uciążliwe, których ciężko jest sie pozbyć.

nadmiar pisti czy rogatka to nie jest problem - wystarczy machnąć sitkiem i po kłopocie.

Patryk - 2007-11-13, 10:14

aaa to powiem tak najbardziej uciążliwa jest chyba ramiennica krucha jak się zakorzeni to podobno wyciąga się z glutami mułu i "czymś obślizgłym co żyje"(czy jakoś tak ze strony Pana Leszka Bieleckiego jest to jaka jest ta ramiennica)
AurorA - 2007-11-13, 13:24

To prawdę mówiąc glon nie roślina, nie wytwarza korzeni ale może się ukorzeniać chwytnikami - jak jej dopasuje to rośnie szybko.
Ernest - 2008-02-27, 20:15

Mam jeszcze jedną propozycję roślinki ekspansywnej :) .Skrzyp bagienny,będzie ostra rywalizacja z przęstką u mnie w bagnie o teren :P
judym - 2008-02-29, 13:56

U mnie to pospolita pałka wodna.Jej korzenie wcisną się w każdy zakamarek i wyrasta wśród innych roślin.
AurorA - 2008-02-29, 18:25

judym napisał/a:
U mnie to pospolita pałka wodna.


cos takiego jak pałka wodna nie istnieje - sa różne gatunki które nazywa sie łącznie pałkami wodnymi czyli rodzaj . typha

judym - 2008-02-29, 19:46

AurorA napisał/a:
judym napisał/a:
U mnie to pospolita pałka wodna.


cos takiego jak pałka wodna nie istnieje - sa różne gatunki które nazywa sie łącznie pałkami wod
nymi czyli rodzaj . typha

No dobra,czyli u mnie szybko rozrasta się i wchodzi między inne rosliny i wyrasta gdzie się jej podoba Pałka Szerokolistna(typha latifolia) i Pałka Wąskolistna(typha angustifolia)

kuba123 - 2008-04-23, 21:47

Trochę mnie zaniepokoił ten temat :? Mam oczko obłożone kamieniami, ale na całej powierzchni oczka jest piasek i glina. jest strefa bagienna. Żadnych roslin nie sadzę w koszach. W moim oczku rośliny maja wolną przestrzeń. Jednak nie przemyślałem dobrze ich wielkości. W oczku mam:
-pałki szerokolistne (rosną na potęgę - są już prawie wszędzie w sadzawce.
- miętę nadwodną (niesamowicie się rozprzestrzenia i wchodzi na trawnik)
- trzcinę pospolitą (na razie jest spokojna :P )
- wierzbownica kosmata (wysiała sie po całym oczku i jest jej pełno)
- jaskier wielki (jest wszędzie w strefie przybrzeżnej i wrasta w trawnik)
- rzęsa wodna (jest spokojna)
- rogatek sztywny ( w ostatnich dniach ma niesamowite przyrosty :-o )
Podałem tylko gatunki z oczka, które wg. mnie są najbardziej ekspansywne.
Cos czuje,że za 2 lata będę mieć najbardziej zarośnięte oczko na forum, ale najmniej gatunków :-( A właśnie chyba każdemu zależy na różnorodności, a nie na ilości.

judym - 2008-04-23, 22:13

kuba123 napisał/a:
Cos czuje,że za 2 lata będę mieć najbardziej zarośnięte oczko na forum, ale najmniej gatunków

Nie przejmuj się.Moje oczko jest podobnie zbudowane do twojego i mamy też podobne rośliny.Dzisiaj u mnie zacząłem remont.Aby wyciągnąc rośliny potrzebowałem szpadla i siekiery.Trwało to z sześc godzin,ale sobie poradziłem. ;)

javahurt - 2009-05-23, 21:21

U mnie do najbardziej ekspansywny roślin pływających należała rzęsa do czasu zarybienia karpiem i małymi amurkami.Mam dwa oczka naturalne z wodą gruntową.Jedno małe które jest zarastane młodymi liliami(nie wiem jakie,bo mam białe ,czerwone i podobno żółte ale te jeszcze nie zakwitły),pałką ,łączeniem,bobrkiem i czasami jak nie dopilnuje tojeścią rozesłaną.Drugie oczko,a właściwie stawik,nie sprawia takich problemów.Żyje tam 10 amurków( teraz mają po około 30cm) i one regulują rozrost większości gatunków.Rozrasta się w nim mocno i rozsiewa kosaciec,bobrek(wychodzi z wody na brzeg),sitowie.
Co rok w ujściu rzeki Rządzy do Zalewu Zegrzyńskiego można zaobserwować (sierpień,wrzesień)zjawisko masowego rozrostu salvini.Pokrywa wtedy prawie połowę powierzchni wody.Nie mam pojęcia jaki to gatunek ale ma ładne duże listki(dużo większe jak w akwarium).

marecky - 2011-05-17, 11:57

ja mam staw 30x60 kopany bez foli i najbardziej rozrasta sie trzcina pospolita w ciagu roku podwoiła teren na ktorym rosła. zaczac sie tego pozbywać ? boje sie ze wszystkie płycizny opanuje.
wodniczka - 2011-05-17, 12:29

marecky napisał/a:
ja mam staw 30x60 kopany bez foli i najbardziej rozrasta sie trzcina pospolita w ciagu roku podwoiła teren na ktorym rosła. zaczac sie tego pozbywać ? boje sie ze wszystkie płycizny opanuje.


Mam podobny problem :-(

A kolejny to jak pozbyć się tego draństwa!? :evil: Czy to prawda, że nie lubi koszenia? czy wręcz przeciwnie - tylko ją to wzmocni? Ma ktoś doświadczenie?

Adalbert - 2011-05-17, 12:57

wodniczka napisał/a:
Czy to prawda, że nie lubi koszenia?


Być może, że koszenie młodych pędów regularnie może osłabić kłącza i nie będzie tak szaleć (jak przy perzu) . Kilkukrotne "strzyżenie" może pozbawić roślinę zapasów na ponowny start. Ale żeby wykończyć toto do zera to raczej ciężka sprawa.

marecky - 2011-05-17, 13:09

kosze a moze strzyzenie robie jak zywopłotu 2 -3 razy w roku. dzieki temu nie tworzy sie wiecha. jednak roslina zaczyna zajmowac coraz wiecej płycizn
Adalbert - 2011-05-17, 13:29

marecky napisał/a:
2 -3 razy w roku. dzieki temu nie tworzy sie wiecha.


wiecha to już ostatnie stadium rozmnażania generatywnego. Mi bardziej chodziło o to żeby nie pozwolić roślinie asymilować i odtwarzać zapasów w kłączu. A w tym przypadku to trzeba by kosiś jak tylko wychyli łeb nad lustro. Tak tylko kombinuję bo pojęcie o tym "chwaście" mam niewielkie. :???:

Szuwarek - 2011-06-23, 23:19

chciałbym wiedzieć co zrobić, jeżeli w moim oczku większość z roślin wymienianych tu jako bardzo ekspansywne u mnie (oczko mam od maja zeszłego roku) nie za bardzo chcą się rozrastać :-( a niektóre jak rzęśl wodna czy żabiściek zanikają zupełnie????
AurorA - 2011-06-23, 23:58

może już czas nalać wody ;)
żart

akurat żabiściek i rzęśl to rośliny dość kapryśne i częściej zamierają niż im podpasuje

daj potocznik i mięte- na to nie ma mocnych

Szuwarek - 2011-06-24, 15:11

mam miętę w oczku
postaram się wrzucić dzisiaj wieczorem zdjęcia do galerii oczek wodnych i proszę wtedy o komentarz czy moje roślinki rzeczywiście wyglądają na zabiedzone jakby brakowało im czegoś czy też może jestem przewrażliwiony i mam za duże oczekiwania :-(

sam już nie wiem, i ciężko mi patrzeć obiektywnie

TOMY - 2011-09-12, 18:04

Potrzrebuje porady.
Wykopałem w tym roku staw w którym chciałbym mieć także chociazby ze dwie odm czciny np.karka i australijska,nadaje naturalnego wyglądu.Problem jest w tym ze jest ekspansywna a nie chce za 3-4 lata miec z nia problemów.Więc pomyślałem zeby ja posadzic w jakis wyzszych doniczkach,zeby kożenie nie wyszły do podłoża.

Co myslicie o tych doniczkach?
Może macie jakis lepszy pomysł.

Pozdrawiam Tomek

leszek50-57 - 2011-09-12, 19:16

Po pierwsze jaki to staw ,na foli czy wykopany,w koszach to ci trzcina może wyjść,
chyba ,że będziesz kontrolował korzenie,ale kosze zawsze się sprawdzają,tyko
trzeba dobrać wielkość koszy do rośliny. :P
poz.Leszek
------------------

AurorA - 2011-09-12, 19:26

trzcina nawet jak są tylko dziurki w dnie to zawsze ucieknie z doniczki- posadź w kastrach lub wiadrach budowlanych, bez żadnych dziurek i co parę lat wymiana podłoża
Mariusz - 2011-09-12, 19:28

Z doniczki wylezie.
Tutaj na fotce posadziłem w dużej donicy, chciałem osiągnąć zwartą, nierozchodzącą się kępę, a osiągnąłem to co widać.


Dodam iż posadziłem w donicy jedno małe źdźbło 2009.

TOMY - 2011-09-12, 20:59

No własnie,nie jest z nią łatwo.Jeśli chodzi o doniczkę to oczywiscie bez zadnych dziurek, tak chyba ją posadze.Bedzie wysoka więc korzenie nie wyjdą do podłoża,60cm to nie jest mało.
Staw jak sama nazwa wskazuje jest naturalny
Dwa tygodnie po wykopaniu

Pozdrawiam Tomek

jurek47 - 2011-09-12, 21:11

Sama radość ,morze możliwości i pracy życzę powodzenia .pozdrawiam
czeczen - 2019-06-04, 09:13

Żeby nie zakładać nowego tematu odświeżam ten i zapytam praktyków:

W małym oczku na działce ROD (2,5 m średnicy 1,2 m głębokości)wsadziłem kilka dni temu
rdest pływający 8 krótkich łodyg w żwirze
osoki aloesowate 10 szt pływa swobodnie
wywłócznik okółkowy 10 krótkich łodyg w żwirze
rogatek sztywny 4 spore kępy przyciśnięte kamieniem

A w strefie bagiennej przy okręgu (2m x 2m, głębokość od 50 - 10 cm):
pałki wąskolistne 10 szt posadzone w żwir
kosaćce (żółte) 10 szt posadzone w żwir

Pytanie czy jest to wystarczająca obsada? Podobno rośliny szybko się rozrosną i kolega który podarował mi rośliny ze swojego stawu zapewniał że jeszcze w tym roku się podwoją albo i potroją. Póki co wygląda to oszczędnie i zastanawiam czy nie dosadzić jeszcze pałek i kosaćców w strefie bagiennej w celach filtrujących jak i estetycznych. Czy raczej uzbroić się w cierpliwość?

Ryba2008 - 2019-06-04, 10:09

czeczen napisał/a:
Żeby nie zakładać nowego tematu odświeżam ten i zapytam praktyków:

W małym oczku na działce ROD (2,5 m średnicy 1,2 m głębokości)wsadziłem kilka dni temu
rdest pływający 8 krótkich łodyg w żwirze
osoki aloesowate 10 szt pływa swobodnie
wywłócznik okółkowy 10 krótkich łodyg w żwirze
rogatek sztywny 4 spore kępy przyciśnięte kamieniem

A w strefie bagiennej przy okręgu (2m x 2m, głębokość od 50 - 10 cm):
pałki wąskolistne 10 szt posadzone w żwir
kosaćce (żółte) 10 szt posadzone w żwir

Pytanie czy jest to wystarczająca obsada? Podobno rośliny szybko się rozrosną i kolega który podarował mi rośliny ze swojego stawu zapewniał że jeszcze w tym roku się podwoją albo i potroją. Póki co wygląda to oszczędnie i zastanawiam czy nie dosadzić jeszcze pałek i kosaćców w strefie bagiennej w celach filtrujących jak i estetycznych. Czy raczej uzbroić się w cierpliwość?


Wywłócznik okółkowy zajmie Ci całą toń. Ryby nie będą miały gdzie pływać. Powinien być pod kontrolą. Lubi dożo światła. A jakie planujesz zarybienie tego oczka i ile sztuk rybek? Ryba2008 :soczek:

czeczen - 2019-06-04, 11:15

Na razie dam czas wodzie by dojrzała. Kolega oferował liny i wzdręgi i karasie srebrne - ale już doczytałem, ze te ryby do mojego oczka się nie nadają. Więc za jakiś czas kilka kolorowych karasi by cieszyły oko i wyjadały larwy komarów. Chyba bardziej zależy mi na płazach i innej okolicznej faunie. Oczko jest bez prądu, więc z rybami bardzo symbolicznie, za to chcę by było gęsto obsadzone. Ale zastanawiam się czy już teraz gęsto obsadzić, bo mam dostęp do roślin, czy poczekać aż samo się rozrośnie .
taniw - 2019-06-04, 12:18

Te rośliny rzeczywiście szybko ci się rozrosną. Ja bym nic nie dosadzał bo w przyszłym roku musiałbyś pewnie część usunąć.
luzio - 2019-06-04, 13:43

Ryba ty miałeś wywłócznik brazylijski chyba. Nasz, okółkowy nie zarasta tak szybko. Zwłaszcza wrzucony na głębszą wodę. Trochę trwa zanim ruszy z dna. Akurat w sam razy by być ozdobą na jesień.

Roślin za dużo sadzić na raz nie trzeba raczej. Dobrze zobaczyć które sobie radzą lepiej, które się podobają i mieć możliwość modyfikacji.

czeczen - 2019-06-04, 14:12

Dziękuję, w takim razie dam sobie na wstrzymanie i poczekam. Zakładam, że najpierw musza się ukorzenić w żwirze, a później jak im będzie dobrze to może będą miały się ochotę rozrosnąć. Zależy mi przede wszystkim na pałkach i kosaćcach by zaczęła się filtracja biologiczna. Już marzą mi się gęstwiny, kołyszące pałki, dzikie zarośla...

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group