Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - rozprzestrzenianie sie roślin wodnych

kuba123 - 2007-07-20, 00:21
Temat postu: rozprzestrzenianie sie roślin wodnych
Zastanawia mnie skąd biorą się w naturalnych zbiornikach rosliny wodne.
Np. moczarka kanadyjska, rzęsa wodna, rogatek sztywny.
jak rozprzestrzeniaja się??
W wymurowanym grillu, który jest nieużywany, jest woda deszczowa. Ostatnio woda ta zarosła rzesą, ale skąd ta rzęsa się tam wzieła?

iwosek - 2007-07-20, 00:24

no wlasnienie odpowiem ci na pytanie ale sie podlacze ostatnio jadac na wczasy do wladyslawowa mijalem rozne zbiorniki wodne starorzecza kanaly, zastanawialo mnie jedno skad wziely sie tam np grzybienie i grazele,
chociaz palki moga sie rozsiewac bo nie wierze ze korzen urusl mi dlugosci 5 metrow <w takiej odleglosci nam mala ppalke a nigdy jej tam nie sadzilem :evil:

Yahilles - 2007-07-20, 10:51

Grzybienie i grążele kwitną- więc się rozmnażają przez nasiona.
Rzęsa najpewniej przyniesiona przez jakiegoś ptaka, który znalazł się w wodzie.
Rogatek i moczarka po prostu płyną z wodą po odczepieniu od dna, zahaczą się o coś i tak rozwiną, czasem je "zamknie" w starorzeczu...

iwosek - 2007-07-20, 11:28

wiesz rozumnieim ze moga sie rozsiewac ale np jak lile znalazly sie w stawie w ktorym ich nigdy nie bylo, a najblizszy zbiornik z liliami jest 20 km dalej mowie o oewnych jeziorkach w wmojej okolicy
kuba123 - 2007-07-20, 11:40

A właściwie podobno lilia wodna sie nie rozsiewa
A skąd sie bierze rogatek lub moczarka w stawach? Nie chodzi mi tu o starorzecza.
Tylko np. nie dawno ktos na forum pisał, że ma plage moczarki kanadyjskiej w stawie, ale nigdy jej nie przynosiła, a więć jak to możliwe?

iwosek - 2007-07-20, 11:46

kuba123 napisał/a:
A właściwie podobno lilia wodna sie nie rozsiewa

z forum dowiedzialem sie ze tylko nasza rodzima alba moze sie rozsiewac <chyba>
kuba123 napisał/a:
A skąd sie bierze rogatek lub moczarka w stakach?
Tylko np. nie dawno ktos na forum pisał, że ma plage moczarki kanadyjskiej w stawie, ale nigdy jej nie przynosiła, a więć jak to możliwe?

tu to sie akurat zgodze z Yahilles`em, ze to ptaki :evil:

Yahilles - 2007-07-20, 12:26

Niektóre stawy także kiedyś powstały np. po wylewie rzeki.
Moczarki też kwitną, możliwe że przez nasionka też powstały ;)

AurorA - 2007-07-20, 14:31

Najszybciej rozprzestrzeniają się pałki i trzcina czyli te gatunki które może rozsiewać wiatr - zwykle to są rośliny pionierskie w nowych stawach. Wiele roślin wytwarza też owoce, nasiona które są zjadane przez ptactwo i wraz z odchodami rozprzestrzeniane. Nasiona i drobne rośliny typu rzęsa mogą sie tez rozprzestrzeniać na łapach ptactwa wodnego.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group