Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Kwiat grzybienia :)

Sylwek P. - 2007-05-25, 16:10
Temat postu: Kwiat grzybienia :)
Dzis rozkwitł sie pierwszy kwiat grzybienia, niestety nie wiem jaka to odmina, kwiat ma biały z zółtymi pręcikami, liście zielone. Fotki niestety robione telefonem i nie są najlepszej jakości.
killer1558 - 2007-05-25, 16:22

grzybień biały (Nymphaea alba) ;) u mnie mają po 20 cm do lustra wody jeszcze :-(
AurorA - 2007-05-25, 23:26

To może być grzybień północny (Nymphaea Candida). Jesteś pierwszy :yess:

Widzę obok i inne lilie oraz ładne ryby - dawaj więcej zdjęć.

elfikp - 2007-05-26, 14:23

No nie wiem kto był pierwszy :-D .
Wczoraj mi zakwitł 1 a dziś 2 :)

Pozdrawiam.

Sylwek P. - 2007-05-26, 14:54

Elfikp piekne te Twoje kwiaty, mój niestety nie jest taki duży i liście tez ma mniejsze
elfikp - 2007-05-26, 15:17

Dzięki :)
Może masz grzybienia północnego, tak jak Arek napisał .

Przemo - 2007-05-26, 16:22

Mi też już zakwitły na białym mam już 1 otwarty kwiat a jeszcze sa 4 nad wodą a to jest zdjęcie różowawo-białej (wie ktoś może jaka jest nazwa tej lili) wczoraj sie otworzył 1 a dzisiaj 2 kwiat.(woda jak zawsze słabej jakości przejrzystość ok 15cm) oto link : http://img292.imageshack....sta70178cn7.jpg :P
Zdjęcie zrobione pod słońce niestety :?

elfikp - 2007-05-27, 21:42

Dziś zakwitł trzeci kwiat.
Wśród liści grzybieni widać pływającą kotewkę - orzech wodny.
W dolnej części zdjęcia widać przęstkę i strzałkę wodną.

JAREK G - 2007-05-27, 21:51

Ale ten jest z innej lilii :P
ZiK - 2007-05-27, 22:21

U mnie też rozkwitał lilia. :)
Na razie tylko biała :P

elfikp - 2007-05-28, 23:24

Aktualne zdjęcie ;)
neon - 2007-05-28, 23:29
Temat postu: Brak oznak kwitnienia!!!
A u mnie lilia ma dopiero 4 liście!!! Pąków wogóle nie widać. Jak kupowałam był jeden i przestał rosnąć. Pewno tego roku będę oglądać tylko LIŚCIE :-(
AurorA - 2007-05-28, 23:34

neon, jak był pąk to jeszcze będą i kwiaty - masz czas do września albo i do października -lilie dopiero ruszyły na dobre.
neon - 2007-05-28, 23:37

OK będę cierpliwie czekała :yahoo:
elfikp - 2007-05-29, 22:33

A o to przyklad jak kwiat może mnienić odcień ;)
elfikp - 2007-06-13, 23:10

Nowe foto ;)
dachasia - 2007-06-14, 00:26

W tym roku na wiosnę dostałam małą sadzonkę lilii. Obecnie ma 3 liście i wypuszcza następne. Kiedy mogę się spodziewać z niej kwiatów.Była naprawdę mała.
marian - 2007-06-14, 21:59

Skoro wypuściła liście jest duża szansa że zakwitnie jeszcze w tym sezonie ,ale to będzie góra jeden kwiat .

AurorA - 2007-06-14, 22:34

Jeśli ma dopiero 3 liście to nie zakwitnie w tym roku i raczej nie w następnym.
dachasia - 2007-06-14, 23:12

AurorA napisał/a:
Jeśli ma dopiero 3 liście to nie zakwitnie w tym roku i raczej nie w następnym.

Aurora zdołowałeś mnie. Na ten rok nie liczyłam, ale miałam cichą nadzieję,że na następny to już będzie kwitła.
Gdybym chciała kupić jeszcze jedną, to na co zwracać uwagę przy kupnie, aby szybko kwitła?Np. już w przyszłym roku

AurorA - 2007-06-14, 23:21

Na wielkość kłącza, często jest to tożsame z wielkością doniczki. Lilie z doniczek mniejszych niz 2 litry to tzw, przez Szymona rostki. Przy kłączu powyżej 10 cm lilia powinna zakwitnąć w tym samym roku, przy odpowiedniej uprawie. Oczywiście można posadzić rostki w dużej donicy i ściemniać :hehe: Młode sadzoneczki maja malutkie liście.
dachasia - 2007-06-15, 00:13

Dzięki za informacje. Moja ma właśnie takie nieduże liście.
elfikp - 2007-06-15, 21:44

Aurora nie strasz chłopaka, w przyszłym roku mu zakwitnie .


Pozdrawiam :pa:

AurorA - 2007-06-16, 02:06

elfikp napisał/a:
Aurora nie strasz chłopaka, w przyszłym roku mu zakwitnie .


dachasia napisał/a:
dostałam małą sadzonkę lilii

dachasia napisał/a:
nie liczyłam, ale miałam cichą


Na chłopaka to raczej nie wygląda ;)
dachasia, daj lilię na płytszą wodę wówczas się wzmocni i może szybciej zakwitnąć.

KoRcZuS - 2007-06-16, 13:26

dachasia napisał/a:
W tym roku na wiosnę dostałam małą sadzonkę lilii. Obecnie ma 3 liście i wypuszcza następne. Kiedy mogę się spodziewać z niej kwiatów.Była naprawdę mała.


Moge Cie pocieszyc, w zeszlym roku posadzilem lilie "Attraction" tez nie miala wielu lisci, ale zakwitla raz, co prawda kwiat byl maly i niezbyt ciekawy, ale byl! A w tym roku juz sie rozpedzila, liscie duze, jeden kwiat juz jest, ale nie mialem jeszcze okazji zobaczyc w pelnej okazalosci, bo jak zajezdzam na dzialke to juz sie chowa.

Za to biala lilia kwitnie jak szalona, jednoczesnie mialem z 5 kwiatow :)

dachasia - 2007-06-16, 23:31

AurorA napisał/a:
dachasia, daj lilię na płytszą wodę wówczas się wzmocni i może szybciej zakwitnąć.

Tak zrobiłem.Zaraz po posadzeniu dałam na głębokość trochę większą niż donica, a potem systematycznie zwiększałam głębokość w miarę jak listki rosły. Teraz stoi mniej więcej na 35 cm i wypuściła już 4 liść. Zastanawiam się,czy nie dać jej na głębokość 50 cm.
A chłopakiem faktycznie nie jestem. Nie jestem nawet dziewczynką tylko dojrzałą babą :)

JAREK G - 2007-06-28, 21:55

KoRcZuS napisał/a:
Moge Cie pocieszyc, w zeszlym roku posadzilem lilie "Attraction" tez nie miala wielu lisci, ale zakwitla raz,
Akurat ta odmiana rośnie dość intensywnie i w ciągu roku sporo się rozrasta a z innymi może być już gorzej :P
koczisss - 2007-06-28, 22:03

U mnie były dwa kwiaty, jeden po drugim, ale już od trzech tygodni cisza, tylko nowe liście wyrastają, a dwa najstarsze już zżółkły.
iwosek - 2007-06-28, 22:11

atraction to naprawde bardzo ekspansywna odmiana lili, posadzilem jau siebie w oku w niedziele, a dzisiaj na powierzchni ma juz dwa liscie, a kolejne juz ida, :ziew:
:oops: moze mi jeszcze zakwitnie :yess: :ziew:

KoRcZuS - 2007-06-30, 11:22

Ja poczekam az mi Attraction powaznie sie rozrosnie, wtedy białą lillie wyzuce bo bedzie tego za duzo :)
Harryangel - 2007-07-03, 09:35

dachasia napisał/a:
AurorA napisał/a:
dachasia, daj lilię na płytszą wodę wówczas się wzmocni i może szybciej zakwitnąć.

Tak zrobiłem.Zaraz po posadzeniu dałam na głębokość trochę większą niż donica, a potem systematycznie zwiększałam głębokość w miarę jak listki rosły. Teraz stoi mniej więcej na 35 cm i wypuściła już 4 liść. Zastanawiam się,czy nie dać jej na głębokość 50 cm.
A chłopakiem faktycznie nie jestem. Nie jestem nawet dziewczynką tylko dojrzałą babą :)

Z tym wstawianiem na głębokie nie masz co się śpieszyć. Niech się lepiej dobrze wzmocni na płytkiej i, co też ważne, ciepłej wodzie. Rozmnażałem lilie wodne z sadzonek małych jak paznokieć, z liśćmi jak 20 groszy albo i wcale, bez korzeni itd. W porównaniu z nimi twoja to olbrzym. Posadzone w skrzynce, w dobrze użyźnionym podłożu (daję pod korzenie kilka-kilkanaście perełek Osmocote), przez rok rozrastały się bardzo i przesadzone do osobnych doniczek kwitły często już w następnym roku. Ale cały czas stały na głębokości może 10-12 cm. Za to, takie wyrośnięte i kwitnące, przestawione na głębokość 50 cm już na trzeci dzień miały liście na powierzchni. Dalej rosły już normalnie i normalnie kwitły.
Rozważ przesadzenie do nowego podłoża z dodatkiem Osmocote. To jest żarłoczna roślina, choć też bardzo żywotna. To, co jest w samym podłożu i w wodzie, na pewno jej nie wystarczy. Może w tym roku nie urosnąć na tyle, by zakwitnąć w następnym.

dachasia - 2007-07-04, 20:43

Harryangel napisał/a:
To jest żarłoczna roślina, choć też bardzo żywotna.

Obawiam się więc,że ją głodzę, bo na razie rośnie w pojemniku 1-1,5 l i bez żadnego nawozu.Po tym co tu przeczytałam muszę ją jak najszybciej przesadzić do kosza i dać trochę osmocate tak jak piszesz. Boję sie tylko, aby nawóz nie użyźnił mi wody.

AurorA - 2007-07-05, 01:04

Obawiam się ze na osmocote jest już za późno. Działa on przez pół roku więc jak chcesz aby Ci lilia rosła na zimę to daj ;)
dachasia - 2007-07-05, 01:15

AurorA napisał/a:
więc jak chcesz aby Ci lilia rosła na zimę to daj ;)
Rozumiem to jako żart z Twojej strony. Ale co w takim razie radzisz. Jak spowodować aby te trzy-cztery miesiące wegetacji jak najlepiej wykorzystać.
Pawlak - 2007-07-05, 20:42

Moja lilia wogóle nie zakwitła :( to jej zdjęcie Co jest nie tak
PS. Jest po deszczu dlatego liście są mokre

AurorA - 2007-07-05, 20:45

Jest za mała/młoda. Musisz czekać.
Bajbas - 2007-07-05, 21:30

AurorA napisał/a:
Jest za mała/młoda

u mnie taka kwitnie (Escarboucle), ale kwiaty bardzo małe. To jej drugi rok u mnie. W zeszłym kupiłem u Arka. W sumie to lepiej gdyby się najpierw rozrosła a potem kwitła, ale uparła się kwitnąć (już dała ze 4 kwiaty)
Pozdr, Bajbas

dachasia - 2007-07-06, 01:08

Arek wywołuję Cię do tablicy :-D .Co mam zrobić aby jak najlepiej wykorzystać reszte sezonu dla mojej lilii. Chcę, aby w przyszłym roku była możliwie duża.
AurorA - 2007-07-06, 01:33

Możesz ja przesadzić do większego pojemnika z żyźniejszym podłożem i dać płycej. Nawóz azotowy jest ryzykowny ze względu na glony. Można zastosować nawozy w tabletkach lub kulkach do roślin wodnych.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group