Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Rośliny wodne - Bobrek trójlistkowy

iwosek - 2007-05-12, 23:00
Temat postu: Bobrek trójlistkowy
witam,
tydzien temu kupilem bobrka trojlistkowego, a raczej kawalek badyla podpisanego jako Bobrek trójlistkowy, byla to jedynie jedna licha galazka,
a gdy dziasiaj podziwialem swoje oczko zobaczylem ze bobrek swietnie odbil ma juz okolo 15-20cm :-D
i tu moje pytanie :oops:
czy jest szansa zeby zakwitl on jeszcze w tym roku ????
prosze o szybka odpowiedz

JAREK G - 2007-05-12, 23:03

Jakaś szansa jest , ale czy tak sie stanie dowiesz się za jakiś czas :P
iwosek - 2007-05-12, 23:07

a tak ogolnie to w jakim terminie on kwitnie tak orientacyjnie bo w jego sprawie jestem zielony :???:
AurorA - 2007-05-12, 23:16

Bobrek kwitnie w maju (teraz) i jeśli Twój nie ma pączków tu juz na kwiaty w tym roku nie licz :-(
JAREK G - 2007-05-12, 23:16

Kwitnie w maju :P TU sobie poczytaj :P
iwosek - 2007-05-12, 23:19

dzieki za link
bede dobrej mysli jak nie zakwitnie w tym roku to moze zakwitnie w przyszlym :hehe:
pozyjemy zobaczymy
dzieki za szybka odpowiedz

ZiK - 2007-09-03, 21:41

Byłem ostatnio nad jeziorem Białym i tam napotkałem się na pierwszy raz w naturze rosnącego bobreka trójlistkowatego :)

Ernest - 2007-09-03, 22:01

Ja pierwszy raz w życiu widziałem u Marka na mokradłach,chciałbym zobaczyć i nie tylko ja jak to teraz wygląda.Myślę że to dla nas zrobi ,ma rzut moherem :P do pobliskich mokradeł
Szymon - 2007-09-04, 23:58
Temat postu: Bobrek trójlistkowy
Cytat:
Iwosek:PostWysłany: 2007-05-12, 23:00 Temat postu: Bobrek trójlistkowy
witam,
tydzien temu kupilem bobrka trojlistkowego, a raczej kawalek badyla podpisanego jako Bobrek trójlistkowy, byla to jedynie jedna licha galazka,
a gdy dziasiaj podziwialem swoje oczko zobaczylem ze bobrek swietnie odbil ma juz okolo 15-20cm

Twój post jest z 12.05.2007 więc kupiłeś 05.05.07 a na Podlasiu skąd otrzymałes rosliny to jeszcze prawie zima ( stąd pojedyńcza rostka o tej porze sezonu) . w póżniejszym okresie wysyłane sa juz dorodne pęczki. Jednakowoż u Ciebie poczuł sie jak w tropiku i oto chodzi.Pozdrawiam
szymon

iwosek - 2007-09-05, 14:44

Szymon z calym szacunkiem ale bobrka to ja nie kupilem u ciebie :hehe: kupilem go w sklepie ogrodniczym u siebie w Złotoryi a byl on ze szkolki pod wroclawiem :hehe:
acha i ze tak powiem to niestety narazie jeszcze nic nie kupowalem od ciebie ale na przyszly rok mysle o jakims zamowieniu

Szymon - 2007-09-05, 17:46
Temat postu: bobrek
moje bobry obecnie wygladają tak:

JAREK G - 2007-09-05, 22:54

Szymon, twoje bobry są naprawdę okazałe :good: wyglądają prawie jak sałata :hehe:
Szymon - 2007-09-06, 00:15

JAREK G napisał/a:
Szymon, twoje bobry są naprawdę okazałe :good: wyglądają prawie jak sałata :hehe:

chyba prawdziwej sałaty w życiu nie widziałes hehe , oto i ona chociaz w temacie bobra:

Ernest - 2007-12-15, 06:31

Moje bobry z bagienka :)



Mogę powiedzieć że jako amator :lol: odniosłem pewien sukces w uprawie tej roślinki :piwko: ,dodam że startowałem z nimi praktycznie z samych kłączy

A tu widać mojego największego filtrowego hydrobobra ;)


killer1558 - 2007-12-15, 07:43

piękne bobry :good: te z bagienka to chyba gatunek małopolsko-podkarpacki :P :hehe:
Łuki18 - 2007-12-15, 12:48

W przyszłym roku obiecuje że zapodam fotki z "bobrowego pola" 100km ode mnie... Oczko jest w ścisłej tajemnicy bo mieści się w szczerej głuszy wśród gęstego lasu.... Bardzo trudno tam dotrzeć 8)
marian - 2007-12-15, 16:40

Moje bobry przywędrowały z Podkarpackiego jak widac mają się całkiem dobrze .Przynajmniej tak bylo latem.To pierwsza ich zima na Śląsku.

killer1558 - 2007-12-15, 18:14

piekne :) :good:
Łuki18 - 2007-12-15, 21:49

A tu moje tegoroczne boberki... Warto dodać że to ich pierwszy rok w mojej sadzawce ;)

lubek - 2008-02-28, 15:32

Moje boberki już ruszaja z kopyta

phalina - 2008-02-28, 22:31

u mnie jeszcze nic sie nie zieleni za zimno
AurorA - 2008-02-28, 22:36

Cytat:
u mnie jeszcze nic sie nie zieleni za zimno


phalina to normalne, u mnie tez nic- to wyobraźnie co niektórych robi cuda - wiele roślin zimuje w ten sposób są częściowo zimozielone - o tej porze to uwierzę tylko w kaczeńce i przetacznik.

killer1558 - 2008-02-28, 23:24

AurorA napisał/a:
Cytat:
u mnie jeszcze nic sie nie zieleni za zimno


phalina to normalne, u mnie tez nic- to wyobraźnie co niektórych robi cuda - wiele roślin zimuje w ten sposób są częściowo zimozielone - o tej porze to uwierzę tylko w kaczeńce i przetacznik.


Arku masz rację bobry u mnie całą zimę miały końcówki zielone :)

samuraj - 2008-03-02, 13:51

przedstawiam mojego boberka--ten to już chyba poczuł wiosnę :P


killer1558 - 2008-03-02, 19:03

chyba tak poczuł wiosnę :hehe: kiełki widać świeże
koczisss - 2008-03-02, 21:11

U mnie widać tylko ruszające pomaleńku turzyce brzegowe, przęstki, rdestnice pływające, grzybieńczyki i pałki wąskolistne, choć tego nie widać, ale jak dziś wycinałem zeszłoroczne, to wypłynęły na powierzchnie młode pędy. Bobrki wyglądają tak samo jak zimą i na fotkach zamieszczonych wyżej, jeszcze siedzą w miejscu.
castleman - 2008-05-15, 10:00

Mam pytanko, czy bobry dobrze filtrują wodę?
Ernest - 2008-05-15, 20:25

castleman napisał/a:
Mam pytanko, czy bobry dobrze filtrują wodę?

Korzenie ma ładne ,ale czy tak ściąga substancje odżywcze jak tatarak czy kosaciec ,nie umiem stwierdzić ;) ,raczej będzie słabiutki w tym :P

killer1558 - 2008-05-15, 20:56

moim zdaniem idzie na efekt ,a do czyszczenia wody są inne roślinki :P
Adalbert - 2008-05-15, 21:02

Najwięcej z wody składników pokarmowych będą pobierać te rośliny, które mają największe przyrosty. Nie mam jeszcze bobrów :(( (a bardzo chciałbym mieć) i nie wiem jak szybko rosną (sądząc po zdjęciach to nie bardzo).
AurorA - 2008-05-15, 22:53

Jak im podpasuje to jeden pęd nawet ponad metr w ciągu sezonu. Rozłażą sie strasznie.
killer1558 - 2008-05-16, 20:14

tak rosną u mnie :) pasuje im :P

Mazur - 2008-05-16, 20:16

Fajnie wygląda kępa boberków ja porozszdzałem w koło oczka ale taka kępa bardziej mi się podoba
killer1558 - 2008-05-16, 20:49

i robicie błąd z tym rozsadzaniem :P przecież w naturze tęż są skupiska roślin ,bobry do bobrów ,kaczory do kaczorów ,pałki na swoje miejsce razem i 3 gatunki już w komplecie dadzą taki efekt że hej :P a reszta to dodatek do oka ( no oprócz roślin podwodnych :P )
elfikp - 2008-05-16, 20:54

"tak rosną u mnie pasuje im "


Bardzo ładnie rosną u Ciebie bobry .

Długo musiałeś czekać żeby się tak rozrosły ?


Pozdrawiam.

killer1558 - 2008-05-16, 20:57

o ile pamiętam to 3 rok bez wymiany foli i ingerencji w nie :P
elfikp - 2008-05-18, 08:28

To ładnie Ci się rozrosły.
Ja moje w poprzednim sezonie posadziłem w odstępach po ok. 15-20 cm żeby mogły się swobodnie rozrastać .

Ernest - 2008-05-18, 09:07

killer1558 napisał/a:
i robicie błąd z tym rozsadzaniem :P przecież w naturze tęż są skupiska roślin ,bobry do bobrów ,kaczory do kaczorów

Zgadzam się z Markiem,sadzimy(umiejscawiamy)kilka roślin z tego samego gatunku w jednym miejscu :)
Jeszcze dwa miesiące i cały brzeg w bobrach (u mnie) ;)

marek3232 - 2008-05-18, 09:48

Marek świetnie te bobry wyglądają,ja u siebie nigdzie nie mogę ich spotkać :evil:
iwosek - 2008-05-18, 11:11

killer1558 napisał/a:
robicie błąd z tym rozsadzaniem

i ja za rada Marka poszedlem - bobry puszczone swobodnie - maja do dyspozycji cala polke :good:

melek - 2008-05-18, 11:16

Posadziłeś je w podłożu czy jak? Bo ja też bym chciał posadzić luzem ale nie wiem jak się za to zabrać. Głębokość półki 20-25cm. Czy może wybrać płytszą?
iwosek - 2008-05-18, 11:23

Pisalem juz w innym temacie - kamyki 3-4cm srednicy, na to lopata piachu, i wywalilem z donic razem z glina i ziemia oraz mulem, na to kolejna wartwa kamieni - niech rosnie :D
Polka gleboka na okolo 30cm.
W razie jakby trzeba bylo dodac podloza - zawsze m oge nasypac jeszcze jedna warstwe :D

samuraj - 2008-05-19, 22:45

U mnie bobry rosną wciśnięte między większe kamienie i z tego co widać bardzo im to odpowiada :)
jakja - 2008-05-20, 19:36

A mój bobrek odczuwa przeprowadzkę: te na końcu pędu, szczególnie ten większy, kilka razy się podniósł, ale raczej stale pływa na pow wody... Za to ten ze środka pędu jak ładnie pnie się do góry!

Łuki18 - 2008-07-29, 00:46

W moim oczku zrobiłem mieszankę tuż przy tarasie... Posadziłem bobrka i callie (kwitnie na biało jak skrzydłokwiat) w gronie.... Szczeże mówiąc gdyby nie zdjęcia killera które widziałem w tamtym roku też rozsadziłbym je po całym oczku... To jednak błąd. Żeczywiście: najlepiej wyglądają w zwartej grupie, a z racji że nie miałem zbyt dużo boberków dosadziłem podobnego zielicha :lol:
Lapino - 2008-08-09, 23:00

Słuchajcie .... dziwna sprawa. W moim oczku zakwitł dziś Bobrek. Wszystko by było OK ale nie o tej porze roku chyba nie ?? W każdym razie cieszę się bielutkimi kwiatuszkami na końcach 2 pędów. :yahoo:
AurorA - 2008-08-10, 15:58

Tzw. powtórne kwitnięcie zdarza się u wielu roślin. Jest o wiele słabsze i nie zawsze ma miejsce. Szczególnie można liczyć na powtórne kwitnięcie jeśli roślina była późno sadzona/przesadzana lub jeśli ma bardzo złe warunki i umiera. Najchętniej powtarzają kaczeńce , ale i czermień mi zakwitała we wrześniu.
JAREK G - 2009-04-02, 21:21

Dzisiaj powyławiałem trochę zgniłych liści i okazało się że bobrek ma już kilkanaście pąków :-D


melek - 2009-04-02, 21:41

Nieźle, u Ciebie mają naprawdę dobre warunki do życia :good:
Ernest - 2009-04-02, 22:57

JAREK G napisał/a:
Dzisiaj powyławiałem trochę zgniłych liści i okazało się że bobrek ma już kilkanaście pąków :-D


O to u mnie są jeszcze w lesie :P

JAREK G - 2009-04-19, 20:42

Nie wiem czy jest coś takiego :oops: ale dzisiaj zauważyłem że mam dwa kolory bobrka :-D jednego kwitnącego na różowo a drugiego na biało :-o


AurorA - 2009-04-19, 22:01

ale u Ciebie wybujały ja dziś dopiero wypatrzyłem pierwsze wybijające pączki - jesteś z dwa tygodnie do przodu. Wg mnie różowe są pączki a kwiaty będą normalne - białe. Przyglądaj się uważnie rozwiniętym kwiatom.

Uważaj bo dziś i u Ciebie temperatura może spaść na minus- a kwiatostany bobrów tego nie wytrzymują.

JAREK G - 2009-04-19, 22:45

Arek będę obserwował ale wydaje mi się że te które rozkwitają na biało były jako pąki zielone nawet myślałem że zmarzły i się nie rozwiną
AurorA napisał/a:
Uważaj bo dziś i u Ciebie temperatura może spaść na minus- a kwiatostany bobrów tego nie wytrzymują.
Przecież ich nie okryje :P A to fotka z przed trzech dni

AurorA - 2009-04-19, 22:52

u mnie zawsze paczki są różowe a kwiaty białe
teraz mam pączki takie jak na twoich fotach z 2 kwietnia wiec przymrozków się nie boję

Ernest - 2009-04-20, 05:05

U mnie tak wyglądały Małopolsko-Podkarpackie bobry w sobotę :) ,bagienko jest 4 metry nad poziomem gruntu :D ,może im się uda nie przemarznąć :)




JAREK G napisał/a:
Przecież ich nie okryje :P


Myślę że powinny przetrwać w oczkach ,a to dlatego że przy znacznym spadku temperatury woda z oczka będzie oddawać ciepło w postaci pary :-D
Utworzy się tak jakby poduszka ciepła nad oczkiem :)

Adalbert - 2009-04-20, 05:57

Ernest napisał/a:
przy znacznym spadku temperatury woda z oczka będzie oddawać ciepło w postaci pary :-D
Utworzy się tak jakby poduszka ciepła nad oczkiem


Żeby uzyskać ten efek wczoraj obficie podlałem ogródek ale rano na szczęście nie zauważyłem w okolicy objawów przymrozku. A trawnikom i tak się należało ;)

melek - 2009-04-20, 13:59

Ernest napisał/a:
bagienko jest 4 metry nad poziomem gruntu :D

Jakoś w powietrzu je masz? :hehe:
A nie jest tak czasem ,że różnicy temperatur przy gruncie wcale nie będzie? W końcu też bagienko jest w gruncie.

iwosek - 2009-04-20, 15:10

u mnie sa kwiaty ale nie ma ani jednego liscia :o
w zeszlym roku był busz lisci ale nie kwitly wiec co w tym odwrotnie ?

Ernest - 2009-04-20, 19:29

Adalbert napisał/a:
Żeby uzyskać ten efek wczoraj obficie podlałem ogródek ale rano na szczęście nie zauważyłem w okolicy objawów przymrozku. A trawnikom i tak się należało ;)


Czyli zastosowałeś "deszczowanie" ,znaną metodę ochrony przed przymrozkami w sadownictwie,uważam że ta metoda będzie sprawdzalna dla niższych roślin

Polecam poczytać ten artykuł http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=2282

Efekt można uzyskać np.taki http://aquagarden.livenet.pl/pp4.jpg ,trzeba uważać aby nie połamać roślin :)

Melek napisał/a:
A nie jest tak czasem ,że różnicy temperatur przy gruncie wcale nie będzie? W końcu też bagienko jest w gruncie.


Jest ,ale musi być czynnik wyrównujący temperaturę np.wiatr mieszający powietrze
Bagienko jest w gruncie ,ale 4 metry wyżej niż przypuszczalne zastoisko mrozowe ;)


Rano pstryknąłem fotkę na stawie w parku,temp.powietrza około 0*C



Przypuszczalnie w naszych oczkach wyparowywanie wody jest jeszcze bardziej intensywne z powodu bardziej ogrzanej wody

iwosek napisał/a:
u mnie sa kwiaty ale nie ma ani jednego liscia :o


U mnie w oczku jest podobnie ,ale jakieś liście mam :)

Adalbert - 2009-04-20, 20:01

Ernest napisał/a:
Czyli zastosowałeś "deszczowanie" ,znaną metodę ochrony przed przymrozkami w sadownictwie,uważam że ta metoda będzie sprawdzalna dla niższych roślin

Szczęśliwie w mieście śladów orzymrozku nie było. W końcu mury trochę grzeją. Za miastem trawa była siwa. Na wszelki słuczaj co wrażliwsze roślinki okryłem włókniną.






phalina - 2009-04-20, 20:35

A ja nie mam takiego problemu .moje bobry nawet nie mają liści .Temperatura w nocy -5 wczoraj, dzisiaj rano -4 i tak do soboty.
Ernest - 2009-04-20, 20:37

Wojtek żeby nas nie pogonili za wywody o przymrozkach to ja wrócę do tematu ;)

Oczkowy kwiat


Mam informację że było w okolicach oczka -1*C

AurorA - 2009-04-21, 02:03

phalina napisał/a:
A ja nie mam takiego problemu .moje bobry nawet nie mają liści


phalina a kto je ma, u mnie dopiero widać paczki wychodzące kwiatowe

Cytat:
Myślę że powinny przetrwać w oczkach ,a to dlatego że przy znacznym spadku temperatury woda z oczka będzie oddawać ciepło w postaci pary :-D
Utworzy się tak jakby poduszka ciepła nad oczkiem


kwiaty bobrów często niszczy przymrozek - fotki są nawet na stronie Leszka Bieleckiego

u mnie przymrozki tylko załatwiły kwiaty na magnoliach - więcej szkód nie widziałem choć fuksja jakaś podejrzanie czerwona

Mariusz - 2009-04-21, 08:03

U mnie Bobrek ,przetrzymał te dwie mroźne noce(2 na minusie) i zaczyna zakwitać.
AurorA - 2009-04-22, 00:43

off topic :oops:

nie wiem na czym polegają przygruntowe przymrozki ale u moich magnolii wszystkie kwiaty powyżej 80 cm zważył mróz a te poniżej czyli bliżej gruntu oszczędził - jak to wytłumaczyć.

Adalbert - 2009-04-22, 06:06

Inwersja :roll:
marian - 2009-04-22, 20:23

U mnie temperatura jest stabilna mam na myśli jest zawsze na plus.Bobry już zakwitły .


Mariusz - 2009-04-22, 20:38

Jaka jest duża różnica,u mnie dopiero zaczynają kwitnąć.Ten okres wegetacji,jednak różni się o te kilkanaście czy kilka dni(Przemyśl>Bytom)
koczisss - 2009-04-22, 22:35

AurorA napisał/a:
off topic :oops:

nie wiem na czym polegają przygruntowe przymrozki ale u moich magnolii wszystkie kwiaty powyżej 80 cm zważył mróz a te poniżej czyli bliżej gruntu oszczędził - jak to wytłumaczyć.


Przygruntowy przymrozek, to temperatura mierzona na poziomie 2 cm nad gruntem.

JAREK G - 2009-04-22, 22:43

AurorA napisał/a:
Wg mnie różowe są pączki a kwiaty będą normalne - białe. Przyglądaj się uważnie rozwiniętym kwiatom .
Dwa dni temu zrobiłem zdjęcia rozwiniętym kwiatom i faktycznie są białe , ale w tych zielonkawych pręciki są żółte a w tych z pączkami różowymi pręciki są różowe :P Chyba odkryłem nowy gatunek bobra :hehe:




AurorA - 2009-04-23, 02:07

Jarek przyjrzałem się wczoraj moim bobrowym pączkom i też cześć jest różowa a cześć zielona. Chyba nawet na jednej roślinie są i takie i takie. Może to kwiaty słupkowe i pręcikowe (męskie i żeńskie) - ale bobry wydaja kwiaty obupłciowe.
W każdym razie jak nie zapomnę będę obserwował kwiaty u mnie - ale chyba dopiero w maju coś się pojawi bo pączki ciągle malutkie.

zerknąłem do literatury i jest podane ze korona kwiatu może być różowa lub biała, tak jak ma to miejsce np. u żabieńców. Z kolei pylniki wszędzie powinny być fioletowe.

javahurt - 2009-05-15, 09:24

A ja mam inny problem z bobrkiem.Mam dwa stawki naturalne.4lata temu kupiłem dwa bobrki w sklepie ogrodniczym.Wsadziłem po jednym do każdego stawu.Tego samego dnia pojechałem nad starorzecza Bugu w poszukiwaniu innych błotnych roślin i tu szok.Znalazłem we wsi Kuligów zalewowe bajoro całe porośnięte bobrkiem.A mój problem to od dwóch lat zwalczam bobrka,bo rozrasta się niemożliwie,wychodzi nawet z wody.Rozprowadziłem już go po okolicznych starorzeczach rzeki Rządy,gdzie też ładnie rozrasta się i ładnia kwitnie szczególnie gdy oglądamy pojedyńczy kwiat z bliska.
AurorA - 2009-05-16, 17:05

javahurt, a wiesz że bobrek jest rośliną prawnie chronioną.
javahurt - 2009-05-23, 21:35

AurorA napisał/a:
javahurt, a wiesz że bobrek jest rośliną prawnie chronioną.

Wiem o tym doskonale,a swoje bobrki kupiłem,o czym napisałem, w sklepie ogrodniczym,ale na mojej działce i w moim stawie chyba mogę robić co chcę.Stwierdziłem tylko ,ze znalazłem naturalne stanowisko bobrka,a nie że z tego stanowiska go pozyskałem.I nie rozumiem gdzie problem.W ubiegły weekend bobrka widziałem w sprzedaży w centrum ogrodniczym.Czy to coże jest prawnie chroniony oznacza że osoba kupująca musi o tym wiedzieć?

ewa535 - 2009-06-25, 09:14

Często tu czytałam na forum - moje bobrki, moje bobrowisko itd. Nie wiedziałam jak ta roslina wyglada ale wywnioskowałam, że jakaś bardzo ważna i cenna. Albo piękna albo bardzo ppożyteczna. Wczoraj poczytałam wiecej i zobaczyłam zdjęcia. I tu zaskoczenie , bo mam jej trochę w oczku-przytargałam ze strumyka lesnego :yahoo: . W mojej ocenie wyglad-taka sobie zwykła roslinka , może wiec jakaś bardzo pożyteczna ? NApiszcie proszę dlaczego macie do niej taki niezwykły stosunek, pewnie o czymś nie wiem?
:pa:

samuraj - 2009-06-25, 11:30

ewa535 napisał/a:
mojej ocenie wyglad-taka sobie zwykła roslinka , może wiec jakaś bardzo pożyteczna ? NApiszcie proszę dlaczego macie do niej taki niezwykły stosunek, pewnie o czymś nie wiem?


nie jest rośliną często spotykaną w naturze , dla tego jest porządana w naszych oczkach :) tak samo jak kotewka, czy jeszcze mniej spotykana przęstka pospolita (wcale nie jest taka pospolita)

ewa535 - 2009-06-25, 12:13

No to się bardzo cieszę, że ją mam , a teraz dopiero obejrzałam kwiaty - to już nie taka zwykła roslinka - bardzo ładna. Wiem gdzie rosnie w naturze to jeszcze przywiozę. Jesli pod ochroną to cicho sza. BArdzo "estetycznie" i z należną dbałoscią o pozostawione miejsce "zbioru" :roll: je pozyskuję i zawsze cos zostawię naturze.
JAREK G - 2009-06-25, 19:59

ewa535 napisał/a:
może wiec jakaś bardzo pożyteczna ? NApiszcie proszę dlaczego macie do niej taki niezwykły stosunek, pewnie o czymś nie wiem?
:pa:

Nie jest bardziej pożyteczna jak inne rośliny wodne , po prostu posadzony w dużej grupie ( skupisku) ładnie się prezentuje :-D Bobrek jest pod ochroną , więc niema co się Ewa chwalić o pozyskiwaniu z natury :???:

ewa535 - 2009-06-25, 22:17

No to Cie ucieszę i może jeszcze parę osób...
Choć mimo wszystko ja się zasmuciłam... :((
TO NIE JEST ŻADEN BOBREK !
Cos mi ten piekny kwiat na zdjeciach nie pasował, a na moich "bobrkach" wypatrzyłam zdecydowanie inne kwiatki.
Ten pozyskany to Przetacznik BOBKOWY niestety...
Jesli to tez jest pod ochrona to juz nic nie pisz bo wstyd .Stało sie ! :oops:

iwosek - 2009-08-10, 23:44

samuraj napisał/a:

nie jest rośliną często spotykaną w naturze , dla tego jest porządana w naszych oczkach :) tak samo jak kotewka, czy jeszcze mniej spotykana przęstka pospolita (wcale nie jest taka pospolita)

W takim razie proponuje spływ kajakowy kanałem Augustowskim, tuż od sluzy Swoboda - tam możecie sie przekonać czy pospolitosc w nazwie - faktycznie jest mitem,
Odkad wpłynelismy w kanał - nie było miejsca, zakola, rozlewiska, na którym nie byłoby przestki - moze nie jest rozsiana w wielu miejscach, ale jej skupisko potrafi porazac rozmiarami

JAREK G - 2010-03-28, 21:30

Zima była sroga a ja u siebie dzisiaj zauważyłem już sporo pąków u bobrka :)
Ernest - 2010-03-28, 21:39

Jarek u mnie też coś zaczyna się dziać :)
Vanka - 2010-03-31, 22:49

Gdzieś już pisaliście, ale ja nie pamiętam gdzie - jakie stanowisko dla bobrów jest najkorzystniejsze? Obmyślam gdzie zrobić nasadzenia w nowym oczku :)
drako - 2010-03-31, 23:05

Ponoć lubi słońce, ale u mnie lepiej rośnie w cieniu głębokość to strefa bagienna albo do 20 cm pod wodą, także hydroponicznie. Uwaga: Ucieka z doniczek!!! :-(
AurorA - 2010-03-31, 23:30

bobry w cieniu mają większe liście, a mnij kwitną - tak jak u czermieni ale da rade wszędzie.
JAREK G - 2010-03-31, 23:55

Potwierdzają się słowa Arka bo u mnie rośnie w samym słońcu i kwitnie mocno :)
krokodyl - 2010-04-02, 16:33

W mojej okolicy niestety nie występuje wiec się tak zastanawiam czy rozsądne byłoby zabranie paru sadzonek z oczka i posadzenie ich na pobliskich torfowiskach? Czy nie ma sensu ingerowania w przyrodę z takimi wybrykami?
melek - 2010-04-02, 17:27

W zeszłym sezonie zrobiłem tak z przęstką na swoich bagnach, nie wiem czy się przyjęła.
sebastianrost - 2010-04-02, 18:15

krokodyl napisał/a:
W mojej okolicy niestety nie występuje wiec się tak zastanawiam czy rozsądne byłoby zabranie paru sadzonek z oczka i posadzenie ich na pobliskich torfowiskach? Czy nie ma sensu ingerowania w przyrodę z takimi wybrykami?



Kiedyś była mowa o tym na forum i uważam że nie ma sensu ingerować w nature ponieważ możesz wyprzeć inne gatunki roślin które na tym obszarze sa bardziej pożyteczne

Mariusz - 2010-04-02, 20:45

JAREK G napisał/a:
u mnie rośnie w samym słońcu i kwitnie mocno

U mnie w cieniu i zachowują sie świetnie, oczywiście co do siły kwitnienia to święte słowa.

AurorA - 2010-04-02, 22:01

krokodyl napisał/a:
W mojej okolicy niestety nie występuje wiec się tak zastanawiam czy rozsądne byłoby zabranie paru sadzonek z oczka i posadzenie ich na pobliskich torfowiskach? Czy nie ma sensu ingerowania w przyrodę z takimi wybrykami?


najczęściej takie próby się nie udają, albo takie rzadkie roślinki ktoś wypatrzy i sobie pożyczy albo coś im po prostu nie pasuje. Hubert próbował z bobrkiem, niezapominajką variegata i kropidłem flamingo które się w oczku niesamowicie rozrasta i nic z tego się uchowało mimo dużej ilości sadzonek. Mi raz się udało z czermienią, ale po roku była mizerna i nie wiem czy się tam rozrośnie.
Odnośnie gatunków chronionych którym jest bobrek to prawo tego zabrania.

Mariusz - 2010-04-03, 19:35

Cytat:
Kiedyś była mowa o tym na forum i uważam że nie ma sensu ingerować w nature ponieważ możesz wyprzeć inne gatunki roślin które na tym obszarze sa bardziej pożyteczne
_________________

Przegapiłem to wczoraj, ale to święta prawda.
Zostawmy to osobom co postępują wedle prawa, czyli ogrodom botanicznym.
Prawo nie zezwala bawić sie roślinami chronionymi.
Ustępstwa to prywatne umowy, które zostają bez słów.

JAREK G - 2010-04-18, 00:58

Moje bobrowisko ruszyło już na dobre :-D

Ernest - 2010-04-18, 06:55

Jarek ,widzę że będzie dużo kwiatów :good:
duzers - 2010-04-18, 11:58

takie cuś :) chciałbym mieć kiedyś u siebie
jurek47 - 2010-04-18, 12:05
Temat postu: bobrowisko
Jarek to chyba nie pojemnikach
JAREK G - 2010-04-18, 12:09

Na początku wsadzone były w takich płaskich kuwetach z glina i przysypane żwirem i kamieniami , ale teraz to rośnie sobie między kamieniami :)
Piecyk99 - 2010-04-21, 17:20

bobrek bedzie rosl jesli go wrzucilem na plycizne miedzy kamienie?
sebastianrost - 2010-04-21, 17:27

Piecyk99 napisał/a:
bobrek bedzie rosl jesli go wrzucilem na plycizne miedzy kamienie?


Tak, nawte jak byś go włożył w doniczke to i tak wyjdzie z niej i będzie rósł w kamieniach

N - 2010-04-21, 17:27

tak .Wydaje mi się że nawet lepiej posadzić go pomiędzy kamienie niż do doniczki ponieważ z niej ucieka.
phalina - 2010-04-21, 18:03

Mój rośnie w kamieniach i w powsadzany miedzy kosaćce.Mam też w doniczce w ziemi ,ale ten rosnący swobodnie jest ładniejszy.
Jarek Twój boberek jest piękny u mnie dopiero nieśmiało zaczyna wypuszczać zielone czubki,kosaćce też masz wysokie.
Ja może dopiero za 3 tygodnie takie będę miała.

Piecyk99 - 2010-04-21, 18:38

w tamtym roku wlozylem wlasnie tak boberki juz rozwiniete bo to bylo w lecie i teraz sa u mnie lodygi zielone ladne ale nie zapowiada sie na to zeby wypuszczaly liscie..
samuraj - 2010-04-21, 18:44

Piecyk99 napisał/a:
w tamtym roku wlozylem wlasnie tak boberki juz rozwiniete bo to bylo w lecie i teraz sa u mnie lodygi zielone ladne ale nie zapowiada sie na to zeby wypuszczaly liscie..


Trochę cierpliwości :) rośliny dopiero startują , przyjdzie i czas na bobry --zobaczysz za nie dlugo jak wystartują

ontario_ab - 2010-04-21, 18:47

Jaka jest najlepsza głębokość dla bobrów ? Aktualnie mam na 50cm i jakoś rośnie...
samuraj - 2010-04-21, 18:51

ontario_ab napisał/a:
Jaka jest najlepsza głębokość dla bobrów ? Aktualnie mam na 50cm i jakoś rośnie...


trochę głęboko :? najlepiej rośnie w strefie bagiennej w półcieniu.W cieniu ma bardziej ciemniejszą barwę i liście są o wiele większe

ontario_ab - 2010-04-21, 18:58

dzięki, podstawię coś pod doniczkę i dam w bardziej zacienione miejsce :piwko:
Piecyk99 - 2010-04-21, 19:03

skoro tak mowisz to tak jest wiec czekam z niecierpliwoscia na moje bobry ::)
samuraj - 2010-04-21, 19:03

ontario_ab napisał/a:
dzięki, podstawię coś pod doniczkę i dam w bardziej zacienione miejsce :piwko:


wyciągnij go z doniczki-- wypuść go na wolność ;)

ewa535 - 2010-04-21, 19:28

Mój na wolności właśnie, wypuszcza maluskie takie na końcach :yahoo:
Ciagle powtarzam ,ze od serca dany - DArku ! :roll:
ale wypuszcza tylko w tym miejscu gdzie jest na wierzchu, moze odgarnąć troche kamienie , bo ma za ciężko i sie inne kiełki nie przebiją ?

samuraj - 2010-04-21, 19:30

ewa535 napisał/a:
ale wypuszcza tylko w tym miejscu gdzie jest na wierzchu, moze odgarnąć troche kamienie , bo ma za ciężko i sie inne kiełki nie przebiją ?


Spokojnie , poradzi sobie -- jest dość ekspansywną rośliną , nie trzeba mu pmagać :)

Ernest - 2010-04-21, 20:59

Ewa da radę między kamieniami :)
koczisss - 2010-04-21, 21:05

Ernest napisał/a:
Ewa da radę między kamieniami :)


Tak się zastanawiam co u mnie jest nie tak z wodą.
Was rośnie między kamieniami bez podłoża, a ja mam go posadzonego całkiem na wolności i rośnie jakby chciał a nie mógł. To bardziej wegetacja.
Od kiedy go mam, a to już 4 lata, to nigdy nie kwitł.
O takich łanach jak widuję na zdjęciach mogę pomarzyć.
Wystaje z wody kilka rachityczny kikutów z kilkoma listkami (latem), bo teraz to dopiero zaczynają listeczki na czubkach wyrastać.

JAREK G - 2010-04-21, 21:43

U mnie rośnie na głębokości 10-20cm, od świtu do zmroku w słońcu, liście może faktycznie ma mniejsze, ale za to ładnie kwitnie :)
AurorA - 2010-04-22, 01:27

i u mnie już pąki kwiatowe się pokazują, ale na liście to zdecydowanie za wcześnie
Ernest - 2010-04-22, 06:27

U mnie wegetacja jest opóźniona około 7-10 dni do zeszłego roku
O takich widokach mogę zapomnieć jakie można było zobaczyć 18 kwietnia 2009




Piecyk99 - 2010-04-25, 21:30

ja o czyms takim moge pomarzyc.. super :) zazdroszcze :)
AurorA - 2010-04-25, 23:02

A u mnie 2 dni temu rozwinęły się pierwsze kwiaty bobrów i to w cieniu na rabacie gdzie uciekł z oczka. Pewnie tam ma cieplej niż w wodzie.
Ernest - 2010-04-28, 21:40

W końcu pokazały się kwiaty


123mielony - 2010-04-29, 18:19

AurorA napisał/a:
A u mnie 2 dni temu rozwinęły się pierwsze kwiaty bobrów i to w cieniu na rabacie gdzie uciekł z oczka. Pewnie tam ma cieplej niż w wodzie.
Powiedz Arku kiedy będzie dostępny w sklepie,bo czekam z zamówieniem że względu na Bobrka.
Piecyk99 - 2010-04-29, 20:12

czy ktos moze zamiescic zdjecie jak wyglada bobrek dokladnie o tej porze roku? nie chodzi mi o kwiatostany tylko lodygi klacza itp. dziekuje z gory
AurorA - 2010-04-30, 00:37

123mielony napisał/a:
Powiedz Arku kiedy będzie dostępny w sklepie,bo czekam z zamówieniem że względu na Bobrka.


trochę mam , ale tez jest sporo zamówień z bobrem niezrealizowanych i nie wiem ile zostanie, a bobry mi zarosły bobowniczkiem, markiem i jaskrami i trzeba je przepielić nawet nie wiem ile tego jest , jak chcesz zamówić dopisz w uwagach to postaram się coś wygrzebać.

123mielony - 2010-04-30, 09:11

Dzięki Arku za odpowiedź,to ja smaruję zamówienie.
Adalbert - 2010-04-30, 16:29

i u mnie też zakwitł :yahoo:



Piecyk99 - 2010-04-30, 17:50

no moje bobry w ogole nic takiego nie przypominaja jak na zdjeciu widac :)
samuraj - 2010-04-30, 20:25

Ernest napisał/a:
W końcu pokazały się kwiaty


moje też już kwitną :)

Mazur - 2010-05-01, 17:33

wyjątkowo piękny kwiat mają boberki
leszek50-57 - 2010-05-01, 20:03

Coś u mnie boberek chyba zaginął,bo go nie widzę w oczku
a w ubiegłym roku kwitł. ;)
poz.Leszek
-----------------

ewa535 - 2010-05-01, 22:06

A to mój !
TA|DAM !!!!


pewnie sie zdziwicie dlaczego na tym zimnym Pomorzu już kwitnie ?
I słusznie !
Bo zakwitł w Poznaniu !
a do mnie przyjechał w piątkową noc - prezent od Sebastiana.
Chyba się wyprostuje jeszcze po trudach podrózy?

A tu moje - prezent zeszłoroczny od Darka - tez sie szykują , ale w swoim "pomorskim" czasie...


JAREK G - 2010-05-01, 22:49

E tam nie macie się czym chwalić :P

ewa535 - 2010-05-01, 23:30

No faktycznie można sie załamać !
To Ci zazdroszczę !
Ile ja lat muszę czekać aż moje łącznie z czterech sadzonek tak się rozszaleją?

Ernest - 2010-05-01, 23:34

Ewa niedługo ,daj im swobodę tylko żeby nie wychodziły na głęboką wodę ;)
:brawo: Jarek pięknie
U mnie tak w oczku


ewa535 - 2010-05-01, 23:47

Ernest napisał/a:
Ewa niedługo ,daj im swobodę tylko żeby nie wychodziły na głęboką wodę ;)
:brawo: Jarek pięknie
U mnie tak w oczku

Obrazek


O następne ,że kompleksów mozna dostać ! :brawo:
Wiecie co, to jest od jakiegos czasu moja ulubiona roślinka !
Ale dopóki nie zrobię sobie prawdziwego bagna to chyba nie mnogę uzyskać takich efektów w samych kamieniach jak jeszcze do tego mam taką czystą wodę tzn. mało żyzną wodę?
Ot , chyba nastepne wyzwanie - bagno !
A bagno wciąga ! ;)

Ernest - 2010-05-01, 23:51

Ewa u Jarka i w moim oczku rosną tylko w kamieniach :)
Bagno wciąga ,tylko trzeba być rozsądnym w sadzeniu roślin ;)

JAREK G - 2010-05-01, 23:51

Ewa535, Ja po prostu jak kłącze jest długie to obcinam, końcówkę między kamienie i pozostałe bobry :) Nie dopuszczam żeby kłącze było długie i mi uciekało z miejsca gdzie ma rosnąć
ewa535 - 2010-05-01, 23:55

JAREK G napisał/a:
Ewa535, Ja po prostu jak kłącze jest długie to obcinam, końcówkę między kamienie i pozostałe bobry :) Nie dopuszczam żeby kłącze było długie i mi uciekało z miejsca gdzie ma rosnąć

A to robisz na wiosnę ? czy jesienią ?
Ja tych od Darka nie przycięłam, a dłuuugie sie zrobiły. Teraz jak pusciły , to chyba za późno tak?

JAREK G - 2010-05-02, 00:00

Ewa nie zwracam uwagi na porę robię kiedy popadnie :) Oczywiście zimę sobie odpuszczam :P
ewa535 - 2010-05-02, 00:05

JAREK G napisał/a:
Ewa nie zwracam uwagi na porę robię kiedy popadnie :) Oczywiście zimę sobie odpuszczam :P

No ale nie mów ,ze jak sie dopiero szykuje do kwitnienia to ciachasz? Ja to zrobie jak przekwitną. Chyba lepiej co?

AurorA - 2010-05-02, 00:17

ewa535 napisał/a:
Ja to zrobie jak przekwitną. Chyba lepiej co?


Tak.

marian - 2010-05-03, 23:29

Od kilku dni również i moje kwitną .


Uploaded with ImageShack.us

Vanka - 2010-05-03, 23:31

:lol: Marian jak zwykle zapodał ;)
sebastianrost - 2010-05-04, 10:38

Gigant bobrowisko

Adalbert - 2010-05-04, 10:40

Rewelka ! :-o To twoje?
Elendil - 2010-05-04, 10:41

Fakt... Imponujące :good:
sebastianrost - 2010-05-04, 10:42

Adalbert napisał/a:
Rewelka ! :-o To twoje?



Co Ty zdjęcia pochodzą z majówki w botaniku ale widok live 100 razy lepszy

leszek50-57 - 2010-05-04, 10:51

Bardzo ładnie wygląda jak jest boberków mnogo,Seba mogłeś
parę odnóżek sobie pożyczec.HE HE :P
poz.Leszek
-------------

JAREK G - 2010-05-04, 17:53

Rewelacja . Jest się na czym wzorować i do czego dążyć w oczku :P
ILUSION - 2010-05-16, 20:05

Moje bobry ledwo mają po dwa listki - tragedia :???:
Dlaczego, niby takie ekspansywne, a tu ani mru mru ???

koczisss - 2010-05-16, 20:24

ILUSION napisał/a:
Moje bobry ledwo mają po dwa listki - tragedia :???:
Dlaczego, niby takie ekspansywne, a tu ani mru mru ???


Mam to samo, słabo rosną i nie kwitną, a już 4 lata rosną.
Trochę mnie to dziwi, bo mam posadzone luzem w żwirze, a nie jak u niektórych powciskane między kamienie i ledwo wegetują.
Pewnie nie odpowiada woda, nie badałem, to nie wiem co w niej jest.

samuraj - 2010-05-16, 20:32

koczisss napisał/a:
a nie jak u niektórych powciskane między kamienie i ledwo wegetują.


moje rosną właśnie między kamieniami i kwitną, rosną bez problemu :)

koczisss - 2010-05-16, 20:36

samuraj napisał/a:
koczisss napisał/a:
a nie jak u niektórych powciskane między kamienie i ledwo wegetują.


moje rosną właśnie między kamieniami i kwitną, rosną bez problemu :)


Trochę chaotycznie napisałem, chodziło mi o to, że u mnie, choć rosną luzem mają się kiepsko, a u innych powciskane między kamienie rosną wyśmienicie.

ILUSION - 2010-05-16, 21:52

ja mam posadzone dopiero w tym roku w doniczkach - glina+żwir
AurorA - 2010-05-16, 22:09

Poczekaj parę lat, chciałbyś by Ci oczko w dwa tygodnie zarosły :hehe:
Jak niecierpliwy jesteś kup sobie ze 100 i będzie szybszy efekt.
Żwir i glina to złe podłoże dla bobra.

ILUSION - 2010-05-16, 22:16

Jestem cierpliwy i to bardzo, ale on w ogóle nie rośnie, a właśnie chodzi o to co zrobić żeby wystartował?
Jak najlepiej posadzić, luzem w kamieniach?

koczisss - 2010-05-16, 22:17

Widzisz, a ja czekam parę lat i nic.
U mnie rośnie w żwirze, może to też nie idealne podłoże, ale skoro u innych pomiędzy kamieniami, to i żwir dobry.

ILUSION - 2010-05-16, 22:22

Mi już nie chodzi tak bardzo żeby kwitł, chcę tylko żeby w miarę rósł, a on na razie ma mnie w :dupa:
:???:

AurorA - 2010-05-16, 22:22

ILUSION napisał/a:
Jestem cierpliwy i to bardzo, ale on w ogóle nie rośnie


a kiedy go posadziłeś, bo jak w tym roku to powyższe zdanie brzmi naprawdę bardzo śmiesznie

ILUSION - 2010-05-16, 22:32

Tak w tym roku, ale możemy się pośmiać razem :hehe:
Mówiąc w ogóle mam na myśli, że nie wypuścił jeszcze ani jednego liścia poza tymi które miał - czy to jest normalne?

AurorA - 2010-05-16, 22:37

Bobrek jest dobrze znany jak zioło. Dlatego jest pod częściowa anie całkowitą ochroną - nie można go wykopywać ale można ścinać liście.
samuraj - 2010-05-16, 22:43

ILUSION napisał/a:
Tak w tym roku, ale możemy się pośmiać razem :hehe:
Mówiąc w ogóle mam na myśli, że nie wypuścił jeszcze ani jednego liścia poza tymi które miał - czy to jest normalne?


tak , jeśli wsadziłeś go w tym roku , po za tym jak sama nazwa wskazuje wypuszcza po trzy listki :)

ILUSION - 2010-05-16, 22:44

Dziękuję
adrian90 - 2010-05-19, 12:02

u mnie bobrek bardzo słabo rośnie, od zeszłego roku mały jest bardzo i posiada może ze 3 - 4 łodygi
Atlantis - 2010-07-07, 19:59

Witam.Jarek G bobrowisko nie z tej ziemi :brawo:
Super to wygląda .
Bobrek rządzi :piwko: wypijmy za to.

JAREK G - 2010-10-17, 20:07

Obrywałem wczoraj zgniłe liście i okazało się że pod nimi sporo pąków kwiatowych :-o Wychodzi na to że pąki zawiązują się jesienią a kwitną wiosną
duzers - 2010-10-17, 20:34

JAREK G napisał/a:
Obrywałem wczoraj zgniłe liście i okazało się że pod nimi sporo pąków kwiatowych Wychodzi na to że pąki zawiązują się jesienią a kwitną wiosną
:-o a to ciekawe,nie wiedziałem.muszę u siebie sprawdzić :)
AurorA - 2010-10-17, 22:09

nie wierzę
JAREK G - 2010-10-17, 22:16

Arek woda zimna ale specjalnie dla Ciebie wygrzebie jutro kilka sztuk i zrobię fotki telefonem :P
AurorA - 2010-10-17, 22:28

Może poczuły wiosnę (temperatury podobne) i w bobrkowych rozumkach się pomerdało.
Widziałem wiosną nieraz jak pąki wyrastały od zera na świeżych wyrastających pędach.

JAREK G - 2010-10-17, 22:39

Arek nie znam się na roślinach to też tak w pierwszej chwili pomyślałem, ale jak znalazłem z piątego pąka to już zgłupiałem i myślałem że to norma :???:
AurorA - 2010-10-17, 22:43

Zerknę może u mnie jutro, ale fotki tez chętnie zobaczę.
JAREK G - 2010-10-18, 17:33

Arek zrobiłem fotki choć przy pochmurnej pogodzie w lekkim deszczu i telefonem to wyszła :dupa: :x Wziąłem obrałem pierwsze z brzegu kłącze ze starych liści i miało pąka :)

Pąki zakreśliłem w kółka , ale niestety musicie uwierzyć mi na słowo że wyglądają tak jak na tej fotce z wiosny tylko na króciutkiej łodydze i w kolorze zielonym

melek - 2010-10-18, 20:04

W piątek wsadzałem ok. 40 kłączy, dorosłych, grubych, wielkich kłączy. Urywałem stare liście, żadnych nowo zawiązujących pąków nie zauważyłem.
AurorA - 2010-10-19, 00:09

Ja dziś nie sprawdziłem- wszystko było skute lodem cały dzień :evil:
gregorj - 2010-10-19, 14:34

mój też się jeszcze dobrze trzyma
ja pod koniec lata jak powypuszczał długie łodygi z z jeszcze dłuższymi korzeniami, to go przyciąłem za tymi korzeniami, mam nadzieje, że się zagęści w przyszłym roku? to obcięte poszły pod przybrzeżne kamulce i też się trzymają.

AurorA - 2010-10-23, 23:35

Dziś obejrzałem moje bobry - faktycznie paki są zawiązane- Jarek zrobił ciekawe odkrycie :brawo:

ale uwaga uważam że powinny one tkwić osłonięte w tych pochewkach i nie można starych badyli tak ogołocić aby paczki zostały na wierzchu bo uważam że mogą przemarznąć.


Adalbert - 2010-10-24, 01:24

AurorA napisał/a:
nie można starych badyli tak ogołocić aby paczki zostały na wierzchu bo uważam że mogą przemarznąć.

w naturze nikt badyli nie obrywa więc musi być w tym jakiś sens. Nie zawsze "troskliwa" ręka ogrodnika służy roślinie. :)

gregorj - 2011-04-13, 08:32

moje ruszyły


na drugim pod wodą mały grążel zaczyna się bujać i osoka z młodą

melek - 2011-04-13, 18:59

Moje również ale tylko te najdorodniejsze, mniejsze nie przeżyły.
AurorA - 2011-04-13, 22:30

U was na zachodzie to ciepło- u mnie to jeszcze nic nie rusza.
samuraj - 2011-04-14, 06:09

u mnie też już są pączki ale nie takie wielgachne , na razie ledwie wychodzą
Vanka - 2011-04-14, 06:39

u mnie puścił się jeden badylek, ale nie widzę na razie na nim pąka
Vanka - 2011-06-27, 13:07

takie małe anomalium ;)

AurorA - 2011-06-27, 20:07

coś jak 4-listna koniczynka - czasem się zdarza - ja miewam czasem irysy o 4 płatkch
ILUSION - 2011-07-01, 09:59

Może Vanka wyhodowała nową odmianę "Bobrek 3-4 listkowy" :hehe: :hehe: :hehe:
Adalbert - 2013-05-05, 22:43

Patrzcie jak do kwitnienia zabiera się jeden z moich bobrków :P



Dziwak !

JAREK G - 2013-05-07, 01:23

U mnie już spora cześć kwitnie :)
ewa535 - 2013-05-07, 08:49

Jarek , bo zapomniałam... Moje są na dłuuugaśnych łodygach. Wyszły z kamieni w kierunku środka oczka i aż korzenie zwisają im w toń oczka. Kwiaty są ledwie zawiązane , liścia ani jednego.
Czy ja powinnam je przyciąć teraz i ukorzenić czy po kwitnieniu ?

JAREK G - 2013-05-08, 01:29

Poczekaj jak przekwitną i tnij ile wlezie :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group