Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Staw - Staw ridera

rider - 2012-05-13, 23:45
Temat postu: Staw ridera
witam wszystkich, forum śledzę już od jakiegoś czasu i w końcu czas przedstawić efekty swojej pracy. Staw ma 8A i był wykopany niecały rok temu(oprócz kawałka dla próby poziomu wody), jest nieprzepływowy i bazuje tylko na bardzo wysokim poziomie wód gruntowych których poziom jest zmienny i w tej chwili raczej niski, na chwile obecną głębokość ponad metr i wypłycenia dla roślin. Podłoże to torf, roślinność: grążele, pałka, jeżogłówka, tatarak, sitowie, kaczeńce, lilie, kosaćce, rogatek lub wywłócznik, babka, osoka. Obsada ryb to ok 80 kroczka karpia, liny, karasie złote, rak błotny ale z nim chyba problem bo 3 z 20 znalazłem martwe (tak wiem młody staw itp.) ale mam nadzieję że coś się uchowa, kiedyś planuje wpuścić szczupaka. Zimą napowietrzam staw i ciągle pracuje pastuch, foty:

AurorA - 2012-05-14, 00:05

Ładny staw, wcale nie wygląda na młody a na zadbany.
leszek50-57 - 2012-05-14, 08:45

Staw super,brzegi faszynowe,tylko siedzieć i wędkować dla relaksu popijając
:piwko:
poz.Leszek
-----------------

rider - 2012-05-14, 18:48

dzieki za miłe słowa, niestety faszyna jest na niewielkim odcinku który był wykopany ok 3 lata temu, resztę staram się obsadzać roślinami bo podmywa, macie jakieś sprawdzone ogólnie dostępne rośliny które by wzmocniły brzeg? narazie wsadziłem głównie sitowie w tym celu ale nie wiem jak się będzie spisywało
saper - 2012-05-14, 21:31

podłączam się do pytania o rośliny które wzmacniają brzegi ... czy ktoś może polecić co sadzić w tym celu ?
pogezan - 2012-05-15, 16:57

AurorA napisał/a:
Ładny staw, wcale nie wygląda na młody a na zadbany.

Jestem ZA i tego się trzymajmy :)

leszek50-57 napisał/a:
tylko siedzieć i wędkować dla relaksu popijając

Tym bardziej jestem ZA ! :)

rider napisał/a:
, resztę staram się obsadzać roślinami bo podmywa, macie jakieś sprawdzone ogólnie dostępne rośliny które by wzmocniły brzeg? narazie wsadziłem głównie sitowie w tym celu ale nie wiem jak się będzie spisywało


Na jednym ze swoich stwików miałem kiedyś podobny problem, rozwiązałem go nie roślinami tylko ponownym bardzo delikatnym i łagodnym kątem skarpowaniem, taka mała (w moim przypadku 4 matrowa =szerokość= ) półka podwodna, na dno półki czarna folia PCV , trochę kamieni i jest już ok. I to była najgorsza praca z tą folią :(
I wyeksmitowałem karpie, woda zrobiła się czyściejsza ( w tym stawie dno miałem gliniaste).
Niestety o roślinkach nic ci nie mogę pomóc, wszystkie jakie mam wyrosły w sposób naturalny, a ja nie znam sie na tym, ale są tu forumowicze którzy zajmują sie tym zawodowo i napewno udzielą ci dokładnych informacji.
Pozdrawiam

edycja:
Strome skarpy mają jedną (i chyba tylką taką) zalete ze czaple nie mają gdzie brodzić. Chociaż z moich obserwacji wynika ze czapla szkód za dużych nie poczynia :!: Mam taką czaple, nazwałem ją Kryśka, która na moich stwikach ma prawa rezydenta i naprawde ona dużo czasu potrzebuje by coś upolować, już więcej narybku brodząc po płyciznach wybiera bociek Wojtek...... ale i on ma u mnie swoje prawa :)

[ Dodano: 2012-05-15, 17:20 ]
saper napisał/a:
czy ktoś może polecić co sadzić ?


............. ziemniaki ............ po 3 pln za kg już są :)

to oczywiście żart :) ... ale nie złośliwy

rider - 2012-05-15, 18:41

prawie na całym obwodzie mam półkę z 1,5m szeroką na rośliny gdzie poziom wody będzie się wahał od 0-50, z folią itp za dużo zabawy, już wolałbym faszynę ale nie wiem czy nie szybciej będzie z roślinami bo w okolicy nie ma faszyny, bynajmniej nie znalazłem a wierzbę bym musiał z rok leżakować, sitowie było dostępne:) i to niewielkim nakładem pracy
popiz - 2012-05-16, 22:27

Piękna robota gratuluje :good:
Zac - 2012-06-02, 13:56

Ladny staw chodz nie wyglada na 8ar
Ale widac ze zadbany

rider - 2012-08-17, 23:31



kaczeniec zakwitł po raz 2, a pałki niestety wcale:( być może za rok się uda, grążele już mocno zmęczone... lilie w tamtym roku rozdzielałem z 2 sztuk i część wiosną wypłyneła i po raz kolejny je wodowałem więc nie miały wymarzonego startu, na chwile obecną mam problem ze splewką a leki na to nie do dostania u nas, poza dawkami do akwarium.....

KILERK1 - 2012-08-18, 22:03

patrzyłeś tutaj http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php
u mnie też zauważyłem splewkę na rybach,zastosowałem Sera cyprinopur ,kupiłem na ebay.de, efekt? sam niewiem? na większości rybach znikneła, ale u paru pojedyńcze sztuki także nie działa chyba w 100 % ,piszą żeby powtórzyć zabieg po 3 tygoniach
powtórzę ,ale zastosuję Sera Med Profesjonalne Argulol 100ml (ten lek jest tylko na splewkę).....tylko że ja mam oczko 50 m3 ,a ty masz 8a i tu jest cenowy :bum:
może w twoim przypadku zda egzamin Difluorobenzuron (Dimilin),ale czy jest dostępny i jaki jest jego efekt....sam jestem ciekaw,daj znać jak znajdziesz coś na splewkę skutecznego :piwko:

rider - 2012-08-19, 09:16

to co proponujesz to do akwarium;) dostałem namiar od ichtiologa na skuteczne leki, powinno wystarczyć żeby się pozbyć tego, a ph mimo wapnowania co tydzień tylko 6,3
Maglia - 2012-08-19, 12:05

Bardzo ładny staw, lubię takie klimaty. Pomost bardzo mi się podoba ;)
rider - 2013-01-03, 22:35

zimowe foty, robione 14 grudnia jak jeszcze było cały czas zimno, teraz to wszystko pływa....
Napowietrzacz to aco 318 o ile się nie mylę, i dysk napowietrzający jakiś duży, w tamtym roku na kuli 50mm bardziej woda się gotowała ale przerębel podobnej wielkości był.





woody - 2013-01-03, 23:12

ładny kolor wody. U mnie normalnie jakby zmącona gliną, mam nadzieje ,że napowietrzanie wody w lato coś da
rider - 2013-05-26, 23:17
Temat postu: Staw ridera
fotki z dzisiaj, kaczeńce przekwitły, irysy już od tygodnia kwitną, wygląda na to że pałki zakwitną za kilka dni



TOMY - 2013-05-26, 23:24

:brawo: fajny stawik.Po roślinności widać ze stawik ma już trochę lat.A co w nim pływa?
:piwko: a to za kącik grążela z osoką.

rider - 2013-05-27, 00:18

Staw ma niecałe 2 lata, mały kącik z grążelami około 5 lat.
Pływa + -
80 karpi 0,5 -1 kg
40 dorodnych karasi pospolitych (złotych) plus potomstwo brak japońca
ok 5 linów powyżej 0,5 kg ze 100 mniejszych albo i więcej i sporo narybku
od niedawna 2 szczupaczki ok 30 cm
kilka dużych wzdręg
wpuszczany był nieduży koi ale w tym roku nie widziałem go, jedynie złapałem na podrywkę kolorowego linka o którym nawet nie wiedziałem :) musiał być kupiony kiedyś jako narybek a przy wyławianiu z małego stawiku przed rozkopywaniem jakoś zwiał i przeżył w mule.

lasoch - 2013-05-27, 17:59

czy mi się wydaje czy lilie kwitną , ale chyba dobrze widzę , tak jest kwiat , cudnie tam u ciebie . posadziłbym jeszcze parę lub paręnaście lilii . pięknie kwitnie grążel i cudne osoki :brawo:
rider - 2013-05-27, 19:14

w "co aktualnie kwitnie" zamieszczałem zdjęcia jak kwitną lilie 19 kwietnia :-o teraz faktycznie jeden kwiatek ale już z kolorkiem a nie całkiem biały. Chętnie bym dołożył jakąś nową odmianę dla urozmaicenia, narazie jest 10 x attraction.
TOMY - 2013-05-27, 21:58

rider napisał/a:
w "co aktualnie kwitnie" zamieszczałem zdjęcia jak kwitną lilie 19 kwietnia :-o teraz faktycznie jeden kwiatek ale już z kolorkiem a nie całkiem biały. Chętnie bym dołożył jakąś nową odmianę dla urozmaicenia, narazie jest 10 x attraction.



Atraction pójdzie ci szybko,chodzi o wzrost.Przydło by się jakiegoś urozmaicenia w kolorach.Niech tylko u mnie zakwitną to porobię fotki.

rider - 2013-06-09, 23:40



karczowniki bardzo zasmakowały w irysach i kaczeńcach, niestety dziś 2 sztuki zdechły.... :(( z największego mojego kaczeńca zostały z 3 listki

zamówiłem tomocik, colorado i mayla, alba już jest ale na rose arey mam jeszcze chęć, coś możecie polecić ładnego i sporego?

TOMY - 2013-06-10, 08:11

Dodałbym jakiegoś kontrastu,coś z ciemnych odmian A.Black, B.Princess,a z dużych S.Pink
Gosik - 2013-06-10, 16:45

rider, czym je nakarmiłeś, że zdechły ?, przyznaj się :((
rider - 2013-06-10, 19:07

jeden zdechł na ołowicę, inny utkwił między szczypcami martwołapki, a z tydzień temu znalazłem malucha w tunelu padniętego ale nie wiem czy jakiś się trutki nie najadł. Wcześniej nieopatrznie rozdeptałem w ogrodzie jeszcze większego ale błędnie zakwalifikowałem go jako szczura wędrownego, dopiero pościnane rośliny dały do myślenia, na zdjęciach może tego nie widać ale to spore sztuki ;)
rider - 2013-06-29, 22:25

Tarło było a to jego efekty:



karpik i karaś pospolity(złoty), niestety linka nie udało się złapać do foty

lasoch - 2013-06-30, 09:10

ale to są jego ofiary czy narybek z niego ? jeżeli one żyją to gratuluję karpików , chociaż te rybki na zdjęciu wyglądają mi na karasie , widziałem narybek karpia i tak nie wygląda .
rider - 2013-06-30, 10:48

rybki żywe bez szwanku wróciły do wody, dla porównania jest fota karasia tej samej wielkości, karaś widać że ma wyraźnie łuski

dodam tylko że dosadzone zostały Almost Black, Rose Arey, Sunny Pink, Gonnere, James Brydon

lasoch - 2013-06-30, 21:14

te wszystkie dosadzone przez Ciebie odmiany są w moim gronie ulubionych lilii , jak zakwitną to szybko dawaj zdjęcia , wszystkie są piękne , a co do narybku to karpie maja raczej bardziej brązowo-czarne łuski
rider - 2013-06-30, 21:59

na necie brak zdjęć karpików tej wielkości, ten wcześniej ma jakieś mniej niż 3cm, nie widać na nim żadnych łusek, ale po tym co mam mogę stwierdzić że to nie karaś, lin, wzdręga ani szczupak, tarło karpii widziałem ale daty nie pamietam dokładnie

fota z 18 czerwca ale niestety telefonem
tutaj podejrzewałem karpia ale jeszcze pewności nie było, rozstrzał wielkości narybku jest duży i te większe są ciężko uchwytne ;) przecinki po 1cm nie ma sensu fotografować

lasoch - 2013-07-01, 09:18

no maleństwo , ale jak podrosną trochę to będzie wszystko jasne , ale czy to jest karp pełnołuski ?
rider - 2013-07-01, 18:20

karp królewski, taki jak pełno wszędzie na święta
lasoch - 2013-07-01, 21:07

tylko , że królewski ma mnie łusek , ale zobaczymy jak podrosną
TOMY - 2013-07-03, 07:01

Wątpliwa sprawa żeby to były karpie,nie wiem za bardzo jaka jest głębokośc tego stawu.Karp wyciera się w bardzo płytkiej ciepłej wodzie,czasami gdy mamy nie za ciepłe lato to karp nie podchodzi do tarła.Wszystko uzależnione jest od temp wody.
eldorado82010 - 2013-07-03, 17:53
Temat postu: mala szansa
Mała szansa że to karpie one raczej nie trą się w naszych warunkach klimatycznych - tak przynajmniej słyszałem kiedyś od rybaka :)
rider - 2013-07-03, 18:40

widze że ludzie małej wiary...

sam kiedyś studiowałem rybactwo (nie skończyłem...) ale uważam że na zdjęciach gdzie jest obok karaś do porównania widać wszystko, fakt że nie widać jedynie paska łusek przy grzbiecie ale na dniach złapie taką sztukę aby rozwiać wątpliwości lub wrzuce te zdjęcia na forum rybackie.

eldorado82010 - 2013-07-03, 19:13
Temat postu: :)
Na forum rybackim to na pewno problem zostanie wyjaśniony :)
TOMY - 2013-07-03, 19:28

rider napisał/a:
widze że ludzie małej wiary...

sam kiedyś studiowałem rybactwo (nie skończyłem...) ale uważam że na zdjęciach gdzie jest obok karaś do porównania widać wszystko, fakt że nie widać jedynie paska łusek przy grzbiecie ale na dniach złapie taką sztukę aby rozwiać wątpliwości lub wrzuce te zdjęcia na forum rybackie.


Myślę ze po takim zdjęciu nawet studenci ryboustwa nie będą mogli zidentyfikować tego narybku.Ale sam jestem ciekaw czy ktoś jest w stanie w takim stadium rozpoznać gatunek.

eldorado82010 - 2013-07-04, 10:59
Temat postu: Cyba karp
Kurcze nigdy nie widziałem takiej ryby - jako małej więc może to i karpie się wytarły ale byłoby to naprawdę super
Artur - 2013-07-05, 09:27
Temat postu: Re: mala szansa
eldorado82010 napisał/a:
one raczej nie trą się w naszych warunkach klimatycznych - tak przynajmniej słyszałem kiedyś od rybaka :)

To Ci brednie opowiadał

Zac - 2013-07-05, 12:01

To sa karpie krolewskie na 100%.
rider - 2013-08-06, 23:40

Próbowałem złapać podrywką małe karpiki jednak łapały się same karasie i linki, aż postanowiłem zrobić pułapke z butelki 5l, jednak złapał się do niej rak :yahoo: a już dawno spisałem je na straty, zachęcony sukcesem postanowiłem poszukać ich o zmroku, efekt taki że jednego widziałem ale zwiał... foty brak, zarzuciłem więc od niechcenia podrywkę licząc na raczka a tu taka niespodzianka:



na fotach jeden egzemplarz

lasoch - 2013-08-07, 12:43

Karpik pierwsza klasa ;) bardzo ładny. A czy masz zdjęcia raka?
rider - 2013-08-10, 20:18

raczek specjalnie dla lasocha ;)

strzałki niedawno dosadzane, mam nadzieję że za rok odbiją

AurorA - 2013-08-10, 23:21

Ten rak to jaki gatunek? Pręgowany?
rider - 2013-08-11, 00:40

błotny(stawowy) samica

zdjęcia z wpuszczania 2 lata temu
jednak nie wiem czy to z wpuszczanych nic nie urosła czy mega przyrosty młodych...... wtedy największe samce miały 10cm, (nie liczy się szczypiec ani wąsów)

lasoch - 2013-08-11, 10:29

Dziękuje za raka :) . Irysy - wybitne i pałki fajne. No i lilia - aaaaaa!!! kompleksy rosną ;) .
rider - 2014-01-26, 12:22

Na termometrze przy domu -11, wieczorem -16 przerembel w tej chwili razem z pianą około metra, nadal aco318 wężyk 8mm bez niczego zakopany w gruncie zaraz za wiaderkiem z napowietrzaczem, nad dnem duży dysk napowietrzający.



Z rakami temat się wyjaśnił definitywnie po złapaniu jesienią starej samicy, wszystkie wcześniej złapane to młodziki. Zrobiłem kilka pułapek może latem uda się dorwać dużego samca ;)


Co do braku szczypcy i nogi to niestety ale chyba samiec mało delikatny był.

rider - 2014-03-11, 15:39

coś dla miłośników żabek ;)



co chwila odnajduje na pierwszym zdjęciu kolejne pochowane :hehe:

rider - 2014-04-19, 23:12

widoczność w wodzie kiepska ale jakimś cudem(pewnie też sprawa dobrego światełka) udało mi się wypatrzeć i schwytać ręką samicę około 8cm z jajami :yahoo:


lasoch - 2014-04-20, 08:58

Ona je będzie nosić przy sobie, aż się wylęgną? Ładna :) .
rider - 2014-04-20, 11:24

podobno od późnej jesieni przez około pół roku do pierwszej wylinki małych ;)
lasoch - 2014-04-20, 13:41

Bardzo opiekuńcza :) .
Gosik - 2014-04-23, 19:07

Świetne zdjęcie :good:
rider - 2014-05-29, 21:21

Małe zaskoczenie :-D nie spodziewałem się że takie upasione już maluchy dodam że kroczek wpuszczany był tylko po wykopaniu, a w tamtym roku tylko sazany ok 1,5kg każdy. Dopuszczam wersję że wytarły się nie tylko w tamtym roku ale i poprzednim.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group