Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Galeria zdjęć oczek wodnych - Dwa oczka Ani

Nymphaea alba - 2010-04-22, 12:04
Temat postu: Dwa oczka Ani
Witam, chciałam się pochwalić moimi dwoma oczkami, które mam w przydomowym ogrodzie. :)

Obydwa oczka są wyłożone folią, mam w nich karpie,karasie, orfy i liny. w tej chwili mam w mniejszym oczku 4 karasie i 50 szt rocznych rybek. Jego pojemności nie znam.
W większym oczku jest 49 ryb, poj. oczka około 4000l.

a oto one:

Mniejsze oczko:

1.

2.

3.

Większe oczko

1.

2.

3.

leszek50-57 - 2010-04-22, 12:34

Bardzo fajne oczko,ładnie obrośnięte,wykończone brzegi
no super :brawo:
Napisz czy masz filtr i jaki,bo woda jakoś zielona. :-D
poz.Leszek
-----------------

piotr5875 - 2010-04-22, 12:36

Witamy Aniu śliczne te oczka napisz coś więcej kiedy powstały , jaka obsada roślin,. jaka filtracja itd.
jesteśmy z jednej okolicy
pozdrawiam

Elendil - 2010-04-22, 12:40

Witaj na forum :piwko:

Małe oczko bajka, fantastycznie zarośnięte :good:

Duże też bardzo fajne, tylko się zastanawiam czy nie za dużo ryb jak na 4m3. :?:

Nymphaea alba - 2010-04-22, 12:42

Oczka mają około 13 lat, są dziełem moich teściów, którzy zarazili mnie zamiłowaniem. Nie posiadam żadnych filtrów,pompek, fontann ani innych "bajerów". Dlaczego? bo nic nie dają, testowaliśmy już sporo tego typu czarów i nic, woda jest wciąż zielona i mętna. W mniejszym oczku trzy lata temu rozpleniły się glony nitkowe w ilości do opanowania i o dziwo dzięki nim woda w tym oczku jest klarowna aż do dna. Co do roslin, to mamy lilie wodne, kaczeńce, sitowie i grążel.... szukam jeszcze jakiś ładnych płytkowodnych roślin,takich do 20 cm zanurzenia.

Elendil, jest za dużo - ale - tu rządzą jeszcze tesciowie i powazniejsza redukcja nie wchodzi w grę. O dziwo udało mi się tydzień temu namówić ich na redukcję o prawie 30 sztuk (bo mielismy około 70 ryb) :-o

Vanka - 2010-04-22, 13:04

Śliczne - tak po babsku powiem :)
I piękny ogródek.

Elendil - 2010-04-22, 13:12

Nymphaea alba napisał/a:
i nic, woda jest wciąż zielona i mętna.


Na początek Trigger-3, preparat biologiczny, nieszkodliwy a może pomóc. Po drugie:

Nymphaea alba napisał/a:
Co do roslin, to mamy lilie wodne, kaczeńce, sitowie i grążel.... szukam jeszcze jakiś ładnych płytkowodnych roślin,takich do 20 cm zanurzenia.


Mało roślin w dużym oczku. Bardzo mało. Jak patrzę na zdjęcia to poza liliami nic nie widać, a pora letnia. Co najmniej 1/3 oczka powinna być zarośnięta, najlepiej żarłocznymi roślinami jak np. kośaćce czy pałki. Do tego strzałki jakieś, żabieńce i co tam Ci się spodoba i będzie git. A i woda na przejrzystości też pewnie zyska...
Na płytką wodę: http://sklep.oczkowodne.n...i-bagienne.html

Sklep sprawdzony przez wielu z tego forum. ;)

Nymphaea alba napisał/a:
Elendil, jest za dużo - ale - tu rządzą jeszcze tesciowie i powazniejsza redukcja nie wchodzi w grę. O dziwo udało mi się tydzień temu namówić ich na redukcję o prawie 30 sztuk (bo mielismy około 70 ryb) :-o


Rozumiem, nie drążę dalej ;)

Darth - 2010-04-22, 13:16

Super oczka!
Jak nazywa się roślina która zasłania brzegi w mniejszym oczku ?

Nymphaea alba - 2010-04-22, 13:23

Darth, to najzwyklejszy bluszcz, rozprzestrzenia się diabelnie i trzeba go przycinać co najmniej 2 razy w roku - ale dla efektu, wszystko.

Elendil, tez doczytałam ze 1/3 powinny stanowić rośliny, toteż szukam. Sądzę że z wodą itak cudu nie zdziałam bo jest za dużo ryb,ale preparatu poszukam. Teściowie wszystko robili "po swojemu" dużo zrobili dobrze, ale są rzeczy które trzeba poprawić żeby było lepiej. :-D

leszek50-57 - 2010-04-22, 13:47

Nymphaea alba napisała/a:Nie posiadam żadnych filtrów,pompek, fontann ani innych "bajerów". Dlaczego? bo nic nie dają, testowaliśmy już sporo tego typu czarów i nic, woda jest wciąż zielona i mętna.
---------------------------------------------------------
Ja myślę ,że nie masz robic żadnych bajerów,tylko zastosuj filtr korz-glebowy
na pewno się sprawi i wyczyści ci wodę.Na forum jest opisany jak go
zrobic i daje 99% czystości :P
poz.Leszek
---------------------

ewa535 - 2010-04-22, 14:17

Pięknie Ania tam u Ciebie ! To własnie zaleta "starych" ogrodów i oczek- wszystko poprzerastało, pozarastało i pięknie dziko wygląda !
Szacun dla Teściów i dla Ciebie pewnie też !
ZA Elendilem potwierdzę - trigger -3 stosowany według instrukcji moze sporo zdziałać (spraktykowane na własnym oczku) !
a za Leszkiem - filtr korzeniowy - święte słowa !
Niech Cie to nie przeraża jeśli na razie nie wiesz co i jak . JA też jak usłyszałam po raz pierwszy taką radę - sądziłam ,ze to nie dla mnie bo się na tym nie znam. Przy pomocy kolegów na forum sama zrobiłam filtr , wszystko działa i woda czysciutka!
Teściów możesz dobrze nastroić do małych zmian pokazując im efekty różnych rozwiazań tu na forum. Nic tak nie przemówi jak dobre zdjęcie.
A jak jeszcze poczytają tyle pochwał na temat swojego ogrodu i oczek to myślę, że będą nastawieni pozytywnie do porad z TAAkiego forum.
Moze wyście testowali pompki z tą gąbeczką jako filterek? Bo ja też na poczatku myślałam, ze to mi wszystko załatwi :-(
Ale i tak jesteś "do przodu" - masz już śliczne oka w ślicznym ogrodzie ! Drobne modernizacje to pikuś ! Niektórzy od łopaty i dziury zaczynają
Powodzenia !

Nymphaea alba - 2010-04-22, 17:24

Dziękuję za rady i mobilizację :) już zasiałam ziarenko informacji teściowej... mam nadzieję że dadzą zezwolenie i będę mogła zrobić taki filtr. Wyczytałam że dla oczka o pojemności 4000l musiałabym mieć filtr o pojemności wynoszacej 10% poj. oczka czyli 400l... powiedzcie mi czy musi być takie czy może być mniejsze?
JAREK G - 2010-04-22, 19:32

Nymphaea alba, Najlepiej żebyś połączyła oba oczka strumieniem. Małe oczko i strumień obsadź mocno roślinami i masz sprawę rozwiązaną , czystą wodę piękne rośliny i ryby . Oczywiście potrzebna jest do tego pompa i trochę foli i żwiru na strumień :)
Piecyk99 - 2010-04-22, 19:54

polaczenie dwoch zbiornikow bylo by super wyjsciem. ze tez ja nie mam takich warunkow.. zycze powodzenia :)
Nymphaea alba - 2010-04-22, 20:12

Jarku G, nie ma takiej możliwości. Po pierwsze, oczko małe jest bardziej reprezentatywne bo znajduje się przed domem. Po drugie plan mojego ogrodu wygląda mniej wiecej jak poniżej i musiałabym sie przebijać przez chodniki, bruki i lasy drzewek i krzewów. To jest juz zagospodarowany całkowicie teren, nie ma miejsca na dowolność.


duzers - 2010-04-22, 20:27

witam..oczka bardzo ładne.co do roślin które będziesz chciała u siebie posadzic,nie będziesz miała z nimi problemu,ponieważ w tej strefie wody, jest największy wybór roślin . spełniaja zarazem ważną rolę.co do rybek,to troszkę ich za dużo ;) faktycznie
sebastianrost - 2010-04-22, 20:33

Idzie zrobić niewielki filtr z ogrodu ozdobnego do dużego bajora
samuraj - 2010-04-22, 20:49

Witam na forum :) Bardzo ładne oczka oraz ogród :brawo: jeśli chodzi o czystość wody to przedewszystkim musisz "odrybić" oczko od tego musisz zacząć , rośliny cudów nie zrobią jeśli tam jest tyle ryb
Nymphaea alba - 2010-04-22, 21:10

Pisałam już, w ogrodzie rzadzą teściowie i odrybienie nie wchodzi w grę.
sebastianrost - 2010-04-22, 21:23

Nymphaea alba napisał/a:
Pisałam już, w ogrodzie rzadzą teściowie i odrybienie nie wchodzi w grę.



Czyli musisz przyzwyczaić sie do szczawiowej :((

barteknam - 2010-04-22, 21:48

Witam , świetne oczko :brawo: dla teściów i dla Ciebie , fajnie wykończone małe oczko
:good: musisz zdecydowanie dużo więcej roślin dać i zgadzam się z przedmówcami filtr
glebowo-korzeniowy załatwi sprawę , sam u siebie taki będę robił ;)

JAREK G - 2010-04-22, 22:46

sebastianrost napisał/a:

Czyli musisz przyzwyczaić sie do szczawiowej :((
Eee tam dobry filtr zewnętrzny, na początku jeszcze lampa UV i więcej roślin w oczku ( kosaćce i pałki ) i sprawa załatwiona :) Szczawiowa pożegnana na zawsze :D
AurorA - 2010-04-25, 00:06

Na pierwszy rzut oka to dla nie to duże oczko ma sporo więcej ponad 4 000 l.
Nymphaea alba - 2010-04-27, 09:35

Aurora, tylko sie tak wydaje, największa tafla ma tylko 20cm głębokości,później sa tylko dwa mniejsze poziomy. Powiedzcie mi czy wszystkie typy pałek i trzcin są tak samo żerne? :oops:
leszek50-57 - 2010-04-27, 14:13

Tak są żerne i bardzo oczyszczają wodę,ale czy musisz sadzic trzcinę
nie lepiej do sadzic sity,będzie lepszy efekt. ;)
poz.Leszek
------------------

violettaxx - 2010-04-27, 16:31

Bardzo ładne oczka a jeszcze piekniejsza zieleń 12-letnia!!! :brawo: Myślę jak poprzednik że lampa UV i filtr załatwi sprawe szczawiowej !
Nymphaea alba - 2010-04-27, 17:06

[ Dodano: 2010-04-27, 17:07 ]




oczko większe, i ogród jesienią



a tu zimą (zdjecie w temp. -20)


W tym roku kilka rzeczy zmienia się w naszym ogrodzie, niektóre rośliny sa za wielkie i trzeba je przycinać a inne słabe i chore usuwać i zastępować innymi. Latem jak to wszystko nabierze kształtu dodam nowe zdjecia. Obecne są z zeszłego roku.

a to wieksze oczko w kilku ujęciach z różnych stron






ewa535 - 2010-04-27, 18:57

I tak bardzo ładnie jeszcze przed zmianami! Ładnie sie ta funkia "wylewa do wody" na pierwszym - jej bym nie ruszała. I bardzo duzo uroku daje ta kładka.
A na poprzednich zdjęciach masz taki czerwony płożący krzew czy to irga czy berberys? - bardzo mi sie to podoba :brawo:

Nymphaea alba - 2010-04-27, 19:08

Ewo, to jest irga polecam,mnie też się bardzo podoba :)
ewa535 - 2010-04-27, 19:21

Nymphaea alba napisał/a:
Ewo, to jest irga polecam,mnie też się bardzo podoba :)

nie wiesz moze jaka to odmiana, bo ja w poszukiwaniu takiej własnie już ze dwie kupiłam i żadna nie jest taka

Nymphaea alba - 2010-04-27, 19:33

Jestem prawie pewna to Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis Decne).
Ludwig - 2010-04-28, 12:07

Też jestem pewien ,że to irga pozioma.


A co do oczka to wygląda jak z bajki. Ta kolorystyka coś wspaniałego i ogród...

Nymphaea alba - 2010-05-06, 15:56

dostałam dziś roslinki i kosze od Aurory, mam jeszcze kosaćce z dobrego źródła :yahoo:

pogoda dzisiaj jest do bani, ale jak tylko zrobi się ładniej przystąpię do sadzenia w oczku :yahoo:

Nymphaea alba - 2010-05-11, 15:50

posadziłam kilka roślinek... będzie czas posadzę resztę, ale nie wiem czy cokolwiek innego zacznę tam robić. Teść sprawia wrażenie jakby nie podobało mu się że coś tam robię, o filtrze wstępnie była mowa " Tak Tak" a teraz " nie ma czasu, nie ma miejsca", odrybienie - no na jesień wyeksmituję około 18 linów (mamy 25), ale co to da skoro itak ryb jest dużo a teściowa dwa razy dziennie dosyć obficie te ryby karmi no i woda jest przeżyźniona. Próbowałam jej to wypersfadować no ale.... Wszystko rozbija się o to że to tesciowie, to ich ogród i ich oczko, mają je od 13 lat i uważają że oni wiedzą lepiej... nie istotne ze nigdy przez ten czas nie udało się wyklarować wody. :-(

Dla świętego , spokoju domowego.... odpuszczam...

duzers - 2010-05-11, 17:12

może zaproponuj teściom,aby odwiedzili nasze forum :P
Nymphaea alba - 2010-05-11, 17:53

Kiedy teściowie na pytanie "skąd to wiesz?" odpowiadam "z internetu" wzruszają ramionami. Sądzę że mają przeświadczenie że skoro tyle czasu walczyli z tą zielona wodą i nic nie skutkowało, to nieistotne co wymyslą ludzie na forum, oni przecież mają rację.

oczko,i ja w 2007 roku, roślin więcej ale sadzone w normalnych doniczkach z ziemią, nie przesadzane i nie selekcjonowane.... uchowała się tylko lilia z tego foto.


Pawlak - 2010-05-11, 17:59

Bardzo ładne oczko :)
Elendil - 2010-05-11, 19:44

Oczko oczkiem ale jaka lelija siedzi na pomoście ;)
:good:

Nymphaea alba - 2010-05-11, 19:54

Elendil, dzięki :oops:

najlepiej ta lelija wygląda upstrzona glonami i mułem przy wymianie wody w oczku. :hehe:

melek - 2010-05-11, 19:54

Jak chcesz mogę Ci jakieś roślinki przywieźć ;)
:hehe: :hehe:

ewa535 - 2010-05-11, 20:08

Szkoda mi Cię Ania, wiem ,ze niektórzy ludzie (szczególnie starsze pokolenie) są nie do przekonania. Moze powinnaś powiedzieć, ze to znajomy ze studiów co teraz jest księdzem - ma oczko i wszystko to wiesz od niego ;) JA wcale nie żartuję , mam taki przypadek w rodzinie. JAk zadne argumenty nie trafiają to wystarczy powiedzić ,ze w jakiejś prasie kościelnej tak było albo że tak ksiądz mówił.
Nymphaea alba - 2010-05-11, 20:20

ani ksiądz tu nie pomoże Ewo, niestety, niektórych rzeczy nie przeskoczę... może po troszku ich urobię...


mam teraz szansę zrobić co nieco bo teściowie wyjeżdzają na 2 tyg. Porobię w oczku tyle zmian kosmetycznych ile zdołam i zostaną postawieni przed faktem dokonanym. Namawiam męża na wymianę pomostu, bo deski pogniły, pod pomostem jest jeszcze gdzieś z 30cm szerokości folii z mniej niż 10 cm głębokości wody. Chciałabym nowy pomost przesunąć troszkę w tył żeby z 20 cm tej płycizny zyskać na roślinki... zobaczymy czy się uda. ;)

Vanka - 2010-05-11, 20:30

Nymphaea alba napisał/a:
Chciałabym nowy pomost przesunąć troszkę w tył żeby z 20 cm tej płycizny zyskać na roślinki


:good: Świetny pomysł.

Nymphaea alba - 2010-06-21, 09:54

z przesunięcia pomostu nici - narazie.

Udało mi się we współpracy z teściem zmodyfikować nieco skalniak przy oczku.

przed:



po:




a tak obecnie wygląda większe oczko (fotka zrobiona wys ok. 3 m nad ziemią) :



AdrianJ - 2010-06-21, 15:25

Fajnie wyglada ile masz teraz ryb
Nymphaea alba - 2010-06-21, 15:36

nadal 49 sztuk różnych rozmiarów w dużym oczku, w mniejszym oczku 50 rocznych karasi (1-4 cm), 4 większe karasie i 3 butterfly koi (10 cm)

na jesień planuję pozbyć się części linów bo mam ich około 25 sztuk i z młodego narybku zostawione będą tylko te odbarwione i najmniejsze które jeszcze będą miały szansę się odbarwić.

AdrianJ - 2010-06-21, 15:57

Na liny bym był chętny
monika160607 - 2010-06-21, 19:00

Witaj :)
Bardzo mi się podoba Twoje oczko:) :good:

PIOTR.P - 2010-06-21, 19:11

Aniu
piękny ogród :brawo: szkoda go psuć zielonym oczkiem :bum:
Urzekła mnie twoja historia o nie reformowalnych teściach -ani na kolegę ze studiów ani księdza internet i książki nie pomagają. To jest taka historia o kogucie ,który budził ciągle dziadków , na emeryturze nie dawał im spać. Młody gospodarz(zięć) przyszedł do żony mieszkać i nic nie słyszał tylko o tym kogucie że nie daje spać. Pewnego dnia zjedli kolacje i poszli spać, rano przy śniadaniu chwalą młodą gospodynie (córkę )jaka pyszna była kolacja i tak dobrze spali że nawet kogut ich nie obudził :yahoo: co to był- pytają
AAAAAAAAAA to wasz zięć mi coś ekstra przyniósł dla Was .
:oops:
Zrób tak; złap kilka linów i wypatrosz, nafaszeruj pietruszką posól wstaw do lodówki na pare godzin i zaproś ich na kolacje, potem o panieruj w bułce tartej i na masło ,dużo masła zdejmij z patelni i wrzuć do tego masła w patelni drobno posiekane cztery ząbki czosnku na minute i polej tym ryby.podaj wimo
Jak doczekasz śniadania to masz sukces :yahoo: i tak co tydzień do jesieni aż braknie ryb .

teraz z innej strony :-D zastosowałaś trigger 3 ???? bo warto byłoby, jak nie poczytaj o tym- tam jest opisany przypadek o zielonym oczku bez pompy filtra itp.. i na pweno rośliny mnustwo http://www.forum.oczkowod...a529635fbfbe648
może warto zaryzykować z bakteriami w tajemnicy przed teściami :bum:
w myśl zasady czym się strułeś tym się lecz ,najlepszą obroną jest atak na
bakterie (teściowie) walcz bakteriami trigger lub, EM-y
nie dawaj się :hehe: walcz :pa: napisz co postanowiłaś

JAREK G - 2010-06-21, 21:01

PIOTR.P napisał/a:
teraz z innej strony :-D zastosowałaś trigger 3 ???? bo warto byłoby
PIOTR.P, może tu mieć rację :good:
Nymphaea alba - 2010-06-23, 10:48

Piotrze, moja tesciowa karmi te 49 ryb dwa razy dziennie dość obficie - czyli notorycznie użyźnia to oczko, wyczytałam że po uzyciu trigger 3 ryby trzeba karmić raz w tygodniu.... wiec czy jej powiem o tym ze użyłam triggera czy nie NIC nie da, bo ona itak bedzie po swojemu robić. :-(
zuzi10 - 2010-06-24, 13:58

A jednak spróbuj to tylko koszt 39 zł + koszty wysyłki, jeśli nie możesz dostać na miejscu. Ja miałam mętną wode po tych wszystkich deszczach. Nie mogła sie wyklarować. Dałam triggera i po 2-3 dniach widoczność była do dna. A ryby w dalszym ciagu karmiłam normalnie bo nie miałam sumienia ich głodzić :-D
Nie chce mi się wierzyć, ze teściowa jest tak niereformowalna. Ja na Twoim miejscu wybrałabym parę oczek wodnych z forum, pokazałabym jej jak pięknie mogą wyglądać, jak to cudownie jak rybki pływają w czystej brązowej, stawowej wodzie. i w trakcie tego oglądania opowiadałabym jej co właściciel galerii robi,że ma tak fajnie i z czasem teściowa by sie przekonałado Twoich rad. Kropla drąży skałę, a poza tym na pewno poprawiłabyś sobie relacje z teściową poświęcając jej swój czas i spędzając z nią kilkadziesiąt wspólnych minut na forum i pokazując jej swoje zainteresowanie jej osobą.Jestem teściową i radzę z dobrego serca :yahoo:

123tomas14 - 2010-06-24, 14:29

Nymphaea alba, zgadzam sie w 100% z zuzi10, musisz dojsc w jakikolwiek sposob do porozumienia z tesciami. Nie dziwilbym sie Twoim tesciom, gdybys chciala przeprowadzic jakies drastyczne zmiany, poniewaz te oczka sa naprawde przesliczne i musialy kosztowac tesciow wiele czasu i wysilku. Ale taka drobnostka jak poprawa jakosci i przejrzystosci wody, z zastosowaniem srodka, ktory na pewno nie zaszkodzi, nie powinien stanowic moim skromnym zdaniem, zadnego problemu. Powinnas dac sobie rade, by ich przekonac. Jesli natomiast i to bedzie przez Ciebie nie do osiagniecia, proponuje zmienic tytul posta, Dwa oczka tesciow Ani ;)
Elendil - 2010-06-24, 18:08

Jak teściowa karmi te ryby dwa razy dziennie obficie to i kilogram triggera nie wystarczy moim zdaniem.
PIOTR.P - 2010-06-24, 21:20

witam
To troszkę nie jest tak -producent się zabezpiecza troch takimi opisami ale masz troch racji i zrób TAK!!!!

Aniu pochowaj karmy :-D , zabroń wchodzić do ogrodu :-D , walcz jak się tylko da :-D

ZUZI i TOMAS mają racje postaraj się jakoś dotrzeć do tej w.....

A jak nie to wejdz w łaski teścia i niech Ci da kawałek ogrodu, gdzieś w szarym koncie i tam się wykaż wiedzą jak się oczkiem zajmować trzeba na przekór teściowej.

masz już przecież swoje rybki na początek, trzeba mieć przyjemność z oglądania ICH jak pięknie rosną, pływają i :yahoo: JEDZĄ
ELENDI więcej optymizmu prosze :pa:

Elendil - 2010-06-24, 21:52

optymizm jest, mimo ostatniej pogody ;)
uważam tylko, że przy takim postępowaniu teściowej szkoda wydawać pieniądze na środki do wody, bo efektu nie będzie wcale albo będzie krótkotrwały... męża nasłać, niech mamusię urabia :-D

Nymphaea alba - 2010-06-26, 19:52

Woda w większym oczku jest coraz piękniejsza :yahoo:

dla porównania foto:

tydzień temu



dziś



mam cichą nadzieję że to się utrzyma.... jak nie to trigger3 pójdzie w ruch.

Dobra wieść, teściowa zredukowała karmienie ryb do raz dziennie :yahoo:

Vanka - 2010-06-27, 08:31

:good:
Trzymam kciuki za urabianie teSciów ;)

PIOTR.P - 2010-06-27, 13:27

witaj Aniu
:brawo: :yahoo: my widzimy jak się zmienia woda a teściowie???????????
jeśli tak to co myślą i mówią o wiedzy w internecie
a triggera daj bez względu na to co wyjdzie w wodzie!!!!! będzie pracował w oczku na przyszły sezon
tak trzymaj bo inaczej :bum:

Nymphaea alba - 2010-06-27, 21:02

tesciowie widzą, jak najbardziej i bardzo mnie to cieszy :yahoo: o wiedzy z internetu nie mówią nic, ale nie muszą - wazne że cieszą sie z rezultatów, i ja również.

dziękuję wam wszystkim za rady na pewno dalej będę korzystała :piwko: a jak nabiorę doswiadczenia to też pomogę.

a dziś niestety padły mi dwie orfy.... niedotlenienie. Przepompowałam wodę ale mocną pompą... i zacieniłam połowę oczka przed południem. Nie mam takiej pompy która natleniałaby delikatnie wodę... Doradźcie jaką pompę mogłabym kupić żeby puszczać ją raz czy dwa dziennie ale zeby miała małe zużycie prądu.


Aha i jeszcze jedno, zawsze na zimę wymienialiśmy całą wodę w obydwu oczkach i drugi raz po zimie też. Powiedzcie czy jak zastosuje trigger3 i zrobi się równowaga biologiczna to wymieniać wodę czy nie???

Elendil - 2010-06-27, 21:25

Nymphaea alba napisał/a:
zrobi się równowaga biologiczna to wymieniać wodę czy nie???

Jak najbardziej nie. Nawet jak nie ma równowagi to powinno się unikać podmianek wody bo utrudnia to osiągnięcie tej równowagi.

PIOTR.P - 2010-06-27, 21:35

jak dasz triggera to wody absolutnie nie wymieniaj
dajesz trigera ras na jesieni i raz na wiosnę przełom marca kwietnia.
zadaj go teraz i w kwietniu

kup sobie jakąś nie wielką pompę np aqela 1500l/h do 2000 to prądu wezmie jak słaba żarówka 25-w i dotleni wode
to że zdechły dwie ryby, to mnie bardziej martwi czy coś się nie przyplątało do oczka.
jaka była temperatura wody? jak zacieniłaś coś się zmieniło?

JAREK G - 2010-06-27, 22:04

Elendil, ma rację wody absolutnie się nie wymienia, choćby była zielona i to nie ważne czy z Triggerem czy bez . A co do pompki to kup po prostu napowietrzacz , zużycie prądu praktycznie żadne a efekt lepszy http://sklep.oczkowodne.n...550-r-plus.html
Nymphaea alba - 2010-06-27, 22:19

Jestem ciekawa co teściowie powiedzą na nie wymieniane wody... :!:

a co z osadem dennym?


Piotrze, nie mierzyłam temperatury wody, a żadna inna ryba do wieczora nie padła, nie było mnie w domu ale teść na pewno by mi powiedział gdyby coś.

JAREK G - 2010-06-27, 22:54

Nymphaea alba napisał/a:
a co z osadem dennym?
Osad denny jest częścią równowagi biologicznej i niewielka jego ilość jest wskazana, jak również jest idealnym podłoże dla lilii wodnych. Oczywiście po kilku latach zbiera się go sporo i pasuje chociaż w części go odpompować , ale przez pierwsze trzy lata możesz spać spokojnie
zuzi10 - 2010-06-28, 02:45

Jarek ma rację. Napwietrzacz przyda Ci się także zimą dla natlenienia oczka, i zapobieżenia zamarzaniu. Zużycie prądu jest naprawdę niewielkie. U mnie jak chodzi sam napowietrzacz, to nawet nie widać, aby się licznik kręcił.Jeśli nie masz filtra, ani kaskady, to nie bardzo jest sens kupować pompę, choć można ją puścić np tak jak mają niektórzy przez jakiś dzban, czy glinianą amforę. Wtedy i zdobi i natlenia, ale to tak raczej dodatkowo, puszczana okazjonalnie, gdy się chce posiedzieć przy oczku i posłuchać plusku wody.
Nymphaea alba - 2010-06-30, 12:53

Zdecydowałam się na napowietrzacz, ale muszę poczekać na zasilenie budżetu.

Co do oczka, wyszło na to że padła tylko jedna orfa, druga się jakoś pozbierała... reszta ryb zdrowa. Wychodzi na to ze za mało tlenu miały, przepompowuję co jakiś czas wodę tą dużą pompą a oczko jest cały czas pod cieniówką.

Woda mi się oczywiście trochę zmętniła, :(( ale cóż rybki są ważniejsze. ;)


w mniejszym oczku wszystko gra :)

castleman - 2010-07-02, 11:32

:pa: Witam serdecznie,
w temacie Twojego oczka i teściów jeszcze mnie nie było.
Oczka są bardzo ładne.
Wydaje mi się że na problem czystej wody składa się kilka czynników. Poniżej te najważniejsze.
Za dużo ryb, zbyt częste karmienie (nie wiem jeszcze czym teściowa karmi rybki ;) lepiej żeby to nie był chleb, bułka czy kartofel, tyko typowa karma przeznaczona dla rybek oczkowych - to ważne w zachowaniu czystej wody, znam to z własnej praktyki) i za mało żarłocznych roślin.
O tym ostatnim wydaje mi się że za mało pisano. Nymphae'y nie oczyszczą wody ;) Posadź lub teściowie niech to zrobią ;) więcej kosaćców, gdzieś w kąciku pałkę, na powierzchnię można wrzucić kilka pistii i hiacyntów (Aurora zachwalał ich zdolności czyszczące).

Bardzo fajny pomościk :-D

PS. W Sobótce koło Jarocina, bardzo fajny pałacyk, szkoda że nie można zanocować, ale polecam ;)

Nymphaea alba - 2010-07-02, 21:38

castleman jeżeli około 200km można nazwać okolicą to tak Sobótka jest niedaleko. :piwko:

Już zadziałałam z kosaćcami i pałką, zmiany w wodzie widać stronę wcześniej. Rybki są karmione mixem pływajacym na powierzchni wody. Teściowie zrezygnują z wymiany wody po zimie, przed zimą jednak wymienimy ze względu na liście jakie zapaskudzą oczko jesienią no i nadal dużą ilość ryb... Jak się pozbędę linów i przeanalizuję ilość ryb, a woda przyszłego lata będzie czysta to zobaczymy. Tesciowie są powściągliwi i nie od razu się dadzą, ale i tak już są postępy.

ontario_ab - 2010-07-02, 22:02

ze względu na liście lepiej założyć siatkę, a nie wymieniać wodę. Dobrze też zebrać osad z dna przed zimą.
Nymphaea alba - 2010-07-06, 19:17

no i ręce mi opadły, dobrze ze nie kupiłam triggera bo by to była kasa w błoto wrzucona.

Tesciowie praktykują coś na co wczesniej nie zwróciłam uwagi, mianowicie wybierają z oczka wodę i podlewają nią kwiatki a w to miejsce dolewają wodę ze studni, tak co dwa dni w ciepłe lato. Uważają ze rybki się ucieszą z świeżej wody. z natlenienia może i tak, ale woda jest tak zielona w tej chwili jak te żabki w emotikonach. :bum:

i znowu :dupa:

ontario, moi teściowie twierdzą ze wode trzeba wymienić to tak będzie zrobione.

Adalbert - 2010-07-06, 19:48

Nymphaea alba napisał/a:
ianowicie wybierają z oczka wodę i podlewają nią kwiatki a w to miejsce dolewają wodę ze studni,

Ja robię podobnie z tym, że dolewam kranówę i nie mam żadnych problemów z zieloną wodą. Problem tkwi gdzieś indziej. Czytam te wszystkie posty o szczawiowej i staram się odkryć jakąś regułę i jednoznacznej nie widzę. Jedni nie robią nic i woda kryształ inni gimnastykują się z chemią, filtrami, torfem i innymi patentami i problem stale powraca. temat tak szeroki, że można się doktoryzować badając nasze oczka. ;)

Nymphaea alba - 2010-07-06, 20:01

Adalbercie, Twoje oczko jest czyściutkie dzięki roślinkom których masz taaak dużo że ho ho. :brawo:

No cóż, muszę się uzbroić w cierpliwość....

moje najbliższe cele to:

- wyeksmitować większość linów
- kupić, zamontować i zamaskować napowietrzacz
- przesadzić lilie jesienią

ILUSION - 2010-07-06, 20:09

Witam
Teściów masz super (oczywiście pod względem oczka) ja bym z nimi chyba nie dał rady :) Musisz być naprawdę cierpliwa, ale to chyba w końcu oni zakładali to oczko no i ciężko się ich przekonuje do nowości - przynajmniej dla nich.
:piwko: za wytrwałość, co do wymiany wody na jesień to chyba nie jest najlepszy pomysł.
Pozdrawiam :pa:

Nymphaea alba - 2010-07-06, 20:46

tak oni zakładali, obydwa od pierwszego wbicia łopaty, wiec też ich rozumiem. Staram się być delikatna jak tylko umiem...
ILUSION - 2010-07-06, 21:26

Spoko, powoli wprowadzaj im to wszystko czego dowiadujesz się z forum i oczywiście to co już wiedziałaś, a nawet się nie spostrzegą jak zmieni się ich oczko :)
JAREK G - 2010-07-07, 00:32

Adalbert napisał/a:

Ja robię podobnie z tym, że dolewam kranówę i nie mam żadnych problemów z zieloną wodą.
U mnie żona też codziennie podlewa rośliny wodą z oczka a ja dolewam albo deszczówkę albo jak sucho tak jak teraz to kranówkę , to normalna rzecz i mała dolewka świeżej wody na pewno nie zaszkodzi.
samuraj - 2010-07-07, 21:42

Też dolewam kranówę raz na tydzień , woda paruje i na strumieniu gdzieś mi przecieka , jak na razie mam wodę czystą :) .
Nymphaea alba - 2010-07-15, 09:00

wrzucam fotki ogrodu, w drodze do oczka. Wejście zaczyna się pergolą z różami...




Vanka - 2010-07-15, 09:10

Piękny i zadbany :) bałam się, że z moim modrzewiem cos jest nie halooo, ale widzę, że u Ciebie też nie ma jeszcze długaśnych wąsów ;)
zazdroszczę ścieżki z kamienia .. eh..skończyłoby się dogadywanie ;)

Nymphaea alba - 2010-07-15, 09:36

Dzięki Vanka. Ścieżkę układał teść, podziwiam go za cierpliwość i wytrwałość w tej robocie :) Potrafi łupać kamienie, wie gdzie uderzyć żeby się rozpadły niemal idealnie na pół. Reszta ogrodu to 80% dokonań teściów i 20% naszego początkujacego wkładu. Przyznam szczerze że kiedy zobaczyłam ten ogród pierwszy raz zaparło mi dech i zakochałam sie od razu w ciszy i urodzie tego zakątka... :oops:
Adalbert - 2010-07-15, 11:16

Nymphaea alba napisał/a:
Potrafi łupać kamienie, wie gdzie uderzyć żeby się rozpadły niemal idealnie na pół.


Bezcenna umiejętność :good: Zawsze chciałem poznać kogoś kto zdradzi mi tajniki łupania np. tzw. "polniaków". One potrafią mieć piękną fakturę po rozłupaniu. Ogród super :brawo:

zuzi10 - 2010-07-15, 11:17

Aniu ogród bardzo urokliwy. Czy można zapytać ile m2
Nymphaea alba - 2010-07-15, 21:34

zuzi10 ogród ozdobny zajmuje około 740 m2, nie licząc terenów okalających dom.

Adalbercie, Vanko, postaram się namówić teścia na wytłumaczenie mi jak to się robi. Jak się uda to zamieszczę tu na forum opis tej czynności. ;)

zuzi10 - 2010-07-15, 21:54

Obawiam się,że poprzez forum nie nauczycie sie łupać kamienia. :-D Na to potrzeba nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia.
Adalbert - 2010-07-15, 21:58

Ciekawe czy to da się wytłumaczyć tylko werbalnie :? . I tak bez walnięcia młotkiem się nie obejdzie ;) Próbowałem już z takim wielkim bydlakiem dyskutować 10 kilowym młotem ale skończyło się na zakwasach i odciskach a kamień jak stał tak stoi cały, czyli :dupa:
Nymphaea alba - 2010-07-16, 10:54

łupanie kamieni wbrew pozorom nie wymaga wielkiej siły trzeba tylko wiedzieć jak uderzyć i gdzie. Mój teść robi to takim średnim młotkiem... Wyciagnać informację mogę, przekazać wam też, ale w praktyce każdy musi spróbować sam. Mój mąż ma 75 kilo i 172 cm wzrostu, teść ma około 55 kilo i 160 cm wzrostu, i ze spokojem dają radę. ;)
PIOTR.P - 2010-09-21, 21:51

witaj Aniu
Jak twoja prace nad oczkiem u teściów :?: jakie masz osiągnięcia na dzisiaj :?: i co słychać u was :?:

Nymphaea alba - 2010-09-29, 13:28

jak tylko ustaną deszcze zabiorę się za przesadzenie lilii wodnych.

Niczego już nie forsuję, i nie przekonuję do niczego. Nie ma sensu.... Małe oczko już zaliczyło wymianę wody na zimę ( niestety), myślałam że chociaż się 10 szarych karasi pozbędę... a gdzie tam "przecież to tylko 10 rybek, niech zostaną". Więc o pozbyciu się 25 linów z drugiego oczka zapewne nie mam co marzyć.

stan rybek w oczku małym:

4 dorosłe karasie
2 karpie 15cm (jeden wypadł, poszedł mu pęcherz pławny)
27 młodych karasi kolorowych 7cm
10 młodych karasi szarych 7cm (zakały rodziny)

no i :dupa:

Nymphaea alba - 2010-11-20, 17:47

Pewnie jakiś kot zapolował mi na rybki, albo teść nie dał znać że coś padło bo stan rybek w oczku dużym to obecnie:

1 karp
21 karasi
6 orf
18 linów

Nie wyeksmitowałam ani sztuki :x woda wymieniona, oczko okryte siatką....

Byle do wiosny... może w 2011 da się coś więcej zdziałać.

Pozdrawiam :)

Nymphaea alba - 2011-03-28, 13:15

Przyszła wiosna, wszystkie rybki przezimowały dzięki pływakom ze styropianu :) teraz tylko kot sąsiada zauwazyłam że ma ochotę na nie polować... w sumie to przydało by się mieć ich mniej ale jak sie kocisko znarowi to mi wszystkie wyniesie.


Pozdrawiam wszystkich :)

leszek50-57 - 2011-03-28, 17:05

Będziesz musiał teraz pilnować,albo ty zapoluj na kota,do wora
i go wywieść ,bo możesz stracić rybki jak posmakuje :P
poz.Leszek
----------------

maruder - 2011-03-28, 21:25

Nymphaea alba napisał/a:
...kot sąsiada...

leszek50-57 napisał/a:
Będziesz musiał teraz pilnować,albo ty zapoluj na kota,do wora
i go wywieść

leszek50-57, lepiej od razu doradź koleżance, do której zwracasz się w rodzaju męskim - choć zupełnie nie rozumiem dlaczego - najlepszą linię obrony przed sąsiadem :P

Nymphaea alba - 2011-07-17, 22:23

Hej hej, jest postęp :D teściowa sama stwierdziła że liny są nam nie potrzebne, znajomi juz są chętni wiec na jesień będzie eksmisja. :D

Woda jest tak zielona że aż strach wiec nie wrzucę żadnych świerzych zdjęć (chyba że z małego oczka). Na wiosnę planuję zastosowanie Triggera... zobaczymy co z tego będzie.

Elendil - 2011-07-18, 08:08

Nymphaea alba napisał/a:
Na wiosnę planuję zastosowanie Triggera...


Dlaczego dopiero na wiosnę? Przecież przy takiej temperaturze będzie najlepiej działał, bakteryjki się namnożą i zawsze pomogą w rozkładzie niechcianych substancji. Ja Triggera używam nawet kilka razy w roku na zmianę z Sedimentem jak woda się zrobi zbyt mętna.

Nymphaea alba - 2011-07-18, 08:14

Elendilu, chetnie bym uzyła już teraz ale jak mi teściowie całą wodę wynienią na zimę i na wiosnę znowu to jaki sens. A raczej nie uda mi się ich przekonać żeby tego nie zrobili.
Nymphaea alba - 2011-08-03, 16:44

Z wody zrobiła się taka zupa że teściowie zdecydowali się na wymianę do dna. Tym oto sposobem 18 linów i 3 karaśki zmieniły adres zamieszkania. :yahoo: w oczku dużym 43 ryby różnego kalibru, w małym oczku 12. :yahoo: :yahoo: :yahoo:
Vanka - 2011-08-03, 16:45

Lepszy rydz nić nic :good:
Nymphaea alba - 2011-08-03, 16:59

No, ryb jest nadal dużo :? Ale jest postęp w kwestii redukcji ilości a zgoda teściów na taką zmianę już teraz napawa mnie optymizmem. :)
Nymphaea alba - 2011-09-17, 19:55

ostatnio w oczku zaczeły mi polować koty mordercy tfu! :evil:

oczko zostało nakryte siatką. ile ryb poszło nie wiem nawet. (mam nadzieję że te najbrzydsze jeżeli już :P )

JAREK G - 2011-09-18, 00:27

W zasadzie Nymphaea alba, nie powinnaś się martwić zawsze chciałaś zmniejszyć stan zarybienia :P Koty to zrobiły za Ciebie bez zgody teściów :)
Nymphaea alba - 2011-09-18, 17:17

no niby tak, ale kot nie patrzy jaką rybę łapie a ja bym wolała żeby co ładniejsze jednak żyły.
Nymphaea alba - 2012-04-11, 20:16

Witajcie wiosną! Wkrótce trigger pójdzie w ruch i mam nadzieję doczekam się ładnej wody... W późniejszym czasie planuję rajd po okolicznych stawikach w poszukiwaniu większej ilości roślinek. Bilans po zimie b. dobry. Padły tylko 3 młode rybki które gdzieś w lodzie miedzy kamieniami zamarzły. Zakupiłam też małą pompkę żeby kaskadę uruchomić.

Działań ciąg dalszy. Pochwalę się fotkami jak uda mi się dojść do jakichś konkretnych rezultatów. ;)

pozdrawiam wszystkich :pa:

Nymphaea alba - 2014-05-19, 11:45

Witam po dwóch latach. Informuję o sukcesie jaki spowodowały rośliny, i zmniejszenie ilości ryb: woda w większym oczku jest czysta! :yahoo:

Zamieszczam fotki choć niewiele na nich widać przez rozpiętą siatkę przeciw kotom... oczywiście jeszcze sporo przede mną pracy muszę jeszcze spłycić część oczka i ładniej rozmieścić zieleń, no i doprowadzić do porządku linię brzegową. Damy radę :good:


lasoch - 2014-05-19, 14:47

Piękna panorama! Wszystkie rośliny same w sobie wyglądają świetnie :) . M.in. świerk Conica, modrzew, azalie, pienne sosenki i wszystkie cyprysiki. Na trzecim i czwartym zdjęciu są jakieś pierisy? Czy to kalmie lub enkianty?
dlaryus - 2014-05-19, 21:35

Rewelacja to otoczenie wokół oczka :brawo: Co to za roślina na pierwszym planie na 3 i 4 zdjęciu??
Nymphaea alba - 2014-05-19, 22:43

Dziękuję za komplementy w imieniu własnym, męża i teściów :oops:

Na 3 i 4 zdjęciu po lewej to Pieris po środku Kalmia która już wkrótce zakwitnie :yahoo:

lasoch - 2014-05-20, 15:46

Czyli dobrze myślałem :) . Czekam na kwiaty kalmii. Nie ma problemów z zimowaniem?
Gosik - 2014-05-20, 19:52

Podoba mi się pomysł z siatką ( co to za siatka?), lepiej wygląda niż moja otaczająca wyspę. Tym bardziej, że ostatnio koty zaprzestały, ale ptaki wyciągają mi ryby .
Nymphaea alba - 2014-05-20, 21:40

lasoch,

nigdy mi nie zmarzła całkowicie, tylko mniej obficie zakwitała. Na zimę robimy taki drewniany trójkąt nad nią i pierisem i zakładamy na to starą czaszę parasola ogrodowego i to wystarcza. Jak zakwitnie na pewno zrobię i wstawię fotki ;)

Gosik,
tu masz link do aukcji

http://alledrogo.pl/siatka-...4247806540.html

kupowałam u tego sprzedającego siatki kosze itp. rzetelny sprzedawca. Ma w ofercie dowolne rozmiary siatek. :good:

[ Dodano: 2014-05-21, 16:34 ]
Udało mi się :yahoo:

zapraszam na przechadzkę przez ogródek do oczka :lol:


lasoch - 2014-05-21, 20:40

Oniemiałem...
Nymphaea alba - 2014-05-24, 08:59

lasoch napisał/a:
Oniemiałem...


pewnie z powodu jakości i kadrowania filmu ;) :oops:

Freakazz - 2014-05-24, 09:22

Wolałbym taki spacer w świecie realnym ale ten też mi się podobał :brawo:
lasoch - 2014-05-24, 12:53

Nie znam się na fotografii. Oczarowały mnie oczywiście rośliny po pierwsze, a po drugie oczko bo w nim jeszcze niezbyt zielono :) .
Nymphaea alba - 2014-05-25, 17:22



wszystko kwitnie :yahoo:

lasoch - 2014-05-25, 20:21

Kalmia robi wrażenie!!! Co jest na 7. zdjęciu? Piękne różaneczniki, a raczej ich kwiaty! I irys cudny :) .
Gosik - 2014-05-25, 20:21

Jakież cudne zdjęcia :brawo: :brawo:
Nymphaea alba - 2014-05-25, 21:55

Gosik, Dziękuję, piękne kwiaty czy ciekawe owady staram się jak najpiękniej ująć :oops:

lasoch, Specjalistką nie jestem i nie przyglądam się nazwom bylin kiedy je kupuję, ale wydaje mi się że to bodziszek (Geranium sanguineum 'Album'). ;)

rewi - 2014-05-26, 11:07

Coś wspaniałego :brawo: :brawo:
Nymphaea alba - 2014-05-26, 14:05

Dziękuję, :roll:

A to moje dwa kojaki



Goldie i Jack ;) Doczekali się już gromadki potomstwa, jak podrosną to dam znać, może ktoś będzie chętny. :good:

lasoch - 2014-05-26, 15:08

Niesamowite !!! Te płetwy i łuski :) .
Nymphaea alba - 2014-05-26, 16:11

Miałam trzy takie płetwiaste koi niestety jeden (cały zloty) wygrzewał się przy brzegu kiedy przyszedł pies, który chcąc się napić wody zrzucił na niego kamień.... pęcherz pławny pękł i straciłam tą ślicznotę. :(( Zostały mi tylko zdjęcia:

Złoty, Goldie i Jack w 2010 roku



A tu mniejsze oczko, foto aktualne z mojego okna, niestety też pod siatką :-(

Brak lilii wodnej, niestety zmarnowała się ale już w dużym oczku na płytkiej wodzie rośnie Barbara Dobbins, którą później tam przeniosę :yahoo:



Tutaj zdjęcia rybek których juz niestety nie ma w naszych akwenikach. :-(


lasoch - 2014-05-26, 16:13

Szkoda takiej rybki. A małe oczko też śliczne, fajne obrośnięte :) .
Nymphaea alba - 2014-05-27, 07:27

A tu specjalnie dla lasocha i miłośników tulipanów, moje wspomnienia po tulipanach i obecnie kwitnące irysy, ;)








rewi - 2014-05-27, 09:41

Ten pierwszy piękny :brawo:
lasoch - 2014-05-27, 22:43

Jak miło :) . Oprócz tulipanów na zdjęciach 6-9 (ponieważ takie mam ;) )wszystkie inne świetne. Szczególnie ten przed przedostatni i pierwszy. 3 irysek śliczny!
Nymphaea alba - 2014-06-03, 16:11

moi drodzy specjaliści, doradźcie proszę.... Zamierzamy zrobić filtr do oczka z beczki (beczek?) . oczko ma 4000l około i najlepiej dla nas ze względu na zagospodarowanie ogrodu byłoby umieścić beczki pod pomostem (170x190cm) ale z tego co czytałam to raczej nie byłoby to możliwe przy filtrze zasilanym od dołu.... Jeżeli nie tak, to powiedzcie jak wysoko względem oczka muszą być beczki? i jak dokładnie przepływa ta woda, (tak łopatologicznie) od pobrania z oczka przez filtr do powrotu do oczka. :???:
dziadzia - 2014-06-04, 00:38

Nie znam się aż na tyle ale jeśli będzie zasilana pompa od dołu to chyba mogła by być pod pomostem ale chyba będzie wtedy trochę ciężko je czyścić? Tylko ze wylot musiałby chyba być nad poziomem wody. Ale niech sie inni jeszcze wypowiedzą :-)
A tak poza tym to piękny ogród :-) rybki również piękne :-)

Nymphaea alba - 2014-12-12, 11:33

szron w okolicy oczka...


rewi - 2014-12-12, 14:52

Natura jest najlepszym artystą :brawo:
Gosik - 2014-12-22, 20:48

Super to wygląda :good:
Nymphaea alba - 2016-04-12, 20:44

hej,hej. Daawno mnie nie było. Do tego czasu działania nad oczkami ograniczały się jedynie do bieżącej pielęgnacji, teraz opiekę nad ogrodem przejęliśmy ja i mąż. wkrótce planuję pozbycie się z obrzeży oczka elementów drewnianych i ładne zamaskowanie folii kamieniami. Grubszych przedsięwzięć finansowych póki co nie przewiduję, ze względu na inne wydatki :?

ale

w przyszłości chcę wymienić folię na EPDM i spłycić strefę bagienną, której w tej chwili mam niewiele.

Stan zarybienia w obydwu oczkach łącznie to 43 szt. ;)

na powitanie zeszłoroczne foto mojej Barbary Dobbins.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group