Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Woda - Oczko + glon i ciemna woda

markosik1 - 2008-06-16, 17:12
Temat postu: Oczko + glon i ciemna woda
Witam wszystkich, kupilem dom a wraz z nim oczko wodne dlugosc ok5m szerokosc ok1,5, ryby w nim plywaly tylko wzdregi, dokupilem male koi 2 sztuki ok 16cm i ghosty 4 sztuki kilka centymetrow dlugosci. Po kilku dniach zauwazylem, glony nitkowe oraz ciemniejsza wode wczesniej widzialem te wzdregi i widac bylo ich czerwone pletwy teraz jest ciezko je zobaczyc-uplynelo ok 2 tyg od zakupu domu. Kupilem pompe na 9000litrow, pompa jest zanurzona w oczku i mam filtr zewnetrzny na 4500 litrow z lampa, czy to moze byc problem ze rozwinely sie glony oraz ta ciemniejsza woda? lampa swieci caly czas oczko jest na sloncu, moze zmniejszenie przeplywu wody na pompie cos zmieni? Ryby sa zwawe i jedza i widze jak rosna. Co moge zrobic, zeby poprawic przejzystosc wody? dodam, iz nie ma w nim zbyt duzo roslin, ale mam kilka polek porobionych wiec pewnie je kupie tylko nie bardzo wiem jakie.

Pozdr

Pawlak - 2008-06-16, 17:16

markosik1 napisał/a:
dodam, iz nie ma w nim zbyt duzo roslin, ale mam kilka polek porobionych wiec pewnie je kupie tylko nie bardzo wiem jakie.

I to jest przyczyna ,rośliny są najlepszym filtrem wody ,szczegulnie pływające takie jak pistie i hiacynty :)

Bartek1 - 2008-06-16, 17:18

najlepiej wykombinować takie najbardziej żarłoczne rośliny np. kosaćce, tatarak, pałki oraz wskazane było by zacienic wodę zasadzając jakiegoś grązela bądź lilie.
oczko ma pojemność 9000l a lampa ile ma wat?
możliwe że ma stary żarnik albo zamałą moc, albo za szybki przepływ wody przez lampę.

JAREK G - 2008-06-16, 21:13

Masz filtr i lampę UV to dosadź sporo roślin uzbrój sie w cierpliwość i będzie :good:
markosik1 - 2008-06-17, 02:26

Oki dzieki za odpowiedzi, lampe musze zerknac jutro rano ale chyba ma 12 w, pojemnosc oczka jest 4500l, pompa ma 9000l a filtr jest tez na 4500 mam lampe wbudowana w filtr wszystko kupilem nowe , Czy rosliny kupoiwac w sklepie czy moga byc znad wody?
wojtas - 2008-06-17, 13:01

przy przenoszeniu roślin wodnych z naturalnych zbiorników zawsze trzeba sie liczyc z mozliwoscią przeniesienia chorób i pasożytów ryb.W ostateczności zdezynfekować.Dotyczy to zwłaszcza roslin podwodnych.Te trudno jest kupić.
Bartek1 - 2008-06-17, 14:23

warto je przejżeć dokładnie wypłukać ja ostatnio przyniosem jakieś slimaki małe które zjadają mi liście lilii. więc przejżyj zdezynfekuj i dobrze spłucz
markosik1 - 2008-06-17, 22:46

Mam niedaleko fajny slep z samymi rybami pompami i generalnie wszystkim do oczka, sklep jest jak sredniej wielkosci tesco zobacze tam roslinki i ceny powinny byc raczej zdrowe.
phalina - 2008-06-17, 23:02

Ja do swojego z każdego wypadu na ryby cos tam przynosze .Mój Pan twierdzi,,ze niedługo zabraknie miejsca dla ryb.Ale jak do tej pory glonów nie mam :yahoo: puk,puk puk
samuraj - 2008-06-19, 10:49

Przed przyniesieniem roślin z naturalnego środowiska należy wiedzieć co się chce przynieść.Wiele roślin jest pod ochroną i nie wolno ich ruszać , po za tym przy nie umiejętnym wyciąganiu roślin z ich naturalnego środowiska na jedną roślinę pięć innych się niszczy.Więc przed wyruszeniem nad wodę polecam zapoznać się z roślinami--może być atlas , ale polecam książkę "Rośliny w oczkach wodnych"-Hubert Zientek.Napisał ją nasz kolega z forum i jest do kupienia w sklepie Administratora (AurorA)
phalina - 2008-06-19, 22:16

samuraj napisał/a:
Przed przyniesieniem roślin z naturalnego środowiska należy wiedzieć co się chce przynieść.Wiele roślin jest pod ochroną i nie wolno ich ruszać ,

a kto z Was ma wszystkie rosliny kupione i nie pod ochrona :-o .Ja nie biore worka ,ale jedną, ewentualnie to co mi sie przyczepi do blaszki na spiningu :lol:

wojtas - 2008-06-20, 09:17

Wsród typowych roślin podwodnych chyba nie ma żadnego gatunku chronionego.?
markosik1 - 2008-06-22, 01:56

Zauwazylem, ze te glony takjakby zanikaja, ale zauwazylem, ze na dnie robi sie taki osad, a w tym osadzie zyje mnostwo zyjatek, zbieralem takie kiedys do polowu ryb na wedke , ale zapomnialem jak sie nazywaja, czy karpie koi odzywiaja sie tym? bo jezeli tak to powinny zjesc wszystkie te robaki, a jest ich mnostwo, a jak sypne granulat to jedza wlasnie granulat, ja bym wolal miesko...
Gosia@ - 2008-06-22, 11:07

markosik1 napisał/a:
Oki dzieki za odpowiedzi, lampe musze zerknac jutro rano ale chyba ma 12 w, pojemnosc oczka jest 4500l, pompa ma 9000l a filtr jest tez na 4500 mam lampe wbudowana w filtr wszystko kupilem nowe , Czy rosliny kupoiwac w sklepie czy moga byc znad wody?
Powiem Ci tak, ja mam lampe 11 niby dopuszczalny przepływ, to 3500l/h, ae przy takim przepływie, to lipa, nic nie daje. Zmniejszyłam przepływ o połowe, albo i wiecej i efekty widac po 2 dniach. Lampe mam osobno. W starym oczku miałam lampe w filtrze aqa coś tam i nie dawała ządnych efektów. Obecnie woda kryształ. Rosna juz nitkowate;-)))

Przy okazji w ogóle nie rosna mi hiacynty i pistie, co jest?tylko ja tak mam?czy Medifin tak zadziałał :(( robiłam podmiane wody, przez węgiel filtrowałam, ale pływajace jak nie rosły, tak nie rosna

koczisss - 2008-06-22, 12:38

Cytat:
Przy okazji w ogóle nie rosna mi hiacynty i pistie, co jest?tylko ja tak mam?czy Medifin tak zadziałał :(( robiłam podmiane wody, przez węgiel filtrowałam, ale pływajace jak nie rosły, tak nie rosna



W zeszłym roku też nic mi nie rosło z tych roślin.
Najprawdopodobniej brak żelaza w wodzie. Filtrowanie to dobra rzecz, ale wraz z niepożądanymi składnikami usuwasz z wody te potrzebne, min. Fe, Mg i inne.

Bez żelaza pistia czy hiacynt za cholerę nie wchłonie żadnego składnika pokarmowego, choćbyś wodę miała zieloną jak dobra zupa szczawiowa :-D

pietrek - 2008-06-22, 12:39

witam
Ja do Gosi odnośnie hiacyntuw i posti ,u mnie też nie rosły :evil: odgrodziłem je troszkę na boku żeby swobodnie nie dryfowały pięknie się rozrosły i teraz już pływają i rosną pięknie dalej :good:
pozdrawiam 8)

Adalbert - 2008-06-22, 13:58

Pytanko. Czy zasadne i dozwolone jest dodanie do oczka chelatu żelazowego. U siebie również zauważam, że im czyściejsza woda tym na roślinkach bardziej widac objawy chlorozy. Ta zieleń nijaka taka.
Gosia@ - 2008-06-22, 14:27

koczisss napisał/a:
Cytat:
Przy okazji w ogóle nie rosna mi hiacynty i pistie, co jest?tylko ja tak mam?czy Medifin tak zadziałał :(( robiłam podmiane wody, przez węgiel filtrowałam, ale pływajace jak nie rosły, tak nie rosna



W zeszłym roku też nic mi nie rosło z tych roślin.
Najprawdopodobniej brak żelaza w wodzie. Filtrowanie to dobra rzecz, ale wraz z niepożądanymi składnikami usuwasz z wody te potrzebne, min. Fe, Mg i inne.

Bez żelaza pistia czy hiacynt za cholerę nie wchłonie żadnego składnika pokarmowego, choćbyś wodę miała zieloną jak dobra zupa szczawiowa :-D
Qrde, to co robić?nawóż do rośłin w płynie?
Gosia@ - 2008-06-22, 14:29

pietrek napisał/a:
witam
Ja do Gosi odnośnie hiacyntuw i posti ,u mnie też nie rosły :evil: odgrodziłem je troszkę na boku żeby swobodnie nie dryfowały pięknie się rozrosły i teraz już pływają i rosną pięknie dalej :good:
pozdrawiam 8)
Wiesz, ale ja mam je odgrodzone, nie dryfują. W tamtym roku, w starym oczku miałam ogromne ilości i hiacyntów i pisti, wtym w starym tez nienajlepiej
koczisss - 2008-06-22, 15:16

Adalbert napisał/a:
Pytanko. Czy zasadne i dozwolone jest dodanie do oczka chelatu żelazowego. U siebie również zauważam, że im czyściejsza woda tym na roślinkach bardziej widac objawy chlorozy. Ta zieleń nijaka taka.


Tego nie wiem, ale ja wlewam coś takiego.
http://www.intermag.pl/pl/floramix_chloroza.htm

markosik1 - 2008-06-22, 17:14

[quote="Gosia@"]
markosik1 napisał/a:
Oki. Rosna juz nitkowate;-)))

tzn CZY TE nitkowate sa potrzebne w koncu czy nie? i czy one rosna tylko w czystej wodzie?

samuraj - 2008-06-23, 07:46

markosik1 napisał/a:
tzn CZY TE nitkowate sa potrzebne w koncu czy nie? i czy one rosna tylko w czystej wodzie?


nitkowe rosną w czystej wodzie i o tyle są lepsze od "zupy szczawiowej " , że można je wyłowić i woda w oczku jest czysta.Dla tego lepiej mieć nitkowe niż zielony kolorek :)

Gosia@ - 2008-06-23, 10:42

samuraj napisał/a:
markosik1 napisał/a:
tzn CZY TE nitkowate sa potrzebne w koncu czy nie? i czy one rosna tylko w czystej wodzie?


nitkowe rosną w czystej wodzie i o tyle są lepsze od "zupy szczawiowej " , że można je wyłowić i woda w oczku jest czysta.Dla tego lepiej mieć nitkowe niż zielony kolorek :)

Dokąłdni etak, ja je nakrecam na motyke ;) Potrzebne nie sa, wcale, a wcale. taki jednak urok, masz zupe, albo nakrecasz :yahoo:

AurorA - 2008-06-23, 22:47

koczisss napisał/a:
Adalbert napisał/a:
Pytanko. Czy zasadne i dozwolone jest dodanie do oczka chelatu żelazowego. U siebie również zauważam, że im czyściejsza woda tym na roślinkach bardziej widac objawy chlorozy. Ta zieleń nijaka taka.


Tego nie wiem, ale ja wlewam coś takiego.
http://www.intermag.pl/pl/floramix_chloroza.htm
_________________


schelatowane żelazo powinno dać jeszcze lepszy efekt - najlepiej dodawać częściej w małych dawkach

koczisss - 2008-06-23, 22:51

AurorA napisał/a:
schelatowane żelazo powinno dać jeszcze lepszy efekt - najlepiej dodawać częściej w małych dawkach


Z opisu na butelce wynika, że też jest schelatowane żelazo. Wlałem prawie litr i chyba są efekty, bo hiacynt mnoży się i pistia coś ruszyła. Jak żabiściek się jeszcze odrodzi to będzie git, bo on zamiast się rozrastać, to zmniejsza swój zasięg.

Adalbert - 2008-06-24, 05:21

Dzięki za info.
koczisss napisał/a:

Z opisu na butelce wynika, że też jest schelatowane żelazo. Wlałem prawie litr i chyba są efekty

A jaka jest pojemność twojego oczka? Lub inaczej. Ile jednostek Fe dawać na np. 1000 l ? Nie wiem jeszcze jaki preparat znajdę a one są chyba opisane do zastosowań "lądowych".

koczisss - 2008-06-24, 07:52

Adalbert napisał/a:
A jaka jest pojemność twojego oczka? Lub inaczej. Ile jednostek Fe dawać na np. 1000 l ? Nie wiem jeszcze jaki preparat znajdę a one są chyba opisane do zastosowań "lądowych".


Oczko ma około 9m3, a wlewam tak na oko małymi dawkami, żeby dobrze się wymieszało w wodzie. Bo jak wleje się pół litra na raz, to może zaszkodzić rybom przepływającym w okolicy.

Niby to jest do nawożenia roślin ozdobnych i uprawnych nie wodnych, ale z drugiej strony, np. żelazo jest naturalnym składnikiem środowiska wodnego, to nie powinno w niczym szkodzić. Zresztą typowy nawóz do oczek też ma podobne składniki, może bardziej skumulowane, bo pół litrowa butla ma wystarczyć na takie oczko jak ja mam, a cena znacznie wyższa.

Adalbert - 2008-06-24, 08:08

Właśnie oglądam taki nawóz "Mikrovit" z zawartością Fe 34g/1l a oczko mam
ok 3,5-4 m3. A ile ty dałeś czystego składnika na te 9m3? Pod podanym przez ciebie adresem nie ma podanego składu nawozu.

koczisss - 2008-06-24, 08:20

Adalbert napisał/a:
Właśnie oglądam taki nawóz "Mikrovit" z zawartością Fe 34g/1l a oczko mam
ok 3,5-4 m3. A ile ty dałeś czystego składnika na te 9m3? Pod podanym przez ciebie adresem nie ma podanego składu nawozu.


Nawóz ma trzy składniki. MgO, SO3 i Fe.
Akurat w przypadku Fe nie jest podany udział procentowy tego pierwiastka na cały nawóz.
Jest to preparat przeciw chlorozie, a ta jest wtedy gdy braknie przede wszystkim żelaza w podłożu, wodzie.

Sam sobie nie wymyśliłem tego nawozu, a podpowiedział mi Szymon jak u niego byłem. On stosuje ten nawóz w swojej szkółce roślin.

Wlałem ponad 1,5 butelki, to jakieś 800 ml i na razie obserwuję, jak będą rosły rośliny to przestanę dodawać. Hiacyn ruszył ostro z kopyta, pistia gorzej, no żabiściek.

Adalbert - 2008-06-24, 08:35

No to ja wleję tego ćwiartkę (0,85 g Fe) i zobaczę co się będzie działo
markosik1 - 2008-06-25, 05:58

czy jak kupuje rosliny np lilie w doniczkach , to powinienem je przesadzic do jakies wiekszej, czy moge wstawic ta doniczke , w ktorej kupilem?
koczisss - 2008-06-25, 08:35

markosik1 napisał/a:
czy jak kupuje rosliny np lilie w doniczkach , to powinienem je przesadzic do jakies wiekszej, czy moge wstawic ta doniczke , w ktorej kupilem?


Lepiej przesadzić do czegoś większego, bo po co za rok wyciągać i przesadzać?

markosik1 - 2008-07-01, 22:23

No tak, dzis juz mnie szlag trafil woda zielona jak zupa oraz mnostwo glonow , postanowilem zrobic generalne porzadki, sposcilem jakies 70 cm wody dokladnie na razie zostawilem jakies 30, umylem dokladnie to co moglem jutro dokoncze reszte folii jak spuszcze reszte wody. Pytanie moje jest:
1 jak sie moge zabezpieczyc, zebym po jakims czsie nie mial syfu znowu?

2.przypomnialo mi sie, ze w gornej czesci oczka mialem na powierzchni mnostwo zielonego takjakby takie male zielone platki to bylo w czesci gornej, potem to spadlo na dol do glownego zbiornika i sie zaczal robic syf, czy te zielone platki moga byc przyczyna zupy w wodzie?
3.chcialbym kupic dobra ziemie do oczka, czy moze byc obojetnie jaka, czy sa specjalne rodzaje?

wojtas - 2008-07-02, 09:17

1,wprowadż jak najwięcej roślin,zwłaszcza podwodnych i pływających
2.Jeśli to rzęsa wodna,to nie przeszkadza,o ile nie zarasta całej powierzchni,może nawet nieco ograniczać rozwój glonów,podobnie jak inne rośliny pływające,ale może to być też jakiś pływajacy glon.Daj zdjęcie.
3Są specjalne podłoża dla roślin wodnych,stosowane w akwarystyce.W oczku jednak koszt ich użycia byłby astronomiczny.Proponuję zwykłą ziemię z ogrodu,z nienawożonego miejsca,można zmieszać z piaskiem.Moim zdaniem ziemia ze sklepów ogrodniczych nie nadaja się,gdyż nigdy nie wiadomo,co zawiera/dodatki nawozowe,/

Pawlak - 2008-07-02, 09:20

wojtas napisał/a:
Moim zdaniem ziemia ze sklepów ogrodniczych nie nadaja się,gdyż nigdy nie wiadomo,co zawiera/dodatki nawozowe,/

Ja mam w akwarium ziemie ogrodniczą ze sklepu i wszystko w porządku ,zresztą w tym mam posadzone wszystkie rośliny w oczku ;) trzeba się dowiedzieć co zawierają i zazwyczaj tania ziemia nie ma nawozów.

wojtas - 2008-07-02, 09:30

najtańsza ziemia być może tak,ale podobną można mieć z ogrodu.Jest na miejscu i nic nie kosztuje.
markosik1 - 2008-07-02, 11:11

ziemia ok uzyje najtanszej lub z ogrodu, pytanie mam odnosnie lampy uv, czy do tego zb iornika wystarczy lampa 8wat? zbiornik jest na jakies 4500litrow, fil;tr, ktory kupilem razem z lampa tez jest na taki wl;asnie zbiornik.
Mysle nad dokupieniem jakiegos jeszcze jednego filtra z moze wieksza lampa, lub zrobieniem tego filtra z beczki, czy to moze byc dobry pomysl z ta beczka? To jest uzaleznione chyba od mojej pierwszej lampy uv jezeli nie jest za mala te 8 watt , to beczka powinna wystarczec


Tak te zielone platki to byla zesa, nie mam zdjec , bo juz ja usunalem bo byla wszedzie i zaslaniala wszystko.

Pawlak - 2008-07-02, 11:19

Wystarczy filtr biologiczny z beczki i dużo roślin :) Ja mam malutki filterek z 30l beczki i rośliny wodne ,oczko jest przez większość czasu nasłonecznione a wodę mam przejrzystą do dna :)
markosik1 - 2008-07-02, 11:24

Pawlak napisał/a:
Wystarczy filtr biologiczny z beczki i dużo roślin :) Ja mam malutki filterek z 30l beczki i rośliny wodne ,oczko jest przez większość czasu nasłonecznione a wodę mam przejrzystą do dna :)


Czytajac twoj post zastanawiam sie czemu ja nie mam czystej skoro uzywam i lampy i filtra, przyznam sie, ze mam malo roslin, ale juz troche zakupilemi planuje przywezc jeszcze, czy tatarak moze sluzyc jako skuteczny odstraszacz glonow?
Wkleilem kilka fotek:

Pawlak - 2008-07-02, 11:32

Tartak jak najbardziej ,jeszcze mięta wodna ,kosaciec pałki i wszystkie inne żarłoczne rośliny. Na okres letni jeszcze rośliny pływające jak pistie. Zobacz sobie w mojej galerii ile rok temu miałem roślin pływających :)
markosik1 - 2008-07-02, 11:38

Jezeli przywioze rosliny z nad wody, to czym je zdezynfekowac? Czy dokladne plukanie pod biezaca woda wystarczy?
wojtas - 2008-07-02, 13:07

Płukanie usunie większe niepożądane organizmy,np.larwy owadów.Aby zapobiec przywleczeniu chorób ryb należy rośliny przez kilka dni dezynfekować w oddzielnym naczyniu.Mozna użyć np. popularnego odkażalnika FMC dostępnego w sklepach zoologicznych.
markosik1 - 2008-07-02, 20:28

Jeszcze mam jedno pytanie odnosnie pompy, w ktorym miejscu ja zainstalowac czy lepiej jest w oczku w wodzie czy lepiej na zewnatrz oraz czy dokladne miejsce zasysania ma jakies znaczenie czy np jak poloze ja w jednym koncu zbiornika, to czy zaciagnie syf z drugiego konca?
Rob Z - 2008-07-03, 00:11

To czy pompę umieścić w oczku czy poza nim, zależy od tego czy pompa jest zatapialna czy nie :) Natomiast punkt czerpania wody powinien być umiejscowiony jak najdalej od miejsca w którym ta woda spływa z filtra, zapewni to cyrkulację wody w zbiorniku.
AurorA - 2008-07-03, 00:14

wojtas napisał/a:
najtańsza ziemia być może tak,ale podobną można mieć z ogrodu.Jest na miejscu i nic nie kosztuje.


im tańsza ziemia tym więcej torfu a on sie do oczka jako podłoże nie nadaje - postaw na ziemię z ogrodu z domieszka piasku i gliny.

markosik1 - 2008-07-06, 11:59

oczko zalane woda jak na razie kilka dni jest czysta, roslin troche nawsadzalem i dzis zauwazylem, ze trawa w oczku jest pognieciona jakos dziwnie, zblizenie na ta trawe i widze ikre w wodzie prawdopodobnie po kleniach- mam ich chyba 8-10 sztuk takie do 30 cm, (poprzedni wlasciciel je tam hodowal) Czy warto zadbac o ten narybek, zeby sie wychowal, czy nie zwracac na to uwagi? Czy warunki w wodzie sa dobre skoro ryby ikre zlozyly, czy to bez znaczenia?
Moim zdaniem mimo szarej i deszczowej pogody ta ikra to dobra wiadomosc dla mnie.

Czy generalnie ryby se rozmnazaja w takich oczkach, jak to moze byc na z karpiem koi, moze tro ich ikra? karpie mam 2 i maja po ok 25cm.
Czytalem, ze klenie sie rozmnazaja w maju-czerwcu, a juz jest lipiec?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group