Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Glony - Poważny problem z glonami :x

NewNoise - 2012-05-29, 01:28
Temat postu: Poważny problem z glonami :x
Witajcie, otóż mam taki problem, że w oczku wodnym ( trochę ponad 10 000 l ) mam atak glonów, woda jest strasznie zielona, co do rodzaju glonów to mogę powiedzieć tyle, że nie ma żadnych długich glonów itd. Oczko jest niestety umiejscowione w bardzo niekorzystnym miejscu, jest odsłonięte - cały czas dochodzi słońce stąd pewnie taki stan rzeczy. Nie wiem co robić, czy kupować jakieś filtry i lampy uv, czy stosować jakieś inne metody? Co doradzacie, bo nie chciałbym dochodzić do tego metodą prób i błędów i marnować pieniądze na sprzęt, chciałbym coś zaradzić, raz a dobrze stad też ten temat :P

Pozdrawiam.

Adalbert - 2012-05-29, 04:52

Najlepiej przeglądnij sobie kilka tematów z tej listy http://forum.oczkowodne.net/viewforum.php?f=10 a na pewno znajdziesz odpowiedź na swoje problemy. Było to wałkowane dziesiątki razy. Dodaj jakieś zdjęcie oczka bo pozwoli to ocenić jego i wskazać przyczyny.kondycję
leszek50-57 - 2012-05-29, 07:38

Wojtek ma rację ,poczytaj, jest bardzo dużo środków do walki z glonami,
ale do tego trzeba mieć bardzo dobry filtr i dużo tlenu podawać w czasie
używania środków na glony :P
poz.Leszek
----------

Apat - 2012-05-29, 10:34

Mam podobną sytuację tylko, że odkąd stosuję Trigger-3 problem powoli znika. Swego czasu jego skuteczność była wałkowana na tym właśnie forum i wielu go polecało więc zastosowałem i muszę powiedzieć są dobre efekty ;)
DJMazi - 2012-05-29, 10:44

Ja stosuje TETRA POND ALGOFIN bardzo fajnie działa i woda jest błysk :) trochę mam teraz problem z nitkowatymi glonami ale poszła 2 dawka więc pewnie zniknie za kilka dni :)
arturzbsk - 2012-05-29, 13:35

Jak często stosujesz Algofin ?
NewNoise - 2012-05-29, 17:15

Cytat:
Dodaj jakieś zdjęcie oczka bo pozwoli to ocenić jego i wskazać przyczyny.kondycję


Tak to wygląda:

http://img692.imageshack....4/1000043qn.jpg
http://img688.imageshack....62/1000044h.jpg

woda z bliska:

http://img7.imageshack.us/img7/122/1000045f.jpg


Stosowałem podobny środek do walki z glonami, lecz efekt by taki, że na początku jakby trochę pomogło, później było gorzej niż wcześniej :((

Artur - 2012-05-29, 17:39

Cześć, to nie oczko, to basen foliowy, zero roślin. Masz tam ryby?? Nic o tym nie piszesz.
NewNoise - 2012-05-29, 18:34

Co do ryb to jest tam gdzieś około 150 sztuk, karp, karaś, tołpyga biała.
Co do roślin to są tymczasowo wyjęte bo czyściliśmy to trochę bo było jeszcze gorzej, można powiedzieć, że jest trochę trzciny i kilka pałek wodnych.
Dokładne wymiary 8m x 2.5m x 90cm.
Ogólnie to sprawa wygląda tak, że ojciec zrobił sobie te oczko nie mając o tym pojęcia i przez pewien czas było dobrze, wyjechał i teraz ja muszę się z tym bawić.

Co jeszcze chcecie wiedzieć?

Adalbert - 2012-05-29, 18:41

NewNoise napisał/a:
Co do ryb to jest tam gdzieś około 150 sztuk, karp, karaś, tołpyga biała.


No to w tym układzie, bez roślin lub wydajnego systemu filtracji permanentną szczawiową masz zagwarantowaną.
Radzę dokładnie zgłębić temat na forum i przewidzieć poważne poprawki i uzupełnienia.

Gosik - 2012-05-29, 18:47

Oj, oj, z maskowaniem tej folii będzie sporo kłopotu :-o
Aznar33 - 2012-05-29, 19:38

NewNoise napisał/a:
Co do ryb to jest tam gdzieś około 150 sztuk


To literówka, czy poważnie jest 150?
:-o

NewNoise - 2012-05-29, 19:43

Poważnie, ile maksymalnie powinno być?
Gosik - 2012-05-29, 19:52

10 tys L., na przymus jakieś 40 ryb i to średniej wielkości (5-15 cm), a ponieważ na dodatek bez filtrów, roślin, UV czy czegokolwiek-zalecałabym ZERO ryb, chyba że ktoś lubi zupę rybno-szczawiową.
Aznar33 - 2012-05-29, 20:05

Jakie jest przeznaczenie tej konstrukcji? To ma być oczko dekoracyjne, czy stawik hodowlany?

Jaki masz budżet na system filtracyjny?

NewNoise - 2012-05-29, 20:08

Bardziej oczko dekoracyjne, choć chyba po części miało pełnić też tą drugą funkcje, co do budżetu to tak 400-450zł, chyba, że nic w tej kwocie się nie kupi to się coś dołoży.
Aznar33 - 2012-05-29, 20:17

Masz problem, bo oczko jest bardzo przerybione. Trzeba będzie coś z nadmiarem ryb zrobić. To tak na początek.

Zanim jednak zaczniesz leczyć problem zielonej wody, to radzę się zastanowić, czy chcesz w to brnąć. Oczko w ogrodzie to kłopot, dużo pracy, nakładów finansowych i zdobywanie wiedzy z tym związanej.
Z drugiej strony to fantastyczne hobby dające wiele satysfakcji.

Jeśli jednak nie masz do tego serca, to radziłbym powiedzieć STOP już teraz.

NewNoise - 2012-05-29, 20:34

Ja będę się tym zajmować tylko jakiś czas, jak ojciec wróci to będzie się tym zajmować dalej, a on bardzo chce te oczko.
Aznar33 - 2012-05-29, 20:45

No dobrze...
Widzę, ze pompa jest. Wiesz jakie ma parametry?
Jest jakiś system filtracyjny?
Czy dobrze widziałem na zdjęciu, ze folia jest rozcięta?
Na zdjęciach nie widać ryb. Czy może pływają przy powierzchni i ruszają pyszczkami? Szczególnie rano?

NewNoise - 2012-05-29, 21:07

Parametry pompy: 4500L\h, 4.5m, takie cuś:

Nie ma.

Folia nie jest rozcięta, to zagięty brzeg, bo z każdej strony trochę wystawało i zamiast ucinać, została zagięta w taki sposób.


Teraz tego nie zauważyłem, wcześniej przed czyszczeniem i zmianie części wody tak było.

I mała poprawka, te oczko ma gdzieś 17 000L :P

:wrr: Nie dajemy linków do alledrogo

Bartosz_n - 2012-05-29, 22:16

Pompa powinna wystarczyć musisz zainwestować w lampę UV.
Najlepiej jak zrobiłbyś samodzielnie filtr. Wyjdzie to zdecydowanie taniej i lepiej. (Wszystko jest ładnie opisane na forum)
I tak jak pisał Aznar33, musisz pozbyć się kilku a nawet kilkunastu ryb. Z taką obsadą będzie bardzo ciężko utrzymać wodę w dobrej kondycji.

Ondrasza - 2012-05-29, 22:25

Chłopcy mają rację:
1. porządny filtr
2. Lampa UV
3. minimum 2/3 obsady ryb powinieneś zlikwidować (a nawet więcej, powinno ich pozostać ze 30 sztuk...)
4. rośliny, rośliny i jeszcze raz rośliny...
5. powinieneś obsadzić również teren wokół oczka, aby je zacienić. Krzewy mogą nie wystarczyć, powinieneś posadzić drzewa. Ich odległość od tafli wody powinna być na tyle duża, aby liście nie spadały wprost do wody. Ale najlepsze byłyby chyba iglaki, bo ich igiełki jak już spadną, to zakwaszą Ci wodę, a tego glony nie lubią :P

Kiedy zakładałeś to oczko?

Aznar33 - 2012-05-29, 22:39

NewNoise napisał/a:

I mała poprawka, te oczko ma gdzieś 17 000L :P


No to nie jest już tak źle... znaczy nadal jest źle, ale nie aż tak bardzo ;)

Pompę masz kiepską, ale na razie wystarczy.

Tak, jak pisali Ci wyżej.

Potrzebujesz lampę UV. 25W powinno wystarczyć. Więcej nie zaszkodzi.
Lampa utłucze glony, ale to jeszcze nie wszystko, bo potrzebujesz też filtrację biologiczną i mechaniczną. Mechaniczna wyłapie obumarłe glony, żeby nie trafiły do oczka na dno i nie stworzyły szlamu.
Filtracja biologiczna jest potrzebna... może nie zgłębiajmy tematu - jest potrzebna i tyle.

Zrobisz tak:

Kup lampę UV
Kup/Zrób filtr - (jak chesz kupować, to minimum aqua szut 30)
Kup wąż o przekroju maksymalnym akceptowanym przez pompę.

Jak już wszystko będziesz miał, to
Wyłącz i wyjmij pompę. Zdemontuj nasadkę fontannową.
Podłącz pompę wężem do lampy UV (lampa oczywiście poza wodą). Wyjście z lampy podłącz do wejścia filtra. Wyjście filtra skieruj do oczka. Włącz pompę i zostaw całość na chodzie 24/7.

Na początku będziesz musiał często czyścić filtr

PS są filtry z już wbudowaną lampą UV
PS2 ogranicz karmienie ryb.
PS3 Im więcej roślin, tym lepiej

JAREK G - 2012-05-29, 23:28

Aznar33, Dobrze radzisz tylko, najpierw musi do tych 400zł dorzucić jeszcze kilka stówek
Aznar33 - 2012-05-29, 23:54

Pisał, ze jak trzeba, to dorzuci.
Jak nie, to lampa UV jako konieczność, a filtr ręcznej roboty.

A... i jeszcze nadmienię, ze podałem plan minimum. Jak tato wróci, to posadź go przed komputerem, i niech się doszkala, bo czeka go sporo pracy przy tym oczku.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group