Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Choroby ryb - Białe plamy na karpiach

Przemo - 2006-07-18, 22:13
Temat postu: Białe plamy na karpiach
Nie wiem czy w dobrym miejscu napisałem tego posta ale jak ma byc w innym to prosze o jego przeniesienie otóż na moich karpiach w stawie (nie koi tylko tych zwyczjnych)pojawiły sie takie białe plamy wygladaja one jak ślad wtedy gdy na rybie znajduje sie pijawka.Po wyłowieniu kilku ryb i zdrapania owych narośli nie było ani pijawki poprostu pusto jedynie skora karpia była jakby troszke zmieniona nie wiem jak to opisać(oczywiscie zachowałem wszystkie waruni ostrożności i niedotykałem ryb gołymi rekoma aby ich nie poparzyć tylko poprzez zwilżony recznik może to być coś w stylu jakiejś pleśniawki lub grzyba?? nie ma tego na karasiach czy karpiach koi a po dopuszczeniu chlorowanej wody do stawiku po kilku dniach owe białe plamy poznikały z kilku ryb i pozostały juz tylko bodajze 3 sztuki zarazone
AurorA - 2006-07-18, 22:54

Wydaje mi się że to śluz, który jest warstwą ochronną i w przypadku gdy coś jest nie tak wydzielany jest w większych ilościach. Sprawdź parametry wody - może to być spowodowane np. niewłaściwym pH. Podobne matowienia skóry pojawiają się także przy ataku pierwotniaków - wówczas trzeba by zastosować FMC.
Przemo - 2006-07-18, 23:01

Jak sprawdzić pH wody bo z tego akurat jestem zielony gdyz zaczałem sie tym interesować tak na poważnie jakiś miesiąc temu.I co to jest te FMC jesli to jakiś preparat to prosiłbym o linka gdzie mogłbym go zakupic z góry dziekuje :victory:
AurorA - 2006-07-18, 23:48

Ph mierzy się odczynnikami takimi jak w akwarystyce.
http://www.sklep.oczkowod...quatest-ph.html
Preparat jest nie drogi i starcza na wiele pomiarów.

FMC to uniwersalny odkażalnik zwalczający większośc chorób ryb. Ale pamiętaj nie lej chemi bez potrzeby - poobserwuj ryby i jak nie zauważysz poprawy dopiero pomyśl o leczeniu.
Tak jak wspomniałem wcześniej może to być spowodowane nieprawidłowymi parametrami wody.

dorota - 2006-08-25, 19:08

na rybach (karasie) zauważyłam metny odrywający się tak jakby śluż Ryby są osowiałe czy to jakaś choroba. Dodam że karasie do stawu wpusciłam dwa tygodnie temu i jest to karaś zakupiony na rynku - uratowany przed patelnią. Dorota

[ Dodano: 2006-08-25, 19:10 ]
Dodam że staw jest świeżo wykopany, podłoże ma torfowe i nie był niczym uzdatniany.
Jakie ph powinna mieć woda w stawie. Dorota

Grzegorz - 2006-08-25, 21:40

dorota napisał/a:
Dodam że staw jest świeżo wykopany, podłoże ma torfowe i nie był niczym uzdatniany.
Jakie ph powinna mieć woda w stawie. Dorota

Jeśli staw wykopany jest na podłożu torfowym to ph jest dobre dla rybek i roślin ,myślę,że
ph ok. 6 - 6,5 ale to najlepiej sprawdzić, ronież inne parametry wody.
Testery dostępne są na rynku .
------------------
Pozdrawiam :wink:

AurorA - 2006-08-25, 23:10

dorota napisał/a:
na rybach (karasie) zauważyłam metny odrywający się tak jakby śluż


Ryby reagują w ten sposób gdy coś im nie odpowiada - być może woda jest za kwaśna, albo to jakiś pasozyt (pierwotniaki).

jackon - 2006-09-02, 18:12

choroby ryb to problem zlozony
po samym opisie nic nie mozna powiedziec
trzeba znac wszystkie parametry fizyko-chemiczne wody, czym ryby sa karmione, zrodlo pochodzenia idt
w takich sytuacjach nalezy zglosic sie do weterynarza
w sytuacjach bardzo skaplikowanych wyglada to niestety kiepsko
jest malo weterynarzy, ktorzy sa dobrze obeznani z chorobami ryb
pozdrawiam
Jacek

Mazur - 2007-01-30, 16:09

podobne objawy zauważyłem dziśaj na kilku moich rybach, mają pojedyńcze białe plamy wygląda jak mała biała kępka/narośli ale tylko na płetwech jedna na ogonie inne na innych płetwach, co to jest ? i czy zastosować preparat odkażający?
ZiK - 2007-01-30, 16:39

Roman, To pewnie ospa rybia. :P
Możesz zastosować FMC ale w takiej temperaturze wody jak jest teraz w oczku to chyba raczej nic nie da. :P
Najlepiej by było jakbyś wyłowił ryby i przeniósł do domu podniósł im temperaturę wody i dopiero za zastosował jakiś preparat np:FMC. :)

Zobacz tutaj http://oczkowodne.net/strony/chorobyryb.php

Mazur - 2007-01-30, 17:04

Wyłowienie teraz jest problematyczne musiałbym rozkuć z lodu całe oczko, wyciągnąć kre na dnie stoją doniczki z liliami,... szybciej zamęczyłbym pozostałe ryby ganiając je po całym oczku spróbuje wlać FMC w łączyć pompe i trochę wymieszać wodę może pomoże a jak nie, ... trochę szkoda tych dużych mają już 3 lata łanie wyrosły ale cóż takie życie kiedyś musi nastąpić zmiana warty.
Ernest - 2007-01-30, 17:18

Roman ja bym nie włączał pompy i nie mieszał wody o tej porze roku,tym bardziej że u Was na północy dość duże mrozy są jeszcze.Tak jak Zik napisał,jest za zimna woda w oczku na jakiekolwiek działanie
Mazur - 2007-01-30, 18:25

Ale ospa to wiele drobnych krostek a moje mają po jednej białej wielkości główki od zapałki i tylko na płetwach, zastanawia mnie że na jednej rybie jest tylko jedna biała plamka jak z waty kólka i każda ma w innej płetwie.
ZiK - 2007-01-30, 18:28

Roman, To może być początek ospy i dlatego jeszcze nie maja więcej plam. :P
Mazur - 2007-01-30, 18:31

To żeś mnie pocieszył :-(

ale w opisie o spie pisze że przy ospie jest wysypka wielkości kaszy manny a moje mają dużo większą wysypkę wielkości połowki grochu.

AurorA - 2007-01-30, 19:13

To nie jest ospa (kulorzęsek). Opis wygląda na pleśniawkę (początki). Ja bym się wstrzymał z dodawaniem preparatów. Jest za zimno - obserwuj ryby i działaj gdyby się pogarszało.
JAREK G - 2007-01-31, 01:15

Mnie też się wydaje że to pleśniawka :? i zrobiłbym tak jak AurorA, napisał obserwował i czekał do wiosny :roll: Sama pleśniawka pewnie nie zniknie , ale w tak niskiej temperaturze może nie będzie się dalej rozwijać, a leki i tak nic do wiosny nie dadzą :-(
Mazur - 2007-01-31, 07:57

Ale może profilaktycznie zastosować lek ? nawet jak ma się zmarnować szkoda by było je stracić bo to moje pierwsze rybki, jestem gotów podgrzewać wodę w oczku na alledrogo widziałem potężne grzałki, tu nie chodzi o koszty a o sentyment.
ZiK - 2007-01-31, 10:32

Roman napisał/a:
Ale może profilaktycznie zastosować lek ?

Możesz profilaktycznie wlać FMC do oczka napewno nie zaszkodzi to rybom , a może i pomoże. :-D

Mazur - 2007-01-31, 13:17

A co jest skuteczniejsze FMC czy Tetra Pond MediFin ?
jackon - 2007-01-31, 13:36

w niskich temperaturach zaden lek nie bedzie skuteczny
pozostaje poczekac
pozdrawiam
Jacek

JAREK G - 2007-01-31, 15:52

Idzie ocieplenie to może jak lód stopnieje z oczka to spróbujesz jednak złapać chore ryby i leczyć je w innym zbiorniku z cieplejszą wodą :roll: Zimą ryby nie są takie szybkie to na pewno ze złapaniem nie będziesz miał problemów 8)
Mazur - 2007-01-31, 17:08

nie potrafię czekać skoro przy tej temperaturze coś złapały to jak wleję Tetra Pond MediFin to powinno pomóc a jak nie,... to myślę że nie zaszkodzi.
Tak pisze na opakowaniu ,,jest nieszkodliwy dla ryb i roślin. Natlenianie jest non stop to spełniam warunek wskazany na ulotce.
Na opakowaniu nie znalazłem żadnej informacji o zaleceniach temperaturowych, więc skąd ta wiedza ? a może to mit ? sprawdzę.

AurorA - 2007-01-31, 20:10

Roman ja bym się wstrzymał. Po takim zabiegu jest zalecana częściowa wymiana wody, albo przynajmniej filtracja przez węgiel. Zbyt długie działanie substancji czynnych może powodować zmiany nowotworowe. Zimą to kłopot.
Kiedyś udało mi sie zwalczyć kulorzęska w oczku przy temperaturze ok. 10 stopni, choć zwykle zaleca się temperaturę podnieść nawet do 30 stopni.

Na ulotkach jest mało informacji, bo każda z nich zmniejszała by sprzedaż. Co gorsza trudno takie informacje znaleźć gdziekolwiek. Właśnie czytam ulotke i nie widze na niej ani informacji o napowietrzaniu, ani o tym że jest nieszkodliwy dla ryb i roślin.

Info o temperaturze na poniższym zdjęciu, niestety tylko po angielsku. :-(


Mazur - 2007-01-31, 20:27

powoli przekonuje się ale tak patrzeć jak one się męczą ? jak trochę odpuści sprubuje złapać je ale będzie trudna sprawa bo to orfy są chore, 4 a mam ich sześć boję się że od nich wszystkie zarażą się, poczekam do soboty i będę obserwował co się dzieje może uda mi się zrobić zdjęcie.
Lód w tej chwili ma około 6-8cm i tylko przy natleniaczu jest przerębel.
Ps. natleniacz bez żadnych zabezpieczeń działa od listopada non stop w suwalskim kilmacie, nic nie zamarza.

Hubert - 2007-02-01, 09:59

jackon napisał/a:
w niskich temperaturach zaden lek nie bedzie skuteczny


TetraPondMediFin działa w niskich temperaturach. Jest zalecany nawet zapobiegawczo po okresie zimowego odrętwienia. Kuracje należy powtórzyć po kilku dniach. Oczywiście woda musi być przez cały czas intensywnie napowietrzana (żadnych filtrów). Nie wolno też mieszać tego specyfiku z innymi lekami. Należy pamiętać, że leczenie chemiczne ma sens jedynie wtedy, gdy jednocześnie poprawi się rybom warunki środowiskowe (podmiana wody, rozgęszczenie obsady itp.). Ma to znaczenie szczególnie przy kulorzęsku i pleśniawce, bo obydwie te choroby zanikają samoistnie, gdy układ immunologiczny ryby odzyskuje swoją sprawność.

Hubert - 2007-02-01, 10:05

JAREK G napisał/a:
złapać chore ryby i leczyć je w innym zbiorniku z cieplejszą wodą


To może okazać się bardzo niebezpieczne dla zdrowia ryb. Przenoszenie do cieplejszego środowiska (np. do akwa w piwnicy czy garażu) jest możliwe, ale trzeba to zrobić stopniowo, nigdy gwałtownie. Ja bym nie ryzykował i leczył ryby w oczku.

Mazur - 2007-02-01, 15:32

Dzięki Hubert już wiem co mam robić, w sobotę sprawdzę jaki jest stan choroby jak się pogarsza to zastosuje TetraPondMediFin natlenianie jest non stop, właśnie zastanawiam się rok temu nie natleniałem i nie miałem problemów może te bombelki tlenowe niepokoją ryby stąd choroba ?
JAREK G - 2007-02-01, 19:24

Cytat:
Przenoszenie do cieplejszego środowiska (np. do akwa w piwnicy czy garażu) jest możliwe, ale trzeba to zrobić stopniowo, nigdy gwałtownie.
Oczywiście to miałem na myśli broń Boże od razu do ciepłej wody bo to pewna śmierć. Najlepiej odłowić ryby i wpuścić je do pojemnika czy akwa np. w piwnicy czy garażu ale z wodą z oczka, poczekać na naturalne wyrównanie temperatury wody do temp. otoczenia później podmienić połowę wody o takiej samej temp. i dopiero wlać lekarstwo i ewentualnie powoli podnieść temperaturę wody o kilka stopni oczywiście cały czas musi chodzić pompa lub napowietrzacz :)
Hubert napisał/a:

TetraPondMediFin działa w niskich temperaturach. Jest zalecany nawet zapobiegawczo po okresie zimowego odrętwienia.
Jak sam Hubert, widzisz po okresie zimowego odrętwienia a więc temp. wody na pewno jest wyższa niż teraz mimo że tej zimy mamy wiosnę :)
Mazur - 2007-02-01, 19:52

Nie będę odławiał to bez sensu, stres związany z ,,polowaniem'' z podbierakiem może zaszkodzić innym rybom, jak pisałem zobaczę co będzie w sobotę jeśli nawet odrobinę gorzej bez wahania zastosuję TetraPondMediFin, wiem że jestem laikiem w tych sprawach ale tam gdzie brak badań intuicja najważniejsza a ta mi mówi skoro teraz zachorowały to teraz trzeba leczyć, nie znoszę bezczynnego czekania, co ma być to będzie, zresztą oczka nie skuję z lodu i nie będę wyciągał tyle lodu za leniwy jestem, znam ciekawsze zajęcia na sobotę.
Po cichu liczę że samo przyszłó to może samo odejdzie ? sobota blisko.

Donvitow - 2007-02-01, 19:55

Kolega ma grzałkę do oczk 150 W i miał całe lustro wolne od lodu.Moze to jest sposób. Nieco podgrzać i srodek leczniczy. Z twojego opisu to chyba plesniawka. Wiosną leczyłem odłpaną rybę dwoma kąpielami w wiaderku ale po kilku dniach padła . a jesienia dwie ryby miały to samo na bokach i bez leków najpierw pleśń zniknęłą a potem ranki średnicy ok 10 mm zagoiły się.
Zadziałaj jak uważasz chćby dla samego siebie bo siedzieć nic nie zrobić?
Kajetan

Mazur - 2007-02-01, 20:03

Mam już 2 grzałki po 500W
Donvitow - 2007-02-01, 20:07

Roman napisał/a:
Mam już 2 grzałki po 500W

Rany julek.A oczko jeszcze nie wyparowało ? Trzymam kciuki za Twoje rybki.
Kajetan

Mazur - 2007-02-01, 20:26

:) grzać będę jak zastosuję lekarstwo, a wymiana wody, stopiony śnieg uzupełni ubytki to tak ja bym wymienił część wody.
JAREK G - 2007-02-01, 21:06

Do soboty raczej im samo nie przejdzie :? także trzymamy Roman, za Ciebie i za twoje ryby kciuki :) , tylko ich w sobotę tymi grzałkami nie ugotuj :P :hehe:
killer1558 - 2007-02-01, 22:59

Roman napisał/a:
Mam już 2 grzałki po 500W

tak policzyłem na szybko przyjmując 0.35zł za kW(2x500w) to za 30 dni grzania oczka 252zł ;) :P nieźle, szybkiego powrotu do zdrowia życzę twoim pupilom bo moje w akwa chyba ospe złapały na dwóch zauważyłem dzisiaj białe krostki wielkości kaszki manny,a welonka niestety padła

Mazur - 2007-02-02, 11:38

Killer jak przeczytałem o twoich rybkach zerwałem się z pracy wlałem lekarstwo włączyłem 1 grzałke i uruchomiłem prowizoryczną fontanne( woda leci ze zwykłej pompy na wysokość 10 cm z przerębla bezpośrednio do przerębla a pompa stoi na 1 półce) po pracy zobaczę co i jak.

Ps. ale z Ciebie ekonomista nie wszystko da się przeliczyć na pieniążki, zresztą miałem farta w życiu i udało mi się złapać dobrą pracę a już trochę pracuję więc i na zarobi nie narzekam.

killer1558 - 2007-02-02, 12:54

Roman napisał/a:
ale z Ciebie ekonomista nie wszystko da się przeliczyć na pieniążki

jak bym był dobrym ekonomistą to bym myślę też nie przeliczał :P farta niestety nie mam i muszę troszkę policzyć ,jadę i ja dzisiaj po jakieś lekarstwo na ospę dla moich pupili

Mazur - 2007-02-02, 13:06

Trochę mnie niepokoi ta grzałka to podobno od destylarki, boję się zostawić ją bez kontroli na noc, po południu wyłącze ją a jutro ponownie włącze, zastanawiam się czy nie bezpieczniej kupić akwariową i wrzucić na dno niech grzeje bezpośrednio pod rybami, będzie uniwersalna zapas do akwarium.
JAREK G - 2007-02-02, 14:17

Sam jestem ciekawy co Ci Roman, z tego wyjdzie i czekam z niecierpliwością na dalsze relacje :roll:
jakja - 2007-02-02, 15:11

obawiam się, że dasz na dno i możesz rybki z lekka podgotować... daj 20-40cm powyżej - zawszeć bezpieczniej...
Mazur - 2007-02-02, 17:01

ciekawe czy na choroby rybek ma wpływ taka dłuuuuga jesień ?
Ernest - 2007-02-02, 22:00

Roman napisał/a:
ciekawe czy na choroby rybek ma wpływ taka dłuuuuga jesień ?

Mi się tak wydaje,ale nie jesień tylko wiosenne klimaty.Mogę się mylić

Donvitow - 2007-02-03, 10:15

Roman napisał/a:
Trochę mnie niepokoi ta grzałka to podobno od destylarki, boję się zostawić ją bez kontroli na noc, po południu wyłącze ją a jutro ponownie włącze, zastanawiam się czy nie bezpieczniej kupić akwariową i wrzucić na dno niech grzeje bezpośrednio pod rybami, będzie uniwersalna zapas do akwarium.

Jest specjalna grzałka do oczek.Aquaschut. Zobacz na ich stronie. Jak u nas na kilka dni zamarzły oczka to u kolegi który ma taką całe lustro wody było wolne od lodu.
Kajetan



dodano:
Grzałki Aquael mają większą moc i są tańsze od Aqua-szut

Mazur - 2007-02-06, 18:09

Byłem dzisiaj nad oczkiem ryby spokojne na dnie na karasiach nadal nie widzę żadnych plam ale na płetwach Orf nadal są te białe naloty wrzuciłem trochę białych robaczków wszystkie jadły, orfy w plamami na płetwach w dobrej kondycji.
Może to głupio zabrzmi albo źle widziałałem (brak słońca) ale miałem dzisiaj wrażenie że te orfy mają pojedyńcze zbrylone gródki śluzu na płetwie.

jakja - 2007-02-07, 10:01

Ernest napisał/a:
Mi się tak wydaje,ale nie jesień tylko wiosenne klimaty.Mogę się mylić

U mnie też znowu rybki mają objawy, jak kulorzęsek... Widzę, że wielu z nas nękają takie same zjawiska, więc to chyba ta aura... A że lekarstwa słabo działają w zimnej wodzie i wymagają odfiltrowania po jakimś okresie przez węgiel, to chyba nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać do wiosny i modlić się, aby ryby same do tego czasu dały sobie radę... :-( :((

AurorA - 2007-02-07, 12:59

Jeśli chodzi o kulorzęska to spokojnie można czekać. W tej temperaturze praktycznie się nie rozmnaża.
DAwid - 2007-02-07, 14:55

Mam nadzieje ze moje ryby maja sie dobrze bo wy tak piszecie ze choruja a ja moich nie wiedzielem od jesieni i niewiem nawed czy zachorowaly ale jak nie wyplynely wyzej to chyba maja sie dobrze :? (mam taka nadzieje bo niechcial bym w tym roku odnowa kupowac rybki :-( )
Hubert - 2007-02-07, 18:07

AurorA napisał/a:
W tej temperaturze praktycznie się nie rozmnaża


W takiej temperaturze wody jak teraz rozwój kulorzęska jest bardzo, bardzo powolny, ale jednak trwa, gdyż pasożyt ten nie tworzy cyst przetrwalnikowych. Nie zmienia to faktu, że wszelkie zabiegi podjęte w celu jego zwalczania są o tej porze zbędne. Przede wszystkim trzeba skupić się teraz na dobrym natlenianiu wody.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group