Oczko wodne - forum
Forum miłośników oczek wodnych.

Oczko wodne zimą. - Zamarzł mi filtr:(

stiff2 - 2009-01-06, 10:29
Temat postu: Zamarzł mi filtr:(
Zostawiłem w oczku pompę bo tak mi radził Pan który podobno się zna i jak nadszedł mróz i pojawiła się kra to pompę przewróciło,filtr na zewnątrz zamarzł,ryby są w oczku a ja nie wiem co mam teraz zrobić :-( Czy wyłączyć pompę, filtr schować do komórki?tylko co z pompą? Proszę o poradę.
leszek50-57 - 2009-01-06, 11:51

Darek nie zostawia się filtra ,trzeba go wyjąc lub rozłączyc jak masz zewnętrzny
wypłukac i schowac na wiosnę.Pompę można zostawic,ale nie ma byc włączona
a najlepiej wyciągnąc i włożyc do wiadra z wodą i trzymac w piwnicy ,aby nie zamarzła
I musisz założyc przerębel styropianowy i napowietrzacz
Dużo jest napisane na forum jak zrobic przerębel i jak założyc napowietrzacz
więc musisz trochę poczytac. ;)

pozdrawiam
--------------
lESZEK

monkeymonk - 2009-01-06, 12:34

pompe wylacz i zostaw w oczku ( i tak jej nie wyciagniesz przed odwilza) - mam nadzieje, ze jest gleboko. zrob recznie przerebel (najlepiej wrzatkiem ale przy tej temperaturze siekierka pewnie bedzie nieodzowna). do przerebla wrzuc napowietrzacz (oczywiscie nie urzadzenie tylko kulki napowietrzajace). W takie mrozy przereble mimo dzialania napowietrzacza lubia sie zamykac wiec pozostaje Ci reczne usuwanie lodu.
stiff2 - 2009-01-06, 12:39

Dziękuję za pomoc,wyłączę pompę a wkład filtra wyjmę jak puści mróz bo teraz to bym poprzez wyciąganie zniszczył gąbki itd.Po dzisiejszym zarejestrowaniu się na tym forum wiedziałem że mogę liczyć na pomoc, jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam :pa:
monkeymonk - 2009-01-06, 14:47

a tak z ciekawosci; czy pompa rzeczywiscie tloczyla wode do filtra? jesli zamarzl filtr to pompa mogla ulec uszkodzeniu
Mazur - 2009-01-06, 16:05

zastanawiam się po co otwieracie w te mrozy przeręble 3-4 dni bez przerębla nic się nie stanie, po co wychładzać wode ? wokół przeręgla będzie marzło coraz głębiej i w taki mróz musi nieźle odparowywać woda z oczka.
JAREK G - 2009-01-06, 16:33

Stiff2, napisz na jakiej głębokości masz tą pompę, co to za pompa i co za filtr najlepiej daj fotki tego filtra Na ścisłość pompa może zostać w oczku i pracować całą zimę ,ale woda nie powinna iść przez filtr tylko najkrótszą drogą wracać do oczka , z tym że ze względów ekonomicznych i komfortu dla ryb ( za bardzo wychładza wodę ) dużo praktyczniejszy jest napowietrzacz
asianko - 2009-01-06, 20:23

U mnie w zeszłym sezonie został filtr w oczku ,pompa pompowała ...aż zamarzła.Po mrozach pusciła i działa do dzisiaj-jeszcze nie zamarzła ;) .Także spokojnie napewno jej nic nie bedzie.

Pozdrawiam

AurorA - 2009-01-06, 21:50

Niektóre pompy(Oase) mają specjalne zabezpieczenia przeciw zamarzaniu i mogą pracować zimą.
kafel56 - 2009-01-06, 21:54

Masz rację asianko, zamarzniętej pompce nic się nie stanie, ponieważ woda nie przepływa przez jej wnętrze, a część elektryczna pompki jest „zatopiona” w jakimś ultratwardym tworzywie :pa:
AurorA - 2009-01-06, 21:59

kafel56 napisał/a:
Masz rację asianko, zamarzniętej pompce nic się nie stanie, ponieważ woda nie przepływa przez jej wnętrze, a część elektryczna pompki jest „zatopiona” w jakimś ultratwardym tworzywie


to akurat nieprawdziwe stwierdzenie - jeśli lód zablokuje wirnik to cewka zatopiona w tworzywie się spali

kafel56 - 2009-01-06, 22:20

To zależy o jakich pompkach lub pompach mówimy. Jeżeli o takich, co to wirnik nie znajduje się wewnątrz stojana, a tylko w komorze magnetycznej, to nie ma najmniejszych obaw z zamarznięciem. Kiedyś u mnie taka pompka była zablokowana kilka tygodni i nic jej się nie stało.
AurorA - 2009-01-06, 22:31

Skoro firma Oase opatentowała technologie przeciw zamarzaniu to coś w tym musi być. Żaden inny producent pomp nie chwali się tym ze pompa może pracować zimą wiec boja się awarii a taka informacja na pewno podniosła by sprzedaż.




kafel56 - 2009-01-06, 22:58

W przypadku takiej pompy zamarznięcie spowoduje przede wszystkim problemy związane ze zmianą objętości wody w wyniku zamarznięcia. Natomiast elektryczna budowa małych pompek ( o mocy kilkudziesięciu Watów) różni się znacznie od budowy pomp z silnikami indukcyjnymi, gdzie moc na wale takiego silnika musi być dobrana do mocy jej obciążenia. W związku z tym przeciążenie takiej pompki lub jej zablokowanie nie skutkuje konsekwencjami dla mechanizmu wytwarzającego zmienne pole magnetyczne, które wprawia w ruch wirnik.
To tyle tytułem wyjaśnienia. :piwko:

JAREK G - 2009-01-06, 23:10

Przede wszystkim do dokładnie nie wiemy o co chodziło ( jaka pompa jaki filtr ) bo jak dla mnie to nie jest zbyt jasne ( może jestem tępy :oops: )
stiff2 napisał/a:
jak nadszedł mróz i pojawiła się kra to pompę przewróciło,filtr na zewnątrz zamarzł

samuraj - 2009-01-06, 23:14

JAREK G napisał/a:
Przede wszystkim do dokładnie nie wiemy o co chodziło ( jaka pompa jaki filtr ) bo jak dla mnie to nie jest zbyt jasne ( może jestem tępy :oops: )
stiff2 napisał/a:
jak nadszedł mróz i pojawiła się kra to pompę przewróciło,filtr na zewnątrz zamarzł


może chodzi o gąbkę na pompie :?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group